• <
KONGSBERG_2023

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

07.08.2020 11:55 Źródło: PRS
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

Partnerzy portalu

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II - GospodarkaMorska.pl
fot. PRS

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zodiak II – jednostka o długości 60 m, szerokości 12 m i zanurzeniu 3,5 m  to nowoczesny statek, który będzie wypełniać zadania transportowe, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, wykonywać pomiary hydrograficzne, prace holownicze, zwalczać rozlewy olejowe i łamać lody na akwenach oraz wspierać inne służby w ratownictwie morskim i gaszeniu pożarów. Zodiak II ma zastąpić wysłużoną jednostkę Zodiak, zbudowaną w 1982 r.

Na zakończenie budowy PRS wyda dla jednostki świadectwa klasy i urządzeń maszynowych oraz certyfikaty konwencyjne MARPOL, SOLAS i świadectwo wolnej burty. Przed wydaniem dokumentów końcowych odbędzie się jeszcze końcowa inspekcja w zakresie oględzin ogólnych i sprawdzenie kompletność dokumentów na burcie.

Wydanie dokumentów jest równoznaczne z zakończeniem procesu nadzoru PRS nad budową jednostki i jednoznaczne z przekazaniem jednostki do eksploatacji. Mamy nadzieję, że statek będzie służył równie dobrze jak jednostka, którą zastąpi.

Gospodarka Morska
fot. PRS
Gospodarka Morska
fot. PRS
Gospodarka Morska
fot. PRS
etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.