• <

Wynik wyszukiwania - "wielka brytania" - Wiadomości

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

W porcie w Southampton przejęto rekordowy transport twardych narkotyków - 5,7 tony kokainy

Ładunek 5,7 tony kokainy o wartości rynkowej 450 mln funtów przechwycono w porcie w Southampton na południu Anglii - ujawniła w piątek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). To największy transport twardych narkotyków, jaki kiedykolwiek przejęto w Wielkiej Brytanii.
23.02.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że zerwanie umowy o połowach z Rosją nie wpłynie na fish and ships

Wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka - ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy, czyli fish and chips - zapewniły w czwartek brytyjski rząd i branżowa organizacja NFFF.
22.02.2024

Huti zakazali przepływu amerykańskich, izraelskich i brytyjskich statków w regionie

Jemeńscy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zakazali w czwartek przepływu amerykańskich, izraelskich i brytyjskich statków przez Morze Czerwone, Morze Arabskie i Zatokę Adeńską.
22.02.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

Polska żywność trafia do odbiorców na całym świecie. Jej wartość za rok 2023 miała wynieść 51,8 mld euro

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Ellerman City Liners ma nowe połączenie z Portem Gdynia

Spółka z Wielkiej Brytanii opublikowała na swojej stronie internetowej nowe połączenia z europejskimi portami. Wśród nich jest drugie, cotygodniowe, obsługujące trasę Gdynia-Tilbury-Gdynia.
17.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Resort obrony W. Brytanii: Ukraina osłabia zdolność Rosji do działań powietrznych w rejonie Morza Czarnego

Ukraińskie ataki na rosyjskie punkty kontroli powietrznej na Krymie skutecznie osłabiają zdolność Rosji do koordynacji działań powietrznych w rejonie Morza Czarnego - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
10.02.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

MSW Wielkiej Brytanii zbada podejrzane konwersje na chrześcijaństwo azylantów z barki Bibby Stockholm

W związku z istniejącymi podejrzeniami, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii James Cleverly zbada sprawę przechodzenia na chrześcijaństwo nielegalnych imigrantów zakwaterowanych na barce "Bibby Stockholm" - przekazał w czwartek brytyjski rząd.
08.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie okręty na Morzu Czarnym nadal podatne na ataki

Zatopienie przez siły ukraińskie rosyjskiej kutra rakietowego Iwanowiec pokazuje podatność rosyjskiej marynarki wojennej na ataki na Morzu Czarnym, ale nadal jest ona zdolna do wykonywania głównych zadań - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
06.02.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

BBC: mimo sankcji trwa import produktów z rosyjskiej ropy naftowej

Miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy naftowej są nadal importowane do Wielkiej Brytanii pomimo sankcji nałożonych na Kreml w związku z wojną na Ukrainie - podała w poniedziałek stacja BBC, przywołując dwa udostępnione jej raporty.
05.02.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w sobotę ataki na 36 celów powiązanych ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie, uderzając w m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe - wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów.
04.02.2024

Trzy ataki Huti jednego dnia. Okręty US Navy powstrzymują zagrożenie dla żeglugi

Centralne Dowództwo USA podało, że okręty ponownie dokonały zestrzeleń wrogich obiektów zagrażających ruchowi statków na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Wrogie drony zostały wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, znajdującego się pod kontrolą szyickich bojowników wspieranych przez Iran.
02.02.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

Pomyślne testy zintegrowanego systemu nawigacji dla brytyjskiego krewniaka "Miecznika", fregaty typu 31

Jako część zespołu T31 Missions Systems kierowanego przez firmę Thales, Anschütz dostarczy w tym roku pierwsze, zintegrowane stanowisko dowodzenia wraz z systemem nawigacji (Warship Integrated Navigation and Bridge System, WINBS) dla okrętów budowanych przez Babcock, fregat typu 31, opartych na platformie Arrowhead 140. Urządzenie pomyślnie przeszło test akceptacji fabrycznej (Factory Acceptance Test FAT).
26.01.2024

Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Jan De Nul i Ørsted podpisały umowę eksportową na kabel eksportowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii. Grupa Jan De Nul będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna morskiego, transport, instalację i zabezpieczenie 350 km kabli eksportowych prądu stałego, łączących farmę wiatrową z brytyjską siecią elektroenergetyczną.
26.01.2024

Karstensen przoduje w Wielkiej Brytanii

Spośród 23 największych statków do połowów pelagicznych, jakie posiadają brytyjscy armatorzy, aż 11 dostarczyła stocznia Karstensen.
24.01.2024

Huti chcą, by brytyjski i amerykański personel ONZ opuścił Jemen

Jemeńscy rebelianci Huti nakazali opuszczenie Jemenu w ciągu miesiąca całemu amerykańskiemu i brytyjskiemu personelowi ONZ oraz wszystkich organizacji pomocowych - poinformowała we wtorek agencja AFP.
23.01.2024

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z Huti, ale będzie reagować na ich agresję

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z jemeńskimi rebeliantami Huti, ale uderzy ponownie, jeśli ich ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną - oświadczył we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak.
23.01.2024

Amerykanie i Brytyjczycy dokonali kolejnych uderzeń na cele Huti w Jemenie

Wojska USA i Wielkiej Brytanii dokonały w nocy z poniedziałku na wtorek kolejnych uderzeń na cele rebeliantów Huti w Jemenie - poinformowała agencja prasowa Huti, al-Masirah, w krótkim komunikacje. Informację potwierdziły źródła w Departamencie Obrony USA.
23.01.2024

Resort obrony W. Brytanii: rośnie eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne

W grudniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała przez swoje porty więcej produktów rolnych niż w jakimkolwiek momencie od początku rosyjskiej inwazji, co jest efektem ponownego otwarcia jej głównych portów nad Morzem Czarnym i utworzenia morskich kanałów eksportowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
22.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Sunak o atakach na Huti: nie zawahamy się zaatakować ponownie

Wspólne ataki USA i Wielkiej Brytanii na cele rebeliantów Huti w Jemenie były w założeniu "ograniczoną, pojedynczą akcją" - wyjaśnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak, składając w Izbie Gmin sprawozdanie na temat zeszłotygodniowej operacji.
15.01.2024

Rosną napięcia w "Rogu Afryki" w związku z dzierżawą terenu Somalilandu dla Etiopii. Kolejne zagrożenie w regionie?

Nie milkną echa umowy podpisanej przez rząd Etiopii i separatystycznego Somalilandu 1 stycznia tego roku. W ramach dzierżawy wybrzeża ma powstać port przeładunkowy i potencjalnie także baza odtworzonej etiopskiej marynarki wojennej. Państwa regionu gwałtownie sprzeciwiły się temu przedsięwzięciu, a dążąca do utrzymania swojej integralności Somalia planuje odzyskać kontrolę nad regionem, który oderwał się od niej ponad 30 lat temu.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Trzeci dzień ataków rakietowych na cele rebeliantów Huti

Cele rebeliantów Huti w portowym mieście Al-Hudajda zostały w niedzielę ponownie ostrzelane - podał Ansar Allah, portal finansowanego przez Iran ruchu. W rejonie przybrzeżnym zauważono "liczne wrogie amerykańskie samoloty" - przekazał agencji Reutera rzecznik Huti.
14.01.2024

Szef MSZ W. Brytanii: jeśli ataki Huti nie ustaną, podejmiemy dalsze działania

Wielka Brytania jest gotowa ponownie uderzyć na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie, jeśli nadal będą oni atakować statki handlowe przepływające przez Morze Czerwone - zapowiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych David Cameron.
14.01.2024

Do Wielkiej Brytanii przypłynęli pierwsi w tym roku nielegalni imigranci - po 27 dniach przerwy

Pierwsi od początku tego roku nielegalni imigranci przedostali się w sobotę rano do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Tym samym skończył się najdłuższy od ponad pięciu lat, trwający 27 kolejnych dni okres, w którym nie zarejestrowano ani jednej łodzi z migrantami.
13.01.2024

Sunak: nie można było pozwolić, by ataki Huti trwały nadal

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak potwierdził w nocy z czwartku na piątek, że siły powietrzne tego kraju biorą udział - wraz z amerykańskimi - w atakach na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Wyjaśnił, że nie można pozwolić, by destabilizujące ataki Huti trwały dalej.
12.01.2024

Rebelianci Huti przygotowują się na atak USA i W.Brytanii

Jemeńscy rebelianci Huti wzmacniają swoje pozycje oraz przenoszą broń i personel w oczekiwaniu na atak Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, który miałby być następstwem ciągłych ataków Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym - donosi w czwartek wieczorem portal Times of Israel.
12.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

Do Wielkiej Brytanii od 25 dni nie przypłynęła żadna łódź z nielegalnymi imigrantami - to najdłuższy okres od 2020 roku

Przez ostatnie 25 dni do Wielkiej Brytanii nie przypłynęła przez kanał La Manche ani jedna łódź z nielegalnymi imigrantami, co jest najdłuższym takim okresem od przełomu lutego i marca 2020 roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa spraw wewnętrznych.
11.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

Brytyjski minister obrony sugeruje, że atak odwetowy przeciw Huti jest nieuchronny

Brytyjski minister obrony Grant Shapps zasugerował w środę, że atak odwetowy przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti za ostrzeliwanie przez nich statków handlowych i okrętów wojennych jest nieuchronny - informują brytyjskie media.
10.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Royal Navy szuka chętnych do służby także wśród rezerwistów. Publikuje oferty dla... kontradmirałów

Przed kilkoma dniami na profilu sił morskich na portalu Linkedin Wielkiej Brytanii pojawiło się ogłoszenie, że poszukuje dyrektora ds. okrętów podwodnych, gdzie wśród wymagań pojawiło się posiadanie stopnia kontradmirała. Pojawiło się przy tym pytanie, czy kraj jest w stanie zapewnić sobie wykwalifikowane kadry do tej wymagającej służby, gdy jednocześnie wiele się mówi o rozbudowanie sił morskich.
09.01.2024

Raport: Francja ma trudności we współpracy z W. Brytanią w zakresie zapobiegania nielegalnej migracji

Wielka Brytania w niewystarczającym stopniu koordynuje wysiłki z Francją na rzecz zmniejszenia liczby nielegalnych migrantów, przepływających przez kanał La Manche na małych łódkach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu francuskiego Trybunału Obrachunkowego.
05.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Prezydent Wenezueli ostro reaguje na przybycie okrętu Royal Navy w okolice Gujany. "To wbrew porozumieniu"

Jeszcze przed świętami Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o wysłaniu patrolowca HMS Trent do Ameryki Południowej w związku z napięciami między Gujaną a Wenezuelą. Sprawujący autorytarną władzę Nicolas Maduro oskarżył Londyn, że to "narusza ducha porozumienia", jakie rzekomo miały osiągnąć oba państwa.
29.12.2023

Wielka Brytania wysyła okręt wojenny do Gujany

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozmieści jeden okręt wojenny u wybrzeży Gujany, która jest w trakcie sporu granicznego z Wenezuelą w sprawie bogatego w ropę regionu Essequibo.
24.12.2023

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Wielka Brytania. Zakłócenia w transporcie z powodu przechodzącego orkanu Pia

Przechodzący w czwartek przez Wyspy Brytyjskie orkan Pia powoduje poważne zakłócenia w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym. Odwołano m.in. kilkadziesiąt lotów na trasach krajowych i europejskich.
21.12.2023

Ørsted: jest decyzja inwestycyjna w sprawie największej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3, która ma powstać na wodach brytyjskich i stać się największą tego typu inwestycją na świecie.
21.12.2023

Vestas i Vattenfall działają wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Vattenfall, jeden z największych producentów i sprzedawców detalicznych energii elektrycznej i ciepła w Europie, oraz Vestas podpisały umowy mające na celu rozwój partnerstwa między obiema firmami i ich działalnością w zakresie morskiej energetyki wiatrowej do roku 2030.
20.12.2023

Premier W. Brytanii: nie ma konkretnej daty na zatrzymanie przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek, że nie ma "konkretnej daty" na spełnienie jego obietnicy zatrzymania przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami, choć na początku stycznia uczynił z tego jeden z pięciu priorytetów na ten rok.
19.12.2023

Premier Wielkiej Brytanii: trzeba rozbić model biznesowy przemytników migrantów

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oświadczył w sobotę, że należy położyć kres procederowi przemytu migrantów. Tak podczas wydarzenia zorganizowanego w Rzymie przez partię premier Giorgii Meloni - Bracia Włosi wyjaśnił cele umów zawieranych przez jego gabinet i jej rząd.
17.12.2023

Brytyjski okręt udaremnił atak na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił w nocy z piątku na sobotę drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - poinformował w sobotę minister obrony Grant Shapps.
16.12.2023

Ukraiński minister obrony zaprosił Turcję do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow zaprosił Turcję do przyłączenia się do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich. Celem koalicji jest przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu na Morzu Czarnym.
16.12.2023

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod żółto-niebieską banderą.
15.12.2023

Partner Flint Systems otwiera swój showroom w Wielkiej Brytanii

Flint Systems z satysfakcją ogłasza nawiązanie współpracy z Reality Check Studios (RCS), wiodącą firmą szkoleniową i edukacyjną w obszarze rzeczywistości rozszerzonej (XR) z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Ta strategiczna współpraca ma na celu wprowadzenie innowacyjnych produktów Flint Systems, ze szczególnym naciskiem na symulator VR wózka widłowego dla klientów w całej Wielkiej Brytanii.
12.12.2023

Wielka Brytania i Norwegia utworzyły koalicję na rzecz rozwoju sił morskich Ukrainy

Wielka Brytania i Norwegia powołały w poniedziałek Koalicję na rzecz Zdolności Morskich Ukrainy, której celem jest dostarczanie temu krajowi okrętów i innego sprzętu, a także zapewnianie szkoleń ukraińskiej marynarce wojennej - ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony.
11.12.2023

Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło co najmniej 700 mln funtów na zarządzanie napływem migrantów przez kanał La Manche do 2030 roku - wynika z informacji o zamówieniach publicznych, które opisuje w poniedziałek stacja BBC.
11.12.2023

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min

Brytyjska marynarka wojenna przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich, by wzmocnić jej możliwości na Morzu Czarnym, a Wielka Brytania wraz z Norwegią stworzy koalicję w celu zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony.
11.12.2023

Wielka Brytania zapłaciła Rwandzie za przyjęcie imigrantów, ale jeszcze żaden tam nie trafił

Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów, przedostających się przez kanał La Manche, choć do Rwandy nie trafiła jeszcze ani jedna osoba.
08.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Wraki statków ostoją życia morskiego

Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego – informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma „Marine Ecology”.
07.12.2023

Wielka Brytania zawarła z Rwandą nową umowę o deportacji nielegalnych imigrantów z kanału La Manche

Wielka Brytania zawarła we wtorek nowy traktat z Rwandą o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów - niezależnie od ich narodowości - którzy przedostają się przez kanał La Manche. Brytyjski rząd liczy, że traktat rozwieje obiekcje Sądu Najwyższego, a deportacje ruszą na wiosnę.
05.12.2023

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro

Prysmian Group, kluczowy dostawca morskiego okablowania z Włoch, zdobył kontrakt o wartości około 850 mln euro na połączenie kablowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) w Wielkiej Brytanii, w związku z planami względem zdolności do wytwarzania morskiej energii wiatrowej o mocy 50 GW do 2030 roku. Ma to pomóc Wyspom w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja w 2050 roku.
01.12.2023

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł szwedzki okręt HSwMS Belos

Z wizytą roboczą w Polsce pojawił się, 1 grudnia, okręt ratowniczy Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), przeznaczony do wspierania działań okrętów podwodnych. Wizyta zbiega się z rozpoczęciem tego samego dnia misji Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF) w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
01.12.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Hiszpański rząd potwierdził incydent pomiędzy okrętami marynarki Hiszpanii i Wlk. Brytanii koło Gibraltaru

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza potwierdził incydent pomiędzy okrętem marynarki wojennej tego kraju a jednostkami marynarki Wielkiej Brytanii w pobliżu Gibraltaru. Położona przy południowych granicach Hiszpanii enklawa znajduje się pod brytyjską jurysdykcją.
22.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Brytyjski okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi, na którego pokładzie znajdowało się 140 osób, był o krok od katastrofy z powodu awarii głębokościomierza; ta sytuacja spowodowała, że okręt zaczął schodzić na niebezpieczną głębokość – ujawnił w poniedziałek dziennik "The Sun".
20.11.2023

Bezpieczeństwo w basenie Morza Czarnego tematem spotkania nowego szefa brytyjskiego MSZ z prezydent Mołdawii

Prezydent Mołdawii Maia Sandu spotkała się z nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, który w czwartek wieczorem przybył do Kiszyniowa z niezapowiadaną wizytą. Wcześniej Cameron odwiedził Kijów.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Nowy szef brytyjskiego MSZ Cameron z pierwszą roboczą wizytą w Kijowie. Omówiono sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - poinformowało w czwartek biuro szefa ukraińskiego państwa. Zełenski podziękował Cameronowi, że swoją pierwszą wizytę roboczą jako szef MSZ składa na Ukrainie.
16.11.2023

Royal Navy obserwuje rosyjski okręt, który pojawił się w pobliżu brytyjskiego wybrzeża

Siły morskie Wielkiej Brytanii śledzą okręty Federacji Rosyjskiej, które przechodzą przez kanał La Manche. Teraz "eskortowały" fregatę pro. 11356R Admirał Grigorowicz (494), której działania są pilnie obserwowane przez państwa NATO.
14.11.2023

Nad Irlandię i Wielką Brytanię nadciąga sztorm Debi

Irlandzkie i brytyjskie służby meteorologiczne wydały w niedzielę ostrzeżenia w związku z kolejnym sztormem nadchodzącym nad Wyspy Brytyjskie - Debi. Ma on uderzyć w zachodnie wybrzeże Irlandii w poniedziałek przed świtem, a następnie przesuwać się na wschód.
12.11.2023

Brexit w dokach. Porty Wielkiej Brytanii pod presją recesji, covidu i brexitu

Porty brytyjskie po kryzysie 2008-2009 znalazły się na równi pochyłej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i pandemii Covid działały ze zmiennym szczęściem. W niektórych portach przeładunki nawet rosły. A ponieważ porty są zwierciadłem gospodarki, przegląd ich statystyk daje dobry obraz tego co dzieje się z gospodarką Albionu po opuszczeniu Unii Europejskiej.
12.11.2023

Rosyjski pocisk zamiast w ukraiński radar trafił w liberyjski statek handlowy

W środę cywilny statek towarowy pod liberyjską banderą, prawdopodobnie Kmax Ruler, został omyłkowo trafiony rosyjskim pociskiem przeciwradarowym w porcie Piwdenny koło Odessy na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
10.11.2023

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

W Anglii wciąż obowiązuje 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran

W Anglii nadal obowiązuje ponad 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran - podał w piątek portal dziennika "Independent". W Wielkiej Brytanii w wyniku sztormu tysiące domów zostało pozbawionych elektryczności, zamknięto setki szkół i kilka lotnisk.
03.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Samskip rozpoczyna strategiczną ekspansję na Morzu Bałtyckim, uruchamiając nową bezpośrednią usługę short-sea

Na początku przyszłego miesiąca Samskip będzie obchodzić inauguracyjny rejs usługi tygodniowej, której właścicielem i operatorem jest Samskip, łączącej Rotterdam, Helsinki, Rygę i Hull. Ta nowa usługa jest bezpośrednim odzwierciedleniem centralnego strategicznego nacisku Samskip na centryczność klienta. Wartość relacji z klientami sprawiła, że usługa ta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na niezawodną usługę short-sea w regionie Morza Bałtyckiego.
26.10.2023

W Wielkiej Brytanii siedem ofiar śmiertelnych powodzi po sztormie Babet

Co najmniej siedem osób zginęło w Wielkiej Brytanii w wyniku powodzi będących skutkiem sztormu Babet, który w ostatnich dniach przeszedł przez ten kraj. Zagrożenie powodziowe utrzyma się do wtorku.
24.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

W. Brytania. Nielegalni imigranci wrócą na budzącą kontrowersje barkę Bibby Stockholm

Na zacumowaną w porcie w Portland na południu Anglii - i budzącą duże kontrowersje - barkę Bibby Stockholm wróci prawdopodobnie w czwartek pierwsza grupa nielegalnych imigrantów, których po zaledwie kilku dniach pobytu trzeba było ewakuować z powodu bakterii legionelli.
19.10.2023

