• <

Brytyjscy komandosi przez 10 lat będą mieli bazę na północy Norwegii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjscy komandosi przez 10 lat będą mieli bazę na północy Norwegii

Partnerzy portalu

Wielka Brytania poinformowała w środę o otwarciu bazy dla swoich komandosów na dalekiej północy Norwegii, co ma wzmocnić możliwości NATO w Arktyce w związku ze zwiększonym zagrożeniem po inwazji Rosji na Ukrainę.

Nowa baza, nazwana Camp Viking, znajduje się około 60 km na południe od Tromso, w pobliżu miejscowości Overbygd. Będzie mogła pomieścić cały personel brytyjskiej przybrzeżnej grupy reagowania (LRG), której zadaniem jest szybkie reagowanie na kryzysy na obszarach nadmorskich, w tym w ekstremalnie zimowych warunkach. Camp Viking ma być wykorzystywany przez najbliższe 10 lat.

"Baza jest zlokalizowana w idealny sposób do odstraszania zagrożeń w regionie i położona tak, aby Wielka Brytania mogła szybko zareagować, jeśli zajdzie potrzeba ochrony północnej flanki NATO i jej bliskiego sojusznika, Norwegii" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Royal Navy. Podkreślono, że znajduje się w pobliżu bazy norweskich sił zbrojnych i bazy lotniczej w Bardufoss, skąd mogą operować śmigłowce z jednostki wsparcia Royal Marines.

Jak poinformowano, do Camp Viking przybyło około 1000 komandosów Royal Marines, którzy uczestniczą w ćwiczeniach w trudnych zimowych warunkach wraz z wojskami z krajów Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF) oraz z sojusznikami z NATO. Brytyjscy komandosi co roku wyjeżdżają do Norwegii na zimowe szkolenie.

Norwegia na północy graniczy z Rosją na odcinku 196 km.

Bartłomiej Niedziński

bjn/wr/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.