• <

Wynik wyszukiwania - "ropa" - Wiadomości

Rosja planuje nowy terminal naftowy przy bazie marynarki

Rosnieft, rosyjski państwowy koncern naftowy, snuje plany nowego terminalu do przeładunków ropy na zachodnim brzegu Zatoki Kolskiej. Oznacza to, że będzie praktycznie sąsiadować z główną bazą rosyjskiej marynarki wojennej.
28.11.2023

MKiŚ: nowela ustawy o zapasach ropy i gazu zwolni firmy z obowiązku magazynowania gazu

Nowela ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu zwolni firmy z obowiązku utrzymywania zapasów gazu; odpowiedzialna za to stanie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Obecnie projekt nowelizacji rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów.
27.11.2023

Greckie firmy żeglugowe wycofują się z handlu rosyjską ropą w obawie przed amerykańskimi sankcjami

W ostatnich tygodniach trzy duże greckie firmy żeglugowe zaprzestały transportu rosyjskiej ropy w obawie przed amerykańskimi sankcjami – poinformowała agencja Reutera.
24.11.2023

Duży wyciek ropy na morzu w pobliżu Stanów Zjednoczonych

Podejrzewa się, że w pobliżu Plaquemines Parish, na południowy wschód od Nowego Orleanu, doszło do wycieku rurociągu, który mógł prowadzić do uwolnienia ponad 1 miliona galonów ropy naftowej, poinformowała amerykańska Straż Wybrzeża w poniedziałek.
20.11.2023

UE chce kontrolować rosyjskie tankowce w Cieśninach Duńskich

Zachodnie media donoszą, że UE planuje umożliwić duńskim władzom kontrolowanie rosyjskich tankowców przepływających przez Cieśniny Duńskie. Jest to kolejny element zaostrzania sankcji przeciwko rosyjskiemu eksportowi ropy.
15.11.2023

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

Węgry importują rekordowe ilości ropy z Kazachstanu

W tym roku na Węgry ma dotrzeć rekordowe 630 tys. ton ropy naftowej z Kazachstanu – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, który razem z premierem Viktorem Orbanem przebywa w stolicy Kazachstanu – Astanie. Ponadto węgierski koncern MOL będzie wydobywał gaz w tym kraju.
02.11.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Wyciek z promu Marco Polo na Bałtyku. Ratownicy ścigają się z pogodą

Ratownicy pracujący nad zabezpieczeniem wycieku paliwa z promu Marco Polo, który utknął na mieliźnie u wybrzeży Szwecji, spieszą się – nadchodzą niebezpieczne burze.
01.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: przeładunki ropy w Naftoporcie na koniec roku przekroczą 36 mln ton

Przeładunki ropy naftowej w Naftoporcie na koniec 2023 r. przekroczą 36 mln ton - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska. Po trzech kwartałach tego roku wyniosły one 27,4 mln ton.
18.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Rosja podejmuje ryzyko pływając statkami niezaliczającymi się do klasy lodowej na trasie arktycznej

Trasa może wydawać się korzystna ze względu na potencjalne oszczędzenie paliwa i czasu, wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Aby zwiększyć przepływ ropy przez Arktykę Rosja godzi się na potencjalne niebezpieczeństwo i wykorzystuje tankowce, które nie są zaliczane do klasy lodowej.
05.10.2023

Bułgaria wyznacza datę końca importu rosyjskiej ropy

Za rok nastąpi koniec importu rosyjskiej ropy dla petrochemicznego kombinatu Neftochim Burgas, będącego własnością rosyjskiego koncernu Łukoil, postanowił w czwartek parlament Bułgarii.
28.09.2023

Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec

Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
28.09.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

Jak Lotos Petrobaltic poszukuje i wydobywa ropę?

Orlen opublikował wideo, w którym Jakub Kudła, kierownik Zespołu Eksploatacji Lotos Petrobaltic tłumaczy, jak poszukuje się i wydobywa ropę naftową spod dna morza.
08.09.2023

Firma SMIT Salvage zakończyła prace na pokładzie rozkładającego się statku FSO Safer u wybrzeży Jemenu

Zespół SMIT Salvage pod przewodnictwem ONZ na początku sierpnia pomyślnie przetransportował ponad 1,1 miliona baryłek ropy z rozkładającego się statku na tankowiec zastępczy Jemen. Zespół zakończył operacje w poniedziałek, po oczyszczeniu zbiorników Safer i udzieleniu pomocy przy cumowaniu Jemenu w pobliżu Safer.
30.08.2023

"Financial Times": mimo limitu cen Rosja zarabia na eksporcie ropy zawyżając koszty frachtu

Rosyjskie firmy, zawyżając koszty transportu, zarabiają na eksporcie ropy naftowej do Indii znacznie więcej, niż do tej pory sądzono - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times". Według gazety, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mogło to być 1,15 mld dolarów.
14.08.2023

Ropa z FSO Safer wypompowana, ale to nie koniec zmartwień

Ładunek ropy naftowej zalegający od 2016 na zacumowanym nieopodal Jemenu byłym tankowcu groził jedną z największych katastrof ekologicznych. Po zakończeniu procesu przeniesienia ładunku na inny statek świat odetchnął z ulgą, ale potrzeba więcej funduszy, aby to wszystko zakończyć.
14.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

Mała stabilizacja, czy światło w tunelu? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 28-30/2023)

Na rynku przewozów masowych kontynuowana była stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych, ale wskaźniki nadal oscylowały na niskich poziomach. Na całym świecie zauważalnie wzrasta ilość eksportowanej ropy naftowej. W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wzrost załadunków tego towaru wyniósł (plus) 8,9 % w skali liczonej rok do roku. Wśród krajów, gdzie notuje się wzrosty znajduje się również Rosja - 7,6%.
10.08.2023

W USA ropa tanieje pomimo ataku na tankowce na Morzu Czarnym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają pomimo niepokojących informacji o ataku na tankowce na Morzu Czarnym - wskazują maklerzy.
07.08.2023

Transfer ropy z zagrożonego wybuchem FSO idzie dobrze

Firma Boskalis poinformowała, że transfer ropy z zagrożonego wybuchem lub wyciekiem FSO Safer idzie bez problemu. To podstawowe działanie mające na celu uniknięcie katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę.
01.08.2023

Dzięki specjalnemu dodatkowi do ropy naftowej PERN zwiększa przepustowość Rurociągu Pomorskiego

Zwiększenie dostaw ropy naftowej Rurociągiem Pomorskim PERN nawet o 7 mln ton rocznie umożliwi dodawanie do surowca specjalnej substancji, która zmniejsza opory przy tłoczeniu i obniża energochłonność procesu. Dostawcą środka jest firma FLOWCHEM z USA.
31.07.2023

Rada Europejska przedłuża sankcje przeciwko Rosji za agresję wojskową na Ukrainę

Rada UE, czyli państwa członkowskie, postanowiła przedłużyć w czwartek o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę.
20.07.2023

Rośnie wartość rosyjskiej ropy. To wyzwanie dla państw G7 w zakresie utrzymywania sankcji i limitu cenowego

Po raz pierwszy od czasu nałożenia przez G7 limitu cenowego na handel morski rosyjskimi produktami naftowymi, cena ropy Ural wzrosła powyżej 60 dolarów za baryłkę, co powinno spowodować odejście zachodnich usługodawców z tego segmentu.
17.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (MPE) wsparło w sumie 19 projektów naftowych i gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym z inwestycjami o łącznej wartości ponad 200 miliardów koron norweskich (ponad 18,5 miliarda dolarów). Sytuacja wiąże się też z dynamicznymi zmianami na rynku dostaw ropy naftowej, wynikającej m.in. powrotu gospodarki na popandemiczne tory oraz z powodu sankcji nałożonych na Rosję.
30.06.2023

Orlen zabezpieczył kolejne dostawy ropy z Morza Północnego

Grupa ORLEN zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale. Podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
27.06.2023

Kolejne sankcje: tankowce mają informować o przeładunkach ze statku na statek

W 11. pakiecie wymierzonych w Rosję sankcji unijnych znajdują się też takie, które ponownie biorą na cel rosyjski handel ropą za pośrednictwem dróg morskich.
26.06.2023

W marcu br. import ropy i jej produktów pochodnych z Rosji do UE spadł o 90 proc. w porównaniu ze średnią z lat 2019-2022

W marcu 2023 r. łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do UE spadł do 1,4 mln ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 mln ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. To spadek o 90 proc. - podał Eurostat.
19.06.2023

Ranga Naftoportu w Porcie Gdańsk rośnie z kolejnymi rekordami

Agresja Rosji na Ukrainę i będące jej konsekwencją sankcje gospodarcze wywróciły do góry nogami szlaki dostaw surowców energetycznych w Europie. Zyskał na tym gdański Naftoport, który stał się jedną z ważniejszych dróg dostaw ropy naftowej i paliw dla Polski... i Niemiec.
19.06.2023

Shell miał ograniczyć produkcję ropy ale tego nie zrobi

Shell rezygnuje z zamiaru ograniczenia wydobycia ropy, poinformowało w środę kierownictwo naftowego koncernu. Firma zamierza utrzymać jej produkcję na tym samym poziomie do 2030 r.
14.06.2023

Pierwszy w historii transport rosyjskiej ropy naftowej dotarł do Karaczi w Pakistanie

45 tys. ton rosyjskiej ropy jest rozładowywanych w porcie w Karaczi, poinformował w poniedziałek pakistański minister energetyki, Musadik Malik. Zaznaczył, że to pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach.
13.06.2023

PKN Orlen: zgoda na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym

Grupa Orlen dostała zgodę na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym - podał w piątek PKN Orlen na twitterze. Początek wydobycia planowany jest w I kw. 2025 r. - podał też koncern.
11.06.2023

Premier: Republika Czeska zażądała od UE, możliwości pozyskania ropy

Republika Czeska zażądała od Unii Europejskiej, w tym także od Polski, od Orlenu, możliwości pozyskania ropy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, poproszony o komentarz do zwiększonych zakupów rosyjskiej ropy naftowej przez należący do Orlenu czeski Unipetrol.
09.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie

Służby prasowe ONZ poinformowały, że ruszyły prace mające na celu wydobycie ekwiwalentu 1,1 mln baryłek zalegających na tankowcu zacumowanym od 2015 roku u wybrzeżu targanego konfliktami wewnętrznymi Jemenu, Niszczejący statek stanowił rosnące zagrożenie dla morskiego ekosystemu i gospodarki na Morzu Czerwonym, stanowiąc potencjalnie jedno z największych niebezpieczeństw tego typu od lat.
31.05.2023

