• <
smartre_2023

Ørsted i Williams łączą siły w projektach Power-to-X

AK

27.09.2021 16:07 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ørsted i Williams łączą siły w projektach Power-to-X

Partnerzy portalu

Ørsted i Williams łączą siły w projektach Power-to-X - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ørsted

Koncerny energetyczne – duński Ørsted i amerykański Williams - podpisały memorandum of understanding (MoU) w celu zbadania potencjału realizacji projektów Power-to-X w USA. Według komentatorów połączenie sił i doświadczenie tak dużych firm może przynieść obiecujące rozwiązania w obszarze przetwarzania energii elektrycznej np. do produkcji wodoru lub magazynowania energii. 

Na mocy porozumienia obie firmy chcą wykorzystać wiedzę Ørsted w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii i produkcji wodoru w połączeniu z infrastrukturą gazu ziemnego, oraz doświadczenie Williamsa w zakresie przetwarzania energii elektrycznej. Owocem współpracy ma być rozwój instalacji wodoru lub syntetycznego gazu ziemnego, które będą zasilane energią pochodzącą z OZE. 

Duńsko-amerykański duet chce zbadać możliwości rozwoju projektów na dużą skalę w zakresie energetyki wiatrowej, elektrolizy i syntetycznego gazu ziemnego poprzez proces metanizacji w zachodnim stanie Wyoming, gdzie Williams ma w posiadaniu znaczne obszary ziemi i infrastrukturę gazu ziemnego.

- Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z Williams w celu dostarczania czystych paliw w USA i przekształcenia naszej aktywności w projektach lądowych w potencjalną platformę rozwijającą zielony wodór - powiedział Vishal Kapadia, wiceprezes oraz dyrektor ds. handlowych w Ørsted Onshore.

Z kolei Chad Zamarin, wiceprezes ds. rozwoju strategicznego w Williams, powiedział, że gaz ziemny i wielkoskalowa sieć infrastruktury energetycznej jest idealnym połączeniem ułatwiającym integrację odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.

Williams ma duże zasoby infrastrukturalne

Sieć infrastrukturalna Williamsa, z pomocą której firma obsługuje m.in. 30 procent przesyłu gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji energii, ogrzewania i zastosowań przemysłowych w USA, jest przystosowana także do magazynowania i przesyłu energii odnawialnej. Tą z kolei może zapewnić Ørsted, pierwszy deweloper OZE, który obsługuje pełne spektrum nowych technologii odnawialnych na skalę przemysłową w USA. Ørsted opracowuje, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i zakłady bioenergetyczne. Ørsted jest najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie w indeksie Corporate Knights 2021 obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie, a także znajduje się na liście CDP Climate Change A List jako globalny lider działań na rzecz klimatu. Ørsted zatrudnia obecnie 6 472 pracowników. 

Z kolei Williams jako jeden z liderów amerykański prowadzi działalność w całym łańcuchu wartości w sektorze gazu ziemnego, uwzględniając takie procesy jak wydobycie, przetwarzanie, transport międzystanowy i magazynowanie gazu ziemnego oraz LNG. Williams jest właścicielem i operatorem ponad 30 tys. mil rurociągów w całym systemie - w tym Transco, największego i najszybciej rozwijającego się rurociągu w USA. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.