• <
KONGSBERG_2023

Wiceminister z wizytą w stoczni Nauta

gm

11.07.2023 21:21

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek Stocznię Remontową Nauta w Gdyni odwiedził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. Przedstawiciel rządu spotkał się z prezes Moniką Kozakiewicz.

Zatrudniająca ponad 300 osób Stocznia Remontowa Nauta jest jedną z ważniejszych firm w tym sektorze polskiej gospodarki. W poniedziałek 10 lipca wizytę w zakładzie złożył wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a zarazem pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Spotkał się on z prezes Nauty Moniką Kozakiewicz oraz zapoznał z samą stocznią i prowadzonymi pracami.

– Stocznia Nauta była przedmiotem dużej troski. Miała problemy, postępowanie układowe. Wszystko wskazuje na to, że udaje się te problemy powoli rozwiązywać i wychodzić na prostą. Jest tutaj bardzo dobra współpraca zarządu, również związków zawodowych. I ta główna działalność Nauty, która zawsze była tym zdrowym obszarem działalności biznesowej, funkcjonuje bardzo dobrze – mówił Horała.

Wiceminister porównał sytuację Nauty z sytuacją jej sąsiada z drugiej strony basenu portowego – Stoczni Wojennej, która również borykała się z problemami i była już w upadłości likwidacyjnej.

– Od wielu już lat nie mieliśmy żadnej upadłości stoczni. Nawet jak gdzieś pojawiają się jakieś przejściowe problemy, to udaje się im zaradzić i również różne państwowe podmioty, Polska Grupa Zbrojeniowa, czy Agencja Rozwoju Przemysłu są aktywne, żeby w tym momencie chwilowego problemu pomóc, bo w perspektywie 10 czy 20 lat znacznie lepiej, żeby taka firma przetrwała, produkowała, przynosiła zyski, dawała miejsca pracy, przynosiła wpływy z podatków – mówił wiceminister. – Może to być biznes niezwykle dochodowy nawet nie tylko dla samej firmy, co dla gospodarki kraju właśnie ze względu na ten poziom skomplikowania, na te długie łańcuchy dostaw, na cały szereg kooperantów. Jest to ta branża, która zostawia dużo wartości dodanej w gospodarce, nie tylko bezpośrednio w tej samej firmie. Bardzo dobrze, że możemy z takim niezwykle ostrożnym optymizmem na to patrzeć.

Wiceminister podczas rozmowy z Gospodarką Morską odniósł się także do problemów kadrowych, z jakimi zmaga się cała branża stoczniowa i w Polsce.

– To jest jeden z problemów całej branży, że taki dobry stoczniowiec, wykwalifikowany, mający różnego rodzaju specyficzne uprawnienia, jest na wagę złota. Wcale nie tak łatwo takich dobrych pracowników pozyskać, więc i tu sukcesów w tym obszarze warto stoczni życzyć – mówił Horała nawiązując do zbliżającego się 100-lecia Nauty.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.