• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Partnerzy portalu

śnięta ryba
Fot. Pixabay

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.

Pod koniec marca br. spółka Gdańskie Wody otrzymała informację o możliwości skażenia rzeki Strzelniczka i zbiorników retencyjnych, do których wpływa rzeka, substancją nieznanego pochodzenia.

Rzeka Strzelniczka ma niespełna 17 km. Przepływa przez Pojezierze Kaszubskie i zasila dwa zbiorniki retencyjne o nazwie "Strzelniczka II" oraz "Budowlanych II", które chronią Gdańsk przez zalewaniem.

Jej wody, pomiędzy Żukowem a Lniskami, wpadają do Raduni, a następnie płyną w kierunku centrum Gdańska.

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki przekazał PAP w piątek, że inspektorzy cały czas prowadzą czynności kontrolne związane z zanieczyszczeniem, w zakresie działalności dwóch podmiotów, tj. zakładu przetwórstwa warzywnego oraz gdańskiego lotniska.

„Pomorski Wojewódzki Inspektorat Sanitarny złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa tym razem ze wskazanym sprawcą. Jest to właśnie wspomniany zakład przetwórstwa warzywnego. Widać, że jest mocne zanieczyszczenie rzeki przez ten podmiot, stąd też zawiadomienie do prokuratury” – wyjaśnił.

Rzepecki podkreślił, że wytypowany został kolejny - trzeci podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia. „Na tym etapie nie chciałbym ujawniać o jaki dokładnie podmiot chodzi” – powiedział.

„Trwają ustalenia we wszystkich przypadkach, jednakże już na wstępnym etapie w przypadku zakładu przetwórstwa warzywnego wystąpiono do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego i wstrzymanie działalności w zakresie odprowadzania wód popłucznych z produkcji” – dodał.

„Przeprowadzono pobór i badanie sumarycznie 38 prób wód z kilkunastu wytypowanych podczas oględzin punktów. Analizy prób zostały wykonane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku. Otrzymane wyniki analiz próbek, pobranych przed 3 kwietnia w przypadku obu cieków wodnych, w większości punktów poboru wskazują na podwyższone wartości w badanych parametrach takich jak: chemiczne zapotrzebowanie na tlen, przewodność elektryczna właściwa oraz zawiesina ogólna” – poinformował Radosław Rzepecki.

Dodał, że wyniki analiz próbek pobranych po 3 kwietnia wskazują na widoczną poprawę wartości powyższych wskaźników oraz natlenienia we wcześniejszych najbardziej zanieczyszczonych miejscach.

„Zgodnie z uzyskaną z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku informacją, prowadzone są ciągłe badania jakości wód na ujęciu wody w Straszynie i nie stwierdzono odstępstw od norm” – tłumaczy Rzepecki.

„Spółka Gdańskie Wody wskazała, że działa dwuetapowo. W pierwszym etapie spółka prowadzi natlenianie wód zbiornika retencyjnego Strzelniczna II, które zostanie rozszerzone o zbiornik Budowlanych II. Celem etapu I jest przywrócenie prawidłowych parametrów tlenu rozpuszczonego w wodzie. II etap natleniania nastąpi po przywróceniu prawidłowych parametrów tlenu w wodzie i będzie ukierunkowany na mineralizacji osadów powstałych w wyniku rozkładu beztlenowego. Prowadzone są przez Spółkę cykliczne pomiary parametrów fizykochemicznych wód zlewni potoku Strzelniczka wielowiązkową sondą. Mierzone są parametry: pH, zawartość tlenu, przewodność, redoks. Planowane jest prowadzenie badań osadu dennego w celu weryfikacji postępów procesu mineralizacji” – poinformował Radosław Rzepecki.

Dariusz Sokolnik

dsok/ akub/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.