Po serii ataków na swoje okręty Flota Czarnomorska wycofała się dalej na wschód

Od czasu serii ataków doznanych w sierpniu i wrześniu rosyjska Flota Czarnomorska najprawdopodobniej wzmocniła swoją defensywną i reaktywną postawę, przenosząc swoje zasoby dalej od terenów kontrolowanych przez Ukrainę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
14.10.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

Wielka Brytania proponuje pomoc Finlandii i Estonii w śledzenie w sprawie uszkodzonego gazociągu

Wielka Brytania jest gotowa pomoc Finlandii i Estonii w śledztwie dotyczącym uszkodzenia podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego pod Morzem Bałtyckim – zapewnił we wtorek wieczorem premier Rishi Sunak.
11.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Wyjątkowa okazja, Royal Navy sprzedaje cztery okręty

Brytyjski Urząd ds. Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority) prezentuje ofertę sprzedaży byłych okrętów, które wycofano ze służby w Royal Navy. Aktualnie w ofercie są cztery jednostki, niemniej w przyszłości lista do potencjalnych "zakupów" ma stawać się większa.
19.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Saab podpisuje umowę o strategicznej współpracy z firmą Babcock w zakresie budowy korwet

Celem umowy jest umożliwienie dostarczania klientom zwiększonych możliwości poprzez wykorzystanie wspólnych, unikalnych atutów spółek poprzez oferowanie szerszej gamy produktów, usług i zintegrowanych rozwiązań.
15.09.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

Wielka Brytania ma problem z migrantami pokonującymi kanał la Manche. "Bez deportacji do Rwandy nie da się zatrzymać nielegalnej imigracji"

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) uważa, że problemu nielegalnych imigrantów przeprawiających się przez kanał La Manche nie da się rozwiązać bez programu ich deportacji do Rwandy lub innego bezpiecznego kraju, podaje w środę dziennik "Daily Telegraph".
13.09.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
11.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Statki komercyjne przewożące ukraińskie zboże ze wsparciem brytyjskiego RAF-u

Wielka Brytania podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia żeglugi handlowej na Morzu Czarnym, przewożącej zboże z Ukrainy i powstrzymującej rosyjskie ataki na statki towarowe. To odpowiedź na nocne rosyjskie ataki na ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Dunaju, kontynuowane pomimo ciągłych wezwań do wznowienia porozumienia zbożowego.
11.09.2023

Ważny moment dla Royal Navy. Test drona transportowego lądującego na lotniskowcu

Ta wydawałaby się prosta i krótka misja ma zrewolucjonizować lotnictwo morskie. Bezzałogowy pojazd latający W Aoutonomous Systems (WAS) przeleciał z półwyspu Lizard na pokład HMS Prince of Wales (R09) u wybrzeży Kornwalii, dostarczył zaopatrzenie, a następnie wrócił do bazy. Ma być to istotny krok a drodze do bezpiecznego użytkowania dronów wraz z odrzutowcami F-35 Lightning oraz śmigłowcami Merlin i Wildcat, które obecnie stanowią trzon lotnictwa morskiego.
10.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Ukraina eksportuje zboże, ale nowe szlaki mają mniejszą przepustowość

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

Lord Lancaster: Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w przemyśle obronnym (wywiad)

Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w dziedzinie przemysłu obronnego. MBDA i PGZ współpracują obecnie nad projektem obrony powietrznej NAREW, który pomoże zabezpieczyć polskie niebo - powiedział PAP brytyjski pełnomocnik ds. eksportu sektora obronnego, lord Mark Lancaster.
06.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

872 migrantów, najwięcej w 2023 r., przepłynęło ostatniej doby przez kanał La Manche

872 nielegalnych imigrantów na 15 łodziach przedostało się w sobotę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższą dobową liczbą od początku tego roku - podało w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.09.2023

Brytyjski premier: zatrzymanie łodzi z migrantami priorytetem, ale trudne

Brytyjski premier Rishi Sunak zasugerował w poniedziałek, że może mu się nie udać zatrzymać łodzi z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche nie tylko do końca roku, jak obiecywał, ale nawet do najbliższych wyborów do Izby Gmin, które zapewne odbędą się w przyszłym roku.
22.08.2023

Pożar turbiny na morskiej farmie wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Do groźnego zdarzenia doszło na morskiej farmie wiatrowej Scroby Sands, w efekcie zawieszając jej działalność. Jedna z turbin zapaliła się rankiem 15 sierpnia, roznosząc kłęby dymu na wybrzeżu. Operator farmy wiatrowej, niemiecki koncern RWE, poinformował, że nikt nie został ranny, ale działalność farmy wiatrowej Scroby Sands została tymczasowo zawieszona. Firma ma nadzieję, że pozostałe turbiny miały zostać ponownie uruchomione jak najszybciej.
16.08.2023

Wypadek łodzi z nielegalnymi imigrantami nieopodal Wielkiej Brytanii. Są ofiary

Co najmniej jedna osoba zginęła, a stan pięciu innych jest poważny w efekcie wywrócenia się w sobotę rano na kanale La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami - podały władze francuskie i brytyjskie. Uratowano 50 osób.
12.08.2023

Ukraińscy "marines" szkolą się pod okiem brytyjskich instruktorów

Przez blisko pół roku ponad 1000 żołnierzy z Ukrainy szkoliło się pod okiem instruktorów z Royal Marines w zakresie prowadzenia akcji specjalnych i złożonych operacji z użyciem jednostek nawodnych. Wielka Brytania chce tym potwierdzać swoją funkcję jako kluczowego członka NATO wspierającego państwo walczące z rosyjską agresją. Tylko w 2023 roku przeszkolono dwa razy więcej kursantów niż w całym ubiegłym.
11.08.2023

W. Brytania. Ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów przepłynęło przez La Manche od 2018 r.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy na małych łodziach i pontonach przedostali się do Wielkiej Brytanii od 2018 r., gdy po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko, przekroczyła 100 tys., z czego ponad 60 proc. przypada na ostatnie półtora roku - podały w czwartek brytyjskie media.
11.08.2023

Wielka Brytania i Turcja chcą uderzyć w dostawy łodzi na potrzeby gangów szmuglujących ludzi

Wielka Brytania zawarła porozumienie z Turcją o zwalczaniu nielegalnej imigracji i rozbijaniu gangów, zajmujących się przemytem ludzi - ogłosił w środę brytyjski rząd. Umowa nie obejmuje jednak odsyłania do Turcji nielegalnych imigrantów z tego kraju, których jest coraz więcej.
09.08.2023

Drony nawodne coraz ważniejszym elementem wojny morskiej

Ataki przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych, czyli dronów nawodnych, są coraz ważniejszym elementem wojny morskiej i Ukraina wykorzystuje je do uderzania w rosyjskie morskie szlaki zaopatrzeniowe - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.08.2023

Resort obrony W. Brytanii: uszkodzenie okrętu Oleniegorskij Gorniak to duży cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Poważne uszkodzenie okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym to duży cios dla rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
05.08.2023

Barka z migrantami wzbudza obawę mieszkańców nadmorskiego miasta w Wielkiej Brytanii

Portland ma swoje powody do sławy, lecz wszystkie je teraz przyćmiewa Bibby Stockholm, niemal stumetrowa barka zacumowana w tamtejszym porcie, na którą brytyjski rząd będzie wysyłał nielegalnych imigrantów. Pierwsza grupa 50 osób ma zostać na niej zakwaterowana we wtorek.
01.08.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: blokada zboża z Ukrainy będzie wpływać na Afrykę przez dwa lata

Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą niemal na pewno spotęguje brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Afryce przez co najmniej kolejne dwa lata - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy?

Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Nurkowie odnaleźli wrak okrętu przypominający o tragedii z czasów II wojny światowej

Nurkowie wierzą, że udało im się odnaleźć jeden z sześciu okrętów Royal Navy zaginionych u wybrzeży Kornwalii w wyniku wojennej tragedii. Miało to miejsce w pobliżu Land's End w październiku 1944 roku, gdy sztorm ogarnął konwój, zabijając ponad 50 marynarzy Royal Navy.
19.07.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja rezygnuje z udziału okrętów podwodnych w Dniu Marynarki

Brak udziału okrętów o napędzie atomowym rosyjskiej Floty Północnej w dorocznym przeglądzie floty z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu może być związany z obawami o bezpieczeństwo, będącymi efektem niedawnego buntu Grupy Wagnera - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
14.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

W. Brytania. Najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów na kanale La Manche - 686

686 nielegalnych imigrantów na 53 łodziach przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższym dobowym bilansem od początku tego roku - poinformowało w sobotę brytyjskie MSW.
08.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

W. Brytania. Upamiętniono 75. rocznicę przybycia imigrantów z Karaibów

75. rocznicę przybycia statku Empire Windrush, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza duża grupa imigrantów z Karaibów, upamiętniono w czwartek w Wielkiej Brytanii, choć jak przyznawali sami organizatorzy jubileuszowych wydarzeń, mają one słodko-gorzki smak.
23.06.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

Royal Navy śledzi aktywność rosyjskich sił morskich w pobliżu Wielkiej Brytanii

Niszczyciel HMS Defender monitorował grupę trzech okrętów wojennych i utrzymywał z nią kontakt, gdy ta kontynuowała swoją podróż obok Wysp Brytyjskich.
12.06.2023

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
09.06.2023

Na obszarze dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków ziemnowodnych dinozaurów

Wiele gatunków dinozaurów, które prowadziły ziemnowodny tryb życia, żyło przed milionami lat na Wyspach Brytyjskich. Możliwe, że dzisiejsza Wielka Brytania mogła roić się od tych ziemnowodnych, rybożernych dinozaurów – piszą naukowcy na łamach magazynu „PeerJ”.
07.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

Okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego przepływającego przez cieśninę Ormuz, 4 czerwca. Okazało się, że był nękany przez szybkie łodzie sił morskich Iranu.
06.06.2023

