• <
gryfia_70lat

Niemiecki rząd chce kupić stocznię w Rostocku

jm

26.06.2022 15:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Niemiecki rząd chce kupić stocznię w Rostocku

Partnerzy portalu

Niemiecki rząd chce kupić stocznię w Rostocku - GospodarkaMorska.pl
Fot. MV Werften

Niemiecki rząd potwierdził, że stanął do przetargu na przejęcie stoczni w Rostocku. Niemiecka marynarka wojenna chce tam stworzyć bazę remontowo-obsługową.

Stocznia w Rostocku była częścią stoczniowego koncernu MV Werften, który z hukiem upadł w 2022 roku w wyniku plajty po tym, jak fiaskiem zakończyły się próby pozyskania kolejnych kredytów i finansowania z rządu. Poszczególne elementy koncernu poszły pod młotek. Duże zainteresowanie wzbudziła stocznia w Rostocku. Jednym z graczy, który postanowił stanąć do przetargu, jest niemiecki rząd, który planuje utworzenie tam bazy remontowo-obsługowej dla okrętów Bundeswehry. Niezwykle korzystna dla armii byłaby lokalizacja. W tym samym mieście znajduje się bowiem dowództwo marynarki wojennej.

Baza w Rostocku usytuowanym na wschodzie, nad Bałtykiem, miałaby dopełniać stocznię wojskową w Wilhelmshaven na zachodnim wybrzeżu kraju nad Morze Północnym i dawać Bundeswehrze większą elastyczność operacyjną w regionie. Według szacunków, przejęcie stoczni przez państwo miałoby stworzyć około 500 miejsc pracy, co miałoby szczególne znaczenie dla branży w mieście, która mocno odczuła upadek MV Werften.

Stocznia Rostock funkcjonowała od prawie 70 lat pod auspicjami różnych właścicieli. W zakładzie budowano zarówno statki masowe, drobnicowce, kontenerowce a nawet arktyczne jednostki offshore czy elementy platform. Koncern MV Werften w ostatnim czasie budował tam duże bloki ekskluzywnego wycieczkowca, które były składane w innych zakładach.

Nie wiadomo, czy poza niemieckim rządem do przetargu przystąpili jacyś inni oferenci, choć wiadomo, że stocznia wzbudzała zainteresowanie na rynku. Christoph Morgen, syndyk masy upadłościowej MV Werften, zapowiadał, że w następnej kolejności spotka się z komitetem wierzycieli, którzy podejmą decyzję na temat przyszłości stoczni. Morgen dodał także, że w najbliższym czasie pod młotek pójdą budowane w trakcie upadłości elementy wycieczkowca Global Dream, w tym m.in. silniki, a także kilka bloków, które mają zostać wystawione na sprzedaż po cenach złomu.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.