W ubiegłym roku w Europie pojawiło się 19 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego tylko 2,5 GW to morskie farmy. Europa posiada obecnie 255 GW mocy w energetyce wiatrowej, z czego 30 GW obejmuje offshore wind. Ten wynik pozwolił na osiągnięcie w europejskim miksie energetycznym 3% udziału energii wytwarzanej w morskich elektrowniach wiatrowych.
Z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki wiatrowej WindEurope „Wind energy in Europe. 2022 Statistics and the outlook for 2023-2027” wynika, że instalacja 19 GW nowych mocy to wzrost o 40 proc. w stosunku do 2021 roku, ale poziom rozwoju energetyki wiatrowej nie ma się w żaden sposób do wyznaczonych celów na 2030 roku. Rocznie powinno powstawać ok. 31 GW w wiatrakach na lądzie i morzu. Stowarzyszenie przekonuje, że inwestycje w nowe farmy wiatrowe i nowe zamówienia na turbiny wiatrowe spadły w 2022 roku. z powodu „niefrasobliwych interwencji rządowych na rynkach energii elektrycznej i inflacji”, ale i rosnących kosztów produkcji. Wyższe koszty surowców i innych czynników produkcji zwiększyły cenę turbin o 25-40 proc. Zamówienia na nie spadły o 47% w stosunku do roku 2021 do 11 GW. Ani jedna morska farma wiatrowa nie osiągnęła finalnej decyzji inwestycyjnej. Potrzebne jest usprawnienie procedur i skrócenie postępowań administracyjnych, ale i wsparcie dla rodzimych producentów, gdyż konkurencja w Azji nie próżnuje – co rusz przedstawiane są prototypy coraz większych pod względem mocy turbin wiatrowych. Ponadto, krajowe regulacje powinny uwzględnić indeksację cen aukcyjnych.
Poniższa grafika przedstawia nowe moce wiatrowe na morzu, które pojawiły się w ubiegłym roku. Nowe moce w offshore wind pojawiły się w Wielkiej Brytanii (1179 MW), Francji (480 MW), w Niemczech (342 MW), Norwegii (60 MW) i we Włoszech (30 MW). W przypadku Francji warto podkreślić, że na jej wodach pojawiła się pierwsza morska farma wiatrowa Saint-Nazaire.
Branża szacuje, że w latach 2023-2027 w Europie pojawi 129 GW nowych farm wiatrowych, z czego 98 GW w UE-27. Ok. 75% mocy przypadnie na ląd, pozostałe obejmują instalacje morskie.
Współczynnik wykorzystania mocy nowych lądowych farm wiatrowych farm budowanych w Europie w 2022 roku wynosi 30-45%. W przypadku morskiej energetyki wiatrowej był to wynik ok. 50%. Średnia moc znamionowa nowych turbin lądowych wyniosła 4,1 MW. Dla morskiej energetyki wiatrowej było to 8 MW. Średnia moc zamawianych turbin wiatrowych w 2022 roku wyniosła ok. 12 MW.
Jak czytamy, energetyka wiatrowa zapewniła 17% energii wyprodukowanej w Europie, z czego 3% pokryły morskie elektrownie wiatrowe.
UE zobowiązała się do osiągnięcia celu 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku (w porównaniu z poziomem z 1990 roku). Jeżeli Europa chce pozyskiwać 40% energii z OZE, to będzie potrzebowała 453 GW mocy wiatrowej w 2030 roku, na co składa się 374 GW w onshore i 79 GW w offshore wind. Oznacza to potrzebę podwojenia mocy obecnej floty wiatrowej, a w przypadku offshore wind praktycznie potrojenia w niespełna 7 lat.
Fot. Depositphotos
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej