• <
BOTA_2023

Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji o ponad 190 proc.

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji o ponad 190 proc.

Partnerzy portalu

gaz lng w porcie Barcelona

Pomimo deklaracji rządu Pedro Sancheza potępiających Moskwę za inwazję na Ukrainę import gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększył się od stycznia 2022 r. o ponad 190 proc, poinformowała w środę Korporacja Rezerw Strategicznych (Cores).

Z opublikowanych w środę danych hiszpańskiej Korporacji Rezerw Strategicznych Produktów Petrochemicznych (Cores) wynika, że pomiędzy styczniem 2022 r., a styczniem 2023 r. zakupy rosyjskiego gazu ziemnego przez hiszpańskie podmioty państwowe i prywatne wzrosły o 192,5 proc.

Zgodnie z raportem hiszpańskiej firmy w analizowanym okresie w Rosji Hiszpanie kupili gaz ziemny odpowiadający 6,3 tys. GWh.

Cores odnotował, że wyraźnie zwiększył się też udział rosyjskiego gazu w całości importu do Hiszpanii, z 5,8 proc. do 19,2 proc.

“Dzięki temu Rosja jest już czwartym największym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii, po Algierii, USA i Nigerii”, napisano w raporcie.

Cores poinformował, że w okresie styczeń 2022 r. - styczeń 2023 r. w Hiszpanii nastąpił też drastyczny spadek importu gazu ziemnego – o 24,4 proc.

Hiszpańscy komentatorzy odnotowują, że rekordowo wysokie wzrosty importu gazu ziemnego z Rosji mają miejsce w sytuacji potępiania przez rząd Sancheza sił zbrojnych tego kraju za inwazję na Ukrainę oraz zaostrzanych w UE sankcji wobec Moskwy.

Marcin Zatyka

zat/wr/

Fot. Depositphotos


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.