Międzynarodowa Agencja Energii: eksport ropy z Rosji był w kwietniu br. najwyższy od początku inwazji na Ukrainę

Pomimo europejskich sankcji eksport rosyjskiej ropy osiągnął w kwietniu br. najwyższy poziom od początku wybuchu wojny na Ukrainie - ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). Zdaniem agencji jest to zasługa rosnącego eksportu m.in. do Chin, Indii oraz Turcji.
16.05.2023

Unia musi zaostrzyć politykę wobec Indii, które odsprzedają rosyjską ropę jako paliwo

Unia Europejska powinna zaostrzyć politykę wobec Indii, które odsprzedają rosyjską ropę do Europy w postaci paliwa rafinowanego, w tym diesla, oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
16.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Pełen ropy FSO Safer dalej groźny. ONZ ma problem z budżetem

Specjalnej ONZ-owskiej agencji nie udało się póki co zebrać funduszy na operację opróżnienia zacumowanego przy jemeńskim wybrzeżu FSO Safer, który w każdej chwili może spowodować olbrzymią katastrofę ekologiczną.
10.05.2023

UE proponuje zakaz dostępu do swoich portów statkom omijającym sankcje

Unia Europejska zaproponowała wprowadzenie zakazu dostępu do swoich portów dla statków, które próbują ominąć sankcje nałożone na rosyjską ropę - napisała w poniedziałek agencja Bloomberg.
08.05.2023

Financial Times: PKN Orlen wciąż szuka zamienników dla rosyjskiej ropy

Unia Europejska zakazała importu ropy z Rosji drogą morską, ale nie nałożyła sankcji na surowce transportowane poprzez rurociąg Przyjaźń. Według „Financial Times” w dalszym ciągu korzysta z niej PKN Orlen.
08.05.2023

USA skonfiskowały ładunek irańskiej ropy zanim Iran przejął tankowiec Advantage Sweet

Stany Zjednoczone, na mocy sankcji nałożonych na Teheran, skonfiskowały ładunek irańskiej ropy na kilka dni przed zajęciem w czwartek przez irańską marynarkę wojenną tankowca Advantage Sweet pływającego pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała w piątek agencja Reutera.
29.04.2023

Prezes PKN Orlen: Od Rosjan już nic nie kupujemy

Uniezależniliśmy Polskę w 100 procentach od gazu i ropy z Rosji. I nie czekaliśmy na nałożenie przez UE sankcji. Sami podejmowaliśmy zdecydowane działania – powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
12.04.2023

Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej

W 2022 r. żeglugą śródlądową w Niemczech przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. Odnotowano jedynie wzrost o 12,1 procent w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.
04.04.2023

Łączenie platform wydobywczych z offshore wind to greenwashing – oceniają aktywiści ekologiczni

Aktywiści ekologiczni z organizacji „Friends of the Earth Scotland” odnieśli się do wyników raportu North Sea Transition Authority (NSTA) na temat bezpośrednich emisji generowanych przy wydobyciu ropy i gazu. Te wzrastają, a sygnały o łączeniu platform wiertniczych z farmami wiatrowymi może być nieprzydatne.
03.04.2023

Coraz większe obawy IMO w związku z flotą cieni

Agencja ONZ, która nadzoruje działalność żeglugową, wyraziła po raz kolejny narastające obawy w związku z działalnością floty tankowców cieni - wezwała rządy do podjęcia dalszych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
02.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Eurostat: import ropy z Rosji do UE w przeciągu 2022 r. spadł z 24-31 proc. do 4 proc.

W okresie od ostatniego kwartału 2021 r. do stycznia 2022 r. Rosja dostarczała 24-31 proc. ropy na rynek unijny. W grudniu 2022 r. import rosyjskiej ropy stanowił 4 proc. zapotrzebowania UE – poinformował we wtorek Eurostat. Pozycję największego dostawcy ropy do UE zajęły Stany Zjednoczone.
28.03.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

Premier: byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy

Byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę wywiadzie na "Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha". Przeprowadziliśmy to i dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy - wskazał.
15.03.2023

Wenezuela prowokuje i wysyła do Kuby supertankowiec umieszczony na amerykańskiej czarnej liście

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA w poniedziałek załadowała supertankowiec ogromną ilością ropy naftowej i paliwa dla Kuby. Ma to pomóc wyspiarskiemu, objętemu sankcjami państwu przezwyciężyć kryzys energetyczny oraz powtarzającymi się przerwami w dostawach prądu.
14.03.2023

Metanowiec Lech Kaczyński w Świnoujściu. Konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen i wiceprezesa Rady Ministrów

Wczoraj w godzinach popołudniowych do świnoujskiego terminalu gazowego po raz pierwszy zawinął metanowiec Lech Kaczyński. W związku z tym trwa konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
12.03.2023

ONZ przepompuje ropę z rozpadającego się jemeńskiego FCO Safer

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

Wyciek z zatopionego tankowca zagraża morskim ekosystemom na Filipinach

Filipiński urząd ds. środowiska i katastrof alarmuje, że trzeba natychmiast powstrzymać wyciek z zatopionego tankowca. Zagraża to morskiej faunie i florze, a także gospodarce morskiej regionu.
06.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Rosja przeładowuje ropę pod nosem Polski?

Reuters twierdzi, że Rosjanie przepompowują ropę naftową ze statku na statek na Zatoce Gdańskiej.
02.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

PKN Orlen i Saudi Aramco analizują wspólne projekty petrochemiczne. Jeden powstanie w Gdańsku

PKN Orlen i Saudi Aramco przyśpieszą prace w ramach działalności badawczo - rozwojowej i rozpoczęły analizę wspólnych projektów petrochemicznych poza granicami kraju - poinformował PAP dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Dodał, że plany firm dotyczą też Polski.
01.03.2023

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, lecz maklerzy podają, że surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już czwarty z kolei miesiąc ze zniżką notowań.
28.02.2023

Służby przygotowują się do usunięcia jachtu w pobliżu Hawajów. Wezwano śmigłowiec

Zespół specjalistów z powodzeniem opróżnił paliwo z luksusowego jachtu, który osiadł na mieliźnie w zatoce Honolua koło Maui (jednej z wysp Hawajów). Operacja usunięcia zalegającej jednostki jest w toku.
28.02.2023

Orlen dementuje informacje. W ubiegłym roku nie podpisał kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy

Biuro prasowe koncernu podkreśliło na Twitterze, że spółka nie podpisała w 2022 roku żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie. W ten sposób odpowiedziało na wcześniejszy wpis szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.
27.02.2023

We wtorek dowiemy się więcej o dostawach ropy do Polski

Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji nt. projektów rozwojowych - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek. W sobotę spółka przekazała, że dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane.
26.02.2023

PKN Orlen będzie intensyfikował wydobycie ropy i gazu

PKN Orlen zintensyfikuje wydobycie ropy naftowej i gazu w Polsce - powiedział PAP dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński. W tym roku spółka zainwestuje w ten segment w Polsce i Norwegii 6,4 mld zł - podano w piątek.
24.02.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Sun Ship Management Ltd. może wkrótce zostać objęta sankcjami UE. W tle transport rosyjskiej ropy z użyciem "floty cieni"

Mająca swoją siedzibę w Dubaju firma przewozowa jest na celowniku europejskich służb z racji na jej powiązania z rosyjskim przedsiębiorstwem żeglugowym Sowkomflot jako do nie dawna spółka zależna. Istnieje obawa, że należące do niej statki służą do omijania sankcji.
17.02.2023

PKN Orlen: od wybuchu wojny w Ukrainie nie było konieczności korzystania z zapasów obowiązkowych

W czwartek członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski poinformował, że od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych
16.02.2023

Bloomberg: Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji

Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji, bo z trudem obchodzi zachodnie sankcje, korzystając z własnej floty - poinformowała w środę agencja Bloomberg.
15.02.2023

Ceny ropy w dół; inwestorzy skupiają się na innych ryzykach niż decyzja Rosji

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po dużym wzroście notowań w piątek, wywołanym decyzją Rosji o mniejszych dostawach ropy od marca o 500 tys. baryłek dziennie. Inwestorzy już nie zwracają uwagi na te postanowienia, a bardziej skupiają uwagę na innych czynnikach ryzyka dla rynków paliw - podają maklerzy.
13.02.2023

Od marca Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 5 proc.

Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej - poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.
10.02.2023

W ubiegłym roku 87 proc. ropy dostarczanej do Polski drogą morską pochodziło z innych kierunków niż rosyjski

W 2022 r. 87 proc. ropy naftowej dostarczanej drogą morską do Polski przez Naftoport pochodziło z innych kierunków niż rosyjski. Większość dostaw surowca realizowano z Arabii Saudyjskiej i Norwegii. Miało to związek z sankcjami wobec Rosji i jej sektora naftowego po agresji na Ukrainę - poinformował PERN.
09.02.2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ traderzy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.
08.02.2023

Norweski rząd chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w poniedziałek nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.
07.02.2023

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.
05.02.2023

Rosyjska flota "tankowców cieni" rozrasta się w zastraszającym tempie

Według giganta Trafigura - rosyjska flota "tankowców cieni" - które transportują rosyjską ropę na całym świecie, powiększyła się do około 600 jednostek.
05.02.2023

Rada UE zatwierdziła pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych

Rada (państwa członkowskie) UE w sobotę formalnie przyjęła dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
04.02.2023

Branża nie spodziewa się w najbliższych tygodniach gwałtownych wzrostów cen paliw

Nie ma podstaw, by w najbliższych tygodniach spodziewać się poważnych zaburzeń rynkowych czy gwałtownych wzrostów cen paliw - poinformowały w piątek organizacje POPiHN i PIPP. Bazy paliw i zbiorniki na stacjach są pełne; paliw w Polsce nie zabraknie - dodały.
03.02.2023

Orlen: jesteśmy zabezpieczeni i w pełni przygotowani na embargo na rosyjski diesel

W Polsce, jak i w Unii Europejskiej jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Powstały i wiąż tworzą się nowe szlaki handlu tym produktem, które pozwolą zastąpić rosyjski olej napędowy paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin - dodał.
03.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
02.02.2023

Prezes PKN Orlen: zerwaliśmy z uzależnieniem od rosyjskiego surowca

Spółka PKN Orlen zapewnia, że jest przygotowana do całkowitej rezygnacji z rosyjskiej ropy, jeżeli będą wprowadzone kolejne sankcje na jej import. Jej prezes Daniel Obajtek zaznaczył, że zerwali z uzależnieniem od rosyjskiego surowca, a obecnie 10% rosyjskiej ropy trafia do rafinerii grupy.
01.02.2023

Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji

Jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji, na co jesteśmy przygotowani – podało w niedzielę biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na zarzuty posła PO Jana Grabca.
29.01.2023

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.
28.01.2023

Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.
27.01.2023

Impas w ustalaniu nowych sankcji w UE? Co dalej z ropą?

