• <

Wynik wyszukiwania - "stocznia" - Wiadomości

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Mein Shiff 7 przygotowuje się do prób morskich. To kolejny wycieczkowiec powstający w Meyer Turku

W fińskiej stoczni trwają przygotowania do rozpoczęcia prób morskich ekologicznego wycieczkowca napędzanego metanolem, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
19.04.2024

Tragedia w gdańskiej stoczni. To było morderstwo, nie wypadek

Poniedziałkowe zdarzenie w stoczni przy ul. Przetocznej w Gdańsku, pierwotnie zgłoszone jako wypadek, okazało się zbrodnią. Jak poinformowała dziś gdańska prokuratura, śmierć 37-letniego obywatela Gruzji była wynikiem celowego działania operatora wózka widłowego, co radykalnie zmienia kontekst tego tragicznego wydarzenia.
18.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

W stoczni Crist odbyło się położenie stępki pod drugi kablowiec dla firmy Nexans

Na terenie gdyńskiej stoczni Crist S.A. odbyła się 4 kwietnia uroczystość położenia stępki pod budowę jednostki NB317. Jest to kamień milowy w budowie kolejnego kablowca (Cable Laying Vessel, CLV) we współpracy z norweską stocznią Ulstein Verft. Tak jak przy poprzednim projekcie tego rodzaju, zamawiającym jest firma Nexans.
15.04.2024

Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

Dwa elektryczne holowniki weszły w wyposażenie portu w Vancouver, co stanowi ważny kamień milowy dla rozwoju największego portu w Kanadzie. Towarzyszyło temu 10 kwietnia br. uroczyste wydarzenie z udziałem mieszkańców, urzędników, pracowników miejskich i portowych, a także przedstawicieli branży morskiej. Jednostki rozpoczną regularną działalność w maju i będą wykorzystywać czystą energię z sieci hydroelektrowni Kolumbii Brytyjskiej.
12.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Nietypowy transport. Statek załadowany wycofanymi okrętami podwodnymi wywozi je na złom

Na pokład statku Seaway Albatross (IMO: 9032496) umieszczono wyjątkowy ładunek w postaci trzech wycofanych ze służby okrętów podwodnych. Wcześniej wchodziły w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Aktualnie są w drodze do tureckiej stoczni Ege Celic w Aliaga, gdzie zostaną zezłomowane.
11.04.2024

Meyer Turku rozwija swoją strategię działania na rzecz ograniczenia emisji CO2

Jedna z najważniejszych fińskich stoczni, należąca do grupy Meyer, rozpoczyna program NEcOLEAP. Jego celem jest opracowanie neutralnego dla klimatu statku wycieczkowego, a także zdekarbonizowanie zakładu stoczniowego przy użyciu innowacyjnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
10.04.2024

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Duże zamówienie dla Fincantieri. Cztery wycieczkowce z opcją na kolejne cztery

Norwegian Cruise Line złożył we włoskiej stoczni Fincantieri zamówienie na cztery nowe wycieczkowce z opcją na kolejne cztery. To największe zamówienie w historii firmy.
09.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Carnival Corporation zamawia w Niemczech kolejny wycieczkowiec

Linie wycieczkowe Carnival Corporation złożyły drugie w ciągu dwóch miesięcy zamówienie na duży statek wycieczkowy. Wybuduje go niemiecka stocznia Meyer Werft.
09.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. zawiązuje umowę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o.

Gdyńska stocznia nawiązuje współpracę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o. Dotyczy ona dostarczania wyposażenia potrzebnego do prac stoczniowych.
03.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Stocznia Szczecińska "Wulkan" ma nowego prezesa

Dziś rano Stocznia Szczecińska "Wulkan" poinformowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa ds. operacyjnych.
27.03.2024

Daniel Opas został nowym prezesem zarządu Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecine

Daniel Opas objął stanowisko prezesa zarządu Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" S.A. w Szczecinie.
26.03.2024

Rozpoczyna się budowa trzeciego, atomowego okrętu podwodnego dla Francji

W stoczni Naval Group we francuskim Cherbourgu odbyła się ceremonia cięcia blach pod atomowy okręt podwodny (SSBN) trzeciej generacji. Wiąże się to z ambitnymi planami państwa, mającymi na celu zapewnienie mu zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego przez cały XXI wiek.
25.03.2024

Czy amerykański koncern Carlyle przejmie morski segment niemieckiego Thyssenkrupp?

Firmy rozpoczęły ocenę współpracy w zakresie planowanego rozdzielenia działalności morskiej, a w grę wchodzi przekazanie stoczni Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) amerykańskiej firmie inwestycyjnej, zostawiając przy tym udziały należące do władz Niemiec. Obie spółki zgodziły się przeprowadzić dogłębną analizę i wycenę (due diligence).
21.03.2024

W Izraelu branża stoczniowa działa mimo konfliktu. Israeli Shipyards chwali się budową nowych łodzi bojowych

Choć od października 2023 roku w Izraelu trwa konflikt z Hamasem, który zatrząsł Bliskim Wschodem i odbił się na stanie międzynarodowej żeglugi, kraj dąży do utrzymania ciągłości pracy sektorów przemysłu i łańcucha dostaw. To dotyczy także pracy portów i stoczni, kluczowych z racji na znaczenie eksportu i importu w gospodarce państwa. W tej trudnej sytuacji krajowa stocznia Israeli Shipyards z siedzibą w Hajfie buduje okręty dla rodzimych sił morskich jak i zagranicznych zamawiających.
20.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.
13.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej odbędą się Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2024

To już VIII edycja wydarzenia, organizowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Termin targów to 14 marca godz. 10.00-14.00.
11.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

Stocznia Remontowa Nauta na 50 dni przed końcem terminu kończy naprawę główną i dokową ORP Nakło

Prawie dwa miesiące przed końcem zakładanego terminu gdyńska stocznia ukończyła prace na trałowcu wchodzącym w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Nakło (640). Jest to druga z trzech jednostek, których naprawy są realizowane przez konsorcjum PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Stocznia Remontowa Nauta S.A. Jednostka wróci do służby w Porcie Wojennym Świnoujście.
08.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Sunreef Yachts inauguruje nową stocznię w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Lech Wałęsa gościem wydarzenia

Sunreef Yachts, wiodący producent luksusowych katamaranów, świętował 4 marca, po zakończeniu Dubai International Boat Show oficjalną inaugurację swojej nowej stoczni w Ras Al Khaimah, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
07.03.2024

Gdańsk-Pilot zamawia trzecią łódź przeznaczoną do operacji portowych

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot złożyło zamówienie na trzecią łódź pilotową, której dostawę zaplanowano na 2025 rok. Zostanie wykonana w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards z siedzibą w Kokkoli.
06.03.2024

Babcock utworzy 1000 nowych miejsc pracy w Rosyth w ciągu czterech lat

Babcock tworzy ponad 1000 nowych miejsc pracy w naszym dużym, zaawansowanym zakładzie produkcyjnym i stoczniowym w Rosyth, aby wspierać realizację naszych światowej klasy programów i rozwój możliwości naszej siły roboczej. Inicjatywa operacyjna wspierająca produkcję koncentruje się na przyciąganiu ludzi z różnych środowisk i doświadczeń, w tym osób, które obecnie nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą, a jej rola koncentruje się na wspieraniu i uczeniu się od rzemieślników z długim stażem.
06.03.2024

Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Spółki Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.
06.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna nie zwalnia tempa. Trwa budowa najwyższej w Polsce hali kadłubowej oraz fregat programu "Miecznik"

Imponujące inwestycje PGZ Stoczni Wojennej coraz bardziej nabierają kształtów. Wrażenie robią nie tylko rozmiary budowanej Hali Kadłubowej, ale także sprzęt, przy pomocy którego jest wznoszona. Na obiekcie zamontowano właśnie olbrzymią bramę, której powierzchnię można porównać do powierzchni trzech boisk do koszykówki. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET.
05.03.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”
26.02.2024

Zderzenie z gigantycznym dźwigiem w porcie, jedna osoba nie żyje

Jeden pracownik spadł z platformy do wody i nie żyje – to wynik nieszczęśliwego uderzenia olbrzymiego dźwigu Saipem 7000 w roboczą jednostkę stojącą w porcie w Rotterdamie.
23.02.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Norwegowie chcą pierwszego metanolowego statku CSV

Dwóch norweskich armatorów współpracuje przy budowie statku, który ma się stać pierwszą na świecie jednostką CSV (Construction Support Vessel) zasilaną metanolem.
19.02.2024

Nowy skład rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Na stronie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. opublikowano informacje o nowym składzie rady nadzorczej.
16.02.2024

Po 145 latach wycofują się z budowy statków handlowych. Liczą na remonty i offshore

Japońska stocznia Sumitomo Heavy Industries Marine and Engineering, znana w ostatnich latach głónie z budowy tankowców aframax, ogłosiła zaprzestanie przyjmowanie nowych zamówień na statki handlowe. Stocznia nie wytrzymała konkurencji z Chinami i celuje w rynek offshore.
15.02.2024

Meyer Werft zbuduje kolejny statek wycieczkowy dla Carnival Cruise

Meyer Werft podpisał umowę z jedną z największych firm oferujących rejsy wycieczkowe, Carnival Corporation. W ramach porozumienia podpisały kontrakt na budowę kolejnego, nowoczesnego wycieczkowca dla Carnival Cruise.
14.02.2024

Deltamarin podpisało umowę na projekt nowego statku typu RoPax

Deltamarin podpisał umowę projektową z chińską stocznią China Merchants Jinling (Weihai) na kompletny projekt nowego statku typu RoPax.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Fosen Yard ogłosił upadłość

Norweska stocznia Fosen Yard po raz kolejny w swojej historii ogłosiła upadłość.
09.02.2024

Udany pierwszy rok działalności stoczni remontowej Strela Shiprepair Yard

Założona w 2022 roku stocznia remontowa Strela Shiprepair Yard w Stralsundzie (północne Niemcy) notuje bardzo dobry pierwszy rok swojej działalności. W ciągu roku liczba pracowników wzrosła z początkowych 20 do obecnych 45, a wolumen zamówień wzrósł z pierwotnie planowanych dwunastu statków do naprawy do łącznie 40 jednostek.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Samsung Heavy Industries zbuduje gazowce dla bliskowschodniego armatora

Stocznia z Korei Południowej poinformowała o podpisaniu 6 stycznia kontraktu o wartości blisko 3,5 mld dolarów z klientem pochodzącym z Bliskiego Wschodu. W jego ramach do 2028 roku wykonawca ma dostarczyć 15 statków do transportu LNG.
06.02.2024

CRIST. Cięcie stali i położenie stępki pod dwa offshorowce

W stoczni CRIST odbyła się połączona ceremonia cięcia stali i położenia stępki pod budowę dwóch jednostek CSOV dla Bernhard Schulte.
05.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Nowy dok szczecińskiej stoczni pozytywnie przeszedł testy

Nowy dok Stoczni Pomerania pozytywnie przeszedł testy. 30 stycznia w szczecińskiej stoczni wydokowano statek Marfret Niolon, którego wyporność wynosi 5100 ton.
31.01.2024

Już 31 stycznia położenie stępki pod pierwszą fregatę programu "Miecznik"

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbędzie się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", przyszły ORP Wicher.
30.01.2024

Wiceminister Marchewka: Stocznię Szczecińską Wulkan czeka bardzo wnikliwy audyt

Stocznię Szczecińską "Wulkan" czeka bardzo wnikliwy audyt - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W ubiegłym tygodniu odwołani zostali prezes stoczni "Gryfia" i rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
30.01.2024

CRIST. Cięcie blach pod jednostkę do układania kabli podmorskich

W piątek w gdyńskiej stoczni CRIST odbyło się pierwsze cięcie stali na potrzeby nowej jednostki do układania podmorskich kabli. To już drugi tego typu statek budowany dla tego odbiorcy.
29.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

Do Kanału Sueskiego dotarł grecki masowiec uszkodzony przez atak Huti. Widać efekt uderzenia rakiety

Jak podał Zarząd Kanału Sueskiego, do stoczni Suez Shipyard przybył masowiec MT Zografia. Jednostka pływająca pod banderą Malty została 16 stycznia trafiona pociskiem rakietowym w trakcie żeglugi przez wody Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif. Choć nie znajdował się na niej żaden ładunek, bojownicy Huti dokonali ataku, gdyż statek płynął z Wietnamu do Izraela.
23.01.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

W Meyer Turku praca wre. Rozpoczęto prace nad trzecim wycieczkowcem klasy Icon

Ceremonią cięcia blach rozpoczęto prace nad kolejnym wycieczkowcem dla Royal Caribbean. Przed stoczniowcami ponad dwa lata prac, w trakcie których zbudują kolejną jednostkę, jaka znajdzie się w gronie rekordzistów w kategorii największych statków pasażerskich.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Fundusz Rozwoju Spółek z nowym szefostwem. W Szczecinie ruszyła wymiana kierownictwa ważnych dla branży spółek

W Szczecinie rozpoczęły się zmiany na najwyższych szczeblach ważnych dla branży morskiej spółek. Nowy rząd wymienia rady nadzorcze, które z kolei zmienią zarządy. Zebrania rad zaplanowały także państwowe spółki z Trójmiasta, wśród nich porty.
18.01.2024

Pierwszy chiński statek wycieczkowy rozpoczął komercyjną działalność

Od 1 stycznia tego roku komercyjne rejsy prowadzi duży wycieczkowiec Adora Magic City, należący do chińskiej firmy Adora Cruises. Rozpoczęcie regularnej żeglugi było celebrowane jako milowy krok dla chińskiego przemysłu stoczniowego, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju jednostka, jaka powstała jego nakładem.
16.01.2024

Vard zbuduje nowy statek do układania podwodnych kabli dla NKT

Ze względu na ogromną ilość zamówień na rok 2024 duńska firma NKT zajmująca się układaniem podmorskich kabli zdecydowała się na zakup kolejnego kablowca. Ma to zapewnić ciągłość wykonywania zleceń i ich terminowość.
16.01.2024