W. Brytania. Pierwszy kwartalny spadek liczby nielegalnych imigrantów przybywających przez kanał La Manche

3793 nielegalnych imigrantów przedostało się w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Wielkiej Brytanii, co jest spadkiem o 20 proc wobec analogicznego okresu zeszłego roku - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
25.05.2023

Wielka Brytania otwiera pierwsze krajowe centrum robotyki dla prac offshore

Nowatorski zakład zajmujący się zagadnieniem morskiej energii odnawialnej został otwarty w ośrodku testowym Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult w Blyth.
19.05.2023

Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu

Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów oraz pochodzących z Rosji miedzi, aluminium i niklu - poinformował w nocy z czwartku na piątek brytyjski rząd przed rozpoczęciem w Japonii obrad szczytu grupy G7.
19.05.2023

Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły w czwartek za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury.
18.05.2023

Premier Sunak wzywa do wspólnego działania przeciwko nielegalnej imigracji. "Musimy zatrzymać te łodzie"

W przededniu szczytu szefów państw i rządów Rady Europy w stolicy Islandii Rejkiawiku brytyjski premier Rishi Sunak zaapelował o wspólne działania w celu ograniczenia nielegalnej imigracji.
16.05.2023

Wielka Brytania: wiatr najważniejszym źródłem energii

W pierwszym kwartale 2023 roku energetyka wiatrowa wyprodukowała w Wielkiej Brytanii więcej energii niż konwencjonalne elektrownie gazowe.
15.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Myśliwce Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze nad Bałtykiem

Myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - podała agencja dpa, cytując środowy komunikat niemieckiej Bundeswehry.
26.04.2023

Brytyjski "Miecznik" stratny? Czy polski program jest zagrożony?

Wielkimi krokami zbliża się, planowane na sierpień br., cięcie blach na budowę prototypowej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. To kluczowe przedsięwzięcie tak dla floty, jak i branży okrętowej. Analogiczne znaczenie ma budowa fregat rakietowych Type 31. Okazuje się, że odpowiedzialny za ich budowę koncern Babcock International (zarazem partner "Miecznika") ma problem w związku z planowanymi kosztami ich budowy. Czy to wpłynie na polski program?
25.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

"Washington Post": w 2022 roku rosyjskie wojska omal nie zestrzeliły brytyjskiego samolotu nad Morzem Czarnym

Rosyjskie wojska omal nie zestrzeliły brytyjskiego samolotu zwiadowczego niedaleko wybrzeży okupowanego Krymu – powiadomił amerykański dziennik "Washington Post”, powołując się na dokumenty, które miały wyciec z Pentagonu. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 roku.
10.04.2023

Władze Wielkiej Brytanii wyczarterują barkę celem pomieszczenia 500 azylantów

Władze w Londynie podjęły 5 kwietnia decyzję o wydzierżawieniu barki, która ma pomieścić 500 migrantów. Ma to zmniejszyć koszt kwaterunku przybyszy oczekujących na azyl, których dotąd umieszczano w hotelach i innych ośrodkach. Od momentu ogłoszenia informacja budzi ogromne emocje i kontrowersje.
06.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków OZE na świecie, w szczególności w zakresie przemysłu. W ocenie organizacji branżowej RenewableUK, dobrze rozwinięte już dziś porty potrzebują wejść na kolejny poziom, przygotowując się do obsługi pływających platform wiatrowych.
26.03.2023

Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty

Obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 o wartości 8 mld funtów (9,6 mld dolarów) i mocy 3 GW. Deweloper informuje, że potrzebne jest wsparcie rządu np. w postaci ulg podatkowych, gdyż inflacja i rosnące koszty w łańcuchu dostaw utrudniają realizacje projektu.
20.03.2023

Damen rozszerza swoją ofertę w ramach modernizacji i naprawy jednostek morskich

Grupa Damen rozszerzyła swoją ofertę wsparcia cyklu życia statków skierowaną do klientów działających w Wielkiej Brytanii podpisując 15 marca umowę o współpracy z firmą I.M.E. Repair Services z siedzibą w Southampton.
20.03.2023

Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi znaleźć alternatywne drogi eksportu omijające Rosję

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.
18.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym

Służby prasowe Royal Navy poinformowały, że fregata Typ 23 HMS Portland śledzi ruchy poruszającej się w pobliżu wód brytyjskich rosyjskiej okrętowej grupy zadaniowej złożonej z fregaty proj. 22350 Admirał Kasatonow oraz towarzyszącego jej tankowca proj. 23130 Akademik Paszyn.
13.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

Kadry brytyjskiego sektora offshore apelują o ich większe zaangażowanie w transformację energetyczną

W najnowszym raporcie “Our Power: offshore workers' demands for a just energy transition” brytyjskie organizacje zawodowe stawiaką kadry w centrum planu dekarbonizacji Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiedź na niezadowolenie pracowników w sprawie warunków pracy i praktyk branży przemysłowej.
11.03.2023

Brytyjscy komandosi przez 10 lat będą mieli bazę na północy Norwegii

Wielka Brytania poinformowała w środę o otwarciu bazy dla swoich komandosów na dalekiej północy Norwegii, co ma wzmocnić możliwości NATO w Arktyce w związku ze zwiększonym zagrożeniem po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.03.2023

Pływa i jeździ. RWE prezentuje statek przeznaczony do prac przy morskich farmach wiatrowych

Firma RWE, we współpracy z Commercial Rib Charters (CRC), zaprezentowała statek serwisowy CRC Walrus, który ma wykonywać prace na morskich farm wiatrowych zlokalizowanych na płytkich wodach.
08.03.2023

Brytyjski rząd przedstawi w przyszłym tygodniu nowe prawo, które ma zatrzymać przypływ nielegalnych imigrantów

Brytyjski rząd przedstawi we wtorek nowe regulacje, które mają zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii - pisze w sobotę brytyjski "The Sun". Projekt ustawy uniemożliwia wszystkim, którzy przybędą na Wyspy nielegalnie, ubieganie się o azyl. Następnie mają być oni wydaleni "tak szybko, jak to możliwe" do "bezpiecznego kraju trzeciego".
05.03.2023

Fregata Royal Navy przejęła nielegalnie transportowaną broń z Iranu

W Zatoce Omańskiej brytyjska marynarka wojenna przejęła nielegalnie transportowane pociski przeciwczołgowe i elementy pocisków balistycznych. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że broń była najprawdopodobniej przewożona do Jemenu.
02.03.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Nie tylko pływa, ale i jeździ. Pierwszy amfibijny statek do przewozu załóg do obsługi offshore oddany do użytku

Brytyjska firma Commercial Rib Charter (CRC) oddaje do użytku unikalny statek do przewozu załogi, zaprojektowany z myślą o wyzwaniach związanych z morską farmą wiatrową RWE Scroby Sands. Jednostka, nazwana CRC Walrus, jest pierwszym na świecie amfibijnym statkiem do przewozu załogi.
15.02.2023

Pożar na promie Stena

Wieczorem 11 lutego w maszynowni promu MS Stena Europe wybuchł pożar.
14.02.2023

Fregata Type 32 pozostaje istotnym zapotrzebowaniem Wielkiej Brytanii na platformę bojową

Planowany typ okrętów pozostaje częścią przyszłych planów platformowych brytyjskiej Royal Navy. A to wszystko pomimo obaw o opóźnienie, ograniczenie lub anulowanie programu w związku z ograniczeniami wydatków publicznych rządu, zbliżającym się przeglądem obronnym i równoważeniem budżetu w ramach różnych programów marynarki wojennej.
10.02.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

Na przerzucie ludzi przez La Manche gangi zarobiły w 2022 183 mln funtów

Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika z analizy przeprowadzonej przez opozycyjną Partię Pracy, którą przywołuje w czwartek stacja GB News.
27.01.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

Największe marynarki wojenne NATO dyskutują o większej współpracy

Reprezentanci głównych marynarek wojennych NATO: szef operacji morskich admirał Mike Gilday (USA), pierwszy lord admiralicji admirał Ben Key (Wielka Brytania) oraz szef sztabu francuskiej marynarki wojennej adm. Pierre Vandier (Francja) spotkali się na pierwszej w historii "Paryskiej Konferencji Marynarki Wojennej".
24.01.2023

Swift Anchors powiększa się i szuka nowych inżynierów

Swift Anchors, brytyjska firma zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami systemów kotwiczących dla branży offshore, rozwija swoją działalność. Szuka nowych pracowników – głównie inżynierów.
19.01.2023

Niezależność energetyczna Wielkiej Brytanii wymaga 10 mln ton stali

Jeden z producentów stali Tata Steel opublikował raport na temat zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na surowce na ścieżce do uzależnienia się kraju od importu energii elektrycznej i paliw kopalnych. Transformacja energetyczna tylko w tym kraju będzie wymagała nawet 10 mln stali.
18.01.2023

Brytyjski rząd rozważa rezygnację z budowy fregat

Czarne chmury zawisły nad projektem fregat typu 32 dla Royal Navy. Rząd nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka chce zawiesić plany jego sfinansowania.
17.01.2023

Szef BBN zapoznał się z pracami nad Miecznikiem

Z wizytą w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. pojawił się Sekretarz Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. W trakcie wizyty zapoznał się z postępami programu Miecznik oraz innymi działaniami realizowanymi w stoczni.
17.01.2023

Impreza z fajerwerkami w Scarborough została odwołana, aby nie straszyć wypoczywającego na plaży morsa

Nietypowym gościem na angielskiej plaży okazał się mors arktyczny, należący do gatunku chronionego. Jego obecność przyciągała tłumy, ale to przez niego nie odbył się sylwestrowy pokaz fajerwerków.
06.01.2023

Naprawa HMS Prince of Wales potrwa do wiosny. Perypetii lotniskowca ciąg dalszy

Lotniskowiec Royal Nav HMS Prince of Wales będzie wyłączony ze służby w sumie przez około pół roku w związku z naprawami jego systemu napędowego, po czym przejdzie przegląd.
03.01.2023

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

Premier Mauritiusa Pravind Jugnauth ogłosił, że rządy obu państw rozpoczęły rozmowy w sprawie terytorium będącego od dekad kością niezgody między nimi.
02.01.2023

Wielka Brytania całkowicie odcina import rosyjskiego LNG

Od niedzieli 1 stycznia Wielka Brytania, zgodnie z zapowiedziami, kończy całkowicie import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) - przypomniało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych na Twitterze.
01.01.2023