W Brukseli prace nad 10. pakietem sankcji UE wobec Rosji i kolejnym wobec Białorusi zwolniły. Komisja Europejska nadal nie przedstawiła propozycji nowych restrykcji. „Polska jest rozczarowana brakiem propozycji ze strony Komisji” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
23.01.2023

Rosyjska ropa ma iść w świat na chińskich tankowcach. Niebezpieczny deal?

Rząd w Moskwie szuka sposobów na ominięcie sankcji narzuconych mu przez państwa sprzeciwiające się agresji na Ukrainę. Tym razem w proceder zostały włączone tankowce należące do chińskich armatorów.
16.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Bułgaria. Rząd będzie negocjował z Grecją budowę ropociągu umożliwiającego uniezależnienie się od dostaw z Rosji

Bułgarski rząd upoważnił w środę ministerstwo energetyki do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia budowy ropociągu, łączącego port Burgas z greckim Aleksandrupoli. Rozmowy ze stroną grecką będą dotyczyć m.in. źródła finansowania projektu w celu jego zrealizowania do końca 2024 r. Rurociąg ma pozwolić na zastąpienie dostaw surowca z Rosji.
04.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

KO domaga się wyjaśnienia kwestii zawyżania cen paliw przez Orlen przed 1 stycznia

Koalicja Obywatelska będzie oczekiwać wyjaśnień w związku z zamieszaniem wokół nagłych zmian cen paliw, a dokładnie ich nagłego spadku po nowym roku. Klub KO będzie oczekiwać wyjaśnienia m.in. od ministra aktywów państwowych.
03.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji - oświadczył w sobotę prezes koncernu Daniel Obajtek.
31.12.2022

Neptune Energy i Ørsted badają możliwości zasilania węzłów energetycznych Morza Północnego

Spółka naftowo-gazowa Neptune Energy oraz deweloper morskiej energetyki wiatrowej Ørsted nawiązały współpracę w celu zbadania możliwości zasilania nowych zintegrowanych węzłów energetycznych na Morzu Północnym energią elektryczną pochodzącą z morskiej energetyki wiatrowej.
29.12.2022

Obajtek: 90 proc. ropy w naszych rafineriach będzie z innego kierunku niż z Rosji

90 proc. ropy która trafi do rafinerii Orlenu będzie z innego kierunku niż rosyjski - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział ponadto jak najszybsze powstanie z zależnych spółek jednej spółki wydobywczej w Polsce i jednej w Norwegii.
28.12.2022

Odwet Putina. Nie będzie ropy dla krajów stosujących limit cen

Putin podpisał dekret o zakazie dostaw ropy do odbiorców, którzy stosują limit cen.
27.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
23.12.2022

Ropa WTI zyskuje, Rosja zapowiada spadek wydobycia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskały w bieżącym tygodniu ponad 5 proc., a surowiec WTI kosztuje w piątek z rana nieco ponad 78 USD za baryłkę. Rosja grozi obniżeniem wydobycia nawet o 700 tys. baryłek dziennie w odpowiedzi na limit cen ropy ustalony przez kraje Zachodu.
23.12.2022

PERN planuje kolejne stanowisko dla tankowców w Dębogórzu

Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - mówi PAP prezes PERN Paweł Stańczyk.
22.12.2022

Rotterdam. Przeładunki w cieniu wojny i sankcji

62 mln ton z prawie 470 mln ton przeładunków w porcie w Rotterdamie powiązane jest z przewozami do i z portów w Rosji – wynika z danych CBS, Urzędu Statystycznego Niderlandów. Przez ten port przechodzi wiele nośników energii importowanych z Rosji.
20.12.2022

Orlen gotowy na wstrzymanie importu ropy z Rosji w razie nałożenia sankcji

PKN Orlen nie przedłuży kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, który wygasa w styczniu 2023 r. Drugi z długoterminowych kontraktów z dostawcami rosyjskimi przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia sankcji - poinformowała we wtorek spółka.
20.12.2022

Nie ma ryzyka niekontrolowanej sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej, w taki sposób aby to zagroziło polskiemu bezpieczeństwu.
19.12.2022

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji otrzymał łącznie 19 wniosków w ramach procesu dzierżawy morskiej energii wiatrowej w ramach programu” Innowacyjność i ukierunkowanie na ropę i gaz” (Innovation and Targeted Oil and Gas, INTOG).
13.12.2022

Price cap działa? Z Rosji wypływa o połowę mniej tankowców

Pierwsze dni po wprowadzeniu przez UE zakazu importu ropy drogą morską ruch tankowców wypływających z rosyjskich portów spadł o połowę.
07.12.2022

Kownacki: Spóźnione embargo na rosyjską ropę

Embargo na zakup rosyjskiej ropy sprowadzanej drogą morską czy też ceny maksymalne na ropę to działania potrzebne, ale spóźnione, ocenia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
07.12.2022

Indie będą nadal kupować rosyjską ropę

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział we wtorek, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje UE.
06.12.2022

PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande

Norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Wydobycie ma ruszyć w pod koniec 2025 r. - poinformowało we wtorek PGNIG.
06.12.2022

"FT": u wybrzeży Turcji tankowce stoją w korku po wprowadzenie limitu cen na ropę z Rosji

U wybrzeży Turcji zaczyna się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków - podaje w poniedziałek "Financial Times".
05.12.2022

BBC: wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę podbija jej cenę, może zakłócić dostawy

Wprowadzenie przez UE, G7 i Australią limitu cenowego na ropę z Rosji podbiło jej cenę i zapewne trend ten utrzyma się, zwłaszcza, że kraje OPEC+ podtrzymały decyzję o ograniczeniu wydobycia surowca. Rosną obawy o zakłócenia w dostawach - informuje w poniedziałek BBC.
05.12.2022

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

Załadowany ropą statek Lana, pływający pod banderą Iranu, dostarczył w piątek do Syrii ładunek, który Stany Zjednoczone skonfiskowały wcześniej w okolicach Grecji, kończąc tym samym trwającą miesiącami epopeję niepewności co do załadowanych zapasów surowca.
05.12.2022

Wspólnie oświadczenie Estonii, Litwy i Polski na temat mechanizmu wprowadzającego limit cen ropy naftowej

Mechanizm dot. limitu cen ropy zapewni skuteczność sankcji nałożonych na rosyjską ropę naftową - podkreślają we wspólnym oświadczeniu ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie Estonii, Litwy i Polski. Limit ten jest tylko jednym z elementów odpowiedzi na rosyjską agresję przeciw Ukrainie - dodają.
04.12.2022

WIDEO: Barka z 900 baryłkami paliwa poszła na dno

W zatoce Paria na Morzu Karaibskim zatonęła barka dostawcza transportująca 900 baryłek oleju napędowego. Władze Trynidadu i Tobago obawiają się katastrofy ekologicznej.
04.12.2022

Rada UE oficjalnie ustaliła limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów

Rada UE (państwa członkowskie) poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu.
03.12.2022

"FT": Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
03.12.2022

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

USA. Minister Yellen: limit ceny na rosyjską ropę natychmiast uderzy w dochody Putina

Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australią limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji - przekazała minister skarbu USA Janet Yellen. Pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę został uzgodniony w piątek.
03.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

Szynkowski vel Sęk: limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody

Dzięki skutecznym polskim negocjacjom wspólnie z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody - napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
03.12.2022

UE i G7 wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem w nagraniu zamieszczonym na Twitterze, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską.
02.12.2022

Ropa w USA zalicza najmocniejszy tygodniowy wzrost cen od 2 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, a w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od prawie 2 miesięcy - informują maklerzy.
02.12.2022

Scania dostarczy silniki dla statków przeznaczonych do likwidacji zagrożeń ropopochodnych

Szwedzkie przedsiębiorstwo dostarczające pojazdy i silniki zostało wybrane przez Marine Spill Response Corporation (MSRC) do wyposażenia siłowni na pięciu statkach klasy Skimmer, budowanych przez Rozema Boat Works.
02.12.2022

UE wstępnie zgadza się na limit cenowy na rosyjską ropę morską w wysokości 60 dolarów za baryłkę

Idea limitu zaproponowana przez państwa G7 przeszła przez rządy Unii Europejskiej, które wstępnie zgodziły się na ustaloną cenę. Muszą jeszcze zatwierdzić ją pisemnie, choć polskie władze wciąż naciskają na ustalenie jak najniższego limitu.
02.12.2022

Orlen przejmuje stacje paliw na Węgrzech i rozszerzy sieć tych placówek na Słowacji

Grupa Orlen przejęła i rozpoczyna rebranding 79 stacji paliw na Węgrzech, funkcjonujących obecnie pod marką Lukoil. Ponadto koncern nabędzie do połowy 2024 r. 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech - podał w czwartek PKN Orlen.
01.12.2022

Rosyjskie zawirowania ze sprzedażą ropy naftowej napędzają rynek tankowców

Od grudnia w życie wchodzą surowe sankcje na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Wpływa to na stawki statków dostawczych za przewóz, w zdecydowanej mierze na ich wzrost.
01.12.2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawiła raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.
30.11.2022

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.11.2022

Polska zablokowała propozycję KE dotyczącą limitu cenowego na rosyjską ropę

Polska miała zablokować propozycję Komisji Europejskiej na limit cenowy na rosyjska ropę na poziomie 65 dolarów za baryłkę, gdyż jej zdaniem proponowana kwota powinna być niższa. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w Brukseli.
25.11.2022

Szwajcaria za limitem cenowym na eksport rosyjskiej ropy drogą morską

Rząd Szwajcarii poinformował w środę, że przyjął kolejne sankcje wobec Rosji, dostosowane do ósmego pakietu sankcji Unii Europejskiej w związku z wojną na Ukrainie.
23.11.2022

Premier Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 roku. Dodał przy tym, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Węgry. Nie działa ropociąg „Przyjaźń”; premier Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń” – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.
15.11.2022

Obecność statków z rosyjską ropą na morzu budzi międzynarodowe spory

Na początku września państwa należące do G7 zgodziły się egzekwować niską cenę sprzedaży rosyjskiej ropy. Planuje się, że limit cenowy zostanie wprowadzony 5 grudnia na sam surowiec, natomiast 5 lutego następnego roku zostanie rozszerzony na produkty naftowe. Nie mniej obawy budzi scenariusz, w którym okazuje się, że nie będzie to przestrzegane i sprzedaż drogą morską będzie odbywać się ponad założone limity.
11.11.2022

