• <

Wynik wyszukiwania - "rosyth" - Wiadomości

Babcock rozwija współpracę z Saab w związku z budową korwet dla sił morskich Szwecji

Brytyjski koncern został wybrany do wsparcia projektu nowych okrętów dla Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), korwet typu Luleå. W ten sposób obie firmy zacieśniają partnerskie relacje na rzecz obronności oraz wymiany doświadczeń w przemyśle okrętowym.
16.05.2024

Babcock nie próżnuje i doposaża kolejną fregatę typu 31, przyszły HMS Active

Zespół w szkockiej stoczni w Rosyth zakończył niedawno szereg kluczowych prac na drugiej fregacie typu 31, przyszłym HMS Active. To drugi okręt z najnowszej serii fregat dla Royal Navy. Obok trwają intensywne prace poprzedzające wodowanie pierwszej jednostki tego typu, HMS Venturer.
10.05.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Babcock utworzy 1000 nowych miejsc pracy w Rosyth w ciągu czterech lat

Babcock tworzy ponad 1000 nowych miejsc pracy w naszym dużym, zaawansowanym zakładzie produkcyjnym i stoczniowym w Rosyth, aby wspierać realizację naszych światowej klasy programów i rozwój możliwości naszej siły roboczej. Inicjatywa operacyjna wspierająca produkcję koncentruje się na przyciąganiu ludzi z różnych środowisk i doświadczeń, w tym osób, które obecnie nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą, a jej rola koncentruje się na wspieraniu i uczeniu się od rzemieślników z długim stażem.
06.03.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Pomyślne testy zintegrowanego systemu nawigacji dla brytyjskiego krewniaka "Miecznika", fregaty typu 31

Jako część zespołu T31 Missions Systems kierowanego przez firmę Thales, Anschütz dostarczy w tym roku pierwsze, zintegrowane stanowisko dowodzenia wraz z systemem nawigacji (Warship Integrated Navigation and Bridge System, WINBS) dla okrętów budowanych przez Babcock, fregat typu 31, opartych na platformie Arrowhead 140. Urządzenie pomyślnie przeszło test akceptacji fabrycznej (Factory Acceptance Test FAT).
26.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

Wczoraj nad ranem zakończyły się poszukiwania zaginionego w czasie II wojny światowej okrętu ORP Orzeł. Była to już dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Niestety - i tym razem misja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
28.08.2023

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.
14.08.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję PGZ Stocznia Wojenna. Tu powstanie "Miecznik" [GALERIA]

Na terenie gdyńskiej Stoczni Wojennej odbył się 17 czerwca piknik skierowany do rodzin stoczniowców oraz mieszkańców. Wydarzenie było połączone z ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali, w której będą powstawały elementy wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
18.06.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

W Polsce powstają elementy nowych brytyjskich fregat

Choć rząd w Londynie obiecywał, że budowa nowej generacji fregat rakietowych dla Royal Navy przyczyni się do odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, ich elementy są wytwarzane w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
10.04.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

Brytyjski rząd rozważa rezygnację z budowy fregat

Czarne chmury zawisły nad projektem fregat typu 32 dla Royal Navy. Rząd nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka chce zawiesić plany jego sfinansowania.
17.01.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Naprawa HMS Prince of Wales potrwa do wiosny. Perypetii lotniskowca ciąg dalszy

Lotniskowiec Royal Nav HMS Prince of Wales będzie wyłączony ze służby w sumie przez około pół roku w związku z naprawami jego systemu napędowego, po czym przejdzie przegląd.
03.01.2023

Babcock wygrywa kontrakt na modernizację brytyjskich statków badawczych

Firma będąca jednym z zagranicznych partnerów programu budowy wielozadaniowych fregat proj. Miecznik podejmie się prac związanych z utrzymaniem zdolności do działań trzech statków naukowo-badawczych. Wartość kontraktu wynosi 45 milionów funtów (237 mln zł).
23.12.2022

Są pieniądze na utrzymanie brytyjskich statków naukowo-badawczych

Na mocy trwającej trzy lata umowy, trzy brytyjskie jednostki naukowo-badawcze o dużym znaczeniu dla nauki – RRS Sir David Attenborough, RRS Discovery i RRS James Cook – przejdą konserwacje i prace modernizacyjne w stoczniach grupy Babcock International.
20.12.2022

„We deliver, you can rely on us" – Babcock International na XXI Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni rozmawiał o programie Miecznik

