• <
KONGSBERG_2023

ORP Kościuszko wraca do służby po remoncie w PGZ Stoczni Wojennej

25.03.2022 15:32 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki ORP Kościuszko wraca do służby po remoncie w PGZ Stoczni Wojennej

Partnerzy portalu

ORP Kościuszko wraca do służby po remoncie w PGZ Stoczni Wojennej - GospodarkaMorska.pl
Źródło: PGZ Stocznia Wojenna

25 marca 2022 r. w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się przekazanie po remoncie fregaty rakietowej ORP Kościuszko. Tym samym formalnie zakończyło się zlecenie realizowane przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej.

W ramach remontu wykonano bardzo wiele napraw i modernizacji z zakresu działu eksploatacji, elektroniczno-informatycznego, łączności, rakietowo-artyleryjskiego, BCI i broni podwodnej, a także szereg prac kadłubowych. Szczegółowa specyfikacja prac obejmowała kilkanaście stron tekstu zawierającego zarówno takie zasadnicze naprawy jak remont zespołów prądotwórczych, wymianę łożysk w linii wału, wymianę napędu stabilizatorów czy prace konserwacyjno-malarskie kadłuba i nadbudówki, jak i mniejsze, ale równie istotne naprawy i usprawnienia, takie jak wymiana oświetlenia lądowiska czy systemu monitoringu z kamerami. Pierwotnie planowany czas realizacji projektu wydłużył się w związku z koniecznością wykonania dodatkowego zakresu praz zleconych przez zamawiającego.

Siostrzaną jednostką ORP Kościuszko jest ORP Generał Kazimierz Pułaski. Są to jednostki wielozadaniowe, które są w stanie realizować niemal wszystkie zadania bojowe, tj. poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie okrętów nawodnych, statków i ich zespołów oraz obrony przeciwlotniczej. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym. Mimo swoich lat ORP Kościuszko opuszcza Stocznię jako jednostka zmodernizowana, gotowa do dalszej efektywnej służby na rzecz Marynarki Wojennej RP oraz NATO.


Gospodarka Morska
Źródło: PGZ Stocznia Wojenna


Zakończony obecnie kontrakt to tylko część prac realizowanych przez PGZ Stocznię Wojenną na rzecz Marynarki Wojennej RP. Obecnie w PGZ SW trwają również prace nad innymi okrętami skierowanymi do Stoczni na różne zakresy napraw i modernizacji, w tym ORP Arctowski, ORP Piast, ORP Śniardwy czy SD-11. Stocznia rozpoczęła również realizację programu Miecznik obejmującego wybudowanie trzech ultranowoczesnych fregat.

Historia ORP Kościuszko rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Okręt, będący fregatą rakietową typu Oliver Hazard Perry, została zbudowany w latach 1977-80 w tamtejszej stoczni Todd Pacific i w 1980 roku wszedł do służby w amerykańskiej marynarce wojennej jako USS Wadsworth. W 2002 roku jednostka została wycofana z US Navy i przekazana Polsce jako dar rządu USA. Polską banderę na okręcie, nazwanym już ORP Gen. T. Kościuszko, podniesiono 28 czerwca 2002 roku w bazie morskiej w San Diego. Okręt mierzy 135,6 metra długości i 13,7 metra szerokości. Jego zanurzenie to 5,7 metra, a wyporność 3658 ton. ORP Kościuszko może rozwinąć prędkość sięgającą 29 węzłów dzięki dwom turbinom gazowym o łącznej mocy 29828 kW.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.