Według najnowszej analizy przedstawionej przez uniwersytet Imperial College London, wyznaczony przez rząd cel 40 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej nie jest wystarczy do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w szczególności sektora elektroenergetycznego.
Według ekspertów Wielka Brytania potrzebuje o wiele więcej mocy zainstalowanej w wiatrakach na morzu, ale także w magazynach energii. Szacuje się, że potrzebna jest instalacja ok. 108 GW w offshore wind do 2035 roku.
W analizie przedstawionej przez uniwersytecki ośrodek Energy Futures Lab eksperci wyliczają, w jaki sposób brytyjski system elektroenergetyczny może osiągnąć pełną dekarbonizację do 2035 rok. Należy podkreślić, że całkowita redukcja emisji dwutlenku węgla do 2035 r. w elektroenergetyce jest uznawane za kamień milowy na drodze Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zielonej gospodarki do 2050 r.
40 GW zdecydowanie nie pomoże w realizacji tego celu. Wielka Brytania musiałaby w sposób radykalny przyśpieszyć inwestycje w tym sektorze. Raport pojawia się w momencie, kiedy branża coraz głośniejapeluje do rządu o przyspieszenie harmonogramu aukcji OZE, które w ostatnich latach znacznie przyśpieszyły rozwój tego sektora w Wielkiej Brytanii.
Nie będzie dekarbonizacji bez magazynów energii
Niezbędne jest także przyśpieszenie inwestycji w magazyny energii współistniejące z offshore wind oraz innymi źródłami OZE. DO 2035 roku powinny być przyłączone system magazynowania energii elektrycznej o łącznej mocy 140 GW, czyli 100 razy więcej, niż obecnie.
W opracowaniu podkreślono również ważną rolę warunków pogodowych Wielkiej Brytanii – jej położenie oraz odpowiednie poziomy wietrzności powinny służyć rozwojowi energetyki wiatrowej w tym kraju. Eksperci wskazują, że fotowoltaika będzie odgrywała małą rolę w transformacji energetycznej Wielkiej Brytanii, podczas gdy w innych krajach będzie się sprawdzała idealnie ze względu na warunki pogodowe.
Prof. Tim Green z Energy Future Lab zauważa, że dekarbonizacja sektora elektroenergetycznego w ciągu najbliższych 15 lat ma krytyczne znaczeniu w dobie wzrostu zapotrzebowania na energię na skutek elektryfikacji obszaru ogrzewnictwa oraz transportu.
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata