• <
smartre_2023

Są pieniądze na utrzymanie brytyjskich statków naukowo-badawczych

jm

20.12.2022 12:56
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Są pieniądze na utrzymanie brytyjskich statków naukowo-badawczych

Partnerzy portalu

Są pieniądze na utrzymanie brytyjskich statków naukowo-badawczych - GospodarkaMorska.pl
RRS Sir David Attenborough, fot. The wub / Wikipedia

Na mocy trwającej trzy lata umowy, trzy brytyjskie jednostki naukowo-badawcze o dużym znaczeniu dla nauki – RRS Sir David Attenborough, RRS Discovery i RRS James Cook – przejdą konserwacje i prace modernizacyjne w stoczniach grupy Babcock International.

Podpisany kontrakt opiewa na 45 milionów funtów. Fundusze zostały pozyskane w ramach brytyjskiego programu wspierania przemysłu stoczniowego. Prace na trzech zasłużonych dla nauki statkach wykona bowiem brytyjska stocznia Rosyth należąca do grupy Babcock International.

RRS Sir David Attenborough to flagowa brytyjska jednostka naukowo-badawcza. Statek jest praktycznie nowy – w swój dziewiczy rejs wypłynął jesienią 2021 roku. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych polarnych statków badawczych na świecie, wyposażony w ultranowoczesny sprzęt i laboratoria. Sir David Attenborough, nazwany na cześć słynnego przyrodnika i popularyzatora nauki, ostatnio po raz kolejny wypłynął na Antarktykę, gdzie będzie badał możliwości zastosowania sztucznej inteligencji do wyznaczania najbardziej przyjaznych środowisku tras żeglugowych.

129-metrowy statek o zasięgu 19 tys. mil morskich może zabrać na pokład 90 osób, w tym naukowców i personel pomocniczy. Został zbudowany z myślą o badaniach dna morskiego, środowiska oceanicznego, lodu oraz atmosfery. Armatorem statku jest British Antarctic Survey.

Nieco starsze od flagowego Sir David Attenborough są statki Discovery (2013) i James Cook (2006), których armatorem jest National Oceanography Centre (NOC). Jednostki są zatrudniane do udziału w projektach badawczych skupiających się na głębiach oceanów.

Discovery ma już w planach wyprawę na Arktykę w celu wykonania badań atmosferycznych. To jednak dopiero po krótkim remoncie w Rosyth. Z kolei James Cook ma kontynuować ekspedycje badawcze do najtrudniejszych środowisk na planecie.

Wszystkie trzy jednostki są wyposażone nowoczesny sprzęt badawczy, w tym między innymi autonomiczne pojazdy podwodne, a pośród nich słynny w sieci Boaty McBoatface, którego imię wybrano w internetowej ankiecie. Boaty i jego siostrzane jednostki podwodne mogą funkcjonować pod lodem i schodzić na głębokość 6 tys. metrów.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.