• <

Wynik wyszukiwania - "onshore" - Wiadomości

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
06.03.2024

HMS jedynym partnerem AMPP (NACE) w Europie Środkowo-Wschodniej

15 lutego br. spółka HMS ogłosiła nawiązanie współpracy z AMPP (Association for Materials Protection and Performance). Jest to jedyne partnerstwo AMPP w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
05.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Z końcem 2023 r. Iberdrola osiągnęła ponad 42 GW mocy w OZE

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma uniknęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.
26.02.2024

Vestas: ruszyła rekrutacja do pracy na MFW

Vestas ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na techników serwisu Baltic Power – pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
23.02.2024

Bando: Koszt pływającego terminala LNG to ok. 4,7 mld zł

Koszt budowy pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej to ok. 4,7 mld zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej.
22.02.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

Premiera raportu „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprezentowany został raport „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”.
10.01.2024

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
27.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Baltic Operator zbudował trafostacje dla morskich farm wiatrowych

Z gdyńskiego oddziału stoczni Baltic Operator wypłynęła pierwsza z realizowanych przez Grupę Przemysłową Bałtyk trafostacji, które będą pracować na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
29.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

ForteIX na polskim rynku offshore wind [WIDEO]

Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.
24.10.2023

Wieże dla farm wiatrowych ze Szczecina

W czwartek, 19 października Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Renovables S.A. z siedzibą w hiszpańskim Avilés podpisały umowę dzierżawy terenów portowych położonych w porcie Szczecin. Na terenie ma powstać zakład produkcyjny dedykowany produkcji wież wiatrowych dla realizacji projektów morskich albo lądowych farm wiatrowych.
20.10.2023

Port Gdańsk z grantem na 100 mln euro na poprawę infrastruktury

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podał, że podpisana została Umowa Grantowa, dająca portowi dofinansowanie w wysokości blisko 100 mln euro na projekt „Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T”.
16.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
05.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Doraco nagrodzone za terminal promowy w Porcie Gdynia

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa już po raz 33. dokonał rocznego przeglądu największych osiągnięć polskiego budownictwa. Tytuł „Budowa Roku 2022” eksperci przyznali przełomowej i kluczowej inwestycji obejmującej budowę nowego publicznego terminalu promowego w porcie Gdynia. Projekt został zrealizowany w całości przez Korporację Budowlaną Doraco.
22.09.2023

Stocznia Szczecińska „Wulkan” będzie zaangażowana w budowę należącej do RWE morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW

Stocznia Szczecińska „Wulkan” ogłasza swoje zaangażowanie w budowę morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW należącej do RWE. Na podstawie niedawno podpisanej umowy z Dajin Offshore, Stocznia „Wulkan” odpowiedzialna jest za dostawę pakietów platform wewnętrznych.
19.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

Port Gdańsk ogłosił przetarg na rozbudowę Nabrzeża Węglowego w Porcie Wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił właśnie przetarg na kolejną inwestycję. To rozbudowa Nabrzeża Węglowego w Porcie Wewnętrznym, która ma rozpocząć się już wkrótce. Zadanie jest częścią większego projektu, na który Port Gdańsk dostał prawie 100 mln euro dotacji z UE.
28.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Vestas nabiera wiatru w żagle. Po zeszłorocznych stratach, w 2023 będą zyski

Oczekuje się, że przychody za cały rok 2023 wyniosą od 14 mld EUR do 15,5 mld EUR, w tym przychody z usług mają wzrosnąć minimum o 5% podaje w najnowszym komunikacie Vestas. W 2022 r. duński producent turbin wiatrowych Vestas odnotował straty w wysokości 1 572 mln EUR, podczas gdy 2021 r. zakończył z zyskiem netto w wysokości 134 mln EUR wynika z raportu rocznego firmy.
07.07.2023

Vestas na PSEW 2023: warto premiować nowe technologie zmniejszające potencjalne oddziaływanie turbin wiatrowych na otoczenie

