• <
gryfia_70lat

Rosja buduje sześć okrętów wojennych

jm

23.08.2021 21:31 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Rosja buduje sześć okrętów wojennych - GospodarkaMorska.pl
Fot. HoteitH / Wikipedia

W stoczniach w Petersburgu, Komsomolsku nad Amurem i Siewierodwińsku ruszyła jednocześnie budowa sześciu okrętów wojennych dla rosyjskiej marynarki wojennej.

W odbywającej się online ceremonii rozpoczęcia prac wziął wirtualnie udział prezydent Władimir Putin, który oznajmił, że Rosja potrzebuje silnej floty. Dodał, że marynarka wojenna "odgrywa kluczową rolę w systemie zapewnienia bezpieczeństwa państwa". Zapewnił, że jego kraj będzie nadal rozwijał marynarkę wojenną i wyposażał okręty w "najnowsze uzbrojenie i sprzęt".

Rosja będzie także "wykonywać najtrudniejsze zadania szkoleniowo-bojowe na ćwiczeniach oraz podczas dalekich rejsów i demonstrować flagę rosyjską w strategicznie ważnych rejonach wszechoceanu" – zapowiedział Putin. Według niego w 2027 roku 70 procent okrętów w rosyjskiej flocie ma być nowoczesnych.
Uroczystość położenia stępek odbyła się jednocześnie w trzech stoczniach: Siewmasz w Siewierodwińsku nad Morzem Białym, w Admirałtiejskich Wierfiach w Petersburgu i Amurskich Zakładach Budowy Okrętów w Komsomolsku nad Amurem, w azjatyckiej części Rosji.

W stoczni Siewmasz budowane są dwa atomowe okręty podwodne klasy Boriej (Boreasz) projektu 955A (w kodzie NATO Borei-A). Będą nosić nazwy Dymitr Doński i Kniaź Potiomkin. W Petersburgu powstają dwa okręty podwodne z napędem diesel elektrycznym projektu 636.3 „Warszawianka” (w kodzie NATO – Improved Kilo). Zostały nazwane Możajsk i Jakuck. W zakładach w Komsomolsku nad Amurem konstruowane są korwety projektu 20380 i 20385 o nazwach Groznyj i Bujnyj. Możajsk, Jakuck, Groznyj i Bujnyj staną się częścią Floty Oceanu Spokojnego.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.