• <
mewo_2022

Niemiecki inwestor Quarzwerke uruchomił największą w Niemczech pływającą elektrownię fotowoltaiczną

08.06.2022 13:07
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niemiecki inwestor Quarzwerke uruchomił największą w Niemczech pływającą elektrownię fotowoltaiczną

Partnerzy portalu

Niemiecki inwestor Quarzwerke uruchomił największą w Niemczech pływającą elektrownię fotowoltaiczną - GospodarkaMorska.pl
Fot. Quarzwerke

Elektrownia fotowoltaiczna unosi się na powierzchni jeziora powstałego w miejscu wydobycia piasku kwarcowego - Silbersee III.

Pływająca farma fotowoltaiczna zlokalizowana na terenie miasta Haltern am See zajmuje jedynie 1,8 ha, co odpowiada około 2,3 proc. powierzchni jeziora.

W kwietniu do łącznie 360 elementów (konstrukcji wsporczej) przykręcono 5800 modułów fotowoltaicznych. Farmę utrzymuje 2230 pływaków. Prace były realizowane nad brzegiem jeziora, następnie gotowe elementy transportowano na środek jeziora specjalnymi łodziami słonecznymi (napędzanymi energią z PV). Instalacja została wyposażona w 24 specjalne kotwice, które gwarantują, że farma pozostanie w wyznaczonym miejscu. Dodatkowo, farma została wyposażona w specjalny falochron o długości 300 metrów.  

Aby uzyskać optymalny uzysk energii, moduły PV zostały zainstalowane zgodnie z orientacją wschód/zachód i z nachyleniem 12 stopni. Inwestor przekonuje, że w ten sposób można uzyskać równomiernie wysoką wydajność energetyczną przez cały dzień. 

Moc zainstalowana pływającej farmy wynosi 3,1 MW. Będzie dostarczać około 3 mln kWh energii w skali roku. Dzięki temu instalacja pomoże ograniczyć emisje w skali około 1100 ton CO2 rocznie. 

Dla firmy Quarzwerke jest to pierwszy projekt pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Do tej pory wszystkie pływające projekty fotowoltaiczne w Niemczech były realizowane ze wsparcie ze strony państwa, przewidzianym w niemieckiej ustawy EEG. Niemieccy deweloperzy opracowują już farmy bez potrzeby wsparcia publicznego, wskazując, że ta technologia jest już w pełni ekonomiczna. 

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych. Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 proc. powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiorników wodnych. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.