W opinii ekspertów nowelizacja ustawy wiatrakowej, która zakłada budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w odległości ponad 700 m od domów, nie jest wystarczająca do ich powstawania na skalę umożliwiającą w pełni wykorzystać potencjał. Potwierdza to Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w firmie Vestas (duński producent turbin wiatrowych), która brała udział w konferencji PSEW 2023 w Serocku.
27.06.2023

Miliony euro płyną do Portu Gdańsk

Port Gdańsk otrzymał dofinansowanie dla projektu pn. „Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T”. Dotacja w wysokości blisko 100 mln euro pochodzi z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2).
22.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Prezes PKN Orlen: przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG, aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
11.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
01.05.2023

I Konferencja Wiatrowa - Energetyka wiatrowa i ptaki

Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom zaprasza na I Konferencję Wiatrową, w całości poświęconą oddziaływaniu lądowych i morskich farm wiatrowych na ptaki.
28.04.2023

DNV publikuje pierwsze na świecie wytyczne dotyczące certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych na morzu w Polsce

DNV opublikowało ważną aktualizację swojej obszernej specyfikacji usług dla certyfikacji projektów, DNV-SE-0190. Nowa edycja to pierwszy na świecie dokument, który dotyczy certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych offshore w Polsce.
20.04.2023

PSEW tworzy Polski Pawilon branży wiatrowej w Kopenhadze

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej po raz kolejny tworzy polską strefę podczas międzynarodowych targów, tym razem na konferencji Wind Europe Annual Event w Kopenhadze w dniach 25-27 kwietnia. W strefie PSEW znajdą się najwięksi giganci polskiego rynku transformacji energetycznej. Tematem dominującym tegorocznego stoiska będzie budowanie stabilnego łańcucha dostaw i współpracy z międzynarodowymi kontrahentami dla energetyki wiatrowej.
13.04.2023

Bilfinger Tebodin – usługi dla pomyślnie zrealizowanego projektu

Bilfinger Tebodin to wielobranżowa firma konsultingowa, inżynieryjna i zarządzająca projektami. Jest częścią Bilfinger, globalnego dostawcy usług przemysłowych. W Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) Bilfinger Tebodin posiada 600 specjalistów w 6 krajach Europy, w tym w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech, Ukrainie i w Serbii. Tworzy przyszłościową branżę, niezawodnie zarządzając projektami przemysłowymi od ponad 75 lat.
11.04.2023

Kraje regionu Morza Północnego chcą osiągnąć 190 GW w offshore wind, ale chęci nie wystarczą

Eksperci ośrodka konsultingowego Aegir Insights wskazują, że w regionie Morza Północnego ma powstać łącznie 120 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i 190 GW do 2040 r. Czy wystarczą zwykłe chęci? Niekoniecznie.
03.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Morskie farmy wiatrowe zapewniły 3% energii Europie w 2022 roku

W ubiegłym roku w Europie pojawiło się 19 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego tylko 2,5 GW to morskie farmy. Europa posiada obecnie 255 GW mocy w energetyce wiatrowej, z czego 30 GW obejmuje offshore wind. Ten wynik pozwolił na osiągnięcie w europejskim miksie energetycznym 3% udziału energii wytwarzanej w morskich elektrowniach wiatrowych.
10.03.2023

Estonia przygotowuje się do kluczowych postępowań dla offshore wind

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA) jeszcze w marcu powinien rozpocząć prace w związku z planowaną organizacją postępowań dla morskich farm wiatrowych, związanych z otrzymaniem pozwolenia na budowę. W marcu powinny pojawić się pierwsze ogłoszenia.
02.03.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Orlen zainwestuje w tym roku 34 mld zł

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
30.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Baltic Power szuka Inżyniera Kontraktu

