• <
mewo_2022

Do 2030 roku większość brytyjskiej kadry morskiej przejdzie do zielonych sektorów

26.05.2021 16:07 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Do 2030 roku większość brytyjskiej kadry morskiej przejdzie do zielonych sektorów

Partnerzy portalu

Do 2030 roku większość brytyjskiej kadry morskiej przejdzie do zielonych sektorów  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Eksperci z Robert Gordon University w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się kadrom morskim pracującym na Morzu Północnym, ale nie tylko. Mając na uwadze postęp transformacji energetycznej kraju, szacują, że większość siły roboczej zatrudnionej obecnie w sektorze offshore przebranżowi się i przejdzie do branż rozwijających technologie niezbędne w dekarbonizacji gospodarek. 

Profesor Paul de Leeuw wraz z grupą ekspertów przeanalizował drogi przebranżawiania się pracowników sektora morskiego w kierunku nowych branż. Szacuje się, ze struktura siły roboczej offshore zmieni się znacząco w ciągu najbliższych 10 lat. Udział „zielonych” miejsc pracy w branży offshore wzrośnie z obecnego poziomu 20 proc do 65 proc. do 2030 roku. Obecnie pracownicy branży offshore są zatrudnieni w obszarach związanych z ropą i gazem, morską energetyką wiatrowa, technologią CCS oraz produkcja i magazynowanie wodoru. 

Ponad 90 proc. brytyjskich kadr morskich zatrudnionych w sektor oil&gas posiada średnie lub wysokie zdolności przebranżowienia się oraz umiejętności przenoszenia swoich kwalifikacji do innych sektorów. W ogólnej ocenie RUG pracownicy są dobrze przygotowani do pracy w sąsiednich sektorach związanych z energetyką. 

Szansa dla 200 tys. pracowników

W ciągu najbliższych 10 lat w sektorze morskiej energetyki spodziewane są inwestycje rzędu 170 mld dolarów, jest to więc szansa dla brytyjskiego łańcucha dostaw oraz i pracowników. Dziś w sektorze morskim związanym z szeroko pojętą energetyką zatrudnionych jest bezpośrednio lub pośrednio 160 tys. specjalistów. Tylko do 2030 roku będzie potrzebnych ok. 200 tys. wysoko wykwalifikowanych specjalistów w sektorze morskiej energetyki. W 2030 roku 80 proc. miejsc pracy będą tworzyły stanowiska w działach operacyjnych, technicznych, inżynieryjnych, projektowych oraz w obszarach związanych z rozwojem biznesu i marketingu, zaopatrzeniem i zarządzaniem łańcuchem dostaw, ale także finansami i HR.

Oczekuje się, że 90 tys. pracowników (45 proc.) wesprze morską energetyką wiatrową, ok. 70 tys. (35 proc.) sektor ropy i gazu oraz ok. 40 tys. (20 proc. ) inne projekty i klastry związane z energetyką morską. 50 proc. wszystkich miejsc pracy w 2030 r. (czyli 100 tys.) zostanie obsadzonych przez pracowników z sektora oil&gas

Naukowcy z RUG apelują do rządu Wielkiej Brytanii o nawiązanie ścisłej współpracy  branżą morską oraz szkolnictwem wyższym. Jest ona kluczowa, gdyż bez kadr gospodarcze cele Wielkiej Brytanii nie będą zrealizowane. Uczelnie muszą dostosować kierunki nauczania specjalistów pożądanych w branży morskiej już dziś. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.