Wypadek w dużej stoczni, nie żyje pracownik, prace wstrzymane

W należącej do południowokoreańskiego giganta Hanwha Ocean stoczni Okpo doszło do śmiertelnego wypadku.
15.01.2024

Niemiecki armator zamówił kolejne dwa metanolowe kontenerowce

Elbdeich Reederei zamówił w Chinach dwa kolejne kontenerowce napędzane metanolem. Armator czeka już łącznie na cztery takie jednostki.
15.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Ponad połowa nowych duńskich statków gotowa na zielone paliwa

Według danych Danske Rederier, duńskiego stowarzyszenia zrzeszającego armatorów, ponad połowa statków zamówionych przez tamtejsze przedsiębiorstwa żeglugowe będzie mogła korzystać z ekologicznych paliw.
12.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

W 2024 ze stoczni wypłynie więcej niż 1 nowy kontenerowiec dziennie

W 2023 roku stocznie wyprodukowały 350 nowych kontenerowców – średnio niemal jeden na dzień. 2024 rok przebije ten wynik znacznie.
10.01.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna zyskuje dach. Prace budowlane postępują

Trwa rozpoczęta w ubiegłym roku największa inwestycja budowlana w gdyńskiej stoczni. Dzięki niej powstaje najwyższa hala tego rodzaju w Polsce. To w niej będą montowane elementy kadłubów wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
09.01.2024

Hanwha Ocean i Samsung Heavy Industries łączą siły, aby sprostać wyzwaniom portfela zamówień w branży stoczniowej

Jedne z największych stoczni w Korei Południowej zawarły umowę w zakresie współpracy przy budowie statków dla klientów. To sytuacja wyjątkowa w branży stoczniowej tego kraju, gdyż obie firmy rywalizowały w zakresie zwiększania portfela zamówień i zwiększania swojej pozycji.
05.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii gazu

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.
28.12.2023

Ponad 140 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców w firmie z branży stoczniowej

Strażnicy graniczni z Gdańska, w trakcie kontroli w trójmiejskiej firmie z branży stoczniowej, wykryli 144 osoby, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń i umów. Były to osoby z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.
22.12.2023

W Meyer Turku rozpoczyna się montaż kadłuba Star of the Seas. To kolejny etap budowy giganta wśród wycieczkowców

Na terenie fińskiej stoczni rozpoczął się montaż kadłuba drugiego statku klasy Icon, Star of the Seas. To kolejny etap budowy jednej z największych jednostek tego rodzaju. Uroczystość położenia stępki pod przyszły statek wycieczkowy przeznaczony do rejsów po Morzu Karaibskim odbyła się 15 grudnia.
21.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

Aker Solutions otwiera nową spółkę w Polsce

Aker Solutions poszerza swój zasięg w Polsce poprzez utworzenie nowej spółki, której zadaniem będzie wsparcie realizacji projektów w Polsce, a także w różnych lokalizacjach w Norwegii i za granicą.
14.12.2023

Baltic Operator buduje patrolowce dla Finów

Baltic Operator oficjalnie zainaugurował prace nad jednostkami patrolowymi OPV dla fińskiej Straży Granicznej.
13.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa

Trwający od października konflikt w Strefie Gazy jest wyzwaniem dla izraelskiej branży morskiej w związku z zakłóceniem łańcucha dostaw i ograniczeniem żeglugi w rejonie państwa. Mimo to największa i najważniejsza stocznia w kraju realizuje zlecenia dla własnych jak i zagranicznych sił morskich.
08.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Wybuch gazu w stoczni w Szczecinie, nie żyje jedna osoba

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu gazu na terenie Stoczni Pomerania w Szczecinie.
06.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Hanwha Ocean zdobywa zamówienie na największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
24.11.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Nauta oficjalnym właścicielem suchego doku SD I

21 listopada 2023 roku stanie się ważną datą w historii gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. To właśnie dzisiaj oficjalnie podpisana została umowa, na mocy której stocznia przejęła suchy dok SD I, z którego dotychczas korzystała na zasadzie dzierżawy.
21.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland [wideo]

Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.
15.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Polska reprezentacja na targach Europort 2023

Na trwających cztery dni targach Europort 2023 w Rotterdamie nie zabrakło polskich akcentów, choć było ich stosunkowo niewiele.
13.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

Ukraiński ostrzał raczej nie zakłóci ciągłości pracy stoczni Zaliw

Ukraiński ostrzał portu i stoczni Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie raczej nie zakłóci w dłuższej perspektywie pracy tej stoczni, największej w Europie Wschodniej - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
06.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków, koniec własności Rosjan

Kanadyjska spółka wykupiła aktywa helsińskiej stoczni, której działalność w ostatnich latach ze względu na rosyjską własność oraz sankcje UE, w praktyce była zawieszona. Stocznia, powstała w 1865 r., specjalizuje się w budowie okrętów operujących w strefie arktycznej, m.in. lodołamaczy.
03.11.2023

CRIST. Palenie blach na kolejny offshorowiec

Ostatniego dnia października w gdyńskiej stoczni CRIST oficjalnie ruszyły prace nad kolejnym statkiem do obsługi farm wiatrowych.
02.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Baltic Operator zbudował trafostacje dla morskich farm wiatrowych

Z gdyńskiego oddziału stoczni Baltic Operator wypłynęła pierwsza z realizowanych przez Grupę Przemysłową Bałtyk trafostacji, które będą pracować na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
29.10.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Stocznia Marine Projects ukończyła kolejny częściowo wykończony statek rybacki

Gdańska stocznia Marine Projects poinformowała, że do Norwegii wypłynął budowany przez nią częściowo wyposażany trawler Jarle Berg.
23.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Austal rozpoczyna budowę nowego okrętu dla US Navy i realizuje zlecenie na rzecz atomowego okrętu podwodnego

Kolejno 3 i 4 października br. w amerykańskiej stoczni należącej do australijskiego koncernu Austal miały miejsce dwie kluczowe inwestycje związane z branżą okrętową. Dotyczyły one budowy ostatniego z zaplanowanych szybkich transportowców typu Spearhead, a także wyposażenia dla atomowego okrętu podwodnego.
05.10.2023

Stocznia Net Marine w Szczecinie dokona bieżących napraw na ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wyniku przetargu w związku z planowaną naprawą bieżącą korwety ZOP, ORP Kaszub, służącej w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Jako "najkorzystniejszą ofertę Wykonawcy" wskazano zaprezentowaną przez Net Marine Power Service Sp. z o.o.
04.10.2023

CRIST. Powstaje sekcja gigantycznego wycieczkowca

W dniu 29 września 2023 roku przeprowadzono urzędowy przegląd pierwszej sekcji kadłuba dla statku Meyer Turku NB-1402 ICON 3.
03.10.2023

MSR „Gryfia” odzyskuje tereny stoczniowe

29 września 2023 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podsumował działania Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” SA w zakresie odzyskiwania terenów stoczniowych, które w wyniku niewłaściwych działań właścicielskich stocznia utraciła przed 2015 r.
29.09.2023

W należącej do HII stoczni Ingalls Shipbuilding odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę okrętu desantowego-doku, przyszłego USS Fallujah

W Pascagoula w stanie Missisipi rozpoczął się kolejny etap budowy nowego okrętu dla US Navy. Ma on znacząco wzmocnić zdolności operacyjne sił morskich USA z racji na swoje przeznaczenie i możliwości wykorzystania.
21.09.2023

Wielka hala kadłubowa rośnie w oczach. Trwa budowa kluczowej inwestycji PGZ Stoczni Wojennej

W związku z budową nowoczesnej infrastruktury stoczniowej w Gdyni pojawiły się elementy jednej z najważniejszych budowli, jakie w przyszłości znajdą się na jej terenie. To w tej hali będą montowane kadłuby przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
20.09.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Stocznię CRIST S.A. opuścił kolejny megablok statku budowanego dla francuskiego zamawiającego

Z Gdyni został odholowany 12 września br. element przyszłego kadłuba statku pasażerskiego o roboczej nazwie X-34. Docelowo ma trafić do francuskiej stoczni Chantiers de l’ Atlantique.
17.09.2023

Rosja chwali się chrztem statków transportowych o klasie lodowej

Najwyższe władze Federacji Rosyjskiej były obecne w stoczni Zwiezda w miejscowości Bolszoj, gdzie wzięły udział w ceremonii nadania imienia dwóm statkom, które znajdą się w wyposażeniu rosyjskich firm z branży morskiej. Rząd chce je wykorzystać w ramach swojego "wyścigu po Arktykę" i rozwoju branży stoczniowej.
13.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Jacht Putina żeglował przez Arktykę żeby ominąć sankcje

Rosyjski satrapa Władimir Putin ma od początku wojny z Ukrainą mnóstwo zmartwień. Nie dość, że wojna idzie nie po jego myśli, a jego kraj zsunął się w rezultacie pomiędzy kraje ekonomicznego trzeciego świata, to jeszcze trzeba było ratować swój luksusowy jacht.
03.09.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Globalna ekspansja - trzy stocznie Sunreef Yachts

Sunreef Yachts posiada dwie stocznie w Gdańsku i może pochwalić się ponad 125 000 m2 powierzchni przemysłowej, z infrastrukturą w pełni wyposażoną do produkcji jachtów. Dodatkowo buduje nowy zakład produkcyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
25.07.2023

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.
24.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Ostatni statek zwodowany przez Karstensen w Gdyni. Kolejne wodowania w Gdańsku

Taki widok na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni odchodzi do przeszłości. Stocznia Karstensen po raz ostatni zwodowała kadłub w lokalizacji, którą zajmowała od przeszło pięciu lat. Wszystkie kolejne statki będą powstawały na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.
18.07.2023

Wiceminister z wizytą w stoczni Nauta

W poniedziałek Stocznię Remontową Nauta w Gdyni odwiedził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. Przedstawiciel rządu spotkał się z prezes Moniką Kozakiewicz.
11.07.2023

Bremerhaven – statek zdryfował i przewrócił dźwig

W niedzielę wieczorem doszło do wypadku w niemieckim porcie Bremerhaven. Statek, który zerwał się z cum, uderzył w nabrzeże i przewrócił dźwig.
10.07.2023

Konkurs fotograficzny "Stocznia. Drugie życie"

Europejskie Centrum Solidarności organizuje konkurs fotograficzny, w którym każdy może wziąć udział. Tematem przewodnim konkursu jest Stocznia Gdańska i jej drugie życie. Zdjęcia można przesyłać do 14 sierpnia.
05.07.2023

Załoga CRIST weźmie udział w Euro Skills Gdańsk

Alan Kaczkowski i Kacper Świeczkowski z CRIST S.A. już wkrótce wezmą udział w Euro Skills Gdańsk. Obecnie szlifują swoje umiejętności w spawaniu stali nierdzewnej i aluminium metodą TIG. Jest to najtrudniejsza z metod spawania i wymaga od zawodników największych zdolności manualnych.
01.07.2023

Ocalony z katastrofy statku Costa Concordia musiał zapłacić stoczni za proces, który jej wytoczył

82-letni Włoch, który przeżył katastrofę statku Costa Concordia, został skazany na zapłacenie stoczni kosztów sądowych przegranego przez siebie procesu, jaki jej wytoczył. Pomagająca mu organizacja obrony praw konsumentów wysłała ostatnią transzę – w monetach, ważących ponad 30 kilogramów.
28.06.2023

Polsko-Kanadyjska umowa podpisana w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o długoletniej współpracy z Kanadyjską firmą OSI Maritime Systems, wiodącym na świecie dostawczą Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych dla jednostek nawodnych i podwodnych.
26.06.2023

W przyszłym tygodniu ORP Lublin rozpocznie próby morskie

Jest nadzieja na zakończenie jednego z najdłuższych remontów jednostki polskiej Marynarki Wojennej, trwającego od grudnia 2017 roku. Okręt transportowo-minowy przygotowuje się do prób morskich, nie podano daty powrotu do regularnej służby. Okręt obecnie jest zacumowany przy Nabrzeżu Kaszubskim.
18.06.2023

ONE odbiera swój pierwszy statek o pojemności 24 000 TEU

Japan Marine United Corporation's Kure Shipyard dostarczył pierwszy z sześciu statków klasy Megamax zamówionych przez morskiego giganta przewozowego ONE, 400-metrowy ONE Innovation.
07.06.2023

Stocznia Safe. Wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld

Czerwiec w gdańskiej stoczni Safe rozpoczął się od kolejnego wodowania. Tym razem na wodzie stanął kadłub holownika.
06.06.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

Pierwszy raz od lat pojawiły się na bramie stoczniowej wylistowane zawody, które stocznia natychmiast przyjmuje jako nowych pracowników. Wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników – przekazał w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Zaprószenie ognia w zakładzie produkcyjnym w Korei Południowej zagrożeniem dostawy gazowców dla Polski?