Spółka Baltic Power ogłosiła przetarg na świadczenie usług Inżyniera Kontraktu dla projektu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
30.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Morska Agencja Gdynia po raz kolejny wyładowała komponenty turbin wiatrowych [WIDEO]

To już kolejny raz gdy Morska Agencja Gdynia obsłużyła zawinięcie jednostki Tian Hui na zlecenie armatora Cosco Shipping.
25.10.2022

Bollore Logistics. "Wyróżnia nas duch przedsiębiorczości. Wiemy, jak rozwijać rynek energii wiatrowej" [ROZMOWA]

– Stale poszerzamy ofertę usług spedycyjnych, w związku z tym poszukujemy m.in. spedytorów morskich do biura w Gdyni – mówi Marcin Sikorski, dyrektor generalny Bollore Logistics Poland w rozmowie na temat rozwoju tej marki w Polsce i związanych z tym możliwościami budowania kariery, a także bogatych doświadczeniach firmy w branży onshore i offshore wind na świecie.
28.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

EFNI 2022: bałtyckie forum wymiany doświadczeń

Nieczęsto zdarza się okazja, aby w szerokim gronie porozmawiać o sytuacji basenu Morza Bałtyckiego. W burzliwych czasach globalnych napięć sopockie EFNI stanowi forum dyskusyjne dla przedstawicieli władz i świata biznesu, okazję nie tylko do rozmowy, ale także podjęcia zobowiązania współpracy na rzecz rozwoju regionu.
05.09.2022

Inny punkt projektowania turbin zmieni offshore i obniży koszty

Brandon Ennis, kierownik techniczny ds. morskich elektrowni wiatrowych w Sandia National Laboratories, miał radykalnie przewrotny pomysł na morskie turbiny wiatrowe: zamiast wysokiej, potężnej wieży z łopatami na szczycie, wyobraził sobie turbinę bez wieży, z łopatami naciągniętymi jak w łuku.
31.08.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec.
25.08.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

RWE przejęło polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów. Ruch ten dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW.
25.08.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

Gaz-System dostał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk w ramach projektu FSRU

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU - pływającego terminala LNG - poinformował w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
04.08.2022

Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu

"Mamy plan budowy wielkoskalowych magazynów energii. Planujemy budowę jednego z nich na Pomorzu (...). Będzie to największy magazyn w Polsce" - mówił dla portalu WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Spółka stawia nie tylko na dynamiczny rozwój OZE w sektorach onshore, offshore, ale jako uzupełnienie inwestycji kolejnym krokiem są wielkoskalowe magazyny energii.
19.07.2022

Polski Pawilon na WindEnergy Hamburg 27-30 września 2022

Już we wrześniu odbędą się dwa największe, światowe wydarzenia dla przemysłu wiatrowego – i to w jednym miejscu! Niemiecki Hamburg będzie gospodarzem targów Expo oraz Kongresu WindEnergy. Nie zabraknie tam także polskich przedstawicieli branży wiatrowej, których na wspólnym stoisku zaprezentuje PSEW.
19.07.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe?

O roli procesu finansowania w transformacji energetycznej wypowiedzieli się Jakub Płażyński, dyrektor w departamencie bankowości międzynarodowej i finansowania handlu w banku Pekao S.A. oraz Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking.
05.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
26.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
14.06.2022

Energetyka wiatrowa ratunkiem dla klimatu i rentownym biznesem dla firm – nowy raport PSEW

Energetyka wiatrowa niewątpliwie staje się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy. Jednak inwestycje w nowe farmy wiatrowe spotykają się z licznymi wyzwaniami w branży energetycznej. Wiatr to szansa zarówno na rentowny biznes jak i na obniżenie kosztów wytwarzania energii, a tym samym jej cen. Więcej o rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce w raporcie „Polska energetyka wiatrowa 4.0”, którego premiera odbyła się podczas Konferencji PSEW 2022 w Serocku.
13.06.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
09.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

