• <
siemens_gamesa_2022

Stena Elektra: pierwszy na świecie statek typu roPax z napędem w 100 procentach elektrycznym

PMK

08.02.2021 14:30 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stena Elektra: pierwszy na świecie statek typu roPax z napędem w 100 procentach elektrycznym

Partnerzy portalu

Stena Elektra: pierwszy na świecie statek typu roPax z napędem w 100 procentach elektrycznym - GospodarkaMorska.pl
Stena Line

Szwedzki armator promowy, Stena Line, planuje najpóźniej do 2030 roku wprowadzić do służby dwa napędzane akumulatorami jednostki roPax, które w żadnym stopniu nie będą zasilane paliwami kopalnymi.

Ten plan ogłosił 4 lutego prezes Stena Line podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu przemysłowego Tranzero Initative.

Starając się przyspieszyć odejście od paliw kopalnych w sektorze transportu, Stena Line wraz z Volvo Group, Scania i Portem w Göteborgu połączyły siły w ramach projektu współpracy Tranzero Initiative, aby doprowadzić do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla w największym porcie w Skandynawii. Celem jest ograniczenie emisji w porcie o 70 procent do 2030 roku.

- To jest czas na ziszczenie naszych wizji i budowę statku Stena Elektra zasilanego bateryjnie. W ciągu roku przedstawimy zarys specyfikacji, a najpóźniej do 2025 roku planujemy zamówić pierwszą jednostkę. Będzie to ogromny krok w kierunku transportu bez paliw kopalnych - skomentował Niclas Mårtensson, dyrektor generalny Stena Line Group i członek szwedzkiej rządowej komisji elektryfikacji.

Jak poinformowano, Stena Elektra będzie pierwszym na świecie statkiem roPax tej wielkości, zasilanym w 100 procentach elektrycznie. Będzie mierzyć około 200 metrów długości i łączyć pojemność 1000 pasażerów z długością ładunkową 3000 metrów.

Statek zostanie zbudowany ze stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, aby obniżyć wagę i zwiększyć wydajność. Szacuje się, że statek będzie działał na zasilaniu bateryjnym przez około 50 mil morskich, czyli odległość między Göteborgiem a Frederikshavn. Pojemność baterii będzie musiała wynosić około 60-70 MWh, a statek będzie ładowany w porcie.

Stena Line rozważa również połączenie elektryfikacji z innymi alternatywnymi paliwami wolnymi od paliw kopalnych, takimi jak ogniwa paliwowe, wodór i biometanol, aby zapewnić większy zasięg statków.

- Elektryfikacja żeglugi dopiero się rozpoczęła. Widzimy w przyszłości ogromny potencjał zarówno dla hybrydowych akumulatorów, jak i statków o napędzie bateryjnym na kilku naszych trasach żeglugi bliskiego zasięgu - kontynuuje Mårtensson.

- Ale to wymaga czegoś więcej niż statki elektryczne, musimy także rozwijać infrastrukturę i możliwości ładowania w portach i terminalach w tym samym tempie i to jest powód, dla którego projekty współpracy takie jak ten są tak ważne – dodał.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.