Oceniając skutki zniszczeń po pożarze, który wybuchł 21 kwietnia br. w zakładzie produkcyjnym należącym do Hankuk Carbon Plant, leżącego w południowokoreańskim Miryang, może to odbić się na przyszłych dostawach gazowców dla armatorów. Dotyczyć to może także statków, które do końca 2025 roku miały rozpocząć działalność w ramach czarteru dla PGNiG i stać się źródłem dostaw LNG m.in. dla Polski. Na razie nie wiadomo, czy terminy są zagrożone.
09.05.2023

Umowa o budowę statku – zmiana przepisów klasyfikacyjnych

Każda umowa o budowę statku, obok podstawowego wymogu aby statek, który jest przedmiotem umowy, wybudowany został przez stocznię zgodnie z warunkami tejże umowy i specyfikacji technicznej („specification”) przewiduje dodatkowo, aby:
04.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Crist wspiera leczenie Tosi Dybowskiej. Licytacja wycieczki po terenie stoczni

Przez pięć dni będzie można licytować wyjątkowe zwiedzanie zakładu stoczniowego i zapoznanie się z jego działalnością. Zebrana suma zostanie przekazana na specjalistyczną operację dziewczynki w Paley European Institute w Warszawie.
12.04.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

Prawie dwa tysiące nielegalnie zatrudnionych, wyzyskiwanych robotników w stoczni w Wenecji

Prawie dwa tysiące osób pracowało nielegalnie w stoczni w Wenecji - podały włoskie media we wtorek, informując o operacji przeprowadzonej przez Gwardię Finansową. Wykryła ona tam wyzysk i wypłacanie głodowych pensji. Według Ansy większość robotników to obywatele Bangladeszu oraz krajów Europy Wschodniej.
28.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Crist. Stępka pod kolejny offshore'owiec położona

W połowie marca w stoczni Crist w Gdyni położono stępkę pod kolejny statek offshore zamówiony przez firmę Olympic.
19.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Południowokoreańskie stocznie notują ogromne zyski w lutym i dobre prognozy

Choć globalne tempo zamówień na nowe statki zaliczyło spadek w stosunku do zeszłego roku (z czym wiążą się spadki wartości jednostek dalekomorskich na giełdach) to południowokoreańskie stocznie nie mają na co narzekać. Strategia polega na skupieniu się na statkach o wysokiej wartości, w tym na gazowcach LNG, a także na nowych technologiach i rozwijającym się segmencie statków zasilanych metanolem. To wszystko zaczyna przynosić rezultaty, dzięki czemu giganci branży stoczniowej Korei notują zyski, pomimo spadku popytu.
09.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Topowa jakość jachtów od Conrad Shipyard

Niedawno przekazany zamawiającemu superjacht ACE C144S wywołał duże zainteresowanie. Z zewnątrz najnowsza jednostka ze stoczni Conrad zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarami. Wnętrze również prezentuje najwyższy poziom wykonania. To wszystko jest efektem kilkuletniego wysiłku licznego zespołu, który na każdym etapie przedsięwzięcia dbał o najdrobniejsze detale.
24.02.2023

W Gdyni powstanie centrum serwisowo-logistyczne okrętów NATO

Trójmiasto ma być nie tylko miejscem, w którym zatrzymują się sojusznicze okręty. Polska Grupa Zbrojeniowa ma ambitny plan, by w Gdyni pojawiła się również możliwość ich naprawy oraz serwisowania.
22.02.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

Administracja Programu Zakupów Obronnych ogłosiła, że planuje wprowadzenie nowych okrętów przeciwminowych dla marynarki wojennej (Daehan-minguk Haegun), znanych jako MSH-II.
15.02.2023

Śmiertelny wypadek w stoczni jachtowej w Gdańsku

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przed południem w stoczni jachtowej w Gdańsku. Nie żyje 59-letni mężczyzna.
12.02.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Samsung Heavy Industries rozpoczyna rok 2023 z zamówieniami na FLNG i LNG o wartości 2 mld dolarów

Południowokoreańska firma stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) pozyskała nowe zamówienie na budowę dwóch gazowców LNG o wartości 500 mln USD, co zwiększyło jej zarobki z zamówień do 2 mld dolarów w pierwszym miesiącu 2023 roku.
01.02.2023

Deltamarin uczestniczy w projekcie konwersji żaglowej dla jednostek firmy Socatra

Deltamarin i Socatra podpisały umowę na podstawowy pakiet projektowy dotyczący konwersji w celu zainstalowania dwóch żagli rotorowych Norsepower na pokładzie statku dostarczającego chemikalia o nośności 50 000 dwt.
31.01.2023

Amer Shipping zamawia dwa statki do przewozu ładunków suchych od Concordia Damen

Zajmująca się budową statków żeglugi śródlądowej stocznia Concordia Damen dostarczy dwa statki CDS Dry Cargo 110. Wpływ na to miało doświadczenie stoczniowców przy budowie jednostek zdolnych do pływania przy niskim poziomie wody. W związku z ociepleniem klimatu i spadkiem poziomu wód jest to wyzwaniem dla takich operatorów jak Amer Shipping, operujących m.in. na rzekach i jeziorach.
30.01.2023

W stoczni General Dynamics NASSCO odbył się chrzest trzeciego okrętu pomocniczego typu John Lewis

Tradycyjnie, rozbijając butelkę szampana o kadłub nastąpiło uroczyste nazwanie nowej jednostki dla marynarki wojennej USA. Po zakończeniu budowy USNS Earl Warren wejdzie do służby pomocniczej w US Navy.
23.01.2023

Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana

W grudniu w stoczni Crist zwodowano specjalistyczny ponton, który posłuży do budowy tunelu łączącego Danię i Niemcy.
17.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do umowy („Modifications”) Część I

Po zawarciu umowy cena kontraktowa statku może ulec zmianie, zasadniczo na skutek dwóch typów okoliczności kontraktowych: potrącenia z tytułu kar umownych („Liquidated damages”) oraz zmian w zakresie objętym przedmiotem umowy o budowę statku (a w szczególności w „Specification”, („Modifications and Changes”).
09.01.2023

Modernizacja stoczni Gryfia. Ruszają prace budowlane

W przyszłym tygodniu ruszyć mają prace budowlane w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Szczeciński zakład zyska po ich zakończeniu nowy dok przy nabrzeżu Gdyńskim.
03.01.2023

Podwójnie ekologiczny statek gotowy do pracy

Statek Vertom Patty rozpoczyna działalność w ramach żeglugi bliskiego zasięgu. Jednostkę wyróżnia przystosowanie do trendów związanych z zielonym paliwem - jego siłownia jest przygotowana do konwersji na metanol lub wodór.
03.01.2023

Crist. Cięcie blach pod zeroemisyjnego offshore'owca

W piątek 30 grudnia w gdyńskiej stoczni Crist ruszyła budowa statku do obsługi farm wiatrowych.
31.12.2022

Transportowy kolos dla Evergreen przekazany cztery miesiące przed terminem

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding dostarczyła gigantyczny transportowiec Ever Acme, mogący przewozić 24 tys. kontenerów blisko cztery miesiące przed terminem. Ten był pierwotnie wyznaczony na II kwartał 2023 roku.
30.12.2022

Tureckie stocznie rozbiórkowe wykreślone z unijnej listy

Unijny wykaz stoczni, w których można legalnie złomować statki, zmniejszył się o dwie nazwy. UE wykreśliło ze spisu dwa zakłady z Turcji, ponieważ nie spełniały wymogów.
29.12.2022

Rosja chce zbudować statki Indiom

Rosja poszukuje kontraktów dla swoich stoczni. Według Livemint, Moskwa złożyła Indiom ofertę, na mocy której pomoże w leasingu i budowie statków o dużej pojemności, które miałyby uniezależnić Nowe Delhi od zagranicznych linii żeglugowych.
21.12.2022

Są pieniądze na utrzymanie brytyjskich statków naukowo-badawczych

Na mocy trwającej trzy lata umowy, trzy brytyjskie jednostki naukowo-badawcze o dużym znaczeniu dla nauki – RRS Sir David Attenborough, RRS Discovery i RRS James Cook – przejdą konserwacje i prace modernizacyjne w stoczniach grupy Babcock International.
20.12.2022

Kadłub statku zbudowanego przez Marine Projects popłynął do Norwegii [GALERIA, WIDEO]

W gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd. powstał częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Nord Fugløy. W czwartek 15 grudnia opuścił on dok i popłynął na holu do Norwegii.
19.12.2022

Polskie statki do przewozu LNG otrzymały imiona

W stoczni w Ulsan w Korei Południowej uroczyście nadano imiona dwóm pierwszym jednostkom do przewozu LNG, budowanym dla Grupy Orlen przez Hyundai Heavy Industries.
17.12.2022

Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

"Zastanawiam się czy warto było. Ludzie się poświęcili, zapłacili najwyższą cenę" - mówił w piątek w 52. rocznicę Grudnia '70 Lech Wałęsa, składając kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Dodał, że nie do końca szanujemy to zwycięstwo.
16.12.2022

Damen dostarcza pogłębiarkę ssącą dla przemysłu stoczniowego Argentyny

Argentyński kontrahent Merco Vial S.A. zamówił pogłębiarkę Damen CSD650, która powiększy jego obecną flotę specjalistycznych jednostek. Dostawa obejmuje również dostarczenie odpowiedniej stacji wspomagającej, co znacznie zwiększa elastyczność konfiguracji. 
06.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

Samsung Heavy Industries utrzymuje dobrą passę w branży stoczniowej

Południowokoreańska stocznia wygrała kontrakt na budowę dwóch zbiornikowców wahadłowych. Nieujawniona firma zarejestrowana na jednej z wysp Oceanii zamówiła jednostki transportowe w cenie 346,6 miliarda wonów (255 milionów USD). Dostawa jest zaplanowana do końca czerwca 2025 roku.
22.11.2022

Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część II)

W pierwszej części opracowania Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część I) podjęliśmy próbę przeanalizowania zasad odpowiedzialności stron umowy o budowę statku, w związku z procesem przygotowanym przez stocznię i akceptacji przez armatora planów, projektów i rysunków technicznych (zbiorczo określonych jako „plans and drawing”) w trakcie procesu budowy statku.
19.11.2022

Ze stoczni uciekają… w pasje. „HanseYachts słynie z kreatywnych ludzi”

Praca przy budowie jachtów nie należy do łatwych. Presja czasu, dokładność, problemy z łańcuchem dostaw niezbędnych komponentów, reżim technologiczny – tu nie da się przyjść do pracy i podejść do swoich obowiązków lekceważąco. Za kadrą największego w Polce producenta jachtów stoją pasje.
19.11.2022

Gryfia chce remontować amerykańskie okręty

Prezes Stoczni Remontowej Gryfia Krzysztof Zaremba ujawnił w rozmowie z Radio Szczecin, że spółkę odwiedził amerykańska delegacja.
15.11.2022

Niemcy. "Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".
21.10.2022

Maersk: Pierwsze cięcie stali dla Offshore Wind Jack-Up

W stoczni Sembcorp Marine w Singapurze pocięto pierwszą stal dla statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WIV) zamówionego przez Maersk Supply Service.
15.10.2022

Stocznia Yangzijiang Shipbuilding ma porftel zamówień o wartości 14,67 mld dolarów singapurskich. To 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni

To 5 razy więcej niż portfel uzyskany przez stoczniowców z Niemiec w ub.r. i 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni. Yangzijiang Shipbuilding Holdings poinformowało na początku października, że ma 22 nowe kontrakty. Zwiększają one portfel zamówień w tym roku do 40 statków.
10.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Stocznia w Helsinkach nie zbuduje lodołamacza dla Rosji – interweniował fiński MSZ

Projekt budowy lodołamacza dla rosyjskiego potentata wydobywczego zostaje przerwany, ponieważ ministerstwo spraw zagranicznych nie przyznało pozwolenia eksportowego – poinformowały władze Helsinki Shipyard, specjalizującej się w budowie takich jednostek.
04.10.2022

Kenia chce zaistnieć na rynku stoczniowym w Afryce

Kenia chce być jednym z najpoważniejszych graczy na rynku stoczniowym w Afryce. Choć kraj posiada kilkusetkilometrowe wybrzeże nad Oceanem Indyjskim, to jednym z jej najważniejszych atutów ma być oddana do użytku stocznia nad Jeziorem Wiktorii.
15.09.2022

GE Power Conversion współpracuje ze stocznią Tersan w zakresie dostawy jednostek nowej generacji dla Acta Marine

GE Power Conversion dostarczy systemy zasilania, dynamicznego pozycjonowania oraz sterowania dla dwóch nowych jednostek do obsługi farm wiatrowych. Statki nowej generacji są pierwszymi, które mogą pracować na dwóch paliwach: metanolu i oleju napędowym, co w połączeniu z energooszczędną technologią GE może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
08.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
31.08.2022

Hapag-Lloyd – 150 statków do modernizacji. Szansa dla polskich stoczni

Niemiecki armator kontenerowy Hapag-Lloyd rozpoczął kompleksową modernizację floty w celu poprawy efektywności energetycznej 150 eksploatowanych obecnie statków. Na realizowany przez 5 lat program przeznaczone zostaną miliony euro.
28.08.2022

Nikt już nie zamawia dużych tankowców

Od ponad roku stocznie nie otrzymały zamówień na nowe tankowce VLCC lub Suezmax.
23.08.2022

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.
12.08.2022

Amerykański okręt wojenny trafił do indyjskiej stoczni

Amerykański okręt transportowy USNS Charles Drew został przekazany do naprawy indyjskiej stoczni Larsen & Toubro Limited Kattupalli. Choć zaplanowane prace zajmą zaledwie jedenaście dni, jest to wydarzenie bez precedensu.
09.08.2022

Koreański gigant stoczniowy w kryzysie

Choć zamówień nie ubywa, południowokoreański sektor stoczniowy zmaga się z coraz większymi problemami. Jeden z tamtejszych gigantów, DSME, już mówi o kryzysie.
08.07.2022

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Jak zapowiadają organizatorzy "Stocznia", to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
08.07.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

Umowa na trzy niszczyciele min Kormoran II dla Marynarki Wojennej zatwierdzona

- Miałem sposobność zatwierdzić umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej; to dobre okręty, zbudowane w polskiej stoczni - powiedział szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak w Świnoujściu.
26.06.2022

Niemiecki rząd chce kupić stocznię w Rostocku

Niemiecki rząd potwierdził, że stanął do przetargu na przejęcie stoczni w Rostocku. Niemiecka marynarka wojenna chce tam stworzyć bazę remontowo-obsługową.
26.06.2022

Vallianz z partnerami zbuduje wodorowy statek HTV dla offshore wind

Spółka Vallianz z siedzibą w Singapurze we współpracy ze Ulstein, Shift Clean Energy i Bureau Veritas opracowuje pierwszy w swoim rodzaju hybrydowy statek do transportu ciężkiego (HTV). Statek będzie dostosowany do potrzeb sektora morskiej energetyki wiatrowej.
26.06.2022

