• <
mewo_2022

Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi

gm

20.06.2022 15:11 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi

Partnerzy portalu

Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream 2 / Nikolai Ryutin

57-letni Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, będący bezpośrednim łącznikiem między władzami firmy a premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig (SPD), był informatorem NRD-owskich służb bezpieczeństwa - Stasi. Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennik „Bild”.

„Z ujawnionej korespondencji wewnętrznej wynika, że Ebert jest uważany za głównego łącznika pomiędzy Nord Stream 2 a Schwesig i władzami landu” – opisuje dziennik. Ebert po raz pierwszy spotkał się z premier Schwesig w 2017 roku tuż po tym, gdy stanęła ona na czele rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Wówczas też poznał stojącego na czele spółki Nord Stream AG byłego majora Stasi - Matthiasa Warniga, będącego zaufaną osobą Władimira Putina. To Warnig czuwał nad bezpieczeństwem córek rosyjskiego przywódcy, Marii Woroncowej i Kateriny Tichonowej, gdy w latach 90. przeniosły się one z Petersburga do Niemiec.

Jak wynika z akt Eberta, własnoręczną deklarację o zobowiązaniu do współpracy ze Stasi „na zasadzie dobrowolności” podpisał on 22 sierpnia 1984 roku. „Stasi oceniła go jako rzetelnego i uczciwego informatora” – pisze „Bild”. W maju 1987 roku Ebert miał zakończyć swoją współpracę ze służbami „z powodów sumienia”.

Ebert przyznał „Bildowi”, że obecnie żałuje, że udzielał Stasi informacji o innych i „przedstawia się jako ofiara” systemu. „Podobnie jak wielu ludzi w NRD, stałem się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu, i spodziewam się, że będzie to postrzegane w kontekście tamtych czasów” – tłumaczy Ebert.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.