• <
bulk_cargo_port_szczecin

Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu

Partnerzy portalu

Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów oraz pochodzących z Rosji miedzi, aluminium i niklu - poinformował w nocy z czwartku na piątek brytyjski rząd przed rozpoczęciem w Japonii obrad szczytu grupy G7.

Jak wskazano w wydanym oświadczeniu, wartość rosyjskiego eksportu diamentów wyniosła w 2021 r. 4 miliardy dolarów, a Wielka Brytania już wcześniej podjęła kroki w celu ograniczenia tego importu nakładając sankcje na państwową rosyjską spółkę Alrosa i obejmując diamenty dodatkowym cłem w wysokości 35%.

Zapowiedziano, że jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa zakazująca importu rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu, analogiczna do tej, która już zakazuje importu żelaza i stali.

Oprócz tego rząd przygotowuje nowe indywidualne sankcje wymierzone w 86 osób i firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji oraz osób zaangażowanych w kluczowe źródła przychodów, takie jak energia, metale i żegluga. Obejmować one będą osoby wspierające Kreml w aktywnym osłabianiu wpływu istniejących sankcji.

W oświadczeniu podkreślono, że sankcje nałożone na Rosję przez Wielką Brytanię i inne kraje z grupy G7 mają wyraźny stopniowy wpływ na degradację działań wojennych Władimira Putina. Rosja jest odcięta od zachodnich rynków finansowych, a przychody kraju z ropy naftowej stale maleją. Ponad 60 proc. jej rezerw zagranicznych - o wartości 275 miliardów funtów - zostało unieruchomionych.

Brytyjski rząd przypomniał też, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę objął sankcjami już ponad 1500 osób, firm i organizacji oraz zamroził aktywa o wartości 18 miliardów funtów. (PAP)

bjn/ jm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.