Marynarka Wojenna RP zamawia trzy niszczyciele min Kormoran II

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II; umowę na dostarczenie okrętów podpisze w niedzielę w Świnoujściu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak - poinformował w piątek resort obrony.
24.06.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Umowa o budowę statku – „ship design”

Zgodnie z Sec. 1 (a), ,,BIMCO NEW BUILDCON form’’ – „The Builder shall design, construct (…) sell and deliver the vessel to the Buyer”. Podobny zapis znajduje się w ,,Norwegian 2000 form” (w preambule) oraz w tzw. ,,SHANGHAI form” – ,,CMAC standard new building contract” (również w preambule). Ale już, i to jest zadziwiające, w dwóch bardzo powszechnie stosowanych formularzach, to jest SAJ form i AWES form, nie ma żadnego wyraźnego postanowienia, które by określało, która ze stron umowy – stocznia („Builder”/,,Seller”) czy armat
15.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Luksusowy wycieczkowiec dla MSC zwodowany we Włoszech

Włoska grupa Fincantieri poinformowała, że z doku stoczniowego wypłynął luksusowy wycieczkowiec Explora I – pierwszy z czterech zamówionych przez wycieczkowy dział giganta żeglugowego MSC.
31.05.2022

Finnlines odebrało drugi hybrydowy prom ro-ro

Finneco II, drugi z trzech promów ro-ro klasy Eco, został dostarczony liniom Finnlines.
31.05.2022

Statek do transportu wyrzutni rakiety kosmicznej powstaje w Szczecinie

Canopee to nowoczesny statek, który przetransportuje elementy wyrzutni europejskiej rakiety kosmicznej Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jego kadłub powstaje buduje w Szczecinie Partner Stocznia z Polic.
26.05.2022

Cisza na morzu – czy niektórym inwestycjom tonażowym i złomowaniom grozi zastój? Analiza rynku tonażowego (tydzień 14-18/2022)

Kolejne tygodnie ciszy w recyklingu okrętowym w praktycznie wszystkich segmentach tonażu. Okres ten charakteryzował się małą ilością złomowanego tonażu oraz oferowanymi wysokimi cenami za okrętowy złom, sięgający już okolic 700 USD za ldt, a więc tzw. tonę statku pustego. Sytuację tę wzmacniał trwający ramadan oraz okres wielkanocny. W nowych budowach również trwało widoczne spowolnienie. Podobny trend miał miejsce w transakcjach kupna-sprzedaży używanych jednostek pływających.
16.05.2022

Herbert w dziewiczej podróży wpływa na Bałtyk – nowy rozdział w ofercie Chipolbroku

Nowy nabytek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego – 62-tysięcznik m/v Herbert w swoim dziewiczym rejsie pojawił się kilka dni temu na Morzu Bałtyckim. Statek jednak nie zawinie do żadnego z polskich portów, ale prowadził wyładunek w portach Szwecji. Stąd w swoją kolejną podróż uda się do Hiszpanii, a następnie powróci tradycyjną trasą przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i dalej finalnie do Chin.
15.05.2022

Kanada. Kolejna rosyjska stocznia objęta sankcjami

19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami są stocznia Zelenodolsk oraz Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.
09.05.2022

Pierwszy kontrakt na nowy fallpipe vessel zgodnie z ustawą Jones Act dla Great Lakes Dredge & Dock i Van Oord

Konsorcjum firm Great Lakes Dredge i Dock Corporation z siedzibą w Houston (NASDAQ: GLDD) i holenderskiej Van Oord otrzymało kontrakt na prace związane z podwodną instalacją dla morskich farm wiatrowych Empire Wind I i II u wybrzeży Nowego Jorku.
03.05.2022

[WIDEO] Fairplay-37 zwodowany w stoczni Safe

W gdańskiej stoczni Safe miało miejsce wodowanie nowego holownika Fairplay-37 budowanego dla polskiego Fairplay Towage.
27.04.2022

Dok nr 8 dla Gryfii z pozwoleniem na budowę

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wydał pozwolenie na budowę infrastruktury dla doku numer 8, który stanie w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
26.04.2022

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmę transportową SEVMASH i koncern stoczniowy United Shipbuilding Corp.
14.04.2022

Biznes morski po norwesku z polskim udziałem [GALERIA]

Na Nor-Shipping wystawiało się około 600 firm, a targi i konferencje odwiedziło około 20 tys. uczestników. Norwegia postawiła na innowacyjne klastry morskie i jak przystało na kraj z oceanicznymi ambicjami, wspiera je na każdym kroku. Przed około 10 laty utworzono nawet rządowy program i fundusz Norwegian Innovation Clusters, z którego wspierano rozwój klastrów morskich.
10.04.2022

ORP Arctowski wrócił do służby po modernizacji w PGZ Stoczni Wojennej

W środę 6 kwietnia 2022 r. ORP Arctowski opuścił nabrzeże PGZ Stoczni Wojennej po zakończonym gruntownym remoncie i modernizacji.
06.04.2022

Rosja zaatakowała stoczniowy Mikołajów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja zaatakowała we wtorek rano Mikołajów, będący ważnym ośrodkiem stoczniowym.
29.03.2022

ORP Kościuszko wraca do służby po remoncie w PGZ Stoczni Wojennej

25 marca 2022 r. w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się przekazanie po remoncie fregaty rakietowej ORP Kościuszko. Tym samym formalnie zakończyło się zlecenie realizowane przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej.
25.03.2022

Największy statek Greenpeace odchodzi na emeryturę. Powstał w Polsce

Esperanza, największy statek w posiadaniu Greenpeace, po dwóch dekadach odchodzi ze służby. Powód? Zbyt duży ślad węglowy.
22.03.2022

Gdańska Stocznia Remontowa anuluje kontrakty z Rosjanami

Gdańska Stocznia Remontowa nie współpracuje z kontrahentami z Rosji – stocznia poinformowała o zerwaniu negocjacji w sprawie remontu dwóch jednostek i anulowała jedną już podpisaną umowę.
10.03.2022

ABS wspiera rozwój autonomicznych statków w regulacjach i w praktyce [GALERIA]

Statki autonomiczne wypływają na razie na wody zamknięte. Ale milowymi krokami, zbliża się, era bezzałogowych jednostek. ABS opracował białą księgę, w której określa ramy dla przepisów dla tego typu jednostek.
01.03.2022

Polferries przygotowuje promy na sezon

Okres przygotowań promów do zbliżającego się sezonu letniego wymaga intensywnych prac konserwacyjnych i remontowych. Polska Żegluga Bałtycka S.A. czasowo wyłącza wybrane jednostki z eksploatacji, by dokonać szczegółowych przeglądów, napraw oraz modernizacji. Wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa i zwiększenia komfortu podróżujących z Polferries, a tych w 2021 roku było blisko 350 tysięcy.
24.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Putin zabrał swój jacht ze stoczni w Hamburgu

Luksusowy jacht Graceful, należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, opuścił w poniedziałek o świcie port w Hamburgu – informuje we wtorek „Bild”. Gazeta przypuszcza, że Putin zabrał swój jacht z niemieckich wód z obawy przed konfiskatą w ramach zapowiadanych przez Zachód sankcji.
08.02.2022

Testy ORP Kormoran zakończone pomyślnie

Prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran został oddany marynarce wojennej pod koniec 2017 roku i od tego czasu przechodził testy eksploatacyjno-wojskowe. Teraz oficjalnie zostały one zakończone i okręt może wypełniać zadania bojowe.
02.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Niemiecka stocznia MV Werften ogłasza upadłość, zatrudnia 1900 osób

Stocznia MV Werften w Meklemburgii-Pomorzu Przednim złożyła w poniedziałek wniosek o ogłoszenie upadłości. Przyczyną niewypłacalności mają być problemy finansowe spółki-matki Genting Hong Kong, wynikające głównie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Stocznia zatrudniała 1900 osób.
10.01.2022

Marco Polo Marine wkracza na drogę ekologicznego recyklingu statków

Indonezyjska stocznia Marcopolo Shipyard, spółka zależna singapurskiej firmy Marco Polo Marine zajmującej się logistyką morską, rozpoczęła ekologiczny projekt recyklingu statków.
08.01.2022

Gryfia sprzedaje trzy doki i holownik

Morska Stocznia Remontowa Gryfia opublikowała informacje o czterech przetargach. Ich przedmiotem jest zbycie prawa własności trzech doków oraz niewielkiego holownika.
23.12.2021

Kenia wchodzi na rynek stoczniowy

W porcie Mombasa otwarte zostały właśnie nowe obiekty stoczniowe Kenya Shipyards Limited.
22.12.2021

Rosyjska korweta spłonęła w stoczni [WIDEO]

W petersburskiej stoczni doszło do pożaru na powstającej tam korwecie Prowornyj. Okręt został poważnie uszkodzony.
20.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]

W niniejszym opracowaniu, kontynuujemy nasze rozważania prawne dotyczące instytucji kontraktowej „liquidated damage” (kary umowne) w systemie prawa angielskiego.
16.12.2021

Seefalke opuścił Stocznię Wojenną po remoncie

Pod koniec listopada niemiecki statek patrolowiec Seefalke wypłynął z PGZ Stoczni Wojennej. Statek przechodził tam przegląd klasowy, remont i prace konserwacyjne.
06.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]

U podstaw „shipbuilding contract” leży zobowiązanie stoczni wybudowania statku w uzgodnionym terminie oraz o parametrach technicznych (nośność, szybkość, zużycie paliwa itp.) ustanowionych w warunkach umowy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez stocznię tego obowiązku, stanowi potencjalnie źródło poważnych szkód po stronie armatora, zamawiającego statek („Buyer”).
06.12.2021

SHI i Microsoft łączą siły w celu cyfryzacji stoczni

Południowokoreańska grupa stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) nawiązała strategiczne partnerstwo z rodakiem Microsoft Korea, aby zdigitalizować swoje stocznie.
01.12.2021

Hiszpańska stocznia wyprzedaje wyposażenie

Hiszpańska stocznia La Naval po ponad 100 latach została zamknięta. Jej wyposażenie jest wyprzedawane w formie licytacji.
29.11.2021

Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego w Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Zarząd Stoczni Remontowej Nauta S.A. poinformował, że zakończyło się postępowanie restrukturyzacyjne w spółce.
24.11.2021

Statek rybacki zwodowany w Karstensen Shipyard Poland [WIDEO, ZDJĘCIA]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano niewielki statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S.
15.11.2021

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.
12.11.2021

Proman Stena Bulk: pierwszy tankowiec napędzany metanolem zwodowany w Chinach

Spółka joint venture Proman Stena Bulk wprowadziła na rynek Stena Pro Patria, pierwszy z trzech dwupaliwowych tankowców MR o nośności 49 900 dwt z napędem na metanol.
05.11.2021

ORP Orzeł w PGZ Stoczni Wojennej [ZDJĘCIA]

Rankiem 3 listopada 2021 r. do PGZ Stoczni Wojennej wpłynął ORP Orzeł. Jednostka wchodząca w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni przejdzie tu naprawy bieżące.
04.11.2021

DSME potwierdza cyberatak

Południowokoreański gigant stoczniowy Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) potwierdził, że prawdopodobnie stał się obiektem cyberataku.
03.11.2021

Crist: cięcie blach pod specjalistyczny statek do budowy tunelu [ZDJĘCIA]

W stoczni Crist oficjalnie ruszyły prace nad specjalistyczną jednostką do budowy zatapialnego tunelu.
28.10.2021

Spółka Promy Polskie kończy negocjować kontrakty na promy dla PŻM I PŻB

Promy Polskie są na końcowym etapie negocjowania warunków kontraktów na budowę promów dla grup kapitałowych PŻM i PŻB – powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
28.10.2021

Wycieczkowce na żyletki. Rekordowe 14 cruiserów poszło na złom w 2021

W stoczni rozbiórkowej Alang w indyjskim stanie Gudźarat w tym roku pojawiło się aż 14 wycieczkowców.
27.10.2021

Kolumbia chce rozwinąć rynek stoczniowy z pomocą Korei Południowej

Kolumbijski rząd kładzie nacisk na rozwój branży stoczniowej. Pomogą w tym liderzy rynku – Korea Południowa przeznaczy na ten cel 5 milionów dolarów.
26.10.2021

Stocznia Gryfia wybrała inżyniera kontraktu dla nowego doku

Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest zostało wybrane przez Stocznię Gryfia do pełnienia funkcji inżyniera kontraktu dla inwestycji w zakresie modernizacji infrastruktury.
22.10.2021

Fincantieri rozpoczął budowę statku nowej generacji zasilanego LNG dla Princess Cruises

Włoska stocznia Fincantieri rozpoczęła budowę pierwszego z dwóch statków wycieczkowych zasilanych skroplonym gazem ziemnym dla Princess Cruises.
09.09.2021

Nielegalne złomowanie statków w południowej Azji trwa w najlepsze

Grecja i Bangladesz znalazły się na celowniku organizacji ekologicznych, które wezwały te kraje do zaprzestania nielegalnego umieszczania na mieliźnie przeznaczonych do rozbiórki statków. Jednostki zawierają azbest i inne toksyczne materiały.
05.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Rosja buduje sześć okrętów wojennych

W stoczniach w Petersburgu, Komsomolsku nad Amurem i Siewierodwińsku ruszyła jednocześnie budowa sześciu okrętów wojennych dla rosyjskiej marynarki wojennej.
23.08.2021

CAMTO: budowa kutrów będzie bardziej opłacalna, choć będzie ich mniej

Rosyjskie centrum analityczne CAMTO twierdzi, że w latach 2021-2024 popyt na nowe kutry będzie mniejszy, ale za to klienci będą poszukiwać droższych i lepiej wyposażonych jednostek.
09.08.2021

Koreańskie stocznie podniosą ceny

Korzystając z niesłabnącego popytu, wielka trójka południowokoreańskich stoczni podniesie ceny, by odrobić straty na stali.
04.08.2021