Brytyjczycy chcą jak najszybciej odesłać nielegalnych imigrantów

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman oświadczyła w poniedziałek, że chce jak najszybciej doprowadzić do implementacji umowy z Rwandą o deportacji tam nielegalnych imigrantów. Podkreśliła, że wysyłania do Rwandy nie należy uważać za karę.
20.12.2022

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

W. Brytania. 19-latek oskarżony po wywróceniu się pontonu z nielegalnymi imigrantami

Brytyjska Prokuratura Koronna postawiła w niedzielę zarzuty 19-letniemu mężczyźnie w związku w wywróceniem się przepełnionego pontonu z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche, wskutek czego zginęły cztery osoby.
19.12.2022

Co najmniej trzy ofiary wywrócenia się łodzi, 43 migrantów uratowano

Są trzy potwierdzone ofiary śmiertelne wywrócenia się w środę rano na kanale La Manche małej łodzi, przewożącej nielegalnych imigrantów, ale 43 osoby uratowano - podała stacja Sky News, powołując się na brytyjskie źródło rządowe.
14.12.2022

Do 50 ofiar zatonięcia łodzi z nielegalnymi imigrantami na La Manche

Do 50 osób zginęło wskutek zatonięcia w środę łodzi z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche - podają brytyjskie media. Na wodach kanału trwa operacja poszukiwawcza, ale biorąc pod uwagę temperaturę wody, szanse na odnalezienie żywych ludzi są znikome.
14.12.2022

W. Brytania. W okresie świąt spodziewane problemy w portach i na lotniskach

Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
19.11.2022

Rosyjski statek szpiegowski namierzony w pobliżu Szkocji

W Moray Firth, zatoce Morza Północnego w pobliżu szkockiego wybrzeża, został zauważony statek badawczy Admirał Władimirski. Podejrzewa się, że w rzeczywistości to jednostka prowadząca działania rozpoznawcze i zbierająca informacje o aktywności brytyjskich sił zbrojnych.
17.11.2022

Royal Navy zwiększa swój militarny potencjał

W reakcji na zwiększone zagrożenie militarne ze strony Rosji, brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, które zbuduje firma BAE Systems. Łącznie powstanie osiem takich jednostek.
16.11.2022

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
14.11.2022

Brytyjski rząd dofinansowuje zeroemisyjny USV na wodór

SEA-KIT International zabezpieczył finansowanie drugiej rundy rządowego konkursu dotyczącego czystej gospodarki morskiej.
10.11.2022

Nowa instytucja określi przyszłe potrzeby offshore w Wielkiej Brytanii

Członkowie Energy Skills Alliance, OPITO i ECITB, współfinansują rozwój brytyjskiego Offshore Energy Skills Intelligence Hub, aby opracować potrzeby branży energetyki morskiej w zakresie szkolenia personelu oraz rozwoju jego umiejętności na najbliższe kilkadziesiąt lat.
09.11.2022

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii rezygnuje z budowy nowego okrętu flagowego

Brytyjskie władze zarzuciły plan budowy nowego okrętu flagowego, który w zamyśle byłego premiera Borisa Johnsona miał służyć promowaniu brytyjskich interesów za granicą - poinformował w poniedziałek szef tego resortu Ben Wallace.
07.11.2022

Wielka Brytania odrzuca "zmyślone" zarzuty Rosji, jakoby uszkodziła Nord Stream

Wielka Brytania odrzuciła w sobotę rosyjskie twierdzenia, jakoby to jej marynarka wojenna była odpowiedzialna za uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2, nazywając to "zmyśloną historią na ogromną skalę".
29.10.2022

W. Brytania. Media: kobiety służące na okrętach podwodnych są napastowane i poniżane

Kobiety służące na brytyjskich okrętach podwodnych są ofiarami szeroko rozpowszechnionego mobbingu i molestowania seksualnego, co ma miejsce za wiedzą dowódców - ujawnił w sobotę dziennik "Daily Mail". W reakcji na te informacje dowództwo Royal Navy wszczęło śledztwo.
29.10.2022

To statek rybacki uszkodził podmorski kabel na Szetlandy

Uszkodzenia dwóch podmorskich kabli, które poważnie zakłóciły komunikację na archipelagu Szetlandów - będącym najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Brytanii - zostały prawdopodobnie spowodowane przez statki rybackie - oświadczył w piątek operator kabla.
21.10.2022

Rosja wystrzeliła pocisk w stronę brytyjskiego samolotu

Pod koniec września rosyjski samolot wystrzelił pocisk w kierunku brytyjskiego nieuzbrojonego samolotu wojskowego, który dokonywał rutynowego przelotu nad Morzem Czarnym - poinformował w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
20.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja ma problemy logistyczne po uszkodzeniu mostu na Krym

Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
17.10.2022

Czeska prezydencja UE chce ponownej współpracy energetycznej z W. Brytanią na Morzu Północnym

Premier Czech Petr Fiala, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, powiedział po spotkaniu w czwartek w Pradze z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, że wspiera planowane ponowne zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa we współpracę energetyczną z UE na Morzu Północnym. Premierzy rozmawiali też o dalszej pomocy dla Ukrainy.
06.10.2022

Wielka Brytania wysłała fregatę na Morze Północne. Jest zagrożenie gazociągów

Brytyjska marynarka wojenna w poniedziałek wieczorem wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
04.10.2022

W. Brytania. Maksymalna kara za zrzut nieoczyszczonych ścieków wzrośnie tysiąckrotnie

Aż tysiąckrotnie - z 250 tys. do 250 mln funtów - wzrośnie maksymalna kara dla firm wodociągowych, które w nieuzasadnionych sytuacjach zrzucają nieoczyszczone ścieki do rzek lub morza - ogłosił w poniedziałek nowy brytyjski minister środowiska Ranil Jayawardena.
03.10.2022

Porty brytyjskie w dobie wielkich zmian. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Branża portowa w Wielkiej Brytanii to bardzo istotna i ważna gałąź całej gospodarki, co wynika nie tylko z historii i tradycji, ale również i współczesnych wymogów oraz oczekiwań biznesowych. Świadczy o tym, to że 95% towarów powiązanych z gospodarką Zjednoczonego Królestwa obsługiwanych jest właśnie drogą morską.
16.09.2022

Największa na świecie morska farma wiatrowa Hornsea 2 wkracza w etap operacyjny

Ørsted ogłosił, że morska farma wiatrowa Hornsea 2 weszła właśnie w pełni w fazę operacyjną. Inwestycja produkująca 1,3 GW mocy umiejscowiona jest na Morzu Północnym u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii.
01.09.2022

Ukraińscy marynarze uczą się obsługi podwodnych dronów do rozminowywania

Kilkunastu ukraińskich marynarzy przechodzi w jednej z baz Royal Navy na południu Anglii szkolenie w zakresie obsługi podwodnych dronów do rozminowywania - poinformowała w sobotę stacja Sky News. Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii i USA sześć takich dronów.
27.08.2022

Strajk w Felixstowe – władze portu oskarżają, związek zawodowy się odgraża

Strajk dokerów w największym w Wielkiej Brytanii porcie kontenerowym Felixstowe trwa. Strony konfliktu – władze portu i związek zawodowy – przerzucają się groźbami i oskarżeniami, a sytuacja nie zbliża się do happy endu.
25.08.2022

Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach

W sprawie „Spar Shipping As v Grand China Logistics Holding (Group) Co. Ltd [2018] Hu 72 XWR No 1 – Sąd Morski w Szanghaju (“Shanghai Maritime Court”) wydał precedensowe orzeczenie, w którym po raz pierwszy we współczesnej historii orzecznictwa chińskiego otwarta zastała możliwość uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu angielskiego (English High Court oraz Court of Appeal).
22.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

Na prawie 50 plażach w Anglii i Walii obowiązują ostrzeżenia o zanieczyszczeniu po tym, jak w czasie trwających od poniedziałku ulewnych deszczy jedna z firm wodociągowych zrzuciła do morza nieoczyszczone ścieki - podała w środę organizacja Surfers Against Sewage.
17.08.2022

W. Brytania. Wycofany z eksploatacji największy magazyn gazu znów będzie użytkowany

Największy brytyjski magazyn gazu, który od 2017 r. nie był do tego wykorzystywany, został ponownie dopuszczony do użycia przez inspektorów bezpieczeństwa, co pozwoli na rozpoczęcie gromadzenie w nim zapasów na zimę - podał we wtorek dziennik "Daily Telegraph".
16.08.2022

Brytyjczycy: rosyjska Flota Czarnomorska nie kontroluje Morza Czarnego

Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
16.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
11.08.2022

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss poleciła, aby wezwano ambasadora ChRL w Londynie Zhenga Zeguanga w celu wyjaśnienia działań jego kraju w związku z manewrami wokół Tajwanu oraz "agresywną retoryką" Pekinu, która - zdaniem szefowej brytyjskiego MSZ - zagraża pokojowi i stabilności w regionie.
10.08.2022

W. Brytania. Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy przypłynęło już 13 tys. migrantów

Od 14 kwietnia, gdy brytyjski rząd ogłosił plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy - który jeszcze nie został wdrożony - przez kanał La Manche przepłynęło co najmniej 13 016 osób - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.08.2022

Brytyjska marynarka ma okręt do eksperymentowania

NavyX, oddział brytyjskiej marynarki wojennej zajmujący się innowacjami i eksperymentami, otrzymał nowoczesny okręt, który pomoże wdrażać nowe rozwiązania.
03.08.2022

Pierwszy od 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach

W minionym tygodniu u wybrzeży Konwalii kobieta została ugryziona w nogę przez rekina błękitnego i był to, jak się uważa, pierwszy od ponad 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach - podał we wtorek portal Conwall Live.
02.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy

Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.
01.08.2022

W. Brytania. Wiceminister obrony Ukrainy: zatopimy rosyjską Flotę Czarnomorską

Ukraina przygotowuje się do zniszczenia, z pomocą otrzymywanej z Zachodu broni, do zniszczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i odzyskania Krymu - powiedział we wtorek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" wiceminister obrony tego kraju Wołodymyr Hawryłow.
20.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.07.2022

