• <
mewo_2022

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

08.06.2022 12:54
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Tim Pick zostanie mianowany pierwszym w historii Wielkiej Brytanii pełnomocnikiem do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Informacje potwierdził premier Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii. 

Zadaniem „Offshore Wind Champion” będzie wspieranie działań na rzecz powstawania nowych miejsc pracy w sektorze offshore wind oraz producentów elementów wykorzystywanych do budowy pływających morskich farm wiatrowych. Na ten cel rząd brytyjski chce przeznaczyć 160 mln funtów. 

Tim Pick to emerytowany prawnik z ponad 25-letnim doświadczeniem w doradztwie na rzecz rozwoju projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie i poza nim, w tym w branży naftowej, gazowej i energetycznej. Przez około dziesięć lat pracował w Abu Dhabi, a resztę swojej kariery w kancelarii prawnej spędził w Londynie. Pick będzie odgrywał kluczową rolę w kierowaniu pracami mającymi na celu przyspieszenie realizacji nowych projektów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, przewodnicząc Offshore Wind Acceleration Taskforce (OWAT).

OWAT będzie skupiać firmy z całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w celu skoordynowania ich wysiłków i przyspieszenia dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Nominacja Picka ma miejsce w momencie, gdy rząd zwraca się dziś do branży o informacje na temat najlepszych sposobów zainwestowania 160  mln funtów wsparcia dla pływającej morskiej energetyki wiatrowej, ogłoszonych przez premiera w październiku 2021 roku.

Powstający w Wielkiej Brytanii sektor pływającej morskiej energii wiatrowej ma już dwa działające projekty generujące energię u wybrzeży Szkocji - Hywind Scotland i Kincardine. Wspomniane 160 mln funtów pozwoli odblokować dalszą głębokowodną infrastrukturę portową i wesprze prywatne inwestycje w nowe fabryki głównych komponentów dla pływających morskich farm wiatrowych, z ambicjami realizacji projektów u wybrzeży Walii.

Zgodnie z brytyjską strategią energetyczną w perspektywie 2030 roku na Wyspach powstanie do 50 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej, z czego do 5 GW będą stanowiły pływające morskie farmy wiatrowe zlokalizowane na głębszych wodach morskich, w wielu przypadkach u wybrzeży Szkocji i Walii. Według dostępnych szacunków wzrost mocy zainstalowanej w offshore wind przyciągnie niezbędne inwestycje do społeczności nadmorskich w Wielkiej Brytanii, tworząc do 60 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w perspektywie do 2030 roku. 

Źródło: gov.uk

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.