• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjska branża offshore wind szuka kontraktów za granicą. Na celowniku Filipiny

06.10.2021 22:10 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Brytyjska branża offshore wind szuka kontraktów za granicą. Na celowniku Filipiny

Partnerzy portalu

Brytyjska branża offshore wind szuka kontraktów za granicą. Na celowniku Filipiny - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Uczestnicy dojrzałego już rynku morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii szukają możliwości rozwoju za rynkach zagranicznych. O ile Europa i USA wydają się oczywistymi kierunkami, to Brytyjczycy coraz śmielej patrzą na Amerykę Południową i Azję, w tym na Filipiny.

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej na Filipinach oferuje duże możliwości dla zagranicznych inwestorów, w tym doświadczonych firm z Wielkiej Brytanii – pisze Damon Evan na łamach Energy Voice. A potencjał ten jest bardzo duży. Filipiński Departament Energii (DOE) pracuje obecnie nad mapą drogową potencjalnych projektów morskiej energetyki wiatrowej przy wsparciu Banku Światowego. Instytucja finansowa wybrała brytyjską firmę BVG Associates (BVGA) do zbadania technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i społecznych aspektów rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej na Filipinach.

Filipiny postawiły sobie ambitny cel potrojenia mocy zainstalowanej w OZE do 2030 roku, w czym ważną rolę ma odegrać morska energetyka wiatrowa, nowa gałąź przemysłu w tym rozległym i szybko rozwijającym się kraju nadmorskim. Warto również zauważyć, że według danych Banku Światowego Filipiny posiadają 160 GW potencjału technicznego w segmencie pływającej morskiej energetyki wiatrowej. Potencjał tradycyjnej energetyki wiatrowej (stałe fundamenty) wynosi zaledwie 18 GW. Kraj ten może zdecydować się na szybsze wdrożenie technologii pływającej niż inne rynki azjatyckie, np. Chiny czy Japonia.

Potencjał jest duży, pierwsi deweloperzy prowadzą badania

Największe zasoby wiatru na Filipinach znajdują się w północnych i centralnych obszarach, takich jak Batanes i Babuyan oraz w północnych i centralnych obszarach Luzon. Ze względu na wysoki potencjał energetyki wiatrowej w kraju, deweloperzy energetyki wiatrowej są zainteresowani komercjalizacją energetyki wiatrowej na Filipinach, w szczególności lądowej. Deweloperzy morskich farm muszą szukać obszarów, gdzie istnieje najmniejsze ryzyko tajfunów.

Triconti ECC, sojusz między szwajcarskimi, niemieckimi i lokalnymi graczami na rynku OZE, otrzymał w 2020 roku wyłączne prawa do rozwoju dwóch projektów offshore wind – Aparri Bay na północy kraju i Guimaras Strait w środkowych Filipinach.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.