Royal Navy przejęła na pełnym morzu irańskie rakiety

Królewska Marynarka Wojenna ujawniła, że w styczniu i lutym przechwyciła niewielkie irańskie łodzie załadowane pociskami ziemia-powietrze i komponentami pocisków manewrujących.
08.07.2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.
07.07.2022

Wielka Brytania wie, kiedy Rosja przeprowadzi nielegalne referendum w obwodzie chersońskim

Rosja planuje do jesieni tego roku przeprowadzić nielegalne referendum w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które ma legitymizować trwającą okupację i najprawdopodobniej będzie gotowa sfałszować wyniki głosowania, by osiągnąć pożądany wynik - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
03.07.2022

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
27.06.2022

W. Brytania. W czasie, gdy nie udało się odesłać 7 imigrantów, przypłynęło 444 kolejnych

We wtorek, w dniu w którym brytyjski rząd zamierzał deportować do Rwandy 7 nielegalnych imigrantów - do czego ostatecznie nie doszło po interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - do brzegów Wielkiej Brytanii przypłynęło 444 kolejnych - podano w środę.
15.06.2022

Imigranci z La Manche nie polecieli do Rwandy. Lot zatrzymany

Zaplanowany na wtorkowy wieczór lot, którym pierwsza grupa nielegalnych imigrantów miała być deportowana z Wielkiej Brytanii do Rwandy, został odwołany ze względu na złożoną w ostatniej chwili interwencję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
15.06.2022

Nielegalnie przekraczający kanał La Manche imigranci będą deportowani do Rwandy

Pierwszy lot deportacyjny do Rwandy, gdzie zgodnie z umową zawartą przez Wielką Brytanię będą odsyłani imigranci nielegalnie przekraczający kanał La Manche, może się odbyć we wtorek - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Londynie.
13.06.2022

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Tim Pick zostanie mianowany pierwszym w historii Wielkiej Brytanii pełnomocnikiem do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Informacje potwierdził premier Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii.
08.06.2022

Zełenski: „Wspólnie z Wielką Brytanią poszukujemy sposobów zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu i odblokowania portów”

Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.
06.06.2022

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

Brytyjska Izba Żeglugi wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zobowiązania brytyjskich portów do instalacji lądowych punktów ładowania statków.
27.05.2022

Brytyjski resort obrony: szlaki lądowe nie zastąpią morskiego eksportu zboża z Ukrainy

Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2022

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.
20.05.2022

Wielka Brytania o sytuacji na Morzu Czarnym: rosyjska flota nadal ma zdolność do rażenia celów ukraińskich

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Pierwszy rosyjski superjacht zatrzymany na wodach brytyjskich

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.
29.03.2022

Oficjalnie zakończono budowę North Sea Link. Interkonektor łączy Wielką Brytanię z Norwegią

Grupa Prysmian, światowy lider w branży systemów kablowych dla energetyki i telekomunikacji, ogłosiła oficjalne zakończenie budowy najdłuższego na świecie podmorskiego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią. Prysmian otrzymał niezbędne certyfikaty.
19.03.2022

Port of Felixstowe. Rekord przeładunku kontenerów na jednym statku ustanowiony

W ubiegłym tygodniu w Port of Felixstowe, największym porcie kontenerowym Wielkiej Brytanii, ustalono kolejny rekord przeładunków na jednym statku: na MSC Amelia port przeładował ponad 27 961 TEU kontenerów. Tym samym port poprawił swoje poprzednie rekordowe przeładunki – 25 852 TEU na statku Moscow Maersk tydzień wcześniej oraz 23 773 TEU na statku MSC Diletta osiągnięte w styczniu 2022 roku. Wszystkie trzy statki operują na dalekowschodnim serwisie sojuszu 2M Griffin/AE55.
17.03.2022

W. Brytania. Sankcje na kolejnych 370 osób i podmiotów z Rosji i Białorusi

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.
15.03.2022

W. Brytania. Media: Johnson chce, by saudyjska ropa zastąpiła rosyjską

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać jej władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na ropę rosyjską - podał w sobotę dziennik "The Times".
13.03.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
09.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
08.03.2022

Brytyjskie porty już zamknięte dla statków mających związki z Rosją

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.
01.03.2022

Ćwiczenia wojskowe korpusu 10 państw Europy Płn. na Bałtyku

Dowodzona przez Wielką Brytanię wspólna grupa ekspedycyjna JEF, w skład której wchodzi 10 państw północnoeuropejskich, przeprowadzi serię zintegrowanych działań wojskowych, w tym na Morzu Bałtyckim - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
22.02.2022

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.
21.02.2022

Brytyjczycy chcą zasilić statki w portach energią z OZE

Wielka Brytania planuje przyśpieszyć dekarbonizację żeglugi morskiej. Jednostki, które stacjonują w portach, mogłyby pobierać i konsumować bezemisyjną energię wyprodukowaną na lądzie, przyczyniając się do obniżenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń.
11.02.2022

Wielka Brytania zainwestuje ponad 60 mln funtów w rozwój pływających farm wiatrowych

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że zainwestuje w projekty pływających morskich farm wiatrowych 31,6 mln funtów. Równolegle sektor prywatny chce przeznaczyć na rozwój technologii podobną kwotę - ponad 30 milionów funtów. Sektor publiczny i prywatny łączą siły.
01.02.2022

Media: nawet 65 tys. migrantów może forsować w tym roku kanał La Manche

Nawet 65 tys. nielegalnych imigrantów może w tym roku próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na pokładach małych łodzi lub pontonów - zakłada najgorszy scenariusz brytyjskiego rządu ujawniony we wtorek przez dziennik "Daily Telegraph".
18.01.2022

Brytyjski rząd wyśle marynarkę wojenną do walki z nielegalną imigracją na La Manche

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami, a także rozmawia z Rwandą i Ghaną o wysyłaniu tam osób czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl - podał w poniedziałek "The Times".
17.01.2022

Rosjanie staranowali sonary brytyjskiej fregaty

Brytyjczycy poinformowali, że w 2020 roku rosyjska łódź podwodna zderzyła się z holowanym przez fregatę HMS Northumberland sonarem. Do zdarzenia prawdopodobnie doszło na skutek umyślnych działań załogi rosyjskiego okrętu.
07.01.2022

Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie

British International Freight Association podejrzewa, że linie kontenerowe nie grają czysto. Organizacja wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zbadania konkurencji na rynku, żeby sprawdzić, czy aktualne wysokie ceny przewozowe mają uzasadnienie.
06.01.2022

Rekordowa liczba migrantów przybyła w ubiegłym roku przez kanał La Manche

Do Wielkiej Brytanii w 2021 roku przybyła przez kanał La Manche rekordowa liczba migrantów: co najmniej 28 300 osób, czyli trzy razy więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych, które przytacza we wtorek Associated Press.
04.01.2022

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Brytyjska marynarka potrzebuje inwestycji

Brytyjskiej marynarce grozi, że nie będzie w stanie poradzić sobie w "coraz bardziej wrogim i nieprzewidywalnym środowisku międzynarodowym" - ostrzegli w opublikowanym we wtorek raporcie posłowie z brytyjskiej komisji obrony.
14.12.2021

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych od Wlk. Brytanii po brexicie

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych, o które zwróciła się po brexicie do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dążymy do uzyskania jeszcze około 60 licencji – dodał.
13.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

Francja odrzuca brytyjski wniosek o wspólne patrole na La Manche

Francja odrzuciła w czwartek pomysł utworzenia wspólnych brytyjsko-francuskich patroli w kanale La Manche w celu zwalczania nielegalnej migracji. Francuski premier Jean Castex poinformował o tym szefa rządu Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
02.12.2021

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
01.12.2021

Johnson i Macron: musimy powstrzymać gangi przerzucające ludzi przez kanał La Manche

Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche - przekazało w środę wieczorem biuro Johnsona.
25.11.2021

Shell zmienia nazwę i przenosi się do Wielkiej Brytanii

Gigant naftowy Shell zdecydował się przenieść swoją siedzibę z Holandii do Wielkiej Brytanii, zmieniając swoją strukturę i usuwając „Royal Dutch” ("królewski holenderski") z pełnej nazwy.
20.11.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

Wielka Brytania pomoże ukraińskiej marynarce

Brytyjczycy i Ukraińcy podpisali międzyrządowe porozumienie ramowe, na mocy którego oba kraje mają bliżej współpracować w kwestii rozwoju sił morskich.
18.11.2021

Katastrofa brytyjskiego myśliwca na Morzu Śródziemnym; pilot bezpieczny

Pilot brytyjskiego myśliwca F-35 musiał katapultować się podczas rutynowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
17.11.2021

Związek zawodowy Nautilus International przeciw zniesieniu wiz dla specjalistów offshore wind

Niezależny związek zawodowy marynarzy Nautilus International wezwał do zaprzestania znoszenia ograniczeń wizowych dla pracowników z sektora morskiej energetyki wiatrowej, po tym jak premier Boris Johnson ogłosił, że rząd w Londynie zainwestuje kolejne 160 mln funtów w realizację projektów pływających morskich farm wiatrowych.
09.11.2021

W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 20 tys. – podano w środę. To ponad dwa razy więcej niż w całym roku 2020, który dotychczas był rekordowy.
03.11.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Wielka Brytania przygląda się sprawie zajęcia trawlera przez Francję

Brytyjscy urzędnicy pilnie badają okoliczności zajęcia przez władze francuskie brytyjskiego trawlera rybackiego – oświadczył w czwartek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
28.10.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną

Jak przekonuje organizacja branżowa RenewableUK, tempo wydawania pozwoleń na realizację nowych projektów lądowych farm wiatrowych jest o połowę niższe od tego, które miałoby umożliwić skuteczne osiągnięcie celów polityki klimatycznej Wielkiej Brytanii.
27.10.2021

Port towarowy w brytyjskim Felixstowe zakorkowany. Powód: brak kierowców ciężarówek

Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
13.10.2021

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.
10.10.2021

Brytyjskie media oskarżają francuską policję o pasywność w kwestii imigrantów na kanale La Manche

Nielegalni imigranci próbujący przedostać się przez kanał La Manche wsiadają na małe łodzie i pontony w biały dzień, na oczach francuskiej policji, a funkcjonariusze nie podejmują żadnych prób, by ich powstrzymać – opisuje brytyjska stacja Sky News.
09.10.2021

