• <
Atlas_Copco_mega_2022

Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO]

11.03.2022 23:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO]

Partnerzy portalu

Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Trwające przez dwa dni (9-10 marca) Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie było okazją do wymiany zdań na temat szans i zagrożeń dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej. 

Organizowane od 2017 roku Forum Operatorów Farm Wiatrowych już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych spotkań przedstawicieli branży wiatrowej w Polsce i regionie CEE.

– Poruszamy tematy istotne dla branży odnawialnej, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Unia Europejska i Polska, jak nigdy potrzebują przyspieszenia transformacji energetycznej rozumianej nie jako dyskusja na temat klimatu, ale uniezależnienia się od surowców energetycznych, które płyną do nas z Rosji – powiedział Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. które organizuje wydarzenie.

W kontekście debaty o imporcie rosyjskiego gazu i węgla, przypomniał, że Polska importuje około 20 proc. całego potrzebnego węgla, z czego 75 proc. stanowi ten rosyjski. – Ogłoszone przez premiera Morawieckiego embargo jest ważnym sygnałem sygnałem dla branży wiatrowej – podkreślał. 

W pierwszym panelu dyskusyjnym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Urzędu Dozoru Technicznego, European Energy oraz Vestas - partnera platynowego Forum, firmy, która na polskim rynku jest aktywna od 2003 roku jako pierwszy producent turbin wiatrowych w Polsce.

Pierwsi na polskim rynku onshore wind

– Turbiny wiatrowe stawiamy w Polsce od ponad 20 lat. Bazujemy więc na tym doświadczeniu, zatrudniamy ponad 500 pracowników – mówił Michał Laskowski, dyrektor sprzedaży Vestas Poland

Vestas ma obecnie zainstalowane ponad 3 GW mocy zainstalowanej, którą serwisujemy. – Wkrótce będzie to 4,5 GW. Mamy bowiem bardzo ambitne plany na przyszłość pod warunkiem, że zapisy w polskim prawie ulegną modyfikacji – zapewniał dyrektor Laskowski.

Dużo uwagi podczas Forum Operatorów Farm Wiatrowych poświecono tzw. ustawie 10H.

– Tzw. ustawa 10H oznacza tyle, że od 2016 roku nikt nie uzyskał pozwolenia na budowę na nowe technologie w Polsce pod nowoutworzone projekty farm wiatrowych. Mówimy o tym od dwóch, trzech lat. Boom instalacyjny jest nadal oparty o pozwolenia na budowę z 2016 roku lub wcześniejsze, oparte na technologii sprzed siedmiu, dziesięciu lat, czyli znacznie mniej efektywne – przypomina dyrektor sprzedaży Vestas Poland. – W efekcie nasi klienci nie są w stanie uzyskać pozwoleń na budowę opartą o najnowsze technologie. To jeden z głównych problemów dla branży.

Dyrektor Vestas Poland podkreślił również, że z globalnego punktu widzenia, jeszcze nigdy nie było takiego nacisku na to aby decentralizować źródła energii elektrycznej gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie by były to źródła odnawialne, niezależne od paliw kopalnych.

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w 2016 roku wprowadziła tzw. ustawę 10H, mówiącą o tym, że obecnie elektrownie wiatrowe mogą być stawiane w odległości co najmniej dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych. 

– To oczywiście spowodowało, że bardzo dużo obszarów zostało wyłączonych z możliwości lokalizowania nowych mocy w Polsce – tłumaczyła Wiktoria Rogaska, adwokat z DWF Poland Jamka sp.k.

Polska energetyka wiatrowa musi pójść do przodu

Dlaczego tak ważna jest nowelizacja tzw. ustawy 10H? – Zasada główna, dziesięciokrotności całkowitej wysokości, zostanie utrzymana, ale wprowadzona zostanie możliwość aby w planie miejscowym społeczność lokalna zdecydowała się, że chce elektrownię wiatrową mieć bliżej, ale nie bliżej niż 500 metrów – dodaje. 

I jak zaznacza, zmiana jest konieczna, bowiem lada moment możemy mieć do czynienia z tzw. luką inwestycyjną. – Już od 2016 roku mamy problem z otrzymywaniem nowych pozwoleń – zaznaczyła.    

Podczas trwającego dwa dni wydarzenia eksperci z branży rozmawiali również o aktualnej sytuacji na rynku energii w kontekście zielonych certyfikatów, cen energii i perspektyw rozwoju zielonego wodoru. Nie mogło zabraknąć czasu na tematy związane z eksploatacją i utrzymaniem farm wiatrowych. Organizatorzy przewidzieli również specjalistyczne warsztaty poświęcone zagadnieniom obsługi i utrzymania lądowych farm wiatrowych - zarówno w obszarze komercyjnym, jak i technicznym.

Więcej w materiale wideo. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.