• <
mewo_2022

Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty

20.03.2023 23:45
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty

Partnerzy portalu

morska elektrownia wiatrowa

Obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 o wartości 8 mld funtów (9,6 mld dolarów) i mocy 3 GW. Deweloper informuje, że potrzebne jest wsparcie rządu np. w postaci ulg podatkowych, gdyż inflacja i rosnące koszty w łańcuchu dostaw utrudniają realizacje projektu.

Duński inwestor Ørsted informuje, że realizacja jednego z największych projektów offshore wind jest zagrożona – donosi agencja Reuters. Projekt jest już wspierany przez rząd poprzez wygrany kontrakt różnicowy (CfD) w gwarancją ceny minimalnej wyznaczonej na poziomie 37,35 funtów za 1 MWh. Były to cena z 2012 roku. Kontrakt obejmuje indeksację ceny do warunków inflacyjnych, ale jak czytamy, wart jest i tak o wiele mniej niż obecne ceny energii elektrycznej sięgające nawet 130 funtów/MWh.

- Od czasu aukcji nastąpiło niezwykłe połączenie wzrostu stóp procentowych i cen w łańcuchu dostaw -  powiedział w oświadczeniu Duncan Clark, szef Orsted UK & Ireland, cytowany przez agencję.

Produkcja energii elektrycznej na obszarze Hornsea 3 powinna ruszyć już w 2026 r. Jeśli sytuacja na rynkach nie zmieni się, w tym w zakresie inflacji i kosztów produkcji komponentów i innych usług, to jest realne zagrożenie, że realizacja projektu zostanie wstrzymana lub inwestor zrezygnuje z CfD.

Inwestor przekonuje, że jednym z rozwiązań mogą być ulgi podatkowe takie jak dla sektora ropy i gazu, które są przewidziane w nowym budżecie krajowym.  

Zgodnie z planami, farma Hornsea 3 będzie zlokalizowana na Morzu Północnym, około 120 km od wybrzeża Norfolk i 160 km od wybrzeża Yorkshire. Fundamenty są produkowane w fabryce monopali firmy SeAH Wind w Teesside – ten kontrakt przełożył się na decyzję inwestycyjną SeAH co do nowego zakładu. Realizacja Hornsea 3 zapewni do 5 tys.  miejsc pracy w fazie budowy oraz do 1200 dalszych stałych miejsc pracy, zarówno bezpośrednio, jak i w łańcuchu dostaw w fazie operacyjnej. Hornsea 3 będzie obsługiwana z centrum operacyjnym i konserwacyjnym Ørsted w Grimsby.

Kiedy farma Hornsea 3 zostanie uruchomiona, strefa Hornsea Ørsted – obejmująca projekty farm Hornsea 1, 2 i 3 – obejmie łączna moc 5 GW.

fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.