RWE złożyło 11 wniosków o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych na Bałtyku

RWE, drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, chce wzmocnić obecność i kontynuować proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.05.2022

Wieże morskich farm wiatrowych powstaną w Gdańsku

Jak informowaliśmy w lutym, Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Przemysłowa Baltic planują budowę fabryki wież na potrzeby morskich farm wiatrowych. Zostanie ona ulokowana na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Produkcja ma ruszyć za dwa lata.
10.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.
20.04.2022

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

Według najnowszego raportu ośrodka badawczego BloombergNEF (BNEF), w ubiegłym roku branża energetyki wiatrowej odnotowała kolejny rekord w zakresie turbin wiatrowych oddanych do użytku. Ich łączna moc zainstalowana w 2021 roku po raz drugi z rzędu osiągnęła poziom prawie 100 GW. Niekwestionowanym liderem wśród producentów pozostaje Vestas. Duży spadek odnotował amerykański General Electric.
29.03.2022

RWE złożyło wnioski o trzy lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, RWE chce wzmocnić obecność i silniej wesprzeć proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce. Doświadczenie i wiedza RWE w budowie i eksploatacji farm wiatrowych gwarantuje znaczne zbliżenie się do wyznaczonych dla Polski celów klimatyczno-energetycznych do 2040 roku. Szybkie i sprawne uruchomienie wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych kluczem do realnej dywersyfikacji polskich źródeł zasilania.
23.03.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
23.03.2022

InnoDays '22

Fundacja Motus zaprasza 27 kwietnia 2022 r. na wydarzenie InnoDays ’22. Będzie to już szósta edycja eventu.
16.03.2022

Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO]

Trwające przez dwa dni Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie było okazją do wymiany zdań na temat szans i zagrożeń dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej.
11.03.2022

Prezes Portu Gdańsk: "Pomagamy przyjaciołom z Odessy. Dbamy o ciągłość przeładunków" [WIDEO]

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
24.02.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje wielką inwestycję w Gdańsku. Powstanie fabryka wież dla morskiej energetyki wiatrowej za 100 milionów euro

11 lutego 2022 roku zostało zawarte porozumienie (memorandum of understanding) pomiędzy Spółkami z GK ARP a hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. dotyczące współpracy w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 100 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2024.
17.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

GCT w Porcie Gdynia. Terminal, który ma wiele do zaoferowania w polskiej grze o offshore

Na trójmiejskim rynku portowym funkcjonują od 2006 roku, na koncie mają 29 projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, współtworzyli wiele spektakularnych inwestycji offshore za granicą, a ich roczna przepustowość to ponad 600 tys. TEU. Mowa o Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports. Z szefem GCT rozmawiamy o doświadczeniach z onshore, udziale w polskim offshore i najbliższych planach.
14.11.2021

Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną

Jak przekonuje organizacja branżowa RenewableUK, tempo wydawania pozwoleń na realizację nowych projektów lądowych farm wiatrowych jest o połowę niższe od tego, które miałoby umożliwić skuteczne osiągnięcie celów polityki klimatycznej Wielkiej Brytanii.
27.10.2021

Ørsted i Williams łączą siły w projektach Power-to-X

Koncerny energetyczne – duński Ørsted i amerykański Williams - podpisały memorandum of understanding (MoU) w celu zbadania potencjału realizacji projektów Power-to-X w USA. Według komentatorów połączenie sił i doświadczenie tak dużych firm może przynieść obiecujące rozwiązania w obszarze przetwarzania energii elektrycznej np. do produkcji wodoru lub magazynowania energii.
27.09.2021

Sztokholm Norvik z największym systemem paneli słonecznych

Sztokholmski port Norvik wzbogacił się o największy w szwedzkich portach system paneli słonecznych. To element programu inwestycyjnego mającego na celu zmniejszenie emisji.
24.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