Hiszpania wstrzymała import ropy naftowej z Rosji

Hiszpania zakończyła importowanie ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej - wynika z opublikowanych we wtorek danych Korporacji Rezerw Strategicznych (Cores), odpowiedzialnej za zarządzanie rezerwami paliwowymi w Hiszpanii.
08.11.2022

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Euronav spodziewa się dobrych perspektyw na rynku dużych tankowców

Belgijski gigant w sektorze transportu ropy drogą morską ogłosił wyniki finansowe na trzeci kwartał 2022 roku. Według jego wyliczeń odnotował wzrost zysków, a także przewiduje zamknąć ten rok z dużym plusem.
07.11.2022

Nielegalny handel ropą na morzu spowoduje więcej wypadków

Nałożone na Rosję sankcje handlowe spowodowały zwiększenie zjawiska tzw. „mrocznej floty” tankowców uczestniczących w nielegalnym handlu ropą. To z kolei może spowodować więcej wypadków zbiornikowców.
07.11.2022

Wielka Brytania nie będzie ubezpieczać statków przewożących rosyjską ropę

Brytyjskie Ministerstwo Skarbu potwierdziło, że od 5 grudnia nie pozwoli brytyjskim ubezpieczycielom ubezpieczać statków przewożących rosyjską ropę.
06.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Bank Światowy: eksport rosyjskiej ropy może spaść o 2 mln baryłek dziennie

Bank Światowy ocenił w środę, że z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i związanych z nią sankcji, a także ograniczenia możliwości transportu i jego ubezpieczenia, eksport rosyjskiej ropy może spaść nawet o 2 mln baryłek dziennie.
26.10.2022

Hiszpania. Media: Rosjanie omijają sankcje, sprzedając na M. Śródziemnym paliwo z tankowców

Rosjanie poprzez pływające pod banderami innych państw tankowce sprzedają na Morzu Śródziemnym ropę naftową, co służy omijaniu unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - napisały we wtorek hiszpańskie media.
25.10.2022

PERN: dostawy ropy do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych

Dostawy ropy naftowej do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych po rozszczelnieniu jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń" - poinformował PERN. Zapewniono, że rafinerie w Polsce otrzymują surowiec zgodnie z planem, a sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla kierowców.
12.10.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Stawki wynajmu morskich platform wiertniczych mogą wzrosnąć dwukrotnie – ostrzega branża

Firmy naftowe walczą obecnie o nowe zasoby. Maja one zastąpić ograniczone dostawy rosyjskiego surowca z powodu zachodnich sankcji nałożonych na skutek inwazji Moskwy na Ukrainę. Sytuacji nie pomagają rosnące ceny wynajmu platform wiertniczych.
22.09.2022

USA. Amerykańscy senatorowie nalegają na sankcje wtórne na rosyjską ropę

Demokratyczni i republikańscy senatorowie wezwali we wtorek, by administracja prezydenta Joe Bidena nałożyła sankcje wtórne na międzynarodowe banki, dla ochrony pułapu cenowego, jaki kraje G7 planują nałożyć na rosyjską ropę w związku z inwazją na Ukrainę.
21.09.2022

Bloomberg: dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych najniższe od 14 miesięcy

Dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych spadły w sierpniu do najniższego poziomu od 14 miesięcy - podał we wtorek Bloomberg. To skutek spadku cen rosyjskiej ropy z powodu zachodnich sankcji.
13.09.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

Minister Moskwa: odcięcie się od rosyjskich wpływów poprawi stabilność energetyczną Europy

Odcięcie się od rosyjskich wpływów poprawi stabilność energetyczną Europy, to również ważny krok naprzód, który ograniczy rosyjski potencjał finansowania wojny z Ukrainą - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na spotkaniu z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem.
05.09.2022

Media: Koncern Shell nie dołączy do nowego rosyjskiego projektu energetycznego Sachalin 2

Brytyjski gigant naftowy Shell poinformował Rosję, że nie będzie uczestniczyć w nowym projekcie energetycznym Sachalin 2.
02.09.2022

Kuba zwróciła się do USA o pomoc w usuwaniu skutków pożaru w Matanzas

MSZ Kuby poinformował w piątek, że rząd tego kraju zwrócił się do amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o wsparcie naukowe i techniczne niezbędne przy usuwaniu skutków wielkiego pożaru cystern z ropą naftową w mieście portowym Matanzas, który wybuchł w nocy 5 sierpnia i został opanowany dopiero po tygodniu.
27.08.2022

Francja. "Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową ropociągu Gdańsk-Płock

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową rurociągu ropy naftowej łączącego bazę surowcową w Gdańsku (Pomorskie) z podobną bazą w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie). Spółka poszukuje w tym celu wydajnych, ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań - poinformował PERN.
18.08.2022

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków Aramco

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podała w niedzielę firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie.
14.08.2022

Na Węgry znów płynie ropa „Przyjaźnią”

Rurociągiem „Przyjaźń” znów płynie ropa naftowa na Węgry – poinformowało w czwartek węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu w komunikacie.
11.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią"; dostawy ropy na Węgry mogą ruszyć za kilka dni

Węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni – poinformowała spółka w środę.
10.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki

To nasze wydobycie bardzo poprawiło wyniki - ocenił członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen Janusz Szewczak. W efekcie wysokich cen ropy w drugim kwartale, segment wydobycia ropy i gazu wypracował zysk operacyjny na poziomie 304 mln zł - poinformował Orlen w piątek.
05.08.2022

Rosja prawdopodobnie znalazła port pozwalający jej obejść sankcje naftowe

Wygląda na to, że Rosja znalazła port pozwalający jej dostarczać ropę naftową z obejściem zachodnich sankcji, jest to niewielki egipski terminal naftowy El-Hamra – informuje agencja Bloomberg.
04.08.2022

Kanada i Niemcy rozmawiały o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

Bezpieczeństwo energetyczne, w tym zakończenie importu ropy i gazu z Rosji, oraz bezpieczeństwo żywnościowe były tematami rozmów prowadzonych w środę przez szefowe dyplomacji Kanady i Niemiec, Melanie Joly i Annalenę Baerbock.
03.08.2022

Szefowie MSZ państw G7: rozważamy wszelkie metody, by nie pozwolić Rosji korzystać z wysokich cen ropy

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 wydali we wtorek oświadczenie, w którym zapewniają, że biorą pod uwagę wykorzystanie wszelkich metod, by nie pozwolić Rosji na uzyskiwanie wyjątkowo dużych dochodów dzięki wysokim cenom ropy.
02.08.2022

Chińska flota tankowców przeładowuje z rosyjskich statków ropę na środku Atlantyku

Chińska flota tankowców odbiera rosyjską ropę na środku Atlantyku. Tym samym Moskwa podejmuje niebezpieczną próbę wysłania więcej ropy na wschód - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Daily Telegraph" za "Lloyd's List", brytyjskim czasopismem zajmującym się żeglugą morską.
29.07.2022

Czarny rynek tankowców

Dane Vortexa, platformy w branży energetycznej, pokazują, że Iran, Rosja i Wenezuela walczą o sprzedaż ropy do Azji. Według analizy rosnący eksport ropy obłożonej sankcjami przez Rosję zmusił niektórych bliskowschodnich dostawców do obniżenia cen w obliczu konkurencji.
24.07.2022

Wenezuela. Reżim Nicolasa Maduro oferuje państwom UE dostawy ropy naftowej

Reżim prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro zaproponował władzom państw Unii Europejskiej możliwość dostaw ropy naftowej w związku z nasilającym się kryzysem energetycznym na świecie.
20.07.2022

Ropa i węgiel z Rosji - rząd Niemiec podał terminy uniezależnienia

Rząd Niemiec chce, by kraj od 1 sierpnia uniezależnił się od rosyjskiego węgla, a od 31 grudnia także od rosyjskiej ropy naftowej. "Za kilka tygodni nie będziemy już potrzebować rosyjskiego węgla" - powiedział sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Joerg Kukies.
13.07.2022

Pływające separatory ropy i wody oczyszczą porty i mariny

Branża morska boryka się z zanieczyszczeniami powierzchni wód produktami ropopochodnymi. O ile stosowane są różne metody bezpieczeństwa, to wycieki zdarzają się w portach, marinach i na otwartych wodach. Austriacka firma Freylit zaprojektowała mobilny separator, gdy oczyszcza powierzchnie wodne ze szkodliwych zanieczyszczeń.
08.07.2022

Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu

Na rosyjskim złożu Sachalin-1 produkcja spadła 22 razy. Według oficjalnych źródeł przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”.
08.07.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Ropa w USA lekko zyskuje; na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną. Na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie gospodarcze., które wstrząsają rynkami towarowymi. Rosną zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych - podają maklerzy.
07.07.2022

Zełenski skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy mimo sankcji nałożonych na Moskwę przez UE i USA.
05.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

PERN przygotowany do zaopatrywania w ropę naftową dostarczaną do Polski drogą morską

Jeżeli sankcje wobec Rosji wejdą w życie i odbiór ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostanie wstrzymany, PERN i jego infrastruktura są przygotowane by zaspokoić zgłaszane wcześniej przez klientów potrzeby w zakresie zaopatrzenia w surowiec dostarczany drogą morską - zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Rosyjskie tankowce dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.
24.06.2022

Chiny. Ekspert: Chińczycy wycofują się z rosyjskich inwestycji w sektorach objętych sankcjami, ale zwiększyli import rosyjskiej ropy

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie stanowisko władz Chin pozostaje bez zmian. Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje – ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.
24.06.2022

"Spiegel": Amerykanie na szczycie G7 chcą ustalić limit cen na rosyjską ropę - 50 USD za baryłkę

Nałożone na Rosję sankcje w niewielkim stopniu ograniczyły jej dochody ze sprzedaży surowców. Rząd USA chce to zmienić i podczas nadchodzącego szczytu G7 naciskać na ograniczenie cen rosyjskiej ropy. Amerykanie mają już plan: nałożenie pułapu cenowego na rosyjską ropę poprzez stworzenie „antyrosyjskiego kartelu” – pisze w środę portal tygodnika „Spiegel”.
22.06.2022

Rosja zakłóca eksport kazachskiej ropy

Dwie trzecie ropy eksportowanej przez Kazachstan przechodzi przez rosyjski terminal naftowy na Morzu Czarnym. Rosjanie jednak będą ograniczać przepustowość terminalu w najbliższych tygodniach. Powodem są rzekome niewybuchy na dnie morza w tym rejonie.
22.06.2022

Chiny. Import ropy naftowej z Rosji w maju wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chiński import ropy naftowej z Rosji wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym do rekordowego poziomu w maju, wypierając Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę, gdyż chińskie rafinerie skorzystały z przecenionych dostaw w obliczu sankcji nałożonych na Moskwę za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera.
20.06.2022

Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
18.06.2022

Rosja przekonuje, że może ominąć embargo na ropę importowaną drogą morską

3 czerwca Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji (w tym Białorusi) za agresję na Ukrainę. KE wprowadziła embargo na ropę naftową sprowadzaną drogą morską. Do końca roku UE chce zrezygnować z importu około 90 proc. ropy z Rosji. Federacja przekonuje, że bez problemu może obejść wprowadzone zakazy.
17.06.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

PERN uzależnia inwestycje od zapotrzebowania rafinerii

PERN jest przygotowany na odbiór różnych gatunków ropy z różnych kierunków. Jeśli zapotrzebowanie klientów wzrośnie, spółka może przygotować program inwestycyjny – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.
13.06.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

O czym dyskutowano na konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”?

