• <
siemens_gamesa_2022

W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche

jm

03.11.2021 20:57
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche

Partnerzy portalu

W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 20 tys. – podano w środę. To ponad dwa razy więcej niż w całym roku 2020, który dotychczas był rekordowy.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w środę, że dzień wcześniej do wybrzeży hrabstwa Kent przedostało się kolejnych 15 małych łodzi i pontonów wiozących 456 osób, a kolejnych 343 niedoszłych imigrantów zatrzymały po swojej stronie kanału władze francuskie.

Jak wyliczają brytyjskie media, oznacza to, że od początku tego roku przedostać się tą drogą zdołało już 20 248 osób. Przez cały rok 2020 było to 8460, a w 2019 – niespełna 2 tys.

Bezprecedensowy napływ nielegalnych imigrantów trwa mimo zawartej w lipcu przez brytyjski rząd umowy z Francją, na mocy której w zamian za 54 mln funtów miała ona podwoić liczbę patroli po swojej stronie, i mimo zapowiedzi znaczącego zaostrzenia prawa, tak aby przemytnikom groziło nawet dożywocie, a samym nielegalnym imigrantom – do 4 lat więzienia.

Władze w Londynie zarzucają jednak Francji, że nie robi wystarczająca dużo, by zatrzymywać nielegalnych imigrantów, a brytyjskie media kilka razy w pokazywały, jak francuskie łodzie patrolowe eskortowały łodzie z nimi do granicy morskiej Wielkiej Brytanii lub jak francuscy policjanci na bezczynnie przyglądają się imigrantom wsiadającym na łodzie.

Brytyjski rząd podkreśla, że przemytem ludzi zajmują się gangi przestępcze, którym obojętne jest, czy wsadzeni na małe łodzie lub pontony dopłyną do drugiego brzegu, czy też nie, a osoby im płacące, zwykle nie są tymi, które najbardziej potrzebują pomocy i mają faktyczne podstawy do azylu.

Potwierdzeniem tego, że imigranci faktycznie wysyłani są w trudną przeprawę niemal bez żadnych zabezpieczeń jest informacja przekazana w środę przez dziennik "Daily Mail". Jak podał, w środę przed południem, rejsowy prom na trasie Dover-Calais musiał się zatrzymać, by uratować 13 nielegalnych imigrantów na małym, przepełnionym pontonie, który zaczął tonąć.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.