• <
BOTA_2023

Crist. Stępka pod kolejny offshore'owiec położona

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Crist. Stępka pod kolejny offshore'owiec położona

Partnerzy portalu

Źródło: Ulstein

W połowie marca w stoczni Crist w Gdyni położono stępkę pod kolejny statek offshore zamówiony przez firmę Olympic.

Stocznia Crist buduje obecnie dwa statki Construction Service Operation Vessels, które spółka Olympic zamówiła w 2022 roku. Zamówienie otrzymała grupa Ulstein, która z kolei zleciła ich wykonanie Cristowi.

Stępka pod pierwszą z tych jednostek (numer budowy 318) została położona w Criście 31 stycznia, zaś pod drugą (numer 219) 14 marca.


Fot. Ulstein


Budowane dla Olympic statki powstają na bazie projektu Ulstein SX222. Będą wyposażone w hybrydowy napęd akumulatorowy i gotowe do przejścia na paliwo metanolowe. Dodatkowo, w projekcie przewidziane zostało miejsce na dodatkowe akumulatory, z których można będzie skorzystać gdy dostępna będzie infrastruktura do ich obsługi w portach. Siostrzane jednostki będą mierzyć 89,6 m długości i 19,2 m szerokości, a pływać na nich będzie mogło po 126 osób w 91 kabinach. Statki będą pracować przy obsłudze morskich farm wiatrowych.

Budowane w Criście konstrukcje wykorzystują opatentowane projekty kadłuba Twin X-Stern, które zapewniają lepszą manewrowość. Przy projekcie jednostek pracowało także polskie biuro Ulstein Poland.

Stocznia Crist odpowiada za budowę kadłubów. Pierwszy z nich zgodnie z harmonogramem ma zostać odholowany do Norwegii w czwartym kwartale tego roku.Dziękujemy za wysłane grafiki.