• <

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

07.08.2020 11:55 Źródło: PRS
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

Partnerzy portalu

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II - GospodarkaMorska.pl
fot. PRS

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zodiak II – jednostka o długości 60 m, szerokości 12 m i zanurzeniu 3,5 m  to nowoczesny statek, który będzie wypełniać zadania transportowe, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, wykonywać pomiary hydrograficzne, prace holownicze, zwalczać rozlewy olejowe i łamać lody na akwenach oraz wspierać inne służby w ratownictwie morskim i gaszeniu pożarów. Zodiak II ma zastąpić wysłużoną jednostkę Zodiak, zbudowaną w 1982 r.

Na zakończenie budowy PRS wyda dla jednostki świadectwa klasy i urządzeń maszynowych oraz certyfikaty konwencyjne MARPOL, SOLAS i świadectwo wolnej burty. Przed wydaniem dokumentów końcowych odbędzie się jeszcze końcowa inspekcja w zakresie oględzin ogólnych i sprawdzenie kompletność dokumentów na burcie.

Wydanie dokumentów jest równoznaczne z zakończeniem procesu nadzoru PRS nad budową jednostki i jednoznaczne z przekazaniem jednostki do eksploatacji. Mamy nadzieję, że statek będzie służył równie dobrze jak jednostka, którą zastąpi.

Gospodarka Morska
fot. PRS
Gospodarka Morska
fot. PRS
Gospodarka Morska
fot. PRS

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.