• <

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Dzięki nowym kwalifikacjom zawodowym uczestnicy szkoleń będą mogli pracować zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie, jaki i na morzu.

Jak przekazał we wtorek rzecznik SRK Wojciech Jaros, szkoleniem zajmie się jeden z deweloperów elektrowni wiatrowych w Polsce i w Europie - szwedzka firma OX2 oraz firma szkoląca w tym zakresie spółka Windhunter Academy. SRK podpisała z tymi podmiotami list intencyjny.

Dyrektor Departamentu Rozwoju i Zakupu Projektów Wiatrowych OX2 Tomasz Guzowski zaznaczył, że to pionierskie przedsięwzięcie na polskim rynku. "Chcemy mieć udział w transformacji energetycznej rozumianej nie tylko jako zmiana źródeł pozyskiwana energii, ale także jako zmiana na rynku pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie, razem z naszym partnerem, oferty szkoleniowej skierowanej do odchodzących z kopalń górników oraz członków rodzin górniczych" - powiedział Guzowski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

"To właśnie dla tej grupy fachowców energetyka wiatrowa stanowi korzystną alternatywę zatrudnienia. Osobom odchodzącym z górnictwa daje szansę na przekwalifikowanie i na znalezienie nowego zatrudnienia, poprzez dostarczanie wykwalifikowanych kadr do obsługi technicznej wybudowanych już instalacji wiatrowych" - dodał.

Osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dyrektor zarządzająca Windhunter Academy Karolina Jastrzębska zaznaczyła, że dzięki programowi szkoleniowemu, górnicy otrzymają międzynarodowe uprawnienia certyfikowane przez Global Wind Organisation. Poza częścią techniczną, górnicy przejdą też kurs języka angielskiego, będą się także spotykali z doświadczonymi technikami turbin wiatrowych.

Zajęcia będą odbywać się w Koszalinie. Kurs obejmie cykl szkoleń m.in. z zakresu pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu. Szkoleni górnicy zdobędą umiejętności w zakresie obsługi i serwisowania układu hydraulicznego oraz elektrycznego w turbinie wiatrowej, nauczą się także zasad jej instalowania.

Jak przypomniał prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Janusz Gajowiecki, przed Śląskiem stoją duże wyzwania związane z odchodzeniem od surowców kopalnych. "Jednak intensywny rozwój źródeł odnawialnych - energetyki wiatrowej, nie powinien być traktowany jako zagrożenie, lecz jako szansa na dalszy rozwój" - podkreślił prezes. Jak dodał, dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego są i będą poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Jak ocenił prezes, pilotażowy program pokazuje, że konieczna transformacja energetyczna i zmiana miksu energetycznego nie tylko nie wyklucza pracowników "starej” energetyki, ale jest otwarta na ich umiejętności i doświadczenie. PSEW objęło program szkoleń swym patronatem.

Pilotaż przeprowadzony zostanie wśród pracowników SRK, do której trafiają osoby chcące odejść z branży.

"Szkolenie będzie szansą na pozostanie pracowników w branży energetycznej. Dzięki tej współpracy dajemy pracownikom sektora górniczego nie tylko możliwość odejścia z branży wydobywczej na osłony socjalne, ale także perspektywę na dalszy rozwój w ciągle rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej" - podkreślił prezes SRK Janusz Smoliło.

Certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu będą uprawniały do pracy zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Guzowski zapowiada, że absolwenci kursu będą mogli wziąć udział w procesach rekrutacyjnych, a ich umiejętności po przejściu szkolenia będą "pożądane i konkurencyjne".

Szkolenie przewidziano na maj i czerwiec br.

Źródło: PAP

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.