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
06.06.2022

Rosną opłaty za tankowce. Winna niestabilność geopolityczna i ceny paliwa żeglugowego

Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), gwałtownie rosną stawki za europejskie tankowce z powodu niestabilności geopolitycznej i kosztów paliwa żeglugowego.
03.06.2022

Hiszpania chce ropę z Nigerii

Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
03.06.2022

Wall Street Journal: rosyjscy producenci ropy wymykają się sankcjom

Eksporterzy ukrywają pochodzenie rosyjskiej ropy, mieszając ją z innymi surowcami i ukrywając jej pochodzenie - informuje w środę Wall Street Journal. Według dziennika główną rolę w tym procederze odgrywają indyjskie rafinerie, dzięki którym Rosji udało się znacznie zwiększyć eksport ropy.
01.06.2022

Ukraińskie MSZ: z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy

Z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy naftowej; ograniczy to możliwości finansowania wojny przez Moskwę – poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy.
31.05.2022

Główny port morski w Rumunii uzależniony od dostaw paliw z Rosji

Czarnomorski port w Konstancy, główny ośrodek transportu morskiego w Rumunii, jest uzależniony od dostaw paliw z Rosji - ogłosił we wtorek minister obrony tego kraju Vasile Dincu. Zapewnił, że w najbliższym czasie rząd podejmie działania, służące likwidacji tej zależności od Moskwy.
31.05.2022

Premier: bezpieczeństwo dostaw ropy do Polski nie jest zagrożone

Bezpieczeństwo energetyczne Polski, bezpieczeństwo dostaw ropy do kraju nie są zagrożone - podkreślił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki pytany o konsekwencje kolejnego pakietu sankcji na Rosję.
31.05.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

Anna Moskwa: w najbliższych dniach dopracowanie szczegółów ws. zakazu importu rosyjskiej ropy do UE

Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.05.2022

UE. Rada Europejska porozumiała się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.
31.05.2022

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.
30.05.2022

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE. Najważniejsza zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską – wynika ze źródeł PAP. To około dwie trzecie transportu rosyjskiej ropy.
29.05.2022

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
25.05.2022

W sprawie gazu Europa nie była naiwna, ale chciwa

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa – oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu.
25.05.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Tankowce z ropą stoją od lutego – a za nimi staje światowa gospodarka

Eksport irańskiej ropy do Chin gwałtownie spadł od początku wojny na Ukrainie, ponieważ Pekin preferował mocno przecenione rosyjskie baryłki, pozostawiając prawie 40 milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanych na tankowcach na morzu w Azji i szukających nabywców.
22.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym

Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.
18.05.2022

W. Brytania. Greenpeace zablokował tankowiec z rosyjską ropą

Aktywiści Greenpeace zablokowali grecki tankowiec z rosyjską ropą w porcie w Essex w niedzielę wieczorem. Policja zatrzymała 15 osób, rzecznik brytyjskiego rządu uznał postępowanie członków organizacji za "nie do zaakceptowania" - podaje w poniedziałek Sky News.
16.05.2022

Czy z Naftoportu popłynie ropa do Niemiec? Moskwa: polsko-niemiecki model biznesowy niemożliwy, bez wycofania Rosjan z rafinerii Schwedt

Wycofanie rosyjskiego udziału z rafinerii Schwedt jest podstawowym warunkiem Polski w pomocy dot. zwiększenia niezależności Niemiec od rosyjskiej ropy - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że bez tego, żaden model biznesowy w tej sprawie nie jest możliwy.
13.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

Źródło unijne: rozmowy ws. embarga na rosyjską ropę - na spotkaniu szefów MSZ w poniedziałek

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. „Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis” – dodała ta osoba.
13.05.2022

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.
12.05.2022

PGNiG intensyfikuje wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć w tym roku o ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego więcej ponad zakładaną prognozę. Dzięki temu łączna produkcja spółki może sięgnąć w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu. Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe paliwo wydobywane w Norwegii przez Grupę Kapitałową PGNiG trafi do Polski.
11.05.2022

Saudyjski minister energii: świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne

Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne; wolne moce przerobowe zmniejszają się we wszystkich sektorach - powiedział we wtorek saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman. Jego wystąpienie odnotowała agencja Bloomberg.
10.05.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

Premier Japonii: Stopniowo wygasimy import rosyjskiej ropy

Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie – zapowiedział w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida.
09.05.2022

Tankowiec z rosyjską ropą musiał opuścić holenderskie wody

Przewożący rosyjską ropę tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla, który nie mógł przez tydzień zacumować w holenderskich portach, opuścił w piątek wieczorem niderlandzkie wody – poinformował na Twitterze szef związku zawodowego FNV Havens Asmae Hajjari.
07.05.2022

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

Jak podają źródła, w proponowanym przez UE planie kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję znajduje się również możliwość zablokowania transportu rosyjskich surowców przez instytucje zarejestrowane w krajach unijnych.
05.05.2022

Przydacz o zakazie importu rosyjskiej ropy: opowiadamy się za maksymalnym skróceniem zaproponowanych okresów

Optujemy i przekonujemy partnerów, aby ten okres dotyczący zakazu importu rosyjskiej ropy był maksymalnie krótki - mówił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Mamy jednak świadomość, że trzeba osiągnąć porozumienie i wspólny mianownik dla wszystkich państw - zaznaczył.
05.05.2022

Ropa wciąż drożeje; wkrótce decyzja OPEC+ w sprawie dostaw surowca w czerwcu

Ropa naftowa drożeje kolejną sesję, Inwestorzy czekają na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji w sprawie dostaw ropy z krajów tego sojuszu w czerwcu - informują maklerzy.
05.05.2022

Źródło: Unia proponuje, by embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku; nie ma porozumienia

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.
04.05.2022

Rosja kontynuuje swój arktyczny projekt naftowy

Rosnieft kontynuuje prace nad swoim projektem naftowym Vostok Oil, który ma zagospodarować złoża ropy wzdłuż rzeki Jenisej. Na przebieg inwestycji nie wpływają europejskie sankcje.
04.05.2022

Reuters: Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w środę przez Komisję Europejską w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - informuje w środę agencja Reutera za źródłem unijnym.
04.05.2022

APA: KE przekazała projekt nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przewidującego embargo na import ropy

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała w nocy z wtorku na środę agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.
04.05.2022

Od momentu agresji na Ukrainę do Rotterdamu przypłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
03.05.2022

Holenderskie media: unijny bojkot ropy odbije się na portach w Amsterdamie i Rotterdamie

Europejski bojkot rosyjskiej ropy w dłuższej perspektywie będzie katastrofą dla rosyjskiej gospodarki, ale trzeba się przygotować na to, iż obecnie wywinduje on ceny tego surowca – pisze w poniedziałek holenderski dziennik De Telegraaf.
02.05.2022

Niemcy. Szefowa MSZ: popieramy embargo na ropę z Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. "W ramach UE prowadzimy działania kampanię na rzecz wspólnego wycofywania (rosyjskiej) ropy naftowej w ramach (przygotowywanego) szóstego pakietu sankcji” - powiedziała szefowa MSZ w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD.
02.05.2022

W Porcie Amsterdam nie chcą tankowca z rosyjską ropą. Sprzeciw pracowników [WIDEO]

Pływający pod banderą Wysp Marshalla statek „Sunny Liger”, który transportuje rosyjską ropę, nie może zacumować w porcie w Amsterdamie. Powodem jest sprzeciw pracowników portu ze względu na ładunek z Rosji. Wcześniej tankowiec nie mógł zatrzymać się w Szwecji, bo pracowników doków odmówili jego obsługi.
02.05.2022

Ceny ropy naftowej tanieją przez lockdown w Chinach

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Rekordowy rozładunek zbiornikowca z olejem napędowym w Porcie Gdynia

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeprowadzono rekordowy rozładunek zbiornikowca, który dostarczył tam 46 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej. To największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie - podała w środę spółka.
27.04.2022

Obajtek: PKN Orlen gotowy na wszystkie scenariusze w związku z embargiem na rosyjską ropę

PKN Orlen jest gotowy na wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji wokół ewentualnego embarga na ropę z Rosji – powiedział PAP prezes spółki Daniel Obajtek.
25.04.2022

Naimski: jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją

Jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Potwierdził też, że gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany do użytku w październiku br. i popłynie nim pierwszy gaz z szelfu norweskiego.
22.04.2022

Rumunia rusza z offshore

W piątek premier Rumunii, Nicolae-Ionel Ciucă podpisał długo wyczekiwaną w kraju umowę offshore.
21.04.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Analitycy: dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja - mało realna

Dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja, pozostaje mało realna - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków, do pierwszej połowy kwietnia podaż tylko rosyjskiej ropy spadła o 700 tys. baryłek dziennie.
21.04.2022

Szefowa dyplomacji Niemiec: zakończymy import ropy z Rosji do końca roku

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.
20.04.2022

Grecja. Zatrzymany rosyjski tankowiec przewoził irańską ropę

Grecja zatrzymała rosyjski tankowiec u wybrzeży wyspy Eubea w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę - poinformowała we wtorek grecka straż przybrzeżna. Statek przewoził ropę z Iranu, która - jak podają miejscowe służby - nie jest przedmiotem konfiskaty.
19.04.2022

Łotwa. Do końca roku kryzys energetyczny w sferze dostaw produktów naftowych

Łotwa ogłosiła do końca roku kryzys energetyczny w sferze dostaw produktów naftowych - podaje we wtorek portal Delfi, powołując się na decyzję rządu w Rydze.
19.04.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Zamówienia na statki zasilane paliwami alternatywnymi przeważają

Według danych Clarksons Research ponad połowa z zamówionych w I kwartale tego roku statków ma być napędzana paliwami alternatywnymi.
15.04.2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.
13.04.2022

Rumuński koncern Petrom zrezygnował z importu rosyjskiej ropy naftowej

Największy paliwowy koncern Rumunii, spółka Petrom zrezygnowała z importu rosyjskiej ropy naftowej. Decyzja władz firmy, jak wskazują lokalne media, ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.
13.04.2022

Tankowiec z rosyjską ropą zablokowany przez Greenpeace w porcie w Antwerpii

Aktywiści Greenpeace przez sześć godzin blokowali w porcie w Antwerpii w nocy z sobotę na niedzielę zacumowanie tankowca przewożącego rosyjską ropę. Protestujący przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę przykuli się łańcuchami do jednej ze śluz.
10.04.2022

Shell nie zrezygnował z rosyjskich surowców

Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.
09.04.2022

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).
07.04.2022

PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
07.04.2022

Obajtek: PKN Orlen zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw ropy z kierunku wschodniego

Pod względem zaopatrzenia w ropę naftową PKN Orlen jest zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw z kierunku wschodniego - zapewnił prezes koncernu Daniel Obajtek w wywiadzie dla Magazynu GO!, periodyku Grupy Orlen. Według niego finalizacja przejęcia PGNiG powinna odbyć się do końca roku.
06.04.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Rosja. Płoną magazyny ropy w Biełgorodzie niedaleko granicy z Ukrainą

W magazynie ropy w Biełgorodzie w Rosji niedaleko granicy z Ukrainą wybuchł pożar. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow oskarża o jego spowodowanie ukraińskie wojska, jednak strona ukraińska nie potwierdza swojego udziału, o czym pisze portal Ukrainska Prawda.
01.04.2022

Japonia podejmie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej

Minister przemysłu Japonii oświadczył w piątek, że jego kraj podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej.
01.04.2022

Obajtek: 70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu spoza kierunku rosyjskiego

70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu pochodzi spoza kierunku rosyjskiego - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że w rafinerii w Możejkach od wybuchu wojny 100 proc. ropy pochodzi spoza Rosji.
31.03.2022

PGNiG nie komentuje dekretu Putina ws. płatności za gaz w rublach

PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami - podkreśliła w oświadczeniu spółka. Media poinformowały w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach.
31.03.2022

Katar pomoże uniezależnić się Berlinowi od Rosji dzięki LNG

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, Niemcy dążą do ​​zmniejszenia swojej zależności energetycznej od surowców oferowanych przez Putina. Berlin prowadzi negocjacje kontraktowe z Katarem związane z długoterminowym dostawami LNG.
31.03.2022

Na giełdach paliw trwa mocna wyprzedaż ropy; na rynek wkroczą Amerykanie

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw mocno spadają w czwartek po sygnałach, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa ponowne sięgnięcie po ropę ze strategicznej rezerwy Stanów Zjednoczonych (SPR) w celu obniżenia cen surowca. Teraz uwolnienie ropy z rezerw może być ogromne - nawet 180 mln baryłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy - informują maklerzy.
31.03.2022

Gaz i ropa w górę

W środę zdrożały gaz i ropa. Na giełdzie holenderskiej cena gazu wzrosła o prawie 8,9 proc., do 118 dolarów za MWh. Ropa zaś zdrożała w Londynie o prawie 3,3 proc.
30.03.2022

W 2022 kończą się kontrakty na dostawy z Rosji gazu i ropy

Z końcem 2022 r. przestają obowiązywać długoterminowe kontrakty polskich firm: na dostawy gazu od Gazpromu dla PGNiG i ropy od Rosniefti dla PKN Orlen. W mocy pozostanie obowiązujący dłużej naftowy kontrakt PKN Orlen z firmą Tatnieft.
30.03.2022

Minister Moskwa: jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu, pomaga OZE

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa. Minister podała także, że rozwija się energetyka odnawialna, a do 2030 roku w planowanych aukcjach jest ponad 30 GW.
30.03.2022

Orlen zamówił 28 tankowców z ropą

Grupa ORLEN, od początku wojny w Ukrainie, nie realizuje zakupów spotowych ropy Ural, czyli rosyjskiej. W tym czasie na potrzeby rafinerii Koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie zamówiono już 28 tankowców z alternatywnymi gatunkami rop. Uniezależnienie od dostaw ropy z kierunku wschodniego było możliwe dzięki konsekwentnej dywersyfikacji dostaw prowadzonej w ciągu ostatnich czterech lat. Jednocześnie PKN ORLEN będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych.
30.03.2022

Morawiecki: będziemy robili wszystko, by do końca roku odejść od rosyjskiej ropy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie gotowa do końca roku odejść od rosyjskiej ropy, zaś w najbliższych miesiącach zrezygnować z rosyjskiego węgla.
30.03.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

Po dwóch dniach zniżek ceny ropy na giełdach znów w górę

Ceny ropy powracają do wzrostów po dwóch poprzednich sesjach ze spadkami notowań surowca. Inwestorzy zachowują ostrożność w ocenach perspektyw deeskalacji wojny Rosji z Ukrainą, która trwa już 2. miesiąc i nadal wstrząsa nastrojami na globalnych rynkach - informują maklerzy.
30.03.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
29.03.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawiony zostanie plan odchodzenia od importu z Rosji m.in. ropy

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa przedstawią plan odchodzenia od dostaw z Rosji m.in. ropy - zapewnił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
29.03.2022

UBS: wojna w Ukrainie przyczynia się do długoterminowego ryzyka wzrostu cen ropy Brent

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.
29.03.2022

W poniedziałek ropa naftowa na rynkach tanieje o ponad 6 proc.

W poniedziałek notowania ropy na rynkach idą w dół. Baryłka Brent kosztuje nieco ponad 113,5 dol., baryłka amerykańskiej ropy WTI - ponad 106,5 dol.
28.03.2022

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro.
28.03.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

"Die Welt": Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Rada Europejska: Unia wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe

Unia Europejska wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe - czytamy we wnioskach zakończonego w piątek wieczorem dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.
25.03.2022

Von der Leyen: zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych

Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.
25.03.2022

Holandia. Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych, skupia się na OZE

ING wycofuje się z finansowania nowych pól wydobycia ropy i gazu - poinformował bank w komunikacie prasowym. Największy bank w Niderlandach chce za to pożyczać więcej pieniędzy na projekty w zakresie wytwarzania zielonej energii.
25.03.2022

PGNiG planuje przeznaczyć na inwestycje w tym roku 10,8 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeznaczyć na inwestycje w tym roku 10,8 mld zł, z czego 3,5 mld zł w sektor poszukiwania i wydobycia - poinformowało PGNiG w czwartkowym sprawozdaniu zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PGNiG.
24.03.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Niemcy. Scholz przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji

Kanclerz Scholz pozostaje przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji. Stanowisko rządu niemieckiego pozostaje niezmienne - powiedział Scholz po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą we wtorek w Berlinie. Powściągliwie podchodzi do wykluczenia Rosji z grupy G20.
22.03.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

We wtorek ropa naftowa na rynkach tanieje

Notowania ropy na rynkach we wtorek spadają. Baryłka Brent potaniała do poziomu 114,25 dolarów, a za baryłkę amerykańskiej ropy WTI płacono 107,95 dolarów.
22.03.2022

Prezydent Duda: musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu

Musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu - powiedział we wtorek w Sofii prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. To jest dzisiaj także wielkie zadanie dla całej Unii Europejskiej - podkreślił.
22.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Ropa drożeje czwartą sesję z rządu na światowych giełdach paliw

Ceny ropy rosną czwartą sesję z rządu na giełdach paliw na świecie, a surowiec zmierza do zaliczenia najdłuższej serii wzrostów notowań od miesiąca. Inwestorzy oceniają sygnały z UE, że kraje Unii mogą zbliżać się do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy, aby w ten sposób ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainę - informują maklerzy.
22.03.2022

MKiŚ: w 2021 r. Polska importowała z Rosji prawie dwie trzecie ropy

W okresie styczeń-listopad 2021 r. Polska importowała prawie 21,5 mln ton ropy naftowej, z czego 63,6 proc. z Rosji - wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
21.03.2022

Müller: Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dot. ropy, gazu i węgla

Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji przeciwko Rosji dot. kwestii ropy, gazu i węgla - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że sprawa importu rosyjskiego węgla musi być uregulowana na poziomie UE oraz że premier skieruje w tej sprawie list do RE.
21.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Ceny ropy mocno rosną; nie widać końca wojny na Ukrainie, a Huti atakują A. Saudyjską

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie mocno rosną w trakcie poniedziałkowego handlu - to już 3. z kolei sesja ze zwyżkami notowań surowca. Niedługo minie miesiąc, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, a końca wojny nie widać. Do tego Huti atakują obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, która jest kluczowym eksporterem ropy naftowej, a władze Chin walczą z kolejną falą Covid-19 - informują maklerzy.
21.03.2022

Financial Times: Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie

W marcu Rosja eksportowała do Indii 360 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi prawie czterokrotność średniej z 2021 roku - poinformował w piątek dziennik Financial Times.
18.03.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

Polska postuluje kolejne sankcje na rosyjską ropę, gaz i węgiel

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli apelował w piątek m.in. o objęcie sankcjami gazu, ropy i węgla jako głównych źródeł dochodów Rosji – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sadoś podkreślał na spotkaniu, że jeśli UE nie przestanie kupować tych surowców od Rosji, będzie dostarczać Putinowi pieniądze na finansowanie wojny na Ukrainie.
18.03.2022

W piątek rano cena ropy naftowej rośnie

Baryłka ropy na giełdzie Nymex w Nowym Jorku w piątek rano kosztowała 104,99 dolarów, o 1,95 proc. więcej. Z kolei ropa Brent na rynku londyńskim kosztowała 107,89 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 1,17 proc.
18.03.2022

Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2022

Ropa w USA rośnie po trzech dniach spadków, inwestorów wystraszył raport MAE

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną w czwartek rano po trzech dniach spadków z rzędu, a inwestorów wystraszył raport Międzynarodowej Agencji Energii o możliwym ograniczeniu podaży surowca o 3 mln baryłek dziennie - informują maklerzy.
17.03.2022

Boris Johnson nie przekonał władz ZEA i Arabii Saudyjskiej do zwiększenia wydobycia ropy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas środowej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej nie zdołał uzyskać od ich władz żadnych konkretnych zobowiązań do zwiększenia wydobycia ropy naftowej, co miałoby pomóc zastąpić ropę rosyjską.
17.03.2022

