• <

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

gm

10.08.2022 20:28 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

Partnerzy portalu

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss poleciła, aby wezwano ambasadora ChRL w Londynie Zhenga Zeguanga w celu wyjaśnienia działań jego kraju w związku z manewrami wokół Tajwanu oraz "agresywną retoryką" Pekinu, która - zdaniem szefowej brytyjskiego MSZ - zagraża pokojowi i stabilności w regionie.

"Zjednoczone Królestwo wzywa Chiny do rozwiązania sporów pokojowymi środkami, bez gróźb, użycia siły czy przymusu" - przekazano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

W odpowiedzi na wezwanie Zhenga, chińska ambasada stwierdziła, że żaden kraj, łącznie z Wielką Brytanią, nie ma prawa do mieszania się w wewnętrzne sprawy Chin. ChRL postrzega Tajwan jako separatystyczną prowincję, którą w razie potrzeby może przejąć siłą.

Ambasador Zheng napisał we wtorek na Twitterze, że "Chiny wysyłają ostrzeżenie" w odpowiedzi na ruch USA i "sił niepodległościowych" na Tajwanie, które "poważnie naruszają suwerenność (Chin), ingerują w sprawy wewnętrzne i szkodzą pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej". Dodał, że ChRL ma prawo do podejmowanie zdecydowanych, silnych i proporcjonalnych środków. (https://tinyurl.com/5aecmj9y).

Minister Truss, która obecnie kandyduje na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej, a tym samym premiera Wielkiej Brytanii, po rezygnacji ze stanowiska Borisa Johnsona, już wcześniej nawoływała do deeskalacji chińsko-tajwańskiego konfliktu. Pod koniec czerwca wezwała Zachód do wzmożenia wysiłków mających na celu zapewnienie Tajwanowi możliwości obrony przed Chinami.

Chińska armia 4 sierpnia rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Chińska armia poinformowała w środę o zakończeniu szeregu misji wokół Tajwanu, jednak zamierza dalej prowadzić patrole w regionie, aby utrzymać zdolność bojową.

Według chińskich władz manewry stanowią odwet za niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Szef tajwańskiego MSZ Joseph Wu ocenił natomiast, że wizyta Pelosi była jedynie pretekstem do przeprowadzenia od dawna zaplanowanych przez Pekin ćwiczeń wojskowych, których celem miało być przygotowanie się do inwazji na Tajwan.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.