• <
siemens_gamesa_2022

Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną

27.10.2021 10:13
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną

Partnerzy portalu

Wielka Brytania potrzebuje więcej farm wiatrowych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Jak przekonuje organizacja branżowa RenewableUK, tempo wydawania pozwoleń na realizację nowych projektów lądowych farm wiatrowych jest o połowę niższe od tego, które miałoby umożliwić skuteczne osiągnięcie celów polityki klimatycznej Wielkiej Brytanii.

Według danych opublikowanych przez RenewableUK, pod koniec ubiegłego tygodnia władze brytyjskie zgodziły się na realizację projektów farm wiatrowych o mocy około 600 MW. W porównaniu z latami ubiegłymi, obserwowany jest zdecydowany przyrost nowych mocy, jednak nadal jest to mniej więcej połowa z 1250 MW potrzebnych rocznie do osiągnięcia celu 35 GW założonego w perspektywie 2035 roku.

Potencjał lądowych farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii uległ zdecydowanemu powiększeniu. To efekt decyzji rządu brytyjskiego o udzieleniu zgody dla lądowych projektów OZE na udział w ramach aukcji OZE. Raport Onshore Wind Project Intelligence wskazuje, że moc zainstalowana w lądowych projektach wiatrowych obecnie działających, będących w budowie oraz projektów planowanych, wzrosła do prawie 33 GW, wobec wcześniej prognozowanych 30 GW.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie, obecnie wszystkie projekty będące na etapie opracowywania otrzymały zielone światło na realizację. W efekcie Wielka Brytania mogłaby podwoić swoją moc operacyjną zainstalowaną w lądowej energetyce wiatrowej do końca dekady z obecnych ok. 13,9 GW do 30 GW w 2030 roku.

Kluczem jest wydajność turbin wiatrowych

Mając na względzie powyższe dane, dyrektor generalny RenewableUK Dan McGrail wezwał rząd w Londynie do dokonania zmian strategii rozwoju OZE w Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć poziom wykorzystania lądowej energetyki wiatrowej.

– Potrzebujemy odpowiednich systemów planowania, tak aby odzwierciedlały one konsekwentnie rosnący poziom poparcia społecznego dla tej technologii w Wielkiej Brytanii – stwierdził. W jego opinii wspomniany system powinien obejmować szeroki wachlarz zachęt do instalacji bardziej wydajnych turbin.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.