• <
escort_980x120_gif_2020

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

gm

17.08.2022 14:33 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

Partnerzy portalu

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza - GospodarkaMorska.pl
Plaża Lusty Glaze, Newquay, Wielka Brytania, fot. Carl Beech / Unsplash

Na prawie 50 plażach w Anglii i Walii obowiązują ostrzeżenia o zanieczyszczeniu po tym, jak w czasie trwających od poniedziałku ulewnych deszczy jedna z firm wodociągowych zrzuciła do morza nieoczyszczone ścieki - podała w środę organizacja Surfers Against Sewage.

Wiele z zanieczyszczonych plaż znajduje się w popularnych kurortach, m.in. Bognor Regis, Lulworth Cove, Newquay, Seaford i Southend-on-Sea. Większość z nich znajduje się na południowym wybrzeżu Anglii.

Działająca na tym obszarze firma wodociągowa Southern Water, która dokonała zrzutu ścieków, wyjaśniła, że miało to na celu ochronę domów, szkół i przedsiębiorstw przed zalaniem w czasie trwających w poniedziałek i wtorek ulewnych deszczy. Zwróciła też uwagę, że 95-97 proc. tego, co trafiło do morza, to deszczówka, więc nie powinno to być uznawane za nieoczyszczone ścieki.

Tego rodzaju zrzuty, które są zgodne z prawem, zdarzają się głównie po ulewnych deszczach, kiedy istnieje ryzyko, że rury przenoszące deszczówkę wraz ze ściekami mogą się przelać. Ma to mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale jak wskazuje stacja BBC, w 2020 i 2021 r. doszło do prawie 400 tys. takich przypadków. W zeszłym roku firma Southern Water została ukarana grzywną w rekordowej wysokości 90 milionów funtów, gdy przyznała się celowego zrzucania ogromnych ilości ścieków do morza na całym południowym wybrzeżu.

Hugo Tagholm, szef Surfers Against Sewage, powiedział: "Nasze rzeki i plaże są po raz kolejny traktowane jako otwarte kanały ściekowe. Lata niedoinwestowania teraz się ujawniają".

Brytyjski rząd wiosną tego roku przeprowadził publiczne konsultacje w sprawie planu ograniczenia takich zrzutów, który ma zostać przedłożony w parlamencie po przerwie wakacyjnej.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.