Jeden z kluczowych paneli dyskusyjnych na tegorocznym Forum Gospodarki Morskiej był skupiony wokół programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Okręty Miecznik nie tylko zapewnią bezpieczeństwo Polski na Morzu Bałtyckim i ochronę infrastruktury, ale też staną się katalizatorem dla rozwoju regionu Pomorza. O tym, w jaki sposób będzie można to osiągnąć, Neil Bennett, Head of Build and Integration w Babcock International rozmawiał z przedstawicielami PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna, Remontowa Shipbuilding
25.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Babcock współtworzy biuro zarządzania projektem dla programu Miecznik

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w branży obronnej otworzyła wraz z partnerami Biuro Zarządzania Projektem (Project Management Office – PMO) Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ S.A.) w Gdyni. Biuro będzie nadzorować proces realizacji programu budowy fregat Miecznik w Polsce.
15.06.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

Babcock nagrodzony 10-letnim kontraktem na obsługę dokowania lotniskowców typu HMS Queen Elizabeth

Babcock International, międzynarodowa firma z branży obronnej i bezpieczeństwa, została nagrodzona 10-letnim kontraktem na obsługę suchego doku dla lotniskowców typu Queen Elizabeth (QEC) Królewskiej Marynarki Wojennej.
18.05.2022

Babcock rozpoczyna cięcie blach w stoczni Rosyth w ramach programu budowy fregaty Type 31 HMS VENTURER dla Royal Navy

Brytyjski sekretarz stanu ds. obrony i przemysłu stoczniowego, poseł Rt Hon Ben Wallace dołączył do przedstawicieli firmy Babcock – korporacji działającej w branży lotniczej, kosmicznej i obronnej – w ceremonii cięcia blach dla pierwszej z pięciu nowych fregat Type 31 Królewskiej Marynarki Wojennej – HMS VENTURER.
25.09.2021

Historyczna mapa wojennego przejścia ORP „Orzeł" z Tallina do Rosyth współcześnie odtworzona w pracy inżynierskiej

Student czwartego roku studiów I stopnia na kierunku nawigacja w Akademii Marynarki Wojennej bosmanmat podchorąży Janusz ADRIANEK w ramach realizacji pracy inżynierskiej odtworzył historyczną mapę wojennego przejścia okrętu podwodnego ORP „Orzeł" z Tallina (Estonia) do Rosyth (Wielka Brytania). Praca pod tytułem „Projekt mapy nawigacyjnej przejścia okrętu podwodnego z Estonii do Wielkiej Brytanii" zawiera ręcznie wykonane dwie mapy na obszar Morza Bałtyckiego i cieśniny Sund. Wykonana i obroniona 4 lutego 2021 roku praca promuje
08.02.2021

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Na tropie „Orła”

ORP „Orzeł” wyszedł na swój ostatni patrol w nocy 23 maja 1940 roku. Około godziny 23:00 skierował się do sektora „A3” na Morzu Północnym, który zgodnie z rozkazami miał nadzorować. Wtedy widziano „Orła” po raz ostatni. Dzisiaj, 29 lipca z Gdyni wyruszyła ekspedycja SANTI „Odnaleźć Orła” mająca na celu zlokalizowanie wraku polskiego okrętu.
29.07.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Zakończyła się kolejna ekspedycja Santi Odnaleźć Orła. Nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł (foto)

Pierwsza w tym roku ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, a siódma z kolei, właśnie dobiegła końca. Dzięki nawiązanej w roku 2018 współpracy z Sea War Museum Jutland, zakres poszukiwań prowadzony był na bardzo szeroką skalę. Mimo to, nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł.
26.03.2019

60 lat temu w gdańskim kinie „Leningrad” odbyła się premiera filmu „Orzeł”

60 lat temu, 7 lutego w gdańskim kinie "Leningrad", odbyła się premiera filmu "Orzeł", opowiadającego historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r.
08.02.2019

Przeszukano kolejny obszar Morza Północnego: nie znaleziono wraku ORP Orzeł

W czasie siedmiu dni polska ekipa pokonała na Morzy Północnym trasę liczącą prawie 1,2 tys. km, szukając po drodze wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Wraku nie odnaleziono, wykluczono jednak kolejny obszar, w którym mógłby się on znajdować.
22.11.2018

Pogoda uniemożliwiła poszukiwanie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

