• <
Baltexpo2023_duży

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

zc

25.03.2021 13:30 Źródło: BC Ferries/Wikipedia/własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

Partnerzy portalu

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian - GospodarkaMorska.pl
fot.Flickr/JBLM PAO

BC Ferries i First Peoples' Cultural Council ogłosili, że nowy prom klasy Salish nazywał się będzie Salish Heron. Wybrane imię „Czapla Saliszowa” to hołd złożony Saliszom Nadmorskim (ang. Coast Salish) czyli grupie plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską (wzdłuż wybrzeża Salish Sea*) w Kanadzie.

Salish Heron jest czwartym statkiem klasy Salish, który dołączył do floty BC Ferries i będzie pływał po Wyspach Zatoki Południowej od 2022 roku. Salish Orca, Salish Eagle i Salish Raven weszły do służby w 2017 roku, pływając między Comox i Powell River oraz na Wyspach Zatoki Południowej.

Wszystkie 4 jednostki zostały wybudowane były w Remontowa Shipbulding SA. Ostatni, zwodowany w grudniu 2020 r w Gdańsku, prom Salish Heron to dwukierunkowy statek zasilany ekologicznym paliwem LNG. Ma 107 metrów długości, a na jego pokładzie zmieści się 600 pasażerów oraz 138 pojazdów osobowych. W tym roku po testach morskich prom ma być przekazany kanadyjskiemu armatorowi. We flocie BC Ferries zastąpi Mayne Queen i będzie obsługiwać, wspólnie z Queen of Cumberland linię Swartz Bay – Southern Gulf Islands w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jego portem macierzystym będzie Victoria.

Do współpracy przy wyborze grafik na burty nowego promu BC Ferries, po raz kolejny, zaprosiło First Peoples' Cultural Council (FPCC).

- To zaszczyt współpracować z First Peoples' Cultural Council i korzystać z ich doświadczenia w zamawianiu dzieł sztuki poprzez ich sieć utalentowanych artystów Coast Salish - powiedział Brian Anderson, wiceprezes BC Ferries

Armator razem z FPCC ogłosili konkurs na oryginalny projekt graficzny dla artystów z Coast Salish. Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich promów Salish Class, zwycięski projekt zostanie zrealizowany na zewnątrz statku, a jego elementy będą wykorzystane także w wystroju wnętrza statku.

- Jesteśmy podekscytowani, że możemy kontynuować partnerstwo z BC Ferries, a nowy statek będzie kolejnym uhonorowaniem żywych form sztuki Coast Salish, które przetrwały przez pokolenia - powiedziała Sarah Pocklington, FPCC Arts Program Manager. - Ten projekt podnosi rangę artystów Coast Salish i dzieli się pięknem ich pracy z międzynarodową publicznością. Zapewnienie przestrzeni dla rdzennych artystów jest pozytywnym krokiem w kierunku pojednania i uznaniem wkładu Pierwszych Ludów tych wód. - dodaje Pocklington.

Z pierwszej rundy zgłoszeń konkursowych, komisja wybierze kilku artystów, którzy zostaną umieszczeni na krótkiej liście i poproszeni o przedstawienie konkretnych koncepcji projektowych.

Autor zwycięskiej koncepcji będzie poproszony o ostateczne dopracowanie projektu zgodnie ze specyfikacjami BC Ferries. Wybór zwycięskiej koncepcji nastąpi pod koniec czerwca 2021.

Poprzednie promy z serii również zostały uświetnione projektami rdzennych artystów. Zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą z FB/BC Ferries

* Salish Sea – morze wewnętrzne na Wybrzeżu Północno-Zachodnim Ameryki Północnej, będące częścią Oceanu Spokojnego. Nazwa morza wywodzi się od nazwy Indian Saliszów (ang. Salish). Morze nie ma polskiej nazwy, proponowane „Morze Saliskie” i „Morze Salish” nie zostały zaakceptowane przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych. Główne porty Salish Sea: Vancouver, Bellingham, Everett, Seattle, Port Angeles, Victoria, Nanaimo.
etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.