PSEW: energetyka wiatrowa szansą dla Polski, potrzebne zmiany w prawie

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w opublikowanym w poniedziałek komunikacie zauważa, że z szacunków wynika, że dzięki energetyce opartej na wietrze Polacy będą mogli skorzystać z taniej, zielonej energii, jednak potrzebne są najpierw zmiany w prawie.
09.08.2021

Ørsted kończy budowę ogromnej farmy wiatrowej na lądzie o mocy 367 MW

Duński potentat energetyczny Ørsted finalizuje budowę farmy wiatrowej Western Trail Wind o mocy 367 MW, zlokalizowanej na terenie hrabstw Wilbarger i Baylor w Teksasie. Jest to jak dotąd największy projekt wiatrowy na lądzie realizowany przez Duńczyków, który zwiększa ich portfel aktywów OZE do ponad 2,8 GW.
09.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

Według najnowszej analizy Global Wind Energy Council (GWEC), w ciągu najbliższych 5 lat na skutek rozwoju energetyki wiatrowej przybędzie 3,3 mln nowych miejsc pracy w skali globalnej.
05.05.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

Tragedia w hinduskiej stoczni. 11 osób nie żyje po zawaleniu się suwnicy

Co najmniej 11 pracowników zostało zmiażdżonych po zawaleniu się ogromnego dźwigu w hinduskiej stoczni w Vishakhapatnam w południowych Indiach.
03.08.2020

Chiny: Kurs juana najniższy od 11 lat

Kurs chińskiej waluty spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od 11 lat w związku z najnowszą eskalacją wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, podnoszącymi napięcia komentarzami Białego Domu i obawami o możliwość recesji w światowej gospodarce.
26.08.2019

WindEurope: w I poł. 2019 r. w Europie powstały wiatraki o mocy 4,9 GW

W I połowie 2019 r. w Europie przybyło 4,9 MW nowych mocy wiatrowych - wynika z opublikowanego w czwartek raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży wiatrowej. Najwięcej mocy przybyło we Francji, w Niemczech tempo znacząco spadło.
25.07.2019

Mostostal Pomorze: prestiżowe kontrakty i zaufanie światowych gigantów (wywiad)

Mostostal Pomorze SA wykonuje wielkogabarytowe konstrukcje stalowe i aluminiowe na rynku krajowym i zagranicznym. Realizuje głównie projekty dla przemysłu offshore (w szczególności na rynek skandynawski), ale także dla przemysłu: petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, stoczniowego i infrastrukturalnego. Wykonuje także konstrukcje dźwigowe i specjalistyczne. Miesiąc temu firma wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo – biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. O najnowszych, prestiżowych kontrakt
14.06.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
10.05.2019

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft. Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.
11.04.2019

Wybrano prezesa LOTOS Upstream

Rada Nadzorcza LOTOS Upstream powołała Tomasza Maja na stanowisko prezesa Zarządu spółki z dniem 9 kwietnia 2019 r. To manager związany z przemysłem naftowym od niemalże 35 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczył w realizacji szeregu projektów w Ameryce Północnej, Afryce Północnej, jak również w Europie.
10.04.2019

Nowoczesna płyta do budowy statków powstaje na Wyspie Ostrów

Rusza budowa płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. To jedyna w Polsce konstrukcja przystosowana do budowy i wodowania dużych jednostek oraz wielkogabarytowych konstrukcji. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 16,5 mln zł.
01.04.2019

Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE i Balitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.
22.03.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019 (foto, wideo)

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej do 2040 r.