Francuski premier: do 2027 roku zakończymy importowanie ropy i gazu z Rosji

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.
16.03.2022

IEA: w kwietniu wydobycie ropy w Rosji może znacząco spaść

W kwietniu na rynku ropy może pojawić się szok podażowy, spowodowany znaczącym ograniczeniem wydobycia ropy w Rosji - ostrzega Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). IEA szacuje możliwe ograniczenia wydobycia na 3 mln baryłek dziennie.
16.03.2022

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.
16.03.2022

Napaść Rosji na Ukrainę. Zakłócenia dostaw, m.in. drogą morską, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają we wtorkowej analizie eksperci banku Goldman Sachs.
15.03.2022

Ropa w USA już poniżej 100 USD za baryłkę, spadki cen nabierają rozpędu

Ceny ropy w Nowym Jorku są już poniżej 100 USD za baryłkę - "gorączka" na rynkach ropy mija, i to szybko - informują maklerzy.
15.03.2022

Obajtek: Będziemy analizować umowy z Rosnieftem i Tatnieftem na dostawy rosyjskiej ropy

Nie mamy tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy, jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji. Orlen będzie jednak analizował umowy z rosyjskimi kontrahentami. Ta z Rosnieftem wygasa na przełomie 2022/2023 - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
14.03.2022

Prezes PKN Orlen: portfel kontraktów zabezpiecza dostawy ropy z różnych kierunków

Dostawy ropy dla PKN Orlen są zabezpieczone dzięki umowom z różnymi dostawcami - oświadczył w poniedziałek prezes spółki Daniel Obajtek. Jak dodał, Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny i niewykluczone, że powstanie on w Gdańsku.
14.03.2022

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
14.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Są chętni na rosyjską ropę. Statki już w gotowości

Jak donoszą branżowe źródła, już wschodnie spółki przygotowują już kilka statków, które mają transportować ropę z Rosji do Indii.
13.03.2022

W. Brytania. Media: Johnson chce, by saudyjska ropa zastąpiła rosyjską

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać jej władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na ropę rosyjską - podał w sobotę dziennik "The Times".
13.03.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
12.03.2022

Większość Niemców za embargiem na rosyjski gaz i ropę

Większość Niemców opowiada się za wstrzymaniem importu ropy i gazu z Rosji po wybuchu wojny na Ukrainie - wynika z badania opinii Politbarometr telewizji ZDF, cytowanego w piątek przez dziennik "Die Welt". Większość opowiada się też za niewygaszaniem elektrowni jądrowych.
11.03.2022

Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat

Kilka lat wystarczy, aby znacząco zmniejszyć import surowców z Rosji. Najskuteczniejszym sposobem, aby osiągnąć ten cel, jest zmniejszenie zużycia energii poprzez działania proefektywnościowe w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Należy wzmocnić inwestycje w ramach OZE - twierdzą analitycy Konfederacji Lewiatan.
11.03.2022

BM Reflex: ropa staniała, a na stacjach korekty spadkowej jeszcze nie widać

Od początku inwazji ceny benzyny wzrosły na stacjach średnio o 27 proc., oleju napędowego o 41 proc. i autogazu o 39 proc. Ropa staniała, ale na stacjach korekty spadkowej jeszcze nie widać. Możliwa będzie w kolejnym tygodniu - oceniła w piątek analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.
11.03.2022

Dostawy ropy do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, w Czechach i na Litwie są w pełni zabezpieczone

Dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, w Czechach i na Litwie są w pełni zabezpieczone. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy surowca będą realizowane z kierunków alternatywnych - podał wewnętrzny miesięcznik koncernu „Magazyn GO!”.
11.03.2022

Komisarz UE Breton: do końca 2022 r. zmniejszymy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Do końca tego roku zmniejszymy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu, a do października zapełnimy w 90 proc. wszystkie magazyny gazu, które zostaną połączone dla całej Unii Europejskiej - oświadczył w piątek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla France Info.
11.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Eksporterzy ropy naftowej i firmy wydobywcze z USA nie chcą wywołać nadpodaży surowca

Choć amerykański rząd zabiega o gwarancję szybszego zwiększania produkcji ropy naftowej, nie spieszą się do tego kraje eksportujące surowiec, a nawet amerykańskie koncerny wydobywcze, które obawiają się się nadpodaży surowca - oceniła w piątek analityczka DM BOŚ Dorota Sierakowska.
11.03.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

Prezes PKN Orlen: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
08.03.2022

Media: Prezydent Biden ogłosi we wtorek embargo na rosyjską ropę

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Podobne informacje podały inne media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.
08.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
08.03.2022

Australijska rafineria odmawia zakupu rosyjskiej ropy

Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

Kupowanie "ropy w worku". Kto zarabia na napaści Rosji na Ukrainę. Czy tylko rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?

Shell kupił w piątek 4 marca ropę od Rosji po obniżonej cenie i wydał komunikat, że decyzja o zakupie paliwa po obniżonej cenie była „trudna”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaatakował firmę energetyczną, pytając na Twitterze: „Czy rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?”
07.03.2022

Ceny ropy windują do góry i zaliczą najsilniejszy tygodniowy wzrost od niemal 2 lat

Ropa na rynkach paliw drożeje, a notowania tego surowca zaliczą w tym tygodniu najmocniejszą zwyżkę od niemal 2 lat. Inwazja Rosji na Ukrainę mocno wstrząsnęła globalnymi rynkami i spowodowała wzrost obaw o możliwe załamanie podaży, a ceny surowca wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r. - informują maklerzy.
04.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Rośnie cena ropy i ryzyko kryzysu energetycznego na globalnych rynkach

Ceny ropy na światowych giełdach paliw mocno rosną w reakcji na coraz silniejsze obawy, że kolejne nałożone przez kraje Zachodu sankcje na Rosję - aby ją izolować za jej inwazję na Ukrainę - zwiększają ryzyko kryzysu energetycznego na świecie - informują maklerzy.
28.02.2022

PIE: stopniowo uniezależniamy się od dostaw rosyjskiego gazu i ropy

Rosja jest tylko siódmym partnerem eksportowym Polski i nie ma jej wśród pięciu najważniejszych odbiorców branż, które są głównymi motorami polskiego eksportu - podał w piątek Polski Instytut Ekonomiczny. Stopniowo uniezależniamy się od dostaw rosyjskiego gazu i ropy - dodał.
25.02.2022

Eksperci: mamy wystarczającą ilość ropy i paliw

Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej i paliw; magazyny są pełne - zapewniły w piątek we wspólnym komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, by kupować paliwa na zapas - dodano.
25.02.2022

Ropa drożeje z powodu obaw o możliwe zakłócenia w dostawach surowca

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw rosną w reakcji na obawy inwestorów, że dojdzie do zakłóceń w globalnych dostawach surowca z powodu nasilającego się konfliktu Rosja-Ukraina - informują maklerzy.
25.02.2022

PERN: transport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" zgodnie z harmonogramem

Transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.
24.02.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

Namibia będzie wydobywać ropę

Po tym, jak poszukiwania prowadzone przez Shell u wybrzeży Namibii okazały się pomyślne, afrykański kraj postanowił nadać priorytet projektowi ustanowienia produkcji na polu naftowym do 2026 roku.
09.02.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

W USA wahania cen na rynku paliw, zapasy ropy maleją

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku waha się podczas czwartkowej sesji, inwestorzy oceniają mocniejszy od oczekiwań spadek amerykańskich zapasów ropy, co jest dowodem, że zapotrzebowanie na paliwa jest mocne pomimo fali koronawirusa - Omikronu - informują maklerzy.
30.12.2021

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Na Morzu Północnym po raz pierwszy od 25 lat nie doszło do poważnych wycieków ropy i gazu

Na Morzu Północnym jest bezpieczniej – wynika z raportu organizacji branżowej Oil and Gas UK (OGUK). Po raz pierwszy w 2020 roku nie doszło do poważnego wycieku ropy naftowej i gazu, odkąd 25 lat temu zaczęto prowadzić rejestry. Sama jednak liczba mniejszych incydentów nie zmniejszyła się znacząco od 2016 roku, w którym zarejestrowano najmniej wydarzeń.
15.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO]

Z początkiem października ruszył specjalny system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic, pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. To jedyna w Europie i unikalna w skali światowej instalacja.
28.10.2021

Izrael poszuka ropy i gazu u wybrzeży Sahary Zachodniej

Maroko podpisało porozumienie z izraelską firmą Ratio Petroleum Energy na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Atlantyku, w tym w rejonie miasta Ad-Dachla w Saharze Zachodniej, terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Izraelska firma otrzymała prawo do wyłącznej eksploracji wybrzeży poprzez jej filię Ratio Gibraltar – podał zgodnie ze źródłami izraelskimi „Energia News”, na które powołał się „El Espanol” we wtorek.
26.10.2021

Terytorium Somalii zwiększy się o roponośne 100 tys. km2 morza

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał Somalii 100 tys. km2 terytorium morskiego należącego dotąd do Kenii – poinformował w środę "Der Spiegel". Ocenia się, że obszar jest zasobny w ropę naftową i gaz.
13.10.2021

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.
06.10.2021

Norwegia. Kampania przedwyborcza oscyluje wokół ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Wyciek ropy po huraganie w USA. Nurkowie ustalają źródło

Ekipa nurków spróbuje w niedzielę zlokalizować źródło wycieku ropy, który pojawił się po huraganie Ida w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu portowego miasta Port Fourchon w stanie Luizjana. Zdjęcia satelitarne wykazały, że rozciągająca się na kilometry plama ropy dryfuje na wschód, około 19 km od wybrzeża zatoki – poinformowała straż wybrzeża USA (USCG).
05.09.2021

Zatrzymanie tankowca w Indonezji, czyli dlaczego Kambodża nie będzie naftowym potentatem

Tankowiec MT Strovolos został zatrzymany przez Indonezję na jej wodach terytorialnych. Indonezyjczycy oskarżają kapitana jednostki o nielegalny załadunek ropy w Kambodży i kotwiczenie na indonezyjskich wodach bez zezwolenia. Wszystko przez to, że nie wiadomo, do kogo należy przewożona na statku ropa.
03.09.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Cena ropy w USA idzie w górę; rynki liczą na wzrost popytu

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
28.07.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Cena ropy w USA lekko spada, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje niewielki spadek, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji. Analitycy wskazują, że rosnący popyt i zacieśnienie po stronie podaży jest równoważone przez obawy o perspektywy dla wzrostu PKB na świecie wobec nawrotu pandemii Covid-19.
23.07.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

Ceny ropy w USA rosną po największej wyprzedaży od września

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę, natomiast w poniedziałek jej cena zanotowała największy spadek od września 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że niska podaż surowca może doprowadzić do wzrostu cen. Niewielki wzrost zaliczyła też cena miedzi.
20.07.2021

Powódź w Niemczech. Czy ropa i olej napędowy mogły zanieczyścić zbiorniki wodne?