Gdańsk: Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa

Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została ostatecznie zamknięta. Piłka jest nadal w grze – komentuje zastępca prezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz.
31.07.2021

MSC chce pierwszego na świecie statku wycieczkowego z napędem wodorowym

Szwajcarska grupa żeglugowa MSC, włoski stoczniowiec Fincantieri i grupa gazowa Snam łączą siły, aby zbudować pierwszy na świecie statek wycieczkowy napędzany wodorem. Trzy firmy przyjrzą się szeregowi problemów logistycznych i technologicznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby ocenić, czy kontynuować projekt.
27.07.2021

Złomowanie kontenerowców maleje, gdyż brakuje na rynku wolnych statków

Pomimo 30 proc. wzrostu cen złomu, w ciągu ostatnich 60 dni sprzedano do rozbiórki zaledwie 1300 TEU tonażu kontenerowego, ponieważ operatorzy szukają jakiegokolwiek kontenerowca, który może przejść przegląd.
24.07.2021

Samsung Heavy Industries rozważa wejście na rynek energii odnawialnej dzięki pływającej konstrukcji turbiny wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) ogłosiła plany wejścia na rynek energii odnawialnej wraz z rozwojem pływających turbin wiatrowych na dużą skalę.
21.07.2021

ECS. „Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej?” - debata o przyszłości terenów postoczniowych

W środę, 14 lipca, o godz. 18, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta, a także jak druga odbudowa Gdańska oddziałuje na samą stocznię.
15.07.2021

Crowley planuje budowę pierwszego w pełni elektrycznego holownika

Crowley ogłosił plany budowy i eksploatacji w pełni elektrycznego holownika w Stanach Zjednoczonych.
14.07.2021

MSR Gryfia przecholowała dok MSR-2 [wideo]

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" przeholowała dok MSR - 2 ze Świnoujścia do Szczecina.
28.05.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Rozpoczęto budowę nowej jednostki dla chińsko-polskiego towarzystwa okrętowego

W miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021 roku, w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin, tradycyjnym paleniem blach zainaugurowano proces tworzenia konstrukcji kolejnego statku zamówionego przez Chipolbrok.
19.04.2021

Witkowski: ponad 90 proc. przychodów sektora stoczniowego w Polsce tworzą podmioty prywatne

Ponad 90 proc. przychodów sektora stoczniowego w Polsce realizowane jest przez podmioty prywatne – mówił w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że przedsiębiorstwa, aby zwiększyć zatrudnienie, muszą utrzymywać stabilny portfel zamówień i oferować atrakcyjne wynagrodzenia.
14.04.2021

Szczeciński Park Przemysłowy zmienił nazwę na Stocznia Szczecińska Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan - pod tą nazwą kryje się dawny Szczeciński Park Przemysłowy. Dotychczas stosowane określenie Szczeciński Park Przemysłowy, mogło być mylnie postrzegana i nieidentyfikowane z przemysłem stoczniowym.
13.04.2021

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium.
06.04.2021

Damen poszerza portfolio pogłębiarek Hopper Dredger

Damen jest znany na rynku z szeregu zróżnicowanych statków do pogłębiania. Statki te obejmują pogłębiarki ssące typu cutter, łodzie robocze, małe i średnie pogłębiarki ssące lub TSHD. Niedawno oferta TSHD została odnowiona i rozszerzona; asortyment obejmuje teraz zbiorniki o pojemności od 650 m3 do 5000 m3.
31.03.2021

Høglund z Halliburton AS modernizuje system zasilania lądowego i LNG dla RoRo M/V Hannah Kristina

Szeroka współpraca pomiędzy stoczniami, stowarzyszeniami klasowymi oraz inżynierami i architektami ma na celu modernizację jednostki, tak aby ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko oraz umożliwić optymalny dobór i instalację sprzętu. Projekt ma na celu obniżenie progu emisji CO2, poprzez przekształcenie statku napędzanego olejem napędowym w dwupaliwowy poprzez dostarczenie systemu zasilania gazem LNG (FGSS) wraz z modernizacją z przyłącza do zasilania lądowego.
17.03.2021

Intensywny koniec kwartału w Stoczni Remontowej Nauta - kolejne remonty dla PŻM

Stocznia Remontowa Nauta, która na początku roku świętowała swoje 95-lecie, intensywnie kończy I kwartał 2021 roku. W marcu wykonuje zlecenia, między innymi, dla największego polskiego armatora - PŻM.
15.03.2021

Grupa stoczniowa Fincantieri zanotowała stratę 245 mln euro w 2020 roku

Włoski koncern stoczniowy, Fincantieri, zanotował stratę 245 mln euro w roku 2020 roku. Główną, ale nie jedyną, przyczyną sytuacji jest pandemia koronawirusa. Strata za rok 2019 wyniosła 148 mln euro.
02.03.2021

Fińska stocznia wznawia produkcję po wybuchu epidemii koronawirusa

25 lutego przywrócono produkcję w fińskiej stoczni Rauma Marine Constructions. Żeby nie stać się ogniskiem zakażeń Covid -19, stocznia była wyłączona z pracy przez ostatni tydzień.
01.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

NGO Shipbreaking nawołuje Unię Europejską do zbadania śmiertelnych wypadków w tureckich stoczniach złomujących

Platforma NGO Shipbreaking Platform wezwała Unię Europejską do zbadania incydentów, w których zginęły dwie osoby w tureckich stoczniach złomowych, znajdujących się na unijnej liście zatwierdzonych zakładów złomowych.
10.02.2021

Flex LNG powiększa swoją flotę o nowy statek

Armator Flex LNG wcześniej niż planował powiększa swoją flotę o kolejną jednostkę. Na swoich mediach społecznościowych firma poinformowała o dostarczeniu gazowca LNG Flex Volunteer.
11.01.2021

Hudong-Zhonghua rozpoczęła budowę wartego 2,8 mld dolarów zakładu stoczniowego

Hudong–Zhonghua Shipbuilding, podspółka należąca do China State Shipbuilding Corporation, przeprowadziła ceremonię rozpoczęcia budowy drugiego etapu China Shipbuilding Changxing Shipbuilding Base.
07.01.2021

SITC zakontraktował do dziesięciu kontenerowców w Yangzijiang

Chiński armator SITC International Holdings złożył kontrakt na budowę do 10 kontenerowców w rodzimej stoczni Yangzijiang Shipbuilding.
23.12.2020

SHI zaprezentował projekt statku wyposażonego w rozwiązania zapobiegania chorobom zakaźnym

Południowokoreańska stocznia, Samsung Heavy Industries, uzyskała aprobatę dla projektu statku, który zostanie wyposażony w technologie do zwalczania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
15.12.2020

DSME ukarany grzywną 13,8 mln dolarów za niesprawiedliwe traktowanie podwykonawców

Koreańska Komisja ds. Uczciwego Handlu ukarała stocznię Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) za nieuczciwe traktowanie podwykonawcom. Koncern bowiem wyznaczał ceny kontraktów poniżej kosztów pracy. Koreański gigant otrzymał w związku z tym karę w wysokości 13,8 mln dolarów.
01.12.2020

Niemiecka stocznia z pierwszym zamówieniem po zmianie właściciela

Niemiecka stocznia Flensburger Schiffbaugesellschaft (FSG) otrzymała swoje pierwsze zamówienie po zmianie właściciela na Tennor Holding.
30.11.2020

Samsung Heavy Industries zdobył największy w historii kontrakt, warty 2,5 mld dolarów

Koreański koncern stoczniowy, Samsung Heavy Industries, zdobył ogromny kontrakt, o najwyższej wartości w historii zakładu. Ujawniona umowa z anonimowym europejskim armatorem opiewa na 2,5 mld dolarów.
25.11.2020

MOL przetestuje urządzenie do zbierania mikroplastiku na swojej nowej jednostce

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines przeprowadził demonstrację urządzenia do zbierania mikroplastiku, stworzonego wspólnie z rodzimym producentem Miura Co. Urządzenie zostało zainstalowane na nowym statku do przewozu drewna i przetestowane na końcu października tego roku.
25.11.2020

Remontowa Shipbuilding SA przekazała trzeci prom hybrydowy dla Norled [wideo]

14 listopada od nabrzeży stoczni Remontowa Shipbuilding SA odbił Mannheller, trzeci prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled. Dwa dni wcześniej, 12 listopada, całkowicie zdalnie, poprzez wideokonferencję, odbyło się oficjalne przekazanie jednostki.
18.11.2020

Sejmowa komisja gospodarki morskiej o sytuacji w stoczni Gryfia

Dzisiaj sejmowa komisja gospodarki morskiej przyjęła dezyderat w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - zakładu znajdującego się w Świnoujściu. Zdaniem posłów zakończenie działalności stoczni Gryfia w Świnoujściu będzie ciosem dla przemysłu stoczniowego.
18.11.2020

Norweska stocznia zmienia główną działalność z budownictwa na naprawy statków. 100 osób straci pracę

Norweski stoczniowiec New Havyard Ship Technology zdecydował się przekształcić swoją działalność w stocznię remontowo-serwisową i zmniejszyć liczbę pracowników o około 100 osób.
06.11.2020

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec

Korea Południowa planuje budowę pierwszego lotniskowca. Na dzisiaj zaplanowano pierwsze spotkanie urzędników i inżynierów, mających opracować technologie potrzebne do wykonania takiego okrętu przed 2033 r. – poinformowała wojskowa agencja zaopatrzenia.
27.10.2020

PŻM wyda 50 mln zł na remonty w polskich stoczniach

Największy krajowy armator, Polska Żegluga Morska, wyremontuje w tym roku w polskich stoczniach 13 swoich statków, w tym 11 masowców i dwa promy. Łącznie zapłaci za te usługi około 50 milionów złotych.
22.10.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard w Gdyni [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano szóstą w tym roku jednostkę. Statek rybacki Vingaskär Styrso powstał na zlecenie szwedzkiego armatora Mats Johansson and Family z niewielkiej miejscowości Donsö leżącej w gminie Göteborg.
19.10.2020

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70, radny I kadencji Rady Miasta Gdyni. Był dobrym, pełnym empatii człowiekiem, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie i świata.
16.10.2020

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST [foto]

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony, 172-metrowy blok pływający, zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowym Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.
15.09.2020

O nowych okrętach dla Marynarki Wojennej RP [wideo]

W Kielcach w dniach 8-10 września 2020 r. odbyła się 28. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
14.09.2020

Litewska stocznia rozpoczęła budowę promu dla rodzimej firmy

Stocznia Western Baltija Shipbuilding rozpoczęła realizację projektu o dużym znaczeniu dla Grupy Kapitałowej Western Shipyard (WSY), miasta portowego i całej Litwy. Pod koniec sierpnia odbyła się ceremonia cięcia stali promu pasażersko-towarowego KLAIPĖDA, która rozpoczyna proces budowy statku. W pamiętnym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele klienta projektu - Smiltynės perkėla, AB.
11.09.2020

Stocznia Wight Shipyard dostarczyła 4 jednocześnie budowane promy na Maltę

Wight Shipyard Co (WSC), jako pierwsza stocznia w Wielkiej Brytanii, zbudowała jednocześnie cztery promy w swoim zakładzie w Cowes. Jednostki powstały dla maltańskiego organizatora wycieczek.
11.09.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

Jak chronić historyczne wartości i jednocześnie ożywić stoczniowe tereny? Debata na temat dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

To z jednej strony przestrzeń historii nieodległej, więc żywej, z drugiej to miejsce szczególnych wydarzeń historycznych, miejscem refleksji nad przyszłością, które wciąż oddziałuje - powiedział Andrzej Trzeciak wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności podczas debaty w ramach Forum Obywatelskiego.
29.08.2020

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.
26.08.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

Stocznia Blohm + Voss wróciła częściowo do pracy

Niemiecka stocznia Blohm + Voss z Hamburga rozpoczęła prace po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa. Firma uzgodniła to z lokalnymi urzędami ds. zdrowia. Nie wszystkie wyniki drugiego testu masowego są jeszcze dostępne, ale niektórzy pracownicy mogą wrócić do pracy.
17.08.2020

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.
07.08.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na spacer po Stoczni Gdańskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikiem po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 40. rocznicę wydarzeń Sierpnia ’80. Narracja skupiać się będzie nad strajkiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina i ogólnopolskim strajkiem solidarnościowym z sierpnia 1980 roku oraz podpisanymi tu porozumieniami gdańskimi.
27.07.2020

Tragiczny wypadek w Szczecińskiej Stoczni

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci pracownika Stoczni w Szczecinie, który został przygnieciony kilkunastotonową konstrukcją.
10.07.2020

Nowy skład Zarządu PGZ Stocznia Wojenna

Zakończył się konkurs na stanowiska prezesa zarządu, wiceprezesa oraz członka zarządu ds. finansowych w PGZ Stoczni Wojennej. W dniu 24 czerwca 2020 r. w wyniku przeprowadzonego postępowania Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu do składu Zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. nowej II kadencj
26.06.2020

JABO Stocznia Jachtowa

JAKOŚĆ KTÓRA TWORZY WASZ KOMFORT
konstrukcje aluminiowe kadłubów,nadbudówki,maszty,konstrukcje stalowe kadłubów,okucia jachtowe,relingi,elementy ze stali nierdzewnej,aluminiowo-stalowe konstrukcje boji oraz innych jednostek pływających,jachty,montaż,jacht,remonty jachtów,kadłub,łodzie,promy,pasażerskie,statki,konstrukcje jachtów,jabo.,stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty żaglowe,jachty motorowe,zimowanie jachtów,serwis jachtów,jabo classic 350,aluminiowe podesty do przemieszczania się po platformach wiertniczych,schody i drabiny aluminiowe,schody aluminiowe,drabiny aluminiowe,wykonywanie powłok malarskich zaworów ze stali nierdzewnej,wykonywanie pław oraz dalb sygnalizacyjnych,usuwanie ognisk korozji,wymiana anod cynkowych,zimowanie łodzi w hangarze,zimowanie łodzi na placu,zimowanie jachtu w hangarze ,zimowanie jachtu na placu,przygotowanie jachtu do zimy,zimowanie skuterów w hangarze,zimowanie skuterów na placu,wyciąganie i wodowanie jednostek dźwigiem lub za pomocą slipu,kompleksowe przygotowanie jachtu do se

CRIST S.A.

