• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

pc

10.05.2019 04:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Partnerzy portalu

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce - GospodarkaMorska.pl

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.

Wśród projektów o kluczowym znaczeniu dla obu stron wymieniono Baltic Pipe, którego jednym z głównych elementów będzie gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego. Dotyczące go raporty środowiskowe zostały już złożone i projekt czeka teraz na decyzje środowiskowe w Polsce, Danii i Szwecji. W ostatnim czasie otrzymał on również kolejne unijne dofinansowanie, tym razem w wysokości 215 mln euro. Inwestycja ma być ukończona w 2022 r. i pozwoli sprowadzać rocznie do 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ze złóż norweskich. – Projekt Baltic Pipe ma do odegrania dużą rolę w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Jednak sam proces wymaga czasu - w krótkim okresie nie jesteśmy w stanie przestawić gospodarki z jednego rodzaju paliw na inne. Z punktu widzenia Polski pochodzący z Baltic Pipe gaz ziemny może stanowić pomost pomiędzy paliwami kopalnymi a odnawialnymi źródłami energii. W tym zakresie polsko-duńska inwestycja spełnia cele UE w zakresie energii i klimatu – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.

Coraz większe korzyści dla polskiego i skandynawskiego biznesu przynosi dziś współpraca w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym offshore, onshore, fotowoltaiki czy biogazu. Najlepszym tego przykładem jest IKEA, która dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe całkowicie neutralizuje swój ślad węglowy. – IKEA inwestuje w farmy wiatrowe na całym świecie, z czego 6 zlokalizowanych jest w Polsce. Turbiny wiatrowe będące naszą własnością produkują więcej energii elektrycznej niż zużywamy w Polsce na potrzeby własne, zarówno jeśli chodzi o sklepy jak i fabryki IKEA – powiedziała podczas debaty Carolina Garcia Gomez, prezes IKEA Retail Polska.

Co więcej, inwestycje firm skandynawskich w sposób bezpośredni wpływają na środowisko i polskie społeczeństwo. Od 2017 r. IKEA wspiera rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce, oferując swoim klientom instalacje fotowoltaiczne pod klucz. W krótkim czasie Polska stała się liderem sprzedaży paneli słonecznych w IKEA, notując roczne wzrosty sprzedaży powyżej globalnej średniej na poziomie 230 proc.

Fińska firma Fortum, jeden z liderów na europejskim rynku technologii energetycznych, w ostatnim czasie w Zabrzu uruchomiła elektrociepłownię zasilaną węglem, RDF (paliwem alternatywnym) i biomasą. Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i jednocześnie jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie. – Zrównoważony rozwój miast powinien iść w parze z wprowadzaniem gospodarki o obiegu zamkniętym, której jednym z priorytetów jest odzysk energii ze źródeł takich jak odpady. Fortum wprowadza te zasady w praktyce, rozwijając miasta w oparciu o energię, której produkcja jest jak najmniej uciążliwa dla środowiska naturalnego – powiedział Jacek Ławrecki, fyrektor ds. komunikacji na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Fortum. Całkowita wartość inwestycji wyniosła około 870 mln zł. Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Polska transformacja energetyczna dokona się szybciej, niż ta przed laty w Skandynawii, ocenił Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji. – Jestem w zupełności przekonany, że Polska nie potrzebuje 50 lat, by zmniejszyć swoją zależność od węgla z ok. 75 proc. do obowiązujących norm, bo dysponujemy obecnie znacznie bardziej zaawansowaną technologią. Wzrosła też świadomość wśród przedstawicieli sektora państwowego, że transformacja jest dziś niezbędna nie tylko ze względu na środowisko, ale i korzyści płynących dla gospodarki – powiedział Stefan Gullgren, ambasador Szwecji.

Zwiększając swoje zaangażowanie w polskim sektorze energetycznym, Skandynawowie implementują szereg rozwiązań, które tę transformację przyśpieszają. – Firmy takie jak IKEA, Arctic Paper, czy Volvo dysponują wiedzą oraz sprawdzoną technologią, którą testowali na rynku szwedzkim – dodał Stefan Gullgren.

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) to stowarzyszenie ludzi biznesu stworzone przez i dla przedsiębiorców związanych ze Skandynawią. Główna siedziba SPCC znajduje się w Warszawie, ale organizacja jest aktywna na terenie całego kraju. Od początku 2015 roku działa biuro regionalne SPCC w Gdyni, Izba ma też swoją przedstawicielkę w Szczecinie, a aktywna jest ponadto we Wrocławiu, Krakowie i w Poznaniu. Obecnie SPCC zrzesza ponad 400 członków, co sprawia, że należy do grona największych izb bilateralnych działających w Polsce. Członkostwo w Izbie to możliwości nawiązywania kontaktów z elitarną grupą osób zarządzających prężnymi firmami skandynawskimi i sposób na znalezienie inspiracji dla każdego, kto dąży do rozwoju swojej firmy. W ramach swoich działań SPCC co roku publikuje specjalistyczne raporty prezentujące skandynawsko-polską współpracę w kontekście różnych obszarów, m.in. innowacyjności, odpowiedzialnego  biznesu, rynku pracy czy  zrównoważonego rozwoju.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.