Panująca na Morzu Północnym sztormowa pogoda uniemożliwiła polskiej ekipie poszukiwania wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu podwodnego ORP Orzeł. Zespół poszukiwawczy postanowił przerwać wyprawę i wrócić do Polski.
30.09.2018

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
23.09.2018

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła wyrusza po raz piąty

W niedzielę, 23 września, w ramach projektu „SANTI Odnaleźć Orła”, rozpocznie się piąta, cykliczna ekspedycja poszukiwawcza, której celem jest odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Tym razem wyprawa wyruszy z duńskiego portuw Thyborøn, skąd jej organizatorzy wyczarterowali specjalistyczną jednostkę morską, noszącą nazwę M/S ”NEMO”. Uczestnicy ekspedycji planują w ciągu czternastodniowego rejsu, sprawdzić 600 kilometrów kwadratowych dna morskiego, aby dalej weryfikować hipotezę, według której
20.09.2018

Jesienią kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP Orzeł

Na wrzesień zaplanowano kolejną – piątą już ekspedycję w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP Orzeł. Grupa Polaków chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zatopienia okrętu przez angielski samolot.
15.07.2018

Naprawa statku Finlandia Seaways mocno się wydłuży. Może potrwać wiele miesięcy

Kolejne tygodnie mijają, ale wciąż nic nie wskazuje, by należący do DFDS statek Finlandia Seaways miał w najbliższym czasie zostać przywrócony do działalności operacyjnej. Według ekspertów, likwidacja szkód powstałych w trakcie pożaru może zająć nawet wiele miesięcy.
29.05.2018

P&O Ferries wzmacnia jedną ze swoich tras. Ważna informacja dla kierowców, którzy podróżują między Europą kontynentalną a Szkocją

Firma P&O Ferries poinformowała o zwiększeniu przestrzeni ładunkowej na jednym z kluczowych połączeń. Chodzi o trasę Zeebrugge-Teesport. Krok ten ma pomóc w skompensowaniu straty związanej ze skasowaniem przez konkurencyjne DFDS serwisu Zeebrugge-Rosyth, o czym już wcześniej informowaliśmy na łamach PromySkat.
16.05.2018

Finlandia Seaways wciąż czeka na naprawę

Wydłużają się procedury związane z naprawą należącego do DFDS promu Finlandia Seaways, który uległ pożarowi w ubiegłym miesiącu. Jednostka już wkrótce ma trafić do stoczni.
12.05.2018

DFDS przestaje realizować kursy na trasie Rosyth-Zeebrügge

Firma DFDS – przynajmniej na razie - rezygnuje z jednej z popularnych tras towarowych, które posiada w swojej siatce połączeń. Chodzi o linię Rosyth-Zeebrügge. Decyzja ta podyktowana została względami ekonomicznymi. Impulsem do podjęcia tej decyzji stał się niedawny pożar na pokładzie promu Finlandia Seaways, o którym informowaliśmy na łamach PromySkat.
24.04.2018

Pożar na pokładzie statku towarowego Finlandia Seaways

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony poniedziałek na pokładzie promu należącego do DFDS. Jedna osoba została poszkodowana w wyniku pożaru, do jakiego doszło w siłowni statku Finlandia Seaways.
19.04.2018

DFDS poszerza swoją ofertę. Pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń cargo

DFDS wprowadza istotne zmiany na jednej z popularnych tras. Armator zdecydował się poszerzyć ofertę kursów, które do tej pory funkcjonowały jako połączenia towarowe i zaprosić na nie także pasażerów.
27.03.2018

Wielka Brytania: Spotkanie rodzin okrętu HMS Narwhal z polskimi odkrywcami wraku

Członkowie rodzin 59 marynarzy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej zginęli na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Narwhal, spotkali się z polskimi odkrywcami, którzy na dnie Morza Północnego odnaleźli jego wrak.
13.01.2018

Polacy znaleźli zaginiony w 1940 r brytyjski okręt; organizują spotkanie rodzin marynarzy

W ub.r. Polacy, szukając wraku polskiego okrętu ORP Orzeł, natrafili przypadkiem na zaginiony w 1940 r. brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal. Z poszukiwaczami nawiązały kontakt rodziny 20 angielskich marynarzy. Polacy zaprosili ich na spotkanie w Londynie.
11.01.2018

HMS Prince of Wales zwodowany, krok bliżej do prób morskich (foto, wideo)

HMS Prince of Wales, drugi lotniskowiec budowany przez Aircraft Carrier Alliance dla królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), został pomyślnie zwodowany w doku w Rosyth.
22.12.2017

Wielka Brytania: Nowy lotniskowiec zawinął do swej bazy w Portsmouth (wideo)

Nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elisabeth zawinął w środę po raz pierwszy do swej stałej bazy w Portsmouth na południowym wybrzeżu Anglii, kończąc w ten sposób wstępny etap prób morskich.
16.08.2017

Wielka Brytania: Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth opuścił port macierzysty

Nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth w poniedziałek po raz pierwszy opuścił port macierzysty w związku z początkiem prób morskich. Wielka Brytania nie miała takiej jednostki od 2010 r., gdy konserwatywny rząd wprowadził politykę oszczędnościową.
27.06.2017

Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł zakończona fiaskiem

W czasie zakończonej w piątek ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego w maju 1940 r. ORP "Orzeł" na dnie Morza Północnego natrafiono na 34 wraki - żaden nie był wrakiem polskiej jednostki. Znaleziono jednak najprawdopodobniej wrak brytyjskiego okrętu HMS „Narwhal”.
09.06.2017

Największy okręt Wielkiej Brytanii gotowy do swojego dziewiczego rejsu

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, wybudowany dla Królewskiej Marynarki Wojennej, jest już prawie gotowy do odbycia swojego dziewiczego rejsu do bazy w Portsmouth. W ciągu ostatnich kilku tygodni załoga zatrudniona na jego pokładzie uczyła się obsługi zaawansowanych technologii. W tej chwili na okręcie trwają ostanie testy.
07.06.2017

Cztery dni do zakończenia ekspedycji Santi Odnaleźć Orła

Poszukiwania ORP „Orzeł” trwają. Uczestnicy wyprawy zbadali już około 1 000 km 2 terenu, jednak nadal nie udało im się odnaleźć wraku legendarnego polskiego okrętu. Do zakończenia ekspedycji zostały cztery dni.
06.06.2017

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł

To miał być przełom tej wyprawy. Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła natrafiła na okręt zbliżony wymiarami do ORP Orzeł. Po dokładnych pomiarach okazało się jednak, że to prawdopodobnie brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal.
31.05.2017

Z Gdyni wyruszyła ekspedycja w poszukiwania wraku ORP „Orzeł”

Z gdyńskiego portu wyruszyła w sobotę czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Przez trzy tygodnie ekipa poszukiwawcza zamierza zbadać ok. 1 350 kilometrów kwadratowych dna Morza Północnego.
20.05.2017

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” gotowa do wyjścia w morze

20 maja 2017 roku z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”.
20.04.2017

Na tropie ORP"Orzeł" - polska ekspedycja przebadała 17 wraków

W trakcie zakończonej w weekend, kolejnej już wyprawy w poszukiwaniu wraku ORP "Orzeł", polska ekipa przebadała 17 wraków spoczywających na dnie Morza Północnego u wybrzeży Holandii. Szczątków zaginionego w 1940 r. okrętu nie znaleziono, ale poszukiwania będą kontynuowane.
06.06.2016

U wybrzeży Holandii trwają poszukiwania wraku ORP Orzeł

Zakończył się pierwszy etap wyprawy w poszukiwaniu wraku zaginionego w 1940 r. ORP "Orzeł", którą prowadzi polska ekipa na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. W ciągu trzech dni zbadano około 50 wraków. W nadchodzącym tygodniu poszukiwania będą kontynuowane.
28.05.2016

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

W poniedziałek rusza kolejna wyprawa polskiej ekipy na Morze Północne w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł" zaginionego w maju 1940 r. Uczestnicy ekspedycji sprawdzą, czy okręt nie został zatopiony u wybrzeży Holandii przez niemiecką jednostkę.
22.05.2016

Marynarz skazany wskutek tragicznej katastrofy promowej

Włoski marynarz, który spowodował śmierć nastoletniego rybaka u wybrzeży Szkocji, został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności.48-letni oficer Pasquale Miccio dowodził na płynącym z Rosyth do Zeebrugge promie Scottish Viking, który zderzył się z łodzią rybacką w sierpniu 2010 roku.
28.04.2016

DFDS światowym liderem w wykorzystaniu scrubberów

DFDS należy do czołówki przewoźników pod względem wykorzystania scrubberów. Zdaniem przedstawicieli firmy, jest to wciąż najlepsza metoda dostosowywania statków do obowiązujących obecnie przepisów – pod warunkiem jednak, że chodzi o jednostki już wybudowane. W przypadku nowych promów armator widzi inne, lesze rozwiązania.
17.03.2016

Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth

Spółka Aircraft Carrier Alliance przekazała pierwsze pomieszczenia lotniskowca HMS QUEEN ELIZABETH jego załodze, ponad rok przed terminem dostawy okrętu dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
11.03.2016

DFDS: rekordowy wolumen przewozów towarowych do Wielkiej Brytanii

Rok 2015 okazał się rekordowym dla DFDS. Obroty grupy wzrosły o 5% do poziomu 13,5 mld koron duńskich. EBITDA, czyli zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji wzrósł o 42% do poziomu 2 041 miliona koron duńskich. Te historyczne wyniki są częściowo efektem silnego wzrostu wolumenu przewozów towarowych i pasażerskich między kontynentem a Wielką Brytanią.
08.03.2016

Ostatnia sekcja lotniskowca wyrusza na morze

Program budowy lotniskowców typu Queen Elizabeth osiągnął punkt zwrotny – ostatnia sekcja rozpoczęła podróż dostawczą z Glasgow do Rosyth, dziesięć tygodni przed planowanym terminem. HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami w historii Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), zbudowanymi z kompletnych zespołów w różnych stoczniach na terenie Wielkiej Brytanii. Ostatnia z dostarczonych sekcji, tak zwana tylna nadbudówka, ma masę 750 ton i służy do kiero
11.12.2015

„Santi odnaleźć Orła” - ruszyły poszukiwania zaginionego wraku

Uczestnicy projektu „Santi Odnaleźć Orła” ruszyli na Morze Północne by odnaleźć wrak zaginonego okrętu, który zniknął bez śladu w 1940 roku. Będą szukać w rejonie jeszcze przez nikogo nie zbadanym. Wracają za tydzień.
14.05.2015

Corsica Ferries zwiększa flotę przed sezonem

Dwa powszechnie znane na rynku statki, wyspecjalizowane w przewozie pasażerów i samochodów, dołączą do floty Corsica Ferries w sezonie letniem 2015 na trasach na Korsykę i Sardynię.
29.04.2015

Promy do Anglii: DFDS Seaways przedłuża umowę

DFDS Seaways, rząd Szkocji i Forth Ports podpisali „memorandum zrozumienia, na podstawie którego DFDS Seaways będzie kontynuował usługi przewozu towarów na trasie Rosyth-Zeebrugge.
05.11.2014

Przepisy przeczące sobie nawzajem. Niebieski pas konta dyrektywa siarkowa – jaki efekt chce osiągnąć Unia?

Inicjatywa Unii Europejskiej „Niebieski Pas” (ang.: „Blue Belt”), ma uprościć przepisy w zakresie transportu morskiego, w celu stworzenia optymalnego rozłożenia obciążenia pomiędzy wszystkimi rodzajami transportu. „Niebieski pas” ma być obszarem, w którym statki mogą swobodnie operować na rynku wewnętrznym UE z zachowaniem minimum obciążeń administracyjnych, przepisów polityki celnej i podatkowej przy wzmocnieniu poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. „Niebieski pas” ma również obejmować rozszerzenie i uproszczen
03.10.2014

ECA (specjalne strefy kontroli emisji) wpływają na szkocki serwis promowy

Szkockie media informują, iż z powodu rosnących kosztów paliwa działalność promowa na Morzu Północnym z Rosyth (Szkocja) do Zeebrugge (Belgia) może zostać zakończona.
08.09.2014

Jeden z kursów na trasie Trelleborg-Sassnitz zostanie zlikwidowany. Winna dyrektywa siarkowa

Stena Line zapowiedziała likwidację jednego z dwóch kursów dziennie na trasie Trelleborg-Sassnitz. Zmiana zacznie obowiązywać na początku października i ma związek z wchodzącą wkrótce w życie tzw. dyrektywą siarkową.
08.09.2014

Czy to jest ORP Orzeł? Zdjęcia tajemniczego wraku

Wrak, który leży na dnie Morza Północnego przypomina polski okręt podwodny ORP Orzeł – twierdzi Jan Pawlicki, zajmujący się ekspedycją "Odnaleźć Orła". Na dowód pokazuje zdjęcia, które przed rokiem odnaleziono w brytyjskich archiwach.
06.06.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.