• <
BOTA_2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

Partnerzy portalu

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym - GospodarkaMorska.pl
Norweska korweta patrolowa typu Skjold

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.

PST w najnowszym raporcie na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa Norwegii wskazuje, że członkostwo Norwegii w NATO, bliska współpracy z USA, strategiczne położenie, bogate zasoby naturalne i konkurencyjna technologia to jedne z powodów, dla których rosyjskie służby wywiadowcze były i nadal są wysoce aktywne w Norwegii.

W ciągu ostatniego roku stosunki między Rosją a Norwegią uległy znacznemu pogorszeniu za sprawą wojny na Ukrainie. Władze norweskie i rosyjskie spotykają się rzadziej. Ponadto, sankcje gospodarcze osłabiły stosunki handlowe, inwestycje i współpracę gospodarczą między oboma krajami.

W ocenie PST, Rosja ma mniej do stracenia, jeżeli operacje wywiadowcze tego kraju w Norwegii zostaną ujawnione. PST uważa zatem, że Rosja może być skłonna do zaakceptowania wyższego ryzyka w odniesieniu do swoich działań wywiadowczych w Norwegii. Dla Rosji duże znaczenie mają północne obszary, w tym Arktyka i procesy polityczne skupione wokół tego regionu.

Ponadto, rola Norwegii jako dostawcy energii do Europy nabrała jeszcze większego znaczenia w polityce bezpieczeństwa w wyniku wojny na Ukrainie. Kraj ten był największym dostawcą gazu na Starym Kontynencie. W ciągu ostatniego roku – jako Europa - byliśmy świadkami pojawienia się rosyjskich ambicji wywierania presji na europejskie bezpieczeństwo energetyczne. PST spodziewa się zatem, że w 2023 r. Rosja będzie próbowała zbierać informacje w większym zakresie na temat sektora naftowego, gazu i energetycznego Norwegii.

Przypomnijmy, że 30 listopada 2022 r. polsko-duński gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyska docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand. Gazociąg został połączony z istniejącą infrastrukturą przesyłową – rurociągiem Europipe II – na Morzu Północnym, zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.