• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ONZ apeluje o przyznanie statusu kluczowych pracowników marynarzom

zk

20.03.2021 15:28 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska ONZ apeluje o przyznanie statusu kluczowych pracowników marynarzom

Partnerzy portalu

ONZ apeluje o przyznanie statusu kluczowych pracowników marynarzom - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Pomimo iż liczba marynarzy dotkniętych kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 spadła w ostatnich miesiącach, to przemysł żeglugowy obawia się, że liczba zachorowań wśród marynarzy może ponownie wzrosnąć wraz z pojawieniem się nowych wariantów wirusa. Częściowo odpowiedzialne za to są wprowadzone surowe kontrole graniczne oraz ograniczenia w podróżowaniu, które utrudnią załodze przenoszenie się ze statków i na inne jednostki.

Według najnowszych danych i tworzonych na ich podstawie symulacji kryzys związany ze zmianą załogi dotknął obecnie około 200 000 marynarzy, czyli o około połowy mniej w porównaniu z okresem kulminacyjnym, kiedy to 400 000 pracowników musiało zostać oddelegowanych.

Z danych International Chamber of Shipping (ICS), jak dotąd tylko 55 krajów i dwóch członków stowarzyszonych IMO przyznało status kluczowych pracowników marynarzom. W orzeczeniu z grudnia 2020 r. International Labour Organisation (MOP) podaje, że rządy nie zapewniły ochrony praw marynarzy zgodnie z prawem międzynarodowym na mocy Konwencji o pracy na morzu z 2006 roku. A Agencja ONZ wezwała pozostałe państwa do uznania marynarzy za kluczowych pracowników - „bez zwłoki”.

„Kryzys związany ze zmianami załogi nie został rozwiązany, ale jest w punkcie, w którym łatwiej go opanować. Istnieje jednak ogólne zaniepokojenie zwiększonymi ograniczeniami w podróżowaniu nakładanymi przez rządy w odpowiedzi na nowo pojawiające się warianty COVID-19” - komentuje sekretarz generalny ICS, Guy Platten.

Należy również zwrócić uwagę na kwestię priorytetyzacji szczepień w sektorze morskim – w szczególności dotyczy to marynarzy. Niektóre państwa uważają, że paszporty szczepionkowe stanowią potencjalną przeszkodę w zmianach załogi, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby marynarze z krajów rozwijających się mieli możliwość otrzymania szczepionek do lipca 2021, dodaje ICS.  

„Nie możemy być zadowoleni z siebie. Do tej pory, mniej niż 60 krajów odpowiedziało na nasze wezwanie do oficjalnego uznania marynarzy jako kluczowych pracowników. Więcej krajów musi to zrobić, jeśli mamy rozwiązać ten kryzys i zapewnić marynarzom sprawiedliwe traktowanie oraz odpowiednie ułatwienie podróży do i z miejsca pracy. Przed nami jeszcze długa droga, zanim wrócimy do normalnego systemu zmian załogi” - dodał Sekretarz Generalny Lim.

Stephen Cotton, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu, przychyla się do wniosku o przyznanie marynarzom statusu kluczowych pracowników.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.