• <
escort_980x120_gif_2020

Praca badawczo-rozwojowa PRS na rzecz ograniczenia emisji hałasu jachtu motorowego

04.08.2020 10:20 Źródło: PRS
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Praca badawczo-rozwojowa PRS na rzecz ograniczenia emisji hałasu jachtu motorowego

Partnerzy portalu

Praca badawczo-rozwojowa PRS na rzecz ograniczenia emisji hałasu jachtu motorowego - GospodarkaMorska.pl
fot. PRS

PRS zrealizował ostatnio pro środowiskowy projekt badawczy dla polskiego producenta jachtów i łodzi z Augustowa – firmy Balt Yacht Stocznia Jachtowa. Projekt został wykonany na podstawie wygranego przetargu zorganizowanego w ramach grantu GRANT2/123, jaki otrzymała stocznia jachtowa od Polskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

Zadaniem PRS było wykonanie usługi badawczej pt. „Wpływ materiałów wygłuszających przestrzeń silnikową do rozprzestrzenianie się dźwięku emitowanego przez nowo projektowany typ łodzi z napędem mechanicznym”.

Badania zostały przeprowadzone przez specjalistów PRS, pod kierownictwem Pana Rafała Wojtyry, na jednostce typu SunCamper 35. Jest to jacht motorowy, jednostka typu hauseboat o kadłubie półślizgowym, do napędu której przewidziano  silnik spalinowy przyczepny o mocy znamionowej od 18,4 kW do 84,6 kW.

W toku badań przeprowadzono serię pomiarów natężenia dźwięku w różnych miejscach jednostki i w jej otoczeniu. Każda seria badań została wykonana przy 6 prędkościach obrotowych. Zbadano 5 wariantów osłon wygłuszających przestrzeń silnikową. Badania zostały przeprowadzone na akwenie wodnym, przy niemal bezwietrznej pogodzie. Miejscem badania było jezioro Necko w Augustowie, otoczone lasami, z dala od zgiełku miasta. Podczas przeprowadzania prób nie pływały tam żadne inne jednostki, nie było innych źródeł hałasu mogących zakłócić pomiary.

Badanie pomiarów natężenia emisji dźwięku zostało wykonane w oparciu o warunki przeprowadzenia prób określone w normie PN-EN ISO 14509-1: 2008 Małe statki. Rozprzestrzenianie się w powietrzu dźwięku emitowanego przez jednostki rekreacyjne z napędem mechanicznym. Część 1: Metody pomiaru przy przejściu jednostki.

Różnorodność zastosowanych wariantów wygłuszenia ukazała rzeczywiste rozbieżności względem punktu odniesienia, jakim był pomiar emisji hałasu silnika bez pokrywy, i pozwoliły na jednoznaczny wybór najbardziej korzystnej dla środowiska wersji wyciszenia pracy silnika. Przeprowadzone analizy PRS mają szanse przyczynić się do wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych do produkcji jachtów.

PRS jest jedyną polską jednostką notyfikowaną w Komisji Europejskiej do prowadzenia oceny zgodności z dyrektywą 2013/53/EU w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych. W zakresie kompetencji posiada m.in. ocenę emisji hałasu dla jednostek rekreacyjnych. Dzięki temu PRS był odpowiednio przygotowany, tak pod względem wiedzy i doświadczenia, jak i odpowiednich narzędzi pomiarowych, by zrealizować projekt badawczy dla stoczni jachtowej Balt Yacht.

Tagi:
jachty, prs
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.