• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

ECS. „Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej?” - debata o przyszłości terenów postoczniowych

ac

15.07.2021 10:02 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska ECS. „Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej?” - debata o przyszłości terenów postoczniowych

Partnerzy portalu

ECS. „Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej?” - debata o przyszłości terenów postoczniowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. ECS

W środę, 14 lipca, o godz. 18, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta, a także jak druga odbudowa Gdańska oddziałuje na samą stocznię.

Czy starania o wpisanie terenów postoczniowych na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczynią z tego miejsce skansen? A może wręcz przeciwnie – powstanie tętniąca życiem dzielnica?

Gdańsk znajduje się obecnie w fazie, którą określić można jako drugą odbudowę miasta. Jednym z najważniejszych jej elementów pozostaje zagospodarowanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Czy można mówić o spójnej i kompleksowej wizji tego obszaru i jego przyszłości? 

W dyskusji „Stocznia. Miasto niedokończone. Co dalej? Rozmowy o przestrzeni i tożsamości” udział wezmą:

  • Alan Aleksandrowicz, prawnik, zastępca prezydenta Gdańska ds. Inwestycji;
  • dr Monika Arczyńska, architektka, Politechnika Gdańska, pracownia A2P2;
  • prof. dr hab. Jacek Dominiczak, architekt, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku;
  • prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, urbanista, architekt miasta Gdańska;
  • Barbara Marchwicka, urbanistka, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. przestrzeni publicznych;
  • Igor Strzok, architekt, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. 

Moderatorem będzie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, autor książki „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie” (wyd. ECS, 2019) z Europejskiego Centrum Solidarności.

Początek debaty o godz. 18 w ogrodzie zimowym ECS. Wstęp wolny. W związku z limitem miejsc obowiązują zapisy. Tutaj link: https://ecs.gda.pl

Całość będzie także transmitowana w sieci. Transmisję będzie można zobaczyć na portalu gdansk.pl oraz na facebook.com/ecsgdansk i ecs.gda.pl

Wydarzenie jest częścią projektu Zrozumieć Sierpień, w którym w tym roku przewodnim tematem są tereny postoczniowe i szeroko rozumiane sąsiedztwo ECS. 

– Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej – mówi Aneta Lehman, koordynatorka projektu Zrozumieć Sierpień z ramienia ECS.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.