Budowa, konserwacja , naprawy statków
budowa statków,offshore,przemysł offshore,remonty statków . konserwacja statków,polska stocznia,stocznia,stocznie,remonty kadłubów,budowa kadłubów,trasowanie,dokumentacje traserskie,systemy rurowe,walcowanie,stocznia crist,stocznia gdynia

Stocznia Remontowa Nauta S.A.

nauta,stocznia,nauta stocznia,stocznia remontowa,shipyard,shiprepair yard,polish shipyard

Karstensen Shipyard Poland Sp. z o.o.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym
stocznia,stocznie,budowa statków,karstensens,kadłub,Lunar Bow,karstensen,stocznia karstensen,karstensen stocznia,skagerak,trawler kristin,produkcja kadłubów,m/v Tor-ön,Havskjer,Stocznia Karstensen Shipyard Poland,sejner,trawler sejner,statek rybacki,trawler rybacki

Damen Shipyards Gdynia S.A.

Stocznia produkcyjna
stocznia,stocznia damen,damen,jachty,holowniki,statki badawcze,łodzie patrolowe,lodzie ratownicze

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

Polski Rejestr Statków S.A.

PRS (Polski Rejestr Statków S.A.) jest instytucją prowadzącą niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym, która - kierując się interesem publicznym - poprzez formułowanie wymagań, na
prs ,klasyfikacja statków ,klasyfikacja jachtów ,nadzór nad statkami ,nadzór konwencyjny ,inspekcje podwodne ,nadzory inwestorskie ,rzeczoznawcy ,uznawanie wyrobów ,uznawanie zakładów ,certyfikacja ISM ,certyfikacja ISPS ,certyfikacja wyrobów ,certyfikacja systemów zarządzania ,ISO ,ISO 9001 ,systemy jakości ,szkolenia morskie ,szkolenia stocznia ,szkolenia armator ,szkolenia iso ,szkolenia audytorskie ,audit ,odnawialne źródła energii ,OZE ,nadzór techniczny ,hydrotechnika

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie,nadzór autorski, nadzór inwestorski,generalny realizator inwestycji, odbiór robót,porty, stocznia, stocznia remontowa,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa,przeładunek materiałów masowych,przeładunek materiałów drobnicowych,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

KARCZMETAL

Produkcja elementów wyposażenia okrętowego.
stocznia,obróbka skrawaniem,wyrób konstrukcji,spawanie TIG,MIG,ELEKTRYCZNIE,kooperacja ze stoczniami,wyroby stoczniowe,

Inter Marine Sp. z o.o.: Pośrednictwo Pracy

Pośrednictwo pracy
crewing,praca,marynarz,kontrakty,oficer,stocznia,spawacz,pipe,fitter

Partner Stocznia Sp. z o.o.

budowa statków,budowa kadłubów,budowa kadłubów okrętowych,budowa bloków kadłubów,pontony morskie,antykorozja,prace monterskie,prace spawalnicze,stocznia partner,partner stocznia,nabrzeże portowe,produkcja kadłubów wielozadaniowych,frachtowce,tankowce,okręty specjalistyczne,pogłębiarki,cementowce,produkcja kadłubów śródlądowych barek pchanych,konstrukcje pontonów morskich,prace montersko-spawalnicze,usługi wyposażeniowe na ciężkich holownikach,budowa rusztowań,usługi wyposażeniowe na kotwicach

Stocznia Szczecińska „Wulkan” sp. z o.o.

stocznia,stocznie

GSG Towers Sp. z o.o.

energia wiatrowa,konstrukcje stalowe,budowa statków,Stocznia Gdańsk,Baltic Operator,offshore,onshore,suwnice,systemy przenośników,ładowarko- zwałowarki,zwałowarki portalowe

Morska Stocznia Remontowa GRYFIA S.A.

stocznia remontowa,remonty statków,przebudowy statków,przebudowa statków,dok pływający,offshore

Stocznia remontowa Szkuner Sp. z o.o.

.
Szkuner,stocznia,Szkuner stocznia,stocznia remontowa,stocznia rybacka,remonty i przebudowy jednostek i kutrów,shipyard,shiprepair yard,polish shipyard,vessel repairs and reconstructions

Port Władysławowo Szkuner Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo „Szkuner” Sp. z o.o. zarządza portem morskim we Władysławowie od 1957 roku.
Port ,port rybacki ,port jachtowy ,marina ,port handlowy ,przeładunki ,magazynowanie ,składowanie ,chłodnia składowa ,wędkarstwo morskie ,wycieczki morskie ,nieruchomości portowe ,infrastruktura portowa ,stocznia remontowa

Cobrey

stocznia,cobrey,łodzie,jachty,luksusowe jachty,

KONREM NAUTA Sp. z o.o.

remonty jednostek pływających,remonty kadłubów,przedłużanie statków,prace kadłubowe,prace spawalnicze,prace stoczniowe,przebudowy jednostek pływających,remonty statków,holowniki,drobnicowce,statki ratunkowe,barki,lodołamacze,pontony,przemysł stoczniowy,stocznia,konstrukcje stalowe,statki,statek,statki specjalistyczne,konrem,konrem nauta

Nauta-Stal Sp. z o.o.

Okrętowe konstrukcje stalowe i aluminiowe.
okrętowe konstrukcje stalowe,konstrukcje aluminiowe,remonty konstrukcji stalowych,remonty konstrukcji okrętowych,remonty konstrukcji alumoniowych,remonty statków,budowa statków,wyposażenie statków,stocznia,przebudowa jednostek pływających,bloki,kadłuby,sekcje stalowe,konstrukcje off shore

PGZ Stocznia Wojenna Sp.z o.o.

stocznia wojenna,

Zakłady Techniczne TMX Sp. z o.o.

konserwacja statków,naprawa statków,prace maszynowe,prace stalowe,prace ślusarskie,stocznia

FLABRIA Bogdan Nowicki

Budujemy jachty na zamówienie.
stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty,żeglarstwo,budowanie jachtów,wyposażenie jachtów,budowa jachtów na zamówienie,stocznia jachtowa bojano,flabria 33,flabria 40,flabria 45,flabria 50

Stocznia WISŁA Sp. z o.o.

stocznia,stocznie,kadłub,kadłuby,kutry

Stocznia Rybacka Spawmet sp z o o

stocznia,stocznie,stocznia rybacka,spawmet,jachtów motorowych jachtów żaglowych jednostek rybackich motorówek holowników

BH RENOD

stocznia dobrzeń

SM Europe Ltd

Jachty pełnomorskie motorowe i żaglowe od 10 do 50 metrów Kadłuby aluminiowe i stalowe Zabudowę wnętrz Produkcję i naprawę żagli Produkcję masztów,,zimowanie jachtów,stocznia jachtowa,budowa jachtów,jachty,megajachty,lea,Malowanie jachtów

MAKRUM S.A. Stocznia Pomerania

przemysł offshore,offshore,stocznia pomerania,przemysł okrętowy,konstrukcje stalowe,urządzenia okrętowe,przemysł wydobywczy,konstrukcje ciężkie,przemysł stoczniowy,usługi stoczniowe,budowa statków,górnictwo morskie,

Stocznia Yachtowa FRAM

fram,stocznia jachtowa,kadłuby,

Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku

stocznia,stocznia rzeczna,stocznia płock,

Stocznia Koźle

•małe statki (motorówki,bunkierki,małe pchacze),•wyposażenia pokładowego (polery,przewłoki,kluzy,fundamenty urządzeń,maszty itp.),stocznia •konstrukcje stalowe

A.M.D.E. - SERVICE

24h serwis awaryjny,latające brygady remontowe,naprawy silników pomocniczych podczas podróży statku,przeglądy i wymianę łożysk ramowych podczas postoju statków w portach,kompletne remonty silników głównych i pomocniczych na burcie statku i podczas pobytu na stoczniach,przeglądy,remonty głowic,tłoków,tulei cylindrowych,pomp paliwowych,wtryskiwaczy,chłodnic,turbin itp;

Hullkon

stocznia,kadłub,budowa statków,budowa kadłubów

STOCZNIA JACHTOWA DELPHIA SPOLKA Z O.O.

Stocznia Jachtowa Delphia Yachts Kot produkuje jachty żaglowe i motorowe.Istni
stocznia jachtowa,producent łodzi żaglowych i motorowych,jachty żaglowe,jachty motorowe,jachty spacerowe,łodzie motorowe,łodzie żaglowe,żaglówki,motorówki,jachty luksusowe,jachty używane,sprzedaż jachtów używanych,Delphia 47,Delphia 46cc,Delphia 40.3,Delphia 37.3,Delphia 33.3,Delphia 29.2,Delphia 24 one design,Phila 880,Phila 780,Nautika 1300,Nautika 1000,Nautika 830,Delphia Czarter,Delphia CNC,Delphia Collection,ATWDP.

Kołobrzeska Stocznia Remontowa DOK

STOCZNIA REMONTOWA

ICE-K Krzysztof Ebertowski

czyszczenie suchym lodem,usługi czyszczenia,czyszczenie przemysłowe,przemysł papierniczy,drukarnia,stocznia,platforma wiertnicza,platforma morska,czyszczenie kanałów,kuchnia,okap,okapy,agregaty

ODYS Stocznia & Co.

Your best choice in building advanced steel construction.
budownictwo okrętowe,naprawy statków,konstrukcje stalowe,stocznia,budowa statków,instalacje biogazu,konstrukcje stalowe,rampy,platformy wiertnicze,stalowe konstrukcje lądowe,mosty,barki,pontony,statki rybackie,promy,rzeczne/morskie kontenerowców wielozadaniowych,jednostki obsługujących platformy wiertnicze,stocznie,statki budowa,wyposażenie,biuro projektowe,projektowanie jednostek pływających

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

Wisła Aluminium Sp. z o.o.

stocznia,trudne technologicznie aluminiowe konstrukcje,aluminiowe kadłuby dla małych i średnich jednostek pływających,szybkie łodzie patrolowe,statki ratownicze,jachty pełnomorskie żaglowe,motorowe,katamarany,nadbudówki na duże jachty motorowe,statki rybackie,maszty,zbiorniki,wyposażenie statków,łodzi,jachtów itp.

Multi Marine Service Sp. z o.o.

stocznia,remonty statków

Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,remonty statków,konstrukcje okrętowe,navship

POLAM-SERVICE sp.z.o.o.

elektryka, automatyka, stocznia, serwis
polam-service,remonty i przebudowy statków,\"nowe\" budowy statków,remonty maszyn elektrycznych,instalacje elektryczne,systemy automatyki,aparatura pomiarowo - kontrolna,prace ślusarskie,elektryka,automatyka,stocznia,serwis,ramo-rem,ramo - rem

MARTEC Polska Sp. zo.o.

MARTEC Poland Ltd. to stocznia jachtowa o wieloletniej tradycji.
Budowa i remont jachtów,stocznia jachtowa,wyposażenie jachtów,zimowanie jachtyów,wyciąganie jachtów z wody,wodowania,przygotowanie do sezonu,naprawa jachtów,remonty jachtów,

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,offshore,promy,promy pasażerskieholowniki,jednostki towarowe,jednostki specjalistyczne,jednostki wojskowe,,

Stal-Rem S.A.

shipbuilding,shipbuilding industry,budowa statków,remonty statków,budowa kadłubów,stalrem,kluczowe: kadłub,auxiliary engines,remontowa,freezer,prom,sea,pipelines,industry,tugboat,stocznie,vessel,winches,shipyard,mussel,stalrem,trawler,seiner,propulsions,stal rem,statek,boat,stainless steel,seaman,pilot,shipbuilding,statki,stocznia,tankowiec,polyurethane foam insulations,metalizing,dragger,fishing,harbour,remont,multicat,carpentry,launch,hull repairs and conversions,marine

MARS SHIPYARDS & OFFSHORE

stocznia,offshore,oil & gas,wind power,remonty statków,budowa statków,petrochemia,msr gryfia,morska stocznia remontowa gryfia,konstrukcje stalowe,rurociągi przesyłowe,wyposażenie offshore,górnictwo morskie,obróbka maszynowa,zwijanie blach,biuro projektowe,nauta,epg,energomontaż-północ,

Stocznia Żuławy Sp. z o.o.

stocznia żuławy,konstrukcje stalowe,konstrukcje aluminiowe,pomosty pływające,pontony,łodzie aluminiowe,łodzie poliestrowe,remonty

Subtelny i majestatyczny. Superjacht EXTRA TIME ochrzczony w Gdańsku

Najnowszy superjacht ze stoczni Conrad został oficjalnie ochrzczony w Gdańsku jako EXTRA TIME. Subtelna okazałość jego ponadczasowej formy zaskakuje, tak jak obecność goryla na pokładzie.
23.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland na pochylni B3 odbyło się wodowanie statku rybackiego NB 476 Høgaberg dla armatora z Wysp Owczych.
28.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. Trwa budowa niszczyciela min dla Marynarki Wojennej

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
19.01.2024

Tak powstaje "Miecznik"! Widzieliśmy budowę nowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
01.01.2024

Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.
15.11.2023

Medal doskonałości dla kursanta stoczni CRIST

Alan Kaczkowski, uczestnik kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni CRIST zdobył medal doskonałości w konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady Euroskills Gdańsk.
19.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Nowoczesna wnęka dokowa i modernizacja nabrzeży w Porcie Gdynia

Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Polsce, podjął kolejną inwestycję o strategicznym znaczeniu dla branży morskiej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej wnęki dokowej i przestawienie doku pływającego, a także modernizację istniejących nabrzeży. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa NDI, której rola w hydrotechnicznych projektach w polskich portach staje się coraz bardziej istotna.
02.08.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

CRIST. Ćwiczyli ratowanie życia w zamkniętych przestrzeniach

Załogi stoczniowe muszą nieustannie dbać nie tylko o umiejętności przydatne w budowaniu i remontowaniu statków, ale także o kwestie bezpieczeństwa i ratownictwa, by wiedzieć, jak się zachować w razie wypadku. Wartościowe ćwiczenia odbyły się ostatnio w stoczni CRIST. W ich trakcie strażacy i pracownicy stoczni mogli przećwiczyć prowadzenie akcji ratunkowej w przestrzeni zamkniętej.
24.07.2023

Nauta: aż osiem statków jednego armatora naraz

Niecodzienny widok panuje w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Przy stoczniowych nabrzeżach cumuje aż osiem jednostek jednego armatora. Wszystkie zostały skierowane na przeglądy klasowe.
19.07.2023

Nauta dołącza do Polskiego Forum Technologii Morskich

Polskie Forum Technologii Morskich wzbogaciło się o kolejnego, ważnego członka – do ich grona dołącza Stocznia Remontowa Nauta.
17.07.2023

Czerwiec w Stoczni Remontowej Nauta. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.
04.07.2023

CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.
27.06.2023

Stocznia Safe. Wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld

Czerwiec w gdańskiej stoczni Safe rozpoczął się od kolejnego wodowania. Tym razem na wodzie stanął kadłub holownika.
06.06.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
07.04.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
24.03.2023

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

Stocznia Nauta zdobywa nowych klientów. Remont kontenerowca dla niemieckiego armatora

Spory ruch przy nabrzeżach Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Nowym gościem jest kontenerowiec Pantonio, który przypłynął w celu przeprowadzenia szeregu prac konserwacyjnych i remontowych.
13.11.2022

Port Gdynia i Nauta ufundowały zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Fairplay-37 ochrzczony i gotowy do akcji

Fairplay-37, nowy holownik Fairplay Towage Polska, został oficjalnie ochrzczony i jest gotowy do operacji. Pracy w najbliższym czasie mu nie zabraknie.
28.09.2022

Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire

Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.
19.09.2022

Nauta świętowała 95. urodziny w Hamburgu

Choć Stocznia Remontowa Nauta 95 lat skończyła w 2020 roku, to z powodu pandemii obchody jubileuszu się opóźniły. Podsumowanie urodzin było jednak huczne i międzynarodowe – odbyło się podczas prestiżowych targów SMM w Hamburgu.
14.09.2022

Tłoczno w Stoczni Remontowej Nauta S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Przy nabrzeżach i w dokach najdłużej funkcjonującej stoczni remontowej w Polsce na remontach przebywa aż 17 jednostek pływających.
18.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego"

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
25.07.2022

Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

Stocznia Crist. Kolejny mega blok popłynął do Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mega blok zbudowany w stoczni Crist jest częścią statku pasażerskiego o numerze A35. To już kolejne zlecenie dla jednej z największych stoczni świata - Chantiers de l'Atlantique.
14.06.2022

Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Transportowiec Ro Senja zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej Ro Senja dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi.
30.05.2022

Kolejne megabloki statku pasażerskiego dla francuskiej stoczni CDA w St. Nazaire zwodowane w stoczni Crist w Gdyni [WIDEO]

Elementy statku pasażerskiego typu EDGE zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. W ramach projektu M34 w poniedziałek (11 kwietnia) wypłynęły do stoczni CdA w Saint-Nazaire we Francji, z którą Crist współpracuje już piąty rok. 
12.04.2022

Stocznia Safe promuje pływającą platformę dokującą. Transport gabarytów nie będzie już udręką

Pływająca platforma dokująca to wielofunkcyjna jednostka pływająca, nad którą pracuje gdańska stocznia Safe. O zaletach i możliwościach tego projektu dyskutowało szerokie grono podczas konferencji „Nowe możliwości dla morskiego budownictwa hydrotechnicznego, offshore i przemysłu stoczniowego”.
25.01.2022

Pracowity przełom roku w Stoczni Nauta w Gdyni

W okresie świątecznym trudno było znaleźć miejsce przy nabrzeżach i w dokach Stoczni Remontowej Nauta S.A. Oprócz standardowych prac remontowych, przeglądów odnowienia klasy oraz prac konserwacyjno-malarskich na wielu jednostkach instalowano systemy uzdatniania wód balastowych.
05.01.2022

Delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo wizytuje Crist S.A.

We czwartek 9 grudnia br. do stoczni Crist S.A. przyjechała delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo. Goście z Afryki chcieli poznać możliwości gdyńskiej stoczni w związku z planowanymi w swoim kraju inwestycjami, takimi jak np. transport morski.
15.12.2021

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na wyspie Ołowiance przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie prawie 80 mln zł zbudowała szczecińska Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na dolnej Wiśle.
30.11.2021

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S

Zwodowany 15 listopada statek rybacki Myggenes to 36-metrowy trawler o pojemności 700 GT. Jednostka, której portem macierzystym będzie duński Hanstholm, wyposażona została w silnik Yanmar 6EY22AW (885 – 1370 kW) i dwa silniki pomocnicze John Deere (po 130 kWe) pozwalające na rozwinięcie prędkości do 13 węzłów. Na pokładzie zmieści się 9 osób. Myggenes powstał według projektu autorstwa biura Karstensens Skibsvaerft A/S.
16.11.2021

Nauta remontuje cztery statki dla Briese Schiffahrt [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Remontowa Nauta nie narzeka na brak zleceń. Tym razem swoje statki do gdyńskiej stoczni dostarczył niemiecki armator Briese Schiffahrt GmbH & Co. KG, który posiada blisko 150 jednostek.
29.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Remonty statków idą pełną parą. Kolejny pracowity dzień w Naucie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Miesiące letnie to dla stoczni Nauta czas intensywnych prac remontowych. Większość armatorów w sezonie letnim przeprowadza remonty i konserwacje swoich statków, niejednokrotnie połączone z przebudową jednostek w ramach montażu systemu uzdatnia wód balastowych.
16.07.2021

Stocznia Remontowa Nauta intensywnie rozpoczyna sezon letni [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nie spada zainteresowaniem usługami remontowo-dokowymi oferowanymi przez gdyńską "Nautę” stocznię. Warte odnotowania jest jednoczesne prowadzenie prac remontowych na trzech masowcach Polskiej Żeglugi Morskiej.
23.06.2021

Stocznia Safe. Zobacz wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwodowana w środę (23 czerwca) jednostka o numerze budowy YN571824 to pierwszy z serii dwóch holowników budowanych w stoczni Safe.
23.06.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia, który jest wskazywany na idealną lokalizację portu instalacyjnego. 
23.06.2021

Kolejne wodowanie w stoczni Safe dla Damen Maskant [wideo, zdjęcia]

W środę 26 maja w stoczni Safe wodowano jednostkę o numerze budowy YN630.  - Zwodowana jednostka to Beam Trawler o numerze YN 630. Jest to drugi z siostrzanych kadłubów zamówionych przez Damena - informuje Andrzej Łuczak ze stoczni Safe.
27.05.2021

Stocznia Safe. Naszpikowany technologią statek rybacki gotowy do pracy [wideo]

Statek rybacki został zbudowany w stoczni Safe dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Operował będzie na Morzu Północnym, Morzu Barentsa oraz w okolicach Svalbardu. 
24.05.2021

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta

Zainteresowanie remontami i przebudowami w gdyńskiej stoczni rośnie wraz z wychodzeniem globalnej gospodarki z stagnacji wywołanej pandemią. Obecnie w dokach i przy nabrzeżach Nauty wykonywane są prace na kilkunastu jednostkach, w tym aż na 6 montowany jest system uzdatniania wód balastowych.
23.04.2021

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla holenderskiego Damena

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla stoczni Damen Maaskant. W pierwszym tygodniu maja statek zostanie przeholowany do Holandii w celu wykonania końcowego wyposażenia i przekazania ostatecznemu klientowi.
19.04.2021

W pełni wyposażony statek rybacki zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła przy morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Intensywny koniec kwartału w Stoczni Remontowej Nauta - kolejne remonty dla PŻM

Stocznia Remontowa Nauta, która na początku roku świętowała swoje 95-lecie, intensywnie kończy I kwartał 2021 roku. W marcu wykonuje zlecenia, między innymi, dla największego polskiego armatora - PŻM.
15.03.2021

Wodowanie holownika w stoczni Safe

Kolejna jednostka zwodowana w stoczni Safe w Gdańsku. To częściowo wyposażony kadłub budowanego dla Damen Shipyards Hardinxveld holownika z serii Shaolbuster 2711.
01.01.2021

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy wezmą udział przy budowie offshore?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Stocznia Safe w wirze pracy!

Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.
04.12.2020

Intensywny sezon w Stoczni Remontowej Nauta

Mimo światowego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, pracownicy Stoczni Remontowej Nauta S.A. w Gdyni działają na pełnych obrotach! Aktualnie prace remontowe, w tym remonty klasowe, prowadzone są jednocześnie aż na 10 jednostkach w dokach i przy nabrzeżach przy Czechosłowackiej 3. Oprócz tego, kolejne 3 jednostki remontowane są na terenach przy ulicy Waszyngtona.
08.11.2020

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe

W piątek, 16 października w gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku z serii Damen Utility Vessel 3911. Powstał na zamówienie stoczni Damen Maaskant, gdzie odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki. 
19.10.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard w Gdyni

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejną w tym roku jednostkę.To już szóste wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym roku. Statek rybacki Vingaskär Styrso powstał na zlecenie szwedzkiego armatora Mats Johansson and Family z niewielkiej miejscowości Donsö leżącej w gminie Göteborg.
19.10.2020

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST

Kolejny wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjnym kadłubem X-BOW, opuścił stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" płynie do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.
18.10.2020

Stocznia CRIST kończy 30 lat!

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.
09.10.2020

Ekspresowe prace w Stoczni Remontowej Nauta

Udana współpraca Nauty z niemieckim armatorem Navo Mare. Mimo trwającego kryzysu związanego z koronawirusem, praca w gdyńskiej stoczni odbywa się na pełnych obrotach a remonty prowadzone są jednocześnie na kilkunastu jednostkach.
16.09.2020

Pełne doki w Stoczni Remontowej Nauta

Mimo trwającego na świecie kryzysu, Stocznia Remontowa Nauta S.A. w Gdyni wraca do pracy na pełnych obrotach. Aktualnie prace remontowe, w tym remonty klasowe, prowadzone są jednocześnie aż na 11 jednostkach.
06.08.2020

Stocznia Nauta w wyzwaniu Gaszyn Challenge!

W odpowiedzi na nominację PGZ Stocznia Wojenna, Stocznia Nauta S.A. podjęła wyzwanie Gaszyn Challenge!
05.08.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.
18.12.2019

Zobacz, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland

Stocznia Karstensen Shipyard Poland, spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S, rozpoczęła działalność w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Pierwszą zbudowaną tam jednostką był częściowo wyposażony statek rybacki Lunar Bow (NB 450). Na tym nie koniec, bo portfel zamówień gdyńskiego zakładu wypełniony jest co najmniej na kilka najbliższych lat. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland.
08.10.2019

Longliner ze stoczni ALKOR wyruszył na próby morskie

Páll Jónsson wyruszył na próby morskie. To longliner dla Islandczyków budowany od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka ma być gotowa do końca tego roku.
05.10.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler Cap Arkona

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd. W poniedziałek odbyło się wodowanie jednostki.
25.09.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
06.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Sezon remontowy w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. w pełni

MSR Gryfia korzysta z letniego okresu podczas, którego armatorzy chętnie wykonują prace remontowe i serwisowe na swoich jednostkach. W ostatnich dniach stocznie opuścił prom m/f Galileusz należący do EuroAfrica Shipping Lines pływający w barwach Unity Line. Trwają również prace remontowe na niemieckim masowcu Spiekeroog.
23.07.2019

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kłaninie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się w minioną środę. Absolwenci branżowej szkoły pierwszego stopnia przez trzy lata kształcili się w zawodzie montera kadłubów okrętowych.
24.06.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.
02.05.2019

Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni

Nowy okręt dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej już na wodzie. Uroczystość wodowania jednostki rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) odbyła się w środę w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Jak ujawnił kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, nowy okręt będzie nosić imię HMS Artemis.
18.04.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance

National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.
18.04.2019

Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik

Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.
04.04.2019

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano statek dla Norwegów

Seihaust już na wodzie. Tzw. fish process vessel zwodowano w miniony piątek. Statek powstaje na zamówienie Fitjar Mekaniske Verksted AS.
25.03.2019

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
01.03.2019

W stoczni Safe budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy

Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.
15.02.2019

Statek rybacki Zephyr ze stoczni Marine Projects Ltd. wypłynął z Gdańska do Norwegii

M/V Zephyr już gotowy. Częściowo wyposażony statek rybacki z Marine Projects Ltd. w czwartek wypłynął z Gdańska do Norwegii. Tam jego budowę dokończy stocznia Larsnes Mek. Verksted AS. Trawler pelagiczny powstał na zamówienie brytyjskiego armatora Zephyr Fishing Company Ltd. z Lerwick na Szetlandach.
15.02.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi farm wiatrowych

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła w Gdyni budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił stocznię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Prace na Ślązaku zgodne z harmonogramem

Przykład tej jednostki pokazuje, że stocznia jest w stanie samodzielnie zbudować jednostkę bojową – powiedział we wtorek Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że w procesie tym niezbędna będzie pomoc zewnętrznych producentów, bo „żadna stocznia nie produkuje silników do okrętów ani żadna stocznia nie produkuje uzbrojenia”. Obecnie patrolowiec Ślązak, bo o nim mowa, przechodzi próby morskie. Budowana od 2001 r. jednostka została zaprezentowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
20.11.2018

ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze

Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.
15.11.2018

Szóste w tym roku wodowanie w SR Nauta

Szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. W piątek z pochylni B-3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Scombrus. Trafi do francuskiej spółki zajmującej się połowami ryb.
26.10.2018

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.
17.10.2018

Stocznia Safe przekazała kolejny statek rybacki dla Norwegów

Stocznia Safe z Gdańska przekazała Norwegom kolejny statek rybacki. To częściowo wyposażony sejner TBN Trondskjær wykonany na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Jednostka trafi do właściciela w marcu przyszłego roku.
16.10.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
19.09.2018

SR Nauta zwodowała trawler rybacki RAV

Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb spółki Peter Hepso Rederi.
16.09.2018

Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów „Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek”.
01.09.2018

Niezwykły samochodowiec wypłynął z Gdańska

City of St. Petersburg wypłynął z Gdańska. Nietypowy samochodowiec przechodził remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa. To jego trzecia wizyta w tej stoczni.
28.08.2018

To najbardziej efektywna jednostka w swojej klasie na świecie. Ocean Star ochrzczony w Gdyni

Ocean Star ochrzczony. Ceremonia nadania imienia nowej jednostce zbudowanej w Stoczni Remontowej Nauta odbyła się w piątek w Gdyni. W pełni wyposażony trawler powstał na zamówienie szkockiego armatora Mewstead (Fraserburgh) LLP. Jest najbardziej efektywną jednostką w swojej klasie na świecie.
17.08.2018

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla Norwegów

W stoczni Safe zwodowano sejner dla Norwegów. Częściowo wyposażony statek rybacki powstał na zamówienie stoczni Stadyard AS. Odholowanie jednostki z Gdańska do Norwegii zaplanowano na 16 lipca.
09.07.2018

Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
27.06.2018

Gdańska stocznia buduje statek rybacki dla Islandczyków

Tydzień temu położyli stępkę, już budują kadłub. W stoczni ALKOR w Gdańsku powstaje longliner na zamówienie islandzkiego armatora. Podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
25.06.2018

Luksus i elegancja. IV Pomorskie Rendez-Vous za nami

Kolejne Pomorskie Rendez-Vous za nami. Wydarzenie organizowane dla miłośników luksusowych dóbr i usług odbyło się w piątek w Gdańsku. Swoje produkty zaprezentowało prawie 40 wystawców.
11.06.2018

Islandzki statek rozcięty na dwie części. W gdańskiej stoczni trwa przebudowa

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Mowa o jednostce rybackiej Huginn VE 55, przebudowywanej obecnie w stoczni ALKOR w Gdańsku. Trawler został już m.in. rozcięty na dwie części, między które wmontowane zostaną specjalne wstawki śródokręcia.
28.05.2018

Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie

Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.
12.05.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wychodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Masowce PŻM przechodzą konwersję uszczelnień olejowych

W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni trwa remont klasowy dwóch masowców Polskiej Żeglugi Morskiej. Obecnie prace trwają na statkach Karpaty i Sudety. Przechodzą one m.in. konwersję uszczelnień olejowych.
30.03.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
29.03.2018

Dar Młodzieży znów przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na pokład wracają studenci

Studenci wracają na Dar Młodzieży. Fregata, która w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przeszła remont przygotowujący ją do rejsu dookoła świata, zacumowała przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni w środę wieczorem, gdzie czeka teraz na praktykantów. Pierwszą w tym roku podróż szkoleniową zaplanowano na najbliższy piątek.
15.03.2018

Stocznia ALKOR przebudowuje już 13. statek dla Islandczyków

13. statek dla Islandii przebudowywany w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem to jednostka do połowu ryb o imieniu Sighvatur GK 57. Postęp prac we wtorek oceniali m.in. Kristján Þór Júlíusson, minister rybołówstwa i akwakultury Republiki Islandii, wraz z delegacją.
27.02.2018

Taklowiec z SR Nauta już na wodzie. W najbliższych miesiącach jeszcze co najmniej dziesięć wodowań

Drugie w tym roku wodowanie w SR Nauta. Tym razem był to taklowiec SEIR dla norweskiego armatora. Uroczystość odbyła się w piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku.
23.02.2018

Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni

Vole au Vent już po remoncie. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu wypłynęła ze Stoczni Remontowej Nuta w Gdyni. Jack-up jest w drodze do portu Eemshaven w Holandii.
14.02.2018

Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki

Pełne doki i nabrzeża w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. We wtorek remont przechodziło jednocześnie aż 10 statków. Przy ulicy Czechosłowackiej prace prowadzone są m.in. na Darze Młodzieży oraz dwóch masowcach PŻM – na Karpatach i Sudetach.
14.02.2018

Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler pelagiczny SERENE, który trafi do odbiorcy z Szetlandów. Uroczystość odbyła się w czwartek.
01.02.2018

W SR Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych

W Stoczni Remontowej Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych. Jak już informowaliśmy, jako pierwszy wyposażony zostanie w nie masowiec Karpaty. Statek w poniedziałek wieczorem zacumował przy Nabrzeżu XXX-lecia w Gdyni.
31.01.2018

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, ekologicznych czy życia ludzi.
25.01.2018

Rok 2017 w obiektywie GospodarkaMorska.TV (wideo)

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
02.01.2018

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Gdańska stocznia przebudowuje islandzki longliner

Przebudowa islandzkiego statku do połowu ryb nabiera tempa. W gdańskiej stoczni ALKOR jednostka została już m.in. przedłużona, a teraz przechodzi gruntowny remont wnętrza. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.
28.12.2017

Dar Młodzieży w doku SR Nauta. Wkrótce wyruszy w wyjątkową podróż

Podróż dookoła świata coraz bliżej, dlatego Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek. Obecnie żaglowiec przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zostanie m.in. pomalowany i wyposażony w nowoczesny system obróbki wód balastowych. Ostatni taki „lifting” należąca do Akademii Morskiej w Gdyni jednostka przechodziła dwa lata temu. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
26.12.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzystny pogląd na ten sprzyjający farmom.
10.11.2017

W gdańskiej stoczni trwa przebudowa islandzkiego longlinera. Zmieni się nie do poznania

Kolejna nietypowa przebudowa w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem gruntowny remont przechodzi islandzki statek do połowu ryb m/v Saevik GK 257. Jednostka została m.in. przedłużona o ponad 5 metrów.
07.11.2017

Stocznia CRIST zaskakuje innowacyjnymi pomysłami

Innowacyjny dok do zwiększenia powierzchni Monako, barka, która wybuduje najdroższy francuski wiadukt morski czy nowoczesny hybrydowy prom dla Finlandii. To tylko niektóre innowacyjne projekty autorstwa CRIST. Stocznia bije rekord za rekordem w budowaniu specjalistycznych jednostek. I zapowiada kolejne.
26.09.2017

Leopard Moon przechodzi remont w Gdyni. Zdemontowano m.in. 17-tonową śrubę

Statek łotewskiego armatora Latvian Shipping Co. po raz pierwszy w Stoczni Remontowej Nauta. Jednostka Lepoard Moon przechodzi obecnie w Gdyni pierwszy przegląd odnowienia klasy wraz z dokowaniem. Zdemontowana została m.in. olbrzymia śruba okrętowa. Za prace z nią związane odpowiada firma Bota Technik.
28.08.2017

Marco Polo wyruszył na próby morskie. Innowacyjny dok z Gdyni pomoże w rozbudowie Księstwa Monako

Marco Polo na próbach morskich. Dok z gdyńskiej stoczni CRIST od wtorku testowany jest na Zatoce Gdańskiej. Innowacyjna jednostka posłuży do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha.
02.08.2017

W SR Nauta zwodowano dwa statki

Themis i Ocean Star już na wodzie. W piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku z pochylni B1 zwodowano dwa statki rybackie. To dopiero druga taka operacja w ponad 40-letniej historii tej pochylni. Podwójne wodowanie w Naucie ostatni raz miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.
29.07.2017

Z krajobrazu Gdyni znika napis z legendarnej suwnicy

Z gdyńskiej suwnicy bramowej znika, namalowany literami wysokimi na osiem metrów, napis "STOCZNIA GDYNIA S.A.". Pojawi się natomiast nazwa i logo jej właściciela, stoczni Crist. Ogromny napis widoczny jest z odległości ponad sześciu kilometrów.
15.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
09.06.2017

Trawler rybacki Rockall zwodowany w SR Nauta

Trzecie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler dla Karstensens Skibsvaerft AS. Uroczystość odbyła się w piątek. To już dziesiąta jednostka, która powstała w Zakładzie Nowych Budów SR Nauta dla tego duńskiego odbiorcy.
03.06.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje Stocznię Marynarki Wojennej

Stocznia Marynarki Wojennej w rękach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedwstępna umowa zakupu będącej w likwidacji stoczni została podpisana 26 maja pomiędzy syndykiem stoczni Magdaleną Smółką a prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej Konradem Konefałem. Poinformowano o niej w poniedziałek w Gdyni na spotkaniu z dziennikarzami na terenie SMW.
29.05.2017

Sekcja statku wypłynęła z Gdańska do Norwegii

Sekcja statku wypłynęła w piątek ze Stoczni Wisła do Gdyni. Stamtąd zostanie przetransportowana do Norwegii. Jak udało nam się ustalić, to fragment nowoczesnej jednostki AHTS (Anchor Handling Tug/Supply vessel) dla Maersk Supply Service.
28.04.2017

Saab wybrał Stocznię Remontową Nauta do budowy statku wywiadowczego szwedzkiej Marynarki Wojennej

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Remontowa Nauta została przez szwedzką grupę zbrojeniową Saab wybrana jako wykonawca platformy statku rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Umowę w tej sprawie podpisano 26 kwietnia w Gdyni. SR Nauta odpowiedzialna będzie za budowę, wodowanie i wstępne próby morskie szwedzkiej jednostki.
27.04.2017

Wärtsilä i Nauta wspólnie na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim

Wärtsilä i Nauta razem na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim. Obie firmy podpisały w czwartek umowę o współpracy. Tworzone przez nie jednostki będą teraz zaawansowane technologicznie oraz przyjazne dla środowiska.
20.04.2017

Pełne doki w Stoczni Remotowej Nauta. To będzie pracowity miesiąc

W Stoczni Remontowej Nauta praca wre. Obecnie w Gdyni na remont czeka aż 13 jednostek. Zakres prac jest bardzo zróżnicowany. Od drobnych modernizacji małych jednostek po zaawansowane przebudowy dużych statków.
04.04.2017

W Naucie zwodowano kolejny statek rybacki

Drugie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem to częściowo wyposażony statek rybacki m/v AINE. Jednostka przeznaczona jest dla duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft AS.
31.03.2017

Jeden z najsilniejszych na świecie trawlerów zwodowany w Naucie

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler rybacki m/v VOYAGER – jedna z najsilniejszych na świecie jednostek tej klasy. Statek będzie łowił ryby na Północnym Atlantyku.
21.02.2017

ALKOR – specjaliści w nawet najbardziej skomplikowanych remontach statków

Remonty i przebudowy prawie 800 statków różnych typów i bander, wysoka jakość usług i kolejne zlecenia. To ALKOR – gdańska stocznia zajmująca się remontami i przebudowami statków. Jej pracownicy potrafią spełnić każde życzenie armatora.
04.01.2017

Zakończył się montaż masztów na fregacie dla Algierczyków

El-Mellah ze wszystkimi masztami. Na pierwszym żaglowcu budowanym w stoczni Remontowa Shipubilding w Gdańsku zakończył się ich montaż. Jego najwyższy stalowy maszt ma 54 metry, czyli tyle samo, co ten na „Royal Clipperze” – największym obecnie żaglowcu na świecie. Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii robi wrażenie.
19.12.2016

W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu

Nowoczesny statek naukowo-badawczego dla uniwersytetu w Göteborgu zwodowany. W Zakładzie Nowych Budów stoczni Nauta w Gdańsku zakończyła się nietypowa dwudniowa operacja. Jednostka będzie służyła do badania globalnych zmian klimatycznych.
18.12.2016

Podróż takim jachtem to spełnienie marzeń wielu osób. Luksusowe jednostki powstają w Gdańsku

Piękna, nowoczesna i bardzo luksusowa. Tak wygląda Athena – pierwszy jacht z serii Sunreef Supreme 68 Power, stworzony przez gdańską stocznię Sunreef Yachts. W tym roku ten model został nagrodzony statuetką World Yacht Trophies na festiwalu jachtowym w Cannes (Cannes Yachting Festival) za aranżację wnętrz.
14.12.2016

Stocznia Szkuner – największa stocznia rybacka w Polsce

Rozwój, inwestycje, profesjonalna kadra. Tak można opisać stocznię „Szkuner” z Władysławowa. To od ponad 60 lat największa stocznia rybacka w Polsce.
24.11.2016

Zobacz namocniejszy holownik na polskim wybrzeżu – HERKULES dotarł do Gdańska

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszym ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Uroczystość 90-lecia Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

90 lat Stoczni Remontowej Nauta

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

Gdynia Business - gospodarka oparta na morzu

Rozwijanie potencjału terenów Stoczni Gdynia, rozbudowa infrastruktury portu i nowa morska dzielnica. Gdynia wykorzystuje swój morski potencjał i stawia na innowacje w przemyśle stoczniowym.
10.10.2016

GRATEFUL popłynie do Danii. Nowy sejner zwodowany w Stoczni Remontowej Nauta

Zaledwie pół roku trwała budowa nowoczesnego sejnera dla duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft A/S. Statek o nazwie GRATEFUL został zwodowany z Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Dla stoczni było to czwarte wodowanie w tym roku.
16.09.2016

Wodowanie techniczne okrętu patrolowego typu Ślązak

We wtorek, w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się wodowanie techniczne kadłuba okrętu patrolowego typu „Ślązak”. 
17.12.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.