Brytyjska branża offshore wind szuka kontraktów za granicą. Na celowniku Filipiny

Uczestnicy dojrzałego już rynku morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii szukają możliwości rozwoju za rynkach zagranicznych. O ile Europa i USA wydają się oczywistymi kierunkami, to Brytyjczycy coraz śmielej patrzą na Amerykę Południową i Azję, w tym na Filipiny.
06.10.2021

Wielka Brytania i Francja rozmawiają w sprawie połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. – Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
06.10.2021

JDR Cable wybuduje nowoczesną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii

JDR Cable Systems, globalny dostawca i serwisant kabli podmorskich i przewodów typu umbilicals, będący częścią polskiej Grupy Telefonika-Kable, ogłosił swoje plany otwarcia najnowocześniejszego zakładu produkcji kabli podmorskich w Cambois, w pobliżu Blyth w hrabstwie Northumberland. Producent liczy na wzmocnienie swojej pozycji na rynku poprzez rozszerzenie gamy produktów oraz strategiczne ulokowanie zakładu.
30.09.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

Port w Dover zablokowany przez aktywistów klimatycznych

Aktywiści grupy Insulate Britain wzywającej do intensyfikacji działań w kwestii zmian klimatu zablokowali dziś wjazd i wyjazd z portu Dover w Wielkiej Brytanii – największego portu promowego w Europie. Policja poinformowała, że aresztowano 12 osób.
24.09.2021

Pięć projektów w Wielkiej Brytanii chce dekarbonizować sektor morski za pomocą morskiej energetyki wiatrowej

Pięć brytyjskich projektów dotyczących dekarbonizacji sektora morskiego przy użyciu morskich rozwiązań wiatrowych zdobyło około 3,9 mln euro w ramach konkursu Clean Maritime Demonstration Competition, finansowanego przez brytyjski Departament Transportu i realizowanego we współpracy z Innovate UK.
20.09.2021

Brytyjczycy przeznaczą ponad 200 mln funtów na kontrakty różnicowe dla offshore wind

Program Contracts for Difference (CfD) jest podstawowym instrumentem stymulującym inwestycje w niskoemisyjną energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono budżet w wysokości 265 mln funtów na czwartą rundę alokacji kontraktów różnicowych. Większość środków finansowych zgarnie branża morskiej energetyki wiatrowej.
16.09.2021

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, upoważniła straż graniczną do zawracania łodzi z nielegalnymi imigrantami, aby zapobiec przedostaniu się przez nich do tego kraju – podały w czwartek brytyjskie media.
09.09.2021

3 mln funtów na innowacje w brytyjskim łańcuchu dostaw dla offshore wind

W ramach Offshore Wind Growth Partnership (OWGP), programu będącego elementem UK Offshore Wind Sector Deal (umowy sektorowej), uruchomiono konkurs, który ma na celu rozwój brytyjskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
08.09.2021

Rybołówstwo wymaga transformacji, aby chronić niebieski węgiel

Raport sporządzony przez WWF, Marine Conservation Society i RSPB: Switching Gears: Achieving Climate Smart Fisheries, pokazuje, że należy niezwłocznie zająć się wpływem rybołówstwa na środowisko i zmiany klimatyczne.
19.08.2021

Innowacyjna turbina pływowa O2 zasili w energię 2 tys. gospodarstw domowych w Szkocji

O2, najpotężniejsza na świecie turbina pływowa skonstruowana przez Orbital Marine Power, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej oraz jej eksport do sieci w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej (EMEC) na wyspach Orkady położonych na Morzu Północnym.
16.08.2021

Grecja. Zatonął jacht, pasażerowie odnalezieni

Jacht pod brytyjską banderą zatonął u wybrzeży Milos w Grecji. Na pokładzie było 17 osób. Trwa akcja poszukiwawcza.
12.08.2021

Siemens Gamesa rozbuduję fabrykę łopat w Hull. Brytyjska branża nie kryje radości

Potentat energetyczny Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że zainwestuje 186 milionów w podwojenie zdolności produkcyjnych w fabryce łopat dla morskich farm wiatrowych w Hull. Branża brytyjska przyjęła z dużym zadowoleniem informacje o planach SGRE oraz innych firm. Brytyjczycy walczą o duży udział local content w sektorze energetyki wiatrowej.
10.08.2021

Ocean Winds i Aker Offshore Wind łączą siły w rozwoju pływających farm w Szkocji

Ocean Winds (OW) i Aker Offshore Wind mają duże ambicje, aby rozwijać pływające morskie farmy wiatrową w Szkocji. Spółki chcą połączyć siły w pozyskiwaniu taniej, zielonej energii elektrycznej z morza.
09.08.2021

Wielka Brytania. 482 nielegalnych imigrantów na kanale La Manche w dobę

Co najmniej 482 nielegalnych imigrantów przedostało się w środę przez kanał La Manche z Francji do Wielkiej Brytanii. To dobowy rekord. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych szacuje, że od początku roku ta liczba przekroczyła już 10 tys.
05.08.2021

Możliwe porwanie statku u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Wielka Brytania poinformowała we wtorek 3 sierpnia o „potencjalnym porwaniu” statku u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według Sky News, na pokład wkroczyło osiem lub dziewięć uzbrojonych osób.
03.08.2021

Brytyjskie firmy mogą przegrać z zagranicznymi w łańcuchu dostaw dla pływających farm wiatrowych

Wielka Brytania ma jedne z największych ambicji rozwoju morskich farm wiatrowych na morzu. Chce w ten sposób wykorzystać odpowiednie warunki wietrzne na Morzu Północnym, podczas gdy nie może sobie pozwolić na efektywny rozwój fotowoltaiki. Na salony wkracza technologia pływających platform i może okazać się, że brytyjskie firmy zostaną tu daleko w tyle za zagranicznym podmiotami.
03.08.2021

Ambasador Iranu wezwany do brytyjskiego MSZ w sprawie zaatakowanego tankowca

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w poniedziałek ambasadora Iranu w sprawie zaatakowanego w zeszłym tygodniu na Morzu Arabskim tankowca i przekazało mu, że jego kraj musi natychmiast zaprzestać tego typu działań.
02.08.2021

W. Brytania: Zniewagi wobec ratowników morskich pomagających nielegalnym imigrantom

Załogi łodzi ratunkowych, które pomagają wyciągać z wód kanału La Manche nielegalnych imigrantów, robią to z pobudek humanitarnych i nie zasługują na zniewagi - powiedział w środę Mark Dowie, szef brytyjskiej organizacji pozarządowej zajmującej się ratownictwem wodnym, RNLI.
28.07.2021

Rynek frachtowy i czarterowy pnie się w górę. Analiza rynku frachtowego i czarterowego [tygodnie 25-28/2021]

W kolejnych tygodniach roku rynek odznacza się kontynuacją wzrostów stawek frachtowych i czarterowych obserwowanych w różnych segmentach żeglugi. W branży kontenerowej wzrosty są naprawdę duże. Na rynku spekuluje się, że taki obrót sprawy może w pewnym okresie czasu doprowadzić do załamania się rynku transportu kontenerowego.
20.07.2021

Francja: Uratowano 65 migrantów próbujących dopłynąć do Wielkiej Brytanii

Francuskie służby uratowały w niedzielę na kanale La Manche 65 migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformowała prefektura morska kanału La Manche i Morza Północnego. Migrantów podjęto z dwóch prowizorycznych łodzi.
19.07.2021

W. Brytania: Ogniska koronawirusa są już na obu brytyjskich lotniskowcach

Ogniska koronawirusa wykryto już na obu brytyjskich lotniskowcach. Dwa dni po tym, jak potwierdzono, że na HMS Queen Elizabeth jest ok. 100 zakażeń, okazało się, iż koronawirus jest obecny na HMS Prince of Wales - podał w czwartek wieczorem dziennik "The Sun".
16.07.2021

Brytyjczycy przyśpieszą odejście od węgla z energetyki – cel to 2024 rok

Wielka Brytania jest obecnie jednym z liderów transformacji energetycznej w Unii Europejskiej. Kraj ten rozwija morską energetykę wiatrową, atom oraz dąży do powszechnej transformacji sektora ogrzewnictwa. Brytyjczycy idą o krok dalej i przyśpieszają termin całkowitego wycofania węgla z energetyki.
02.07.2021

Na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbin produkcji Ørsted

Gigant wiatrowy Ørsted poinformował, że na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbinę produkcji duńskiej. Historyczny dla Duńczyków montaż zrealizowano na obszarze farmy Hornsea Two (1,4 GW).
26.06.2021

Rosja: USA i W. Brytania swoimi działaniami na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt

USA i Wielka Brytania poprzez swoje działania na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt - uważa wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, cytowany w piątek przez agencję RIA Nowosti.
25.06.2021

Kreml: incydent z udziałem brytyjskiego okrętu był świadomą prowokacją

Incydent na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskiego niszczyciela HMS Defender był świadomie przygotowaną prowokacją - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapowiedział, że armia rosyjska będzie zajmować "dość twardą postawę wobec tego rodzaju prowokacji".
24.06.2021

Wielka Brytania zaprzecza, by jej okręt został ostrzelany na Morzu Czarnym

Wielka Brytania zaprzeczyła w środę rosyjskim doniesieniom, jakoby siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze w stronę znajdującego się na Morzu Czarnym brytyjskiego niszczyciela HMS Defender. Podkreśliła też, że okręt nie znajdował się na rosyjskich wodach, lecz ukraińskich.
23.06.2021

Wielka Brytania zaczęła negocjacje o przystąpieniu do strefy wolnego handlu na Pacyfiku

Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
23.06.2021

Liverpool przez inwestycje portowe może stracić status światowego dziedzictwa UNESCO

Komitet UNESCO zarekomendował w poniedziałek skreślenie Liverpoolu z listy światowego dziedzictwa UNESCO z powodu nowych inwestycji na nabrzeżu i w dokach, które w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy charakter tego miejsca.
22.06.2021

40 GWw offshore wind nie wystarczy Wielkiej Brytanii do dekarbonizacji energetyki

Według najnowszej analizy przedstawionej przez uniwersytet Imperial College London, wyznaczony przez rząd cel 40 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej nie jest wystarczy do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w szczególności sektora elektroenergetycznego.
09.06.2021

