• <
gryfia_70lat

MSC chce pierwszego na świecie statku wycieczkowego z napędem wodorowym

27.07.2021 10:47 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki MSC chce pierwszego na świecie statku wycieczkowego z napędem wodorowym

Partnerzy portalu

MSC chce pierwszego na świecie statku wycieczkowego z napędem wodorowym - GospodarkaMorska.pl
Fot. MSC

Szwajcarska grupa żeglugowa MSC, włoski stoczniowiec Fincantieri i grupa gazowa Snam łączą siły, aby zbudować pierwszy na świecie statek wycieczkowy napędzany wodorem. Trzy firmy przyjrzą się szeregowi problemów logistycznych i technologicznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby ocenić, czy kontynuować projekt.

Celem jest promowanie wykorzystania wodoru w żegludze w celu zmniejszenia emisji przy jednoczesnym przyciągnięciu inwestycji niezbędnych do zwiększenia skali działalności.

- Chcemy być na pierwszej linii rewolucji energetycznej w naszym sektorze, a wodór może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu – powiedział Pierfrancesco Vago, prezes wykonawczy działu rejsów wycieczkowych MSC.

W tym miesiącu Unia Europejska ogłosiła ambitny pakiet dotyczący zmian klimatycznych, który wprowadzi cło na wysokoemisyjne paliwo żeglugowe, które nie było wcześniej opodatkowane.

Powszechnie uważa się, że wodór odegra ważną rolę w ograniczaniu emisji w sektorach ciężkiego transportu, które są trudne do zelektryfikowania.

- Dzisiejszy transport morski odpowiada za około 3 procent emisji CO2 na całym świecie. Wykorzystanie wodoru może pomóc w osiągnięciu celów zerowych emisji netto – powiedział dyrektor generalny Snam, Marco Alvera.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.