• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Partnerzy portalu

Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły w czwartek za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury.

To reakcja na falę oburzenia po kilku głośnych przypadkach zanieczyszczeń wybrzeża w efekcie zrzucania nieoczyszczonych ścieków i publikacji danych na temat rozmiaru tego procederu.

Zrzut nieoczyszczonych ścieków bezpośrednio do rzek lub morza jest dopuszczony tylko w wyjątkowych sytuacjach - gdy w czasie ulewnych deszczów rury nie mają wystarczającej przepustowości i istnieje ryzyko, iż zebrana w nich deszczówka wraz ze ściekami może się przelać. Ale w rzeczywistości ten proceder odbywa się nagminnie, nawet gdy nie ma opadów.

Jak podała w marcu Agencja ds. Środowiska (EA), która odpowiada za ochronę środowiska w Anglii, w 2022 roku zarejestrowano 301 091 przypadków zrzutu nieoczyszczonych ścieków, co przekłada się na prawie 825 przypadków dziennie, a łączny czas, w którym spływały one do rzek i morza, wyniósł 1,75 mln godzin. Wprawdzie oznacza to znaczący spadek w porównaniu z poprzednim rokiem - liczba takich przypadków była mniejsza o 19 proc., a czas trwania o 34 proc. - ale EA zaznaczyła, że przyczyną tego była raczej bardziej sucha pogoda w zeszłym roku niż działania firm wodno-kanalizacyjnych.

"Przesłanie z branży wodno-kanalizacyjnej jest dziś jasne - jest nam przykro. Należało zrobić więcej, aby wcześniej zająć się kwestią wycieków, a opinia publiczna ma prawo być zdenerwowana obecną jakością naszych rzek i plaż" - oświadczyła Ruth Kelly, szefowa organizacji Water UK, która skupia wszystkie brytyjskie firmy z tej branży. Zobowiązały się one zainwestować do końca obecnej dekady dodatkowe 10 mld funtów - ponad obiecane już wcześniej 3,1 mld do 2025 r. - na to, co określiły jako "największą modernizację kanalizacji od czasów wiktoriańskich".

Środki te mają być przeznaczone na powiększenie i ulepszenie rur, a także zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków, tak aby infrastruktura mogła lepiej radzić sobie z nadmiarem wody. Firmy zainstalują również ekwiwalent tysięcy basenów olimpijskich, aby zatrzymać fale deszczówki, które w przeciwnym razie przeciążyłyby system. Ponadto mają udostępniać niemal w czasie rzeczywistym dane ze wszystkich 15 tys. miejsc wylewów ścieków.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.