60 proc. prądu z węgla w 2030 r. i poniżej 30 proc. w 2040 r., energia jądrowa od 2033 r., gaz jako paliwo przejściowe, rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie i budowa ich na morzu - to główne założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.
24.11.2018

Wartość rynku produkcji energii z morskich farm wiatrowych sięgnie 16 mld dolarów w 2024 roku

Rynek produkcji energii z morskich farm wiatrowych ma osiągnąć wartość 16 mld dolarów w 2024 roku – wynika z raportu Global Market Insights.
28.08.2018

EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg

Energomontaż-Północ Gdynia wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg na Morzu Barentsa. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Grupą Kvaerner w minioną środę. Budowa nowoczesnej jednostki, włącznie z uruchomieniem i testowaniem, ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 r.
01.06.2018

Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej

Spółka GSG Towers, działająca na terenie Stoczni Gdańskiej, dostała od jednego z największych operatorów światowego rynku energii odnawialnej zlecenie na budowę 15 naziemnych wież wiatrowych. Produkcja rozpocznie się już w pierwszej połowie 2018 roku. Nazwy zleceniodawcy nie rozgłasza się ze względu na towarzyszącej zamówieniu umowie o poufności. Wiadomo tylko, że produkcja w końcu trafi na Ukrainę w ramach dużego projektu, wspierającego rozwój ukraińskiej energetyki wiatrowej.
03.01.2018

PGNiG i LOTOS szukają ropy w Zachodniopomorskiem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz LOTOS Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (woj. zachodniopomorskie) może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).
02.08.2017

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r. (wideo)

Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.
27.02.2017

Trendy na rynku energii według Bloomberga

Analitycy Bloomberga, największej agencji informacyjnej na świecie, wskazują na 10 najważniejszych – ich zdaniem – trendów w globalnym sektorze energetycznym na obecny rok. Potencjał uruchamianych w tym roku elektrowni wiatrowych na morzu ma wzrosnąć do 5 GW, podwajając się w stosunku do poziomu z roku 2016.
23.01.2017

HMM zatrudni 220 pracowników upadłego Hanjinu

Nawet 220 byłych pracowników upadłego armatora Hanjin Shipping niedługo rozpocznie pracę w Hyundai Merchant Marine. Południokoreański przewoźnik dotąd zatrudnił już 131 pracowników z sektora onshore, offshore i zarządzania statkami.
12.01.2017

GSG Towers zbuduje gigantyczną trafostację

Spółka GSG Towers, wchodząca w skład Grupy Stoczni Gdańsk podpisała z firmą Bladt Industries kontrakt na budowę trzech połówek trafostacji służących do obsługi największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea. Każda z produkowanych w Gdańsku części ważyć będzie 536 ton. Końcowym klientem jest Dong Energy, duński koncern energetyczny, posiadający 100% udziałów w unikatowej farmie u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
08.12.2016

Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych (wideo)

Ukończona i oddana do użytku inwestycja GSG Towers, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, umożliwia jej zwiększenie produkcji wież wiatrowych do poziomu 300 rocznie. Ponadto produkowane tu wieże mogą mieć średnicę aż 8 metrów, co jest obecnie światowym standardem dla morskich farm wiatrowych. Na uroczystym otwarciu hali produkcyjnej pojawili się przedstawiciele rządu, administracji samorządowej i przemysłu stoczniowego.
21.10.2016

Nowe przepisy od 01.01.2017 roku: aktywizacja przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych

W dniu 01 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 06 lipca 2016 roku o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych
30.08.2016

Niemieckie koncerny kupują automaty spawalnicze Promotechu

Promotech zwiększa swoją ekspansję na rynku niemieckim. Spółka zrealizowała dwa istotne kontrakty na dostawę automatów spawalniczych MCM dla znanych niemieckich koncernów.
29.06.2016

Kolejna pożyczka dla Ukraińców. Stocznia Gdańsk powoli powraca w państwowe ręce?