Morska energia wiatrowa może zmienić Wielką Brytanię w eksportera energii netto już w ciągu najbliższych pięciu lat

Według S&P Global Platts Wielka Brytania może zostać eksporterem netto energii elektrycznej do Europy już w 2026 roku.
08.06.2021

W. Brytania: Nowy okręt flagowy będzie promował brytyjskie interesy za granicą

Brytyjski rząd zleci budowę nowego narodowego okrętu flagowego, który będzie wykorzystywany do promowania interesów kraju za granicą, w tym do goszczenia spotkań dyplomatycznych i targów handlowych - ogłoszono w niedzielę.
30.05.2021

Brytyjskie porty nie osłabły po Brexicie i pandemii Covid-19

Brytyjskie porty całkiem nieźle radziły sobie w czasach pandemii i po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Terminale i ich zaplecze nie ustrzegły się jednak zawirowań spowodowanych okresowym spiętrzeniem dostaw.
28.05.2021

Do 2030 roku większość brytyjskiej kadry morskiej przejdzie do zielonych sektorów

Eksperci z Robert Gordon University w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się kadrom morskim pracującym na Morzu Północnym, ale nie tylko. Mając na uwadze postęp transformacji energetycznej kraju, szacują, że większość siły roboczej zatrudnionej obecnie w sektorze offshore przebranżowi się i przejdzie do branż rozwijających technologie niezbędne w dekarbonizacji gospodarek.
26.05.2021

W. Brytania: Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed jego pierwszą misją

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła w sobotę krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – HMS Queen Elizabeth, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszej misji na morzu.
24.05.2021

W. Brytania: Uśpiono wieloryba, który w niedzielę utknął w Tamizie

Młody wieloryb, który w niedzielę utknął w Tamizie w Londynie i został uwolniony, został w poniedziałek poddany eutanazji, kiedy ponownie znalazł się na mieliźnie. Według weterynarzy, zwierzę było w złym stanie.
11.05.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Brytyjskie łodzie patrolowe powrócą z Jersey do swojej bazy

Obie łodzie patrolowe brytyjskiej marynarki, które zostały wysłane na wyspę Jersey w związku z jej sporem z Francją, powrócą do bazy w Wielkiej Brytanii, choć na wszelki wypadek pozostaną w gotowości - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.
07.05.2021

Dwie łodzie patrolowe popłyną na Jersey w związku z groźbami Francji

Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy - podano w środę wieczorem.
06.05.2021

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają regularne połączenie do Wielkiej Brytanii

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają intermodalne regularne połączenie na trasie Gliwice - Duisburg (Niemcy) - Wielka Brytania. Początkowo na tej trasie będą kursowały dwa pociągi w tygodniu - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.
19.04.2021

"The Sunday Times": dwa brytyjskie okręty zostaną skierowane na Morze Czarne

W obliczu rosnącego napięcia między Ukrainą a Rosją brytyjskie okręty wojenne zostaną skierowane w maju na Morze Czarne - podała w niedzielę gazeta "The Sunday Times".
18.04.2021

Firma Hempel partnerem w projekcie przełomowej turbiny wykorzystującej energię pływów

Hempel, wiodący dostawca powłok, dostarczył powłoki ochronne dla turbiny pływowej Orbital O2 - najpotężniejszej turbiny pływowej na świecie. Ambicją firmy Hempel jest zostanie wiodącym dostawcą powłok dla globalnego segmentu energii odnawialnej.
17.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim

Mimo opinii ONZ i międzynarodowych sądów Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim, na których działa baza wojskowa USA. Londyn i Waszyngton twierdzą, że w grę wchodzi bezpieczeństwo świata, ale Mauritius nie ustępuje i oskarża mocarstwa o hipokryzję.
04.04.2021

W. Brytania: Rozbił się odrzutowiec marynarki wojennej, piloci zdołali się katapultować

Odrzutowiec Hawk T1 należący do brytyjskiej marynarki wojennej rozbił się w czwartek w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii. Obaj członkowie załogi zdołali się katapultować i odnieśli tylko drobne obrażenia.
25.03.2021

Konkurs o wartości 20 milionów funtów ma wytyczyć bardziej ekologiczną przyszłości brytyjskiej żegludze

Nowa inicjatywa Departamentu Transportu będzie wspierać rozwój statków o zerowej emisji i infrastrukturze, która może napędzać dekarbonizację żeglugi.
22.03.2021

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasador Wielkiej Brytanii

22 stycznia 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasador Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Polsce Anną Clunes. Głównymi tematami poruszanymi podczas wideorozmowy była niedawno zawarta umowa o współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, w szczególności w zakresie transportu drogowego i lotniczego, a także aktualna sytuacja w zakresie płynności ruchu towarowego na granicy francusko-brytyjskiej i jej wpływu na polski sektor transportu drogowego.
22.01.2021

Aktualne wymogi dot. przewozów z Wielkiej Brytanii poprzez port w Dover

Promy24 podzieliły się informacją, otrzymaną od swojego partnera, linii P&O Ferries, odnośnie aktualnych wymagań przy przewozach poprzez port w Dover.
14.01.2021

Od 1 stycznia podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani jak podróżni z państw trzecich

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.
30.12.2020

W środę podpisanie umowy handlowej UE-Wielka Brytania

W środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpiszą umowę handlową z Wielką Brytanią w imieniu UE, a premier Boris Johnson podpisze ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii - podały służby prasowe Rady.
29.12.2020

W. Brytania i Wietnam podpisały umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Wietnam podpisały we wtorek umowę o wolnym handlu, która zastąpi w ich relacjach porozumienie między Hanoi a Unią Europejską - poinformował wietnamski resort handlu.
29.12.2020

Nie czekał na otwarcie ruchu przez La Manche i poszedł przez tunel pieszo

Zamknięcie przez Francję na 48 godzin możliwości przekraczania kanału La Manche spowodowało potężne niedogodności dla wielu osób. Dla pewnego Brytyjczyka były one na tyle dotkliwe, że nie czekając na wznowienie ruchu, postanowił przejść przez tunel pod kanałem pieszo.
28.12.2020

Okres przejściowy dla rybołówstwa Wlk. Brytanii potrwa 5,5 roku

Wielka Brytania uzgodniła z Unią Europejską rozsądny, 5,5-letni okres przejściowy dla rybołówstwa, dłuższy niż trzy lata, które chciała, ale krótszy niż 14 lat, o które pierwotnie zabiegała UE - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson.
25.12.2020

Wielka Brytania i UE zawarły umowę o przyszłych relacjach handlowych

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w czwartek porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od nowego roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych zakłóceń, co uderzyłoby w obie strony.
25.12.2020

Irlandia: sporny zapis o rybołówstwie opóźnia podpisanie umowy W. Brytania-UE

Sporny zapis w sprawie rybołówstwa, który pojawił się w tekście umowy o relacjach handlowych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, stał się w ostatniej chwili przyczyną opóźnienia na ostatnim etapie przed jej podpisaniem - poinformował szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney.
24.12.2020

Wznowienie ruchu przez kanał La Manche nastąpi w środę

Porozumienie Wielkiej Brytanii z Francją w sprawie wznowienia ruchu towarowego przez kanał La Manche zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych godzin, a wejdzie w życie w środę - podała dziś brytyjska stacja Sky News.
22.12.2020

Bujak: krajowy eksport do Wielkiej Brytanii raczej nie ucierpi

Zatrzymana sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii raczej nie zaburzy korzystnych perspektyw krajowego eksportu - powiedział ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do wprowadzanego obostrzenia na granicy z Wielką Brytanią, w związku z pojawieniem się na wyspach nowej mutacji koronawirusa.
22.12.2020

Brak umowy handlowej zaszkodzi nie tylko Londynowi - gospodarka Unii też ucierpi

Unia Europejska odpowiada za prawie połowę handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania tylko za kilkanaście procent handlu UE. Uważa się, że brak umowy handlowej bardziej zaszkodzi Londynowi. Sytuacja jest jednak bardziej złożona: UE eksportuje na Wyspy towary, których cena w przypadku braku umowy znacznie wzrośnie, a to może skłonić Brytyjczyków do poszukania tańszych produktów poza Unią.
21.12.2020

P&O Ferries za darmo przetransportuje szczepionki przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii

Europejski armator P&O, własność DP World, zaoferował darmowy transport szczepionek przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii. To pierwszy zachodni kraj, który zaaprobował użycie szczepionki stworzonej przez amerykańskiego giganta Pfizer i ich niemieckiego partnera – BioNTech.
07.12.2020

U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa

Brytyjska firma SSE oraz norweski koncern energetyczny Equinor zdobyli finansowanie na wielki projekt offshore na wschodnim wybrzeżu Anglii. Jego częścią będą wielkie jak wieżowce turbiny, zdolne wyprodukować 5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
30.11.2020

Johnson zapowiada „renesans brytyjskiego przemysłu stoczniowego”

Brytyjski rząd zapowiedział przeznaczenie na obronę dodatkowych 16,5 mld funtów w ciągu najbliższych czterech lat, co oznacza największy wzrost takich wydatków od końca zimnej wojny. Dzięki tym środkom Wielka Brytania ma odzyskać rolę głównej potęgi morskiej w Europie.
20.11.2020

Gigantyczna góra lodowa nieuchronnie zbliża się do brytyjskiej wyspy

Jedna z największych gór lodowych na świecie znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową - brytyjską wyspą na południowym Atlantyku - potencjalnie zagrażając bogatemu ekosystemowi dzikiej morskiej przyrody, w tym pingwinom, fokom i krylowi.
05.11.2020

Okręty NATO i Wielkiej Brytanii eskortowały dziewięć okrętów Rosji

Okręty NATO oraz brytyjskie eskortowały dziewięć okrętów rosyjskich podczas ich wzmożonej aktywności na wodach w pobliżu Wielkiej Brytanii - poinformowała dziś w komunikacie marynarka wojenna Zjednoczonego Królestwa.
19.08.2020

Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche

Wielka Brytania i Francja łączą siły w znalezieniu nowych środków, które pomogą powstrzymać migrantów przed przeprawami przez kanał La Manche, jak poinformował wczoraj wieczorem po rozmowach w Paryżu Chris Philp, brytyjski wiceminister ds. imigracji.
12.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.