• <
siemens_gamesa_2022

DSME potwierdza cyberatak

jm

03.11.2021 15:26

Partnerzy portalu

DSME potwierdza cyberatak - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wei-Te Wong / Wikipedia

Południowokoreański gigant stoczniowy Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) potwierdził, że prawdopodobnie stał się obiektem cyberataku.

W opublikowanym 31 października komunikacie DSME wspomina o prowadzonym dochodzeniu, które ma rozstrzygnąć, czy doszło do naruszeń systemów komputerowych przedsiębiorstwa. Jednocześnie spółka dodała, że była to druga próba zhakowania jej systemów w ciągu ostatniego roku. Firma podała ponadto, że hakerzy nie pozyskali żadnych danych dotyczących obronności.

Pracownicy DSME uświadomili sobie możliwość ataku i zgłosili ten fakt na policję 25 października. Południowokoreańskie media podają, że od kilku dni docierały do nich plotki dotyczące potencjalnego cyberataku na nieznaną firmę. O tym, że firmą tą jest DSME, dziennikarze dowiedzieli się od anonimowego źródła w rządzie.

DSME miało także problemy z cyberbezpieczeństwem w czerwcu. Wtedy również zaalarmowana została południowokoreańska policja. Media spekulowały, że hakerzy poszukiwali informacji na temat prowadzonych przez stocznię badań nad nuklearnym napędem dla okrętów podwodnych. W sierpniu DSME oddało pierwszą łódź podwodną, posiadającą możliwość wystrzeliwania pocisków balistycznych. Stocznia jest jednym z podstawowych dostawców dla południowokoreańskiej marynarki wojennej i systemów obronnych.

Po czerwcowym ataku władze DSME zapowiedziały wprowadzenie udoskonaleń w wewnętrznym systemie bezpieczeństwa cyfrowego.

Koreańskie media podają, że poza dwoma oficjalnie potwierdzonymi tegorocznymi atakami, DSME było także obiektem trzeciego, o którym spółka nie poinformowała publicznie. Nie wiadomo, czy hakerzy pozyskali jakiekolwiek delikatne lub utajnione informacje. Jednakże stocznia ma od lat złą sławę w kwestii wycieków informacji – jeszcze w 2016 roku w wyniku ataku, o który podejrzewana jest Korea Północna, hakerzy pozyskali około 40 tys. dokumentów i 60 projektów. Były to prawdopodobnie dane powiązane z programem budowy okrętów podwodnych, ale także tajne informacje dotyczące niszczycieli klasy Aegis.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.