Już 9 lat minęło od prywatyzacji gdańskiej stoczni, ale wciąż dużo do powiedzenia ma tam Skarb Państwa. Należąca do niego Agencja Rozwoju Przemysłu ma swoje udziały w spółce GSG Towers, GSG Service. Ukraiński inwestor w tym miesiącu po raz kolejny wziął od ARP pożyczkę – donosi portal Trojmiasto.pl.
10.02.2016

Statki morskie emitują silne zanieczyszczenie powietrza w portach. Rozwiązaniem jest pobór energii z lądu

Nadchodzą duże zmiany dla portów morskich i właścicieli statków, którzy będą musieli przejść na zasilanie z lądu podczas postoju w porcie. Celem wprowadzanych już od kliku lat przepisów jest zmniejszenie emisji tlenków siarki (SOx), tlenków azotu (NOx) i dwutlenku węgla. Eksperci Schneider Electric radzą jak przygotować się do zmian i obniżyć koszty ponoszone przez właścicieli statków poprzez lepsze wykorzystanie energii elektrycznej dzięki odpowiednim urządzeniom zasilającym.
11.10.2015

Nowa wycinarka Promotechu dla stoczni i platform wiertniczych

Promotech przedstawił nowy automat do wycinania otworów i spawania - MCM. To odpowiedź na potrzeby branży stoczniowej oraz producentów platform wiertniczych i zbiorników ciśnieniowych, poszukujących bardziej wydajnych i precyzyjnych urządzeń.
20.08.2015

Cały czas to samo, tylko na większą skalę - rozmowa z Szymonem Sobków, prezesem Hydro Naval.

Głównym obszarem działania spółki Hydro-Naval jest obecnie sektor offshore i onshore, związany z przemysłem wydobycia ropy naftowej. Gdy jej właściciele zakładali firmę trzydzieści pięć lat temu, pojęcia te jeszcze nawet nie funkcjonowały.
07.08.2014

Uznanie kursów Szkoły Morskiej w Gdyni przez GWO

Szkoła Morska w Gdyni uzyskała uznanie certyfikatu wydanego przez przez LRQA o spełnieniu wymagań Global Wind Organisation dla kursów: “Basic safety training for onshore / offshore activities” (First aid, Manual handling, Fire awareness, Working at heights, Sea survival).
16.07.2013

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mogą dać 30 tys. miejsc pracy. Są szansą dla polskich stoczni

Prawie 74 miliardy złotych i 30 tysięcy miejsc pracy mają przynieść polskiej gospodarce inwestycje w morskie farmy wiatrowe – wyliczyli eksperci z Ernst & Young. Jednak brak odpowiednich regulacji prawnych opóźnia te projekty i dziś polskie stocznie zarabiają na produkcji elementów do takich farm, ale usytuowanych na Morzu Północnym.
19.06.2013

Prawie 74 miliardy złotych dla polskiej gospodarki z morskich farm wiatrowych. Nowy raport Ernst&Young.

Według raportu firmy doradczej Ernst&Young na temat wpływu morskiej energetyki wiatrowej na polską gospodarkę, nasz kraj stoi przed wyjątkową szansą. Osiągnięcie 6 GW mocy morskich farm wiatrowych w 2025 r. będzie oznaczać 73,8 mld zł wartości dodanej dla naszej gospodarki. 14,9 mld to bezpośrednie przychody sektora finansów publicznych, z czego 12,2 mld zł trafi do budżetu centralnego, a 2,7 mld zł to przychody podatkowe dla samorządów. Samo uniknięcie emisji około 40 mln ton CO2 oznacza oszczędności w wysokości około 1,6 mld zł
03.06.2013

Zamet Industry: kolejny znaczący odbiorca w sektorze offshore

Zamet Industry SA – wiodący producent wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych – podpisał szereg umów jednostkowych z czołowym dostawcą wyposażenia morskich platform wiertniczych, norweską spółką National Oilwell Varco. Kontrakty opiewają na łączną kwotę 12,5 mln zł i będą przez Zamet Industry realizowane w latach 2013 – 2016. Wyprodukowane przez Zamet Industry konstrukcje trafią docelowo na platformy wiertnicze zlokalizowane w Korei Południowej i Brazylii.
17.01.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.