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (LANUV) w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia podejrzewa, że powodzie spowodowały przedostanie się do zbiorników wodnych m.in. ropy naftowej i oleju napędowego. Pierwsze plamy oleju zostały znalezione na Renie w pobliżu Bad Honnef.
19.07.2021

OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy

Ministrowie OPEC+ uzgodnili w niedzielę zwiększenie podaży ropy od sierpnia, aby obniżyć ceny, które osiągnęły 2-1/2-roczne maksima, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii koronawirusa.
19.07.2021

W co grają politycy w rosyjskim koncernie naftowym Zarubieżnieft?

Były premier Francji Francois Fillon został powołany do zarządu rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Zarubieżnieft – podała agencja AFP, powołując się na listę jego członków, udostępnioną w sobotę na stronie internetowej specjalizującej się w ujawnianiu informacji o rosyjskich firmach.
04.07.2021

PKN Orlen: KE wydłużyła czas na realizację środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu

Komisja Europejska wydłużyła do 14 listopada termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos - podał w piątek Orlen. KE w ramach tych środków nakazała m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu i prawie 400 stacji paliw.
02.07.2021

W USA ropa zalicza najlepszą pierwszą połowę roku od 2009

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje, a kończącą się I połowę roku zaliczy do najlepszych od 2009 r. - informują maklerzy.
30.06.2021

Ropa w USA staniała najmocniej od 4 tygodni i jej cena nadal spada

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w czwartek najmocniej od 4 tygodni, a podczas piątkowego handlu surowiec nadal traci na wartości - informują maklerzy.
18.06.2021

Kryzys paliwowy w USA pogłębia się, a ropa zyskuje

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie rośnie i jest w pobliżu 65 USD za baryłkę. Pogłębia się kryzys paliwowy związany z zakłóceniami pracy rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
12.05.2021

Ceny ropy w USA wyższe, a zapasy surowca najniższe od końca lutego 2021

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA wzrosła po tym, jak amerykańskie zapasy surowca znalazły się na najniższym poziomie od końca lutego 2021 - informują maklerzy.
06.05.2021

Ceny ropy w USA w górę. OPEC+ spodziewa się silnego globalnego ożywienia w 2021 r.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 62 USD za baryłkę w reakcji na oceny krajów sojuszu OPEC+, że tym roku nastąpi silne globalne ożywienie - informują maklerzy.
27.04.2021

Trzecia sesja ze spadkami cen ropy w USA - to najsłabszy okres od 18 III

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci już 3 sesję z rzędu - to najsłabszy okres dla notowań ropy od 18 marca. Po raz pierwszy od miesiąca wzrosły amerykańskie zapasy tego surowca, a tymczasem kryzys zdrowotny w Indiach pogłębia się, co może negatywnie wpłynąć na kondycję globalnej gospodarki - informują maklerzy.
22.04.2021

Spadki cen ropy w USA, na rynkach rosną obawy o pandemię i popyt

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje kolejną sesję. Na rynkach rosną obawy o nasilającą się pandemię Covid-19 w niektórych częściach świata, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa - informują maklerzy.
21.04.2021

Ropa w USA zalicza najlepszy tydzień od początku marca

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza kończący się tydzień jako najlepszy od początku marca - ceny surowca od poniedziałku zwyżkowały o ok. 7 proc. - informują maklerzy.
16.04.2021

Ropa w USA po 63 USD z baryłkę, po zwyżce w środę o prawie 5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA są w pobliżu 63 USD za baryłkę, po zwyżce na zakończenie środowej sesji o niemal 5 proc. - informują maklerzy.
15.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki transportowej OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

W USA ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną o ponad 1 proc. po informacjach o zablokowaniu Kanału Sueskiego - informują maklerzy.
24.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Mauritius: Chiński trawler osiadł na mieliźnie, obawy o wyciek ropy

Pływający pod chińską banderą trawler z 16 członkami załogi i 130 tonami ropy osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu. Na nagraniach z drona widać ciemne plamy w pobliżu statku, ale władze zapewniają, że wyciek jest niewielki i znajduje się pod kontrolą.
09.03.2021

Rosja: Wyciek produktów naftowych i pożar na syberyjskiej rzece Ob

W Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym na Syberii Zachodniej doszło do wycieku z rurociągu firmy SiburTiumeńGaz i na rzece Ob wybuchł pożar. Władze Rosji oceniły w niedzielę, że w tej części podwodnego rurociągu mogło być około 700 ton produktów naftowych.
08.03.2021

Izrael: Iran ma związek z gigantycznym wyciekiem ropy na Morzu Śródziemnym

Iran jest powiązany z niedawnym wyciekiem na Morzu Śródziemnym ropy naftowej, który spowodował jedną z największych katastrof ekologicznych w historii Izraela - oświadczyła w środę izraelska minister ochrony środowiska Gila Gamliel. Dodała, że incydent ten jest przez Tel Awiw traktowany jako "akt terrorystyczny".
03.03.2021

W USA ropa drożeje o niemal 2 procent

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o niemal 2 proc. inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o poziomie dostaw ropy w kolejnych tygodniach - informują maklerzy.
01.03.2021

BIMCO: Armatorów tankowców czeka trudny rok

Po ciężkim ostatnim roku niski popyt znów będzie plagą na rynku tankowców, co w połączeniu zbyt dużą liczbą statków walczącą o coraz mniej towaru doprowadzi do mocnego kryzysu – stwierdzili eksperci z BIMCO.
01.03.2021

W USA ropa powyżej 63 USD/b i jeszcze zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.
25.02.2021

W USA wzrosły zapasy ropy - cena surowca spada

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje i kosztuje niewiele ponad 61 USD za baryłkę. Raport branżowy API pokazał, że wzrosły amerykańskie zapasy surowca - o ponad 1 mln baryłek - informują maklerzy.
24.02.2021

Ropa w USA zyskuje - blisko do 63 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o 1,5 proc. Niewiele już brakuje do 63 USD za baryłkę. Banki inwestycyjne i analitycy prognozują dalsze wzrosty cen i zacieśnianie sytuacji na rynku paliw - informują maklerzy.
23.02.2021

Izrael: Zamknięto wszystkie plaże po wycieku ropy z nieznanego statku

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
22.02.2021

Ropa w USA znów mocniej drożeje - Goldman Sachs prognozuje solidne zwyżki

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zyskuje ponad 1 proc., a Brent na ICE drożeje o 1,4 proc. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w ciągu najbliższych miesięcy Brent zdrożeje do 70 USD za baryłkę - informują maklerzy.
22.02.2021

Wyspy Salomona: Masowiec wylał ponad tysiąc ton paliwa do morza

Dwa lata po katastroficznym wycieku ropy w pobliżu miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO rząd Wysp Salomona musi sobie poradzić z podobnym incydentem.
22.02.2021

Ropa w USA coraz bliżej 62 USD, Brent po 65 USD - najwyżej od stycznia 2020

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza już do 62 USD za baryłkę. Brent na ICE zdrożała powyżej 65 USD/b - po raz pierwszy od stycznia 2020 r. To reakcja na kryzys energetyczny w USA, wywołany silnymi mrozami - informują maklerzy.
18.02.2021

Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 60 USD/b

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA utrzymują się powyżej 60 USD za baryłkę - najwyżej od 13 miesięcy - w reakcji na pogłębiający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych - informują maklerzy.
16.02.2021

Cena ropy w USA najwyższa od 13 miesięcy

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocno rośnie - o ponad 2 proc., a surowiec kosztuje najdrożej od 13 miesięcy - informują maklerzy.
15.02.2021

Cena ropy w USA spadła poniżej 58 USD/b

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadła poniżej 58 USD za baryłkę. Z ocen analityków wynika, że ceny ropy rosły za szybko i za wysoko - informują maklerzy.
12.02.2021

Ropa w USA blisko 59 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje kolejną sesję i podąża do 59 USD za baryłkę. Ropa Brent na ICE kosztuje ponad 61 USD/b, najwięcej od stycznia 2020 r. - informują maklerzy.
09.02.2021

Ropa w USA coraz droższa

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zyskuje kolejny dzień - surowiec jest już wyceniany powyżej 57 USD za baryłkę. 60 USD za baryłkę osiągnęła ropa Brent na ICE - informują maklerzy.
08.02.2021

Ropa w USA mocno powyżej 56 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje kolejną sesję w tym tygodniu i kosztuje już mocno powyżej 56 USD za baryłkę. Do 60 USD zmierzają notowania ropy Brent na ICE - informują maklerzy.
05.02.2021

Ropa naftowa w USA już po 55 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest już wyceniana po 55 USD za baryłkę po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji surowiec kosztował najdrożej od ponad roku - informują maklerzy.
03.02.2021

Ropa naftowa w USA powyżej 54 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA kosztuje powyżej 54 USD za baryłkę, po wzroście notowań o ponad 1 proc. Zainteresowanie inwestorów kupnem ropy wspiera słaby dolar USA i optymistyczne prognozy dotyczące popytu na paliwa. Jeśli WTI utrzyma obecny poziom cen do zamknięcia handlu, będzie to najwyższe notowanie ropy w USA od niemal roku - informują maklerzy.
02.02.2021

Rosną ceny ropy w USA

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na informacje, że kraje OPEC+ utrzymują dyscyplinę i przestrzegają ustalonych dla nich kwot dostaw ropy - informują maklerzy.
01.02.2021

Nowe wersje koronawirusa negatywnie wpłyną na popyt ropy

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci na wartości - na rynkach rosną obawy, że szybkie rozprzestrzenianie się nowych wersji koronawirusa i konieczność wprowadzania lockdownów w gospodarkach wpłynie negatywnie na krótkoterminowe prognozy popytu na paliwa - informują maklerzy.
29.01.2021

Ropa naftowa w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów - o prawie 10 mln baryłek - informują maklerzy.
28.01.2021

Ropa naftowa w USA zmierza do 53 USD/b, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
27.01.2021

BP drastycznie zmniejsza poszukiwania złóż ropy

Zmniejszenie poszukiwań nowych złóż ropy przez BP mocno uderzy w firmy zajmujące się esploracją, jak Transocean, które i tak znajdują się już w ciężkiej sytuacji.
27.01.2021

Ropa naftowa w USA wyceniana w pobliżu 52 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana w pobliżu 52 USD za baryłkę. Inwestorów niepokoi odradzająca się pandemia koronawirusa w niektórych częściach świata i powolne wprowadzanie szczepień - informują maklerzy.