• <

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

gm

25.08.2022 12:39
Strona główna RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów
RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów - GospodarkaMorska.pl

RWE przejęło polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów. Ruch ten dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW.

RWE wzmocniło swoje europejskie portfolio energetyki odnawialnej poprzez przejęcie Alpha Solar, polskiej firmy zajmującej się realizacją projektów fotowoltaicznych (PV). W ten sposób RWE zyskało grupę projektów solarnych o łącznej mocy ok. 3 GWac. To strategiczne przejęcie jest istotnym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju projektów solarnych firmy o mocy 10 gigawatów. Uzgodniono zachowanie poufności w kwestii ceny zakupu. Pozyskane projekty są rozmieszczone na terenie całej Polski. Większość z nich to projekty o planowanej dużej mocy, na różnych etapach rozwoju. Stopień ich zaawansowania waha się od zidentyfikowanych możliwości we wczesnej fazie do projektów gotowych do budowy.

 „Dzisiejsze przejęcie jest dla RWE doskonałą okazją do zdywersyfikowania naszej globalnej działalności w zakresie energetyki słonecznej, przy jednoczesnym zwiększeniu lokalnych możliwości i liczby projektów wytwarzania energii odnawialnej w Polsce. Ten kraj oferuje dobre warunki dla elektrowni solarnych. Serdecznie witamy nowych kolegów w RWE. Wraz z istniejącym zespołem jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji tego dużego projektu w nadchodzących latach" – powiedziała Katja Wünschel, CEO Onshore Wind and PV Europe & Australia, RWE Renewables.

Przejmowana spółka dysponuje około 60 specjalistami z ogromnym doświadczeniem w sektorze solarnym. Zespół z siedzibą w Warszawie, wspierany przez Ekspertów z trzech lokalnych biur w Inowrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, ma doświadczenie w całym procesie inwestycyjnym, od pozyskania gruntu po gotowość budowlaną. W ramach RWE Renewables będą oni pracować nad realizacją istniejącego portfela projektów solarnych, jak również nad rozwojem nowych przedsięwzięć.

Przejęcie wzmacnia ugruntowaną pozycję RWE w polskiej energetyce odnawialnej

Przejęcie podkreśla ambicję RWE, aby konsekwentnie prowadzić ekspansję na polskim rynku wytwarzania energii solarnej. Oprócz nowo nabytego portfolio, w latach 2022 i 2023 firma planuje budowę i uruchomienie w Polsce kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ok. 70 MWac.

RWE kontynuuje też rozbudowę portfolio w lądowej i morskiej energetyce wiatrowej. Firma posiada w Polsce lądowe farmy wiatrowe o mocy ponad 420 megawatów (MW). Trwa budowa projektów Wierzchlas (7 MW) i Żnin (48 MW). Wkrótce mają zostać uruchomione należące do RWE lądowe farmy wiatrowe Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW). Ponadto, RWE przygotowuje się do budowy morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW i złożyło wnioski o przyznanie wszystkich 11 obszarów Morza Bałtyckiego wybranych przez polski Rząd dla kolejnych morskich farm wiatrowych.

RWE

RWE kształtuje i stymuluje świat zielonej energii. Dzięki kompleksowej strategii inwestycyjnej i rozwojowej koncern do 2030 roku zwiększy swoje wysokosprawne i zielone moce wytwórcze na całym świecie do 50 gigawatów. W tym celu RWE zainwestuje w tej dekadzie 50 miliardów euro brutto. Portfolio koncernu opiera się na morskich i lądowych elektrowniach wiatrowych, fotowoltaice, hydroenergetyce, technologiach wodorowych, magazynach energii, biomasie i gazie. RWE Supply & Trading dostarcza indywidualnych rozwiązań energetycznych dla dużych klientów. RWE posiada oddziały na atrakcyjnych rynkach Europy, Ameryki Północnej oraz regionu Azji i Pacyfiku. Przedsiębiorstwo w sposób odpowiedzialny wycofuje się z energetyki jądrowej i węglowej.
Ścieżki ustalonego przez rząd odchodzenia od tych obu źródeł energii są już zdefiniowane. RWE zatrudnia na całym świecie około 19 tys. pracowników i stawia sobie jasny cel: osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. Na drodze do tego celu koncern wyznaczył sobie ambitne cele w zakresie wszystkich swoich działań powodujących emisje gazów cieplarnianych. Inicjatywa Science Based Targets potwierdziła naukowo, że te cele redukcji emisji są zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym. I w pełni wpisują się w cel koncernu: Our energy for a sustainable life.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.