• <
pge_baltica_390x100_duży

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

10.05.2021 12:01 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Partnerzy portalu

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. 

Stowarzyszenie RenewableUK podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Organizacja ta wezwała decydentów do wyznaczenia celów rozwojowych dla poszczególnych technologii do 2030 roku. W przekonaniu ekspertów organizacji niezbędne jest wskazanie priorytetów dla lądowej energetyki wiatrowej (onshore), pływających platform wiatrowych (floating), zielonego wodoru oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. 

W apelu zawartym w dokumencie „Raising the bar. The world-leading energy commitments the UK should make ahead of COP26”, podkreślono, że kluczowe jest wyznaczenie kamieni milowych dla poszczególnych technologii. Byłoby to zgodne z planami ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o 78 proc. do 2035 roku oraz osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, które przedstawił premier Boris Johnson.

RenewableUK rekomenduje

Branża opublikowała kilka rekomendacji dla poszczególnych technologii. RenewableUK podkreśla, że rozwój technologii powinien się wiązać przede wszystkim z wykorzystaniem możliwości gospodarczych, które daje transformacja energetyczna. Aby zrealizować cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, Wielka Brytania powinna przed COP26 zobowiązać się do osiągnięcia 30 GW mocy zainstalowanej w lądowej energetyce wiatrowej do 2030 roku. 

Aktywa wiatrowe pozwoliłyby na zasilenie w energię elektryczną 19,5 mln gospodarstw domowych oraz stworzenie 31 tys. miejsc pracy do 2035 roku. Apel dotyczący sektora onshore jest kierowany w szczególności do nowych władz Szkocji i Walii, gdyż mają do odegrania istotną rolę w zachęceniu środowiska międzynarodowego do podobnych kroków. 

Kolejne pożądane cele do wyznaczenia dotyczą technologii floating, czyli pływających morskich farm wiatrowych. Eksperci postrzegają ją jako przyszłość sektora offshore wind. Wielka Brytania wyznaczyła już cel 1 GW do 2030 roku, jednak w przekonaniu Renewable UK powinien on wynieść więcej tj. 2 GW. Pływająca infrastruktura wiatrowa pozwala na zwiększenie potencjału rozwoju farm morskich, w szczególności na głębszych wodach. Przyspieszenie rozwoju pozwoli także na szybszą redukcję kosztów inwestycji.

RenewableUK apeluje także o ustalenie celów dla zielonego wodoru, czyli produkowanego z pomocą energii z odnawialnych źródeł energii. Ten kraj wyspiarski już dziś przoduje w projektach rozwijających produkcję zielonego wodoru (np. Gigastack w Humber). Cel dla zielonego wodoru powinien wynieść 5 GW mocy zainstalowanej w elektrolizerach do 2030 roku. Pomoże to zapewnić czyste paliwo dla sektorów, które do tej pory mają trudności z procesem dekarbonizacji. I są to np. transport morski i przemysł ciężki. 

Nie bez znaczenia pozostaje energia prądów morskich, pływów i falowania, która powinna osiągnąć 1 GW mocy zainstalowanej do końca obecnej dekady. Brytyjczycy są obecnie liderami w tej dziedzinie (energia z pływów jest generowana na wodach szkockich, kolejne projekty są realizowane na wodach w Walii). Rozwój samego segmentu energii pływów pozwoli na stworzenie 4 tys. miejsc pracy. Zobowiązanie stworzy nową, konkurencyjną cenowo technologię, którą kraje na całym świecie będą wykorzystywać do wspierania ich ambicji klimatycznych.

W dokumencie podkreślono potrzebę dalszej ścisłej współpracy rządu z przedsiębiorcami i rodzimym przemysłem, aby zmaksymalizować liczbę praktyk zawodowych i możliwości przekwalifikowania siły roboczej w ramach sprawiedliwej transformacji w stronę OZE. 

Zbliża się COP26, szczyt może okazać się sporym wyzwaniem

Kolejny szczyt klimatyczny COP26 odbędzie się w Wielkiej Brytanii w szkockim Glasgow i potrwa od 1 do 12 listopada 2021 roku. Pierwotnie miał się odbyć w listopadzie 2020 roku, ale został przełożony z powodu pandemii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oczekuje się, że tysiące ludzi wezmą udział w ważnym dla środowiska międzynarodowego wydarzeniu w Glasgow.

                                                                                                                    


„Współgospodarzem” OP26 zostały Włochy. Pod koniec września w Mediolanie, w którym ma uczestniczyć przedstawiciele 35-40 krajów, odbędzie się trzydniowa sesja Pre-COP.


Jak zauważa CNBC, w okresie poprzedzającym tegoroczny szczyt klimatyczny, wiele uwagi zostanie poświęcone Chinom, między innymi dlatego, że są one potęgą przemysłową i gospodarczą oraz największym na świecie emitentem CO2. Dla zobrazowania wyzwania związanego z koordynacją głównych szczytów międzynarodowych warto podkreślić, że 


Chiny nie wzięły udziału w niedawnym spotkaniu klimatycznym zorganizowanym przez Wielką Brytanię przed COP26. BBC poinformowało, że Chiny nie były zaangażowane w spotkanie pomimo zaproszenia, w którym uczestniczyły UE, USA, Indie i inne kraje świata. Przedstawiciele Państwa Środka wzięli jednak udział w szczycie Net Zero IEA-COP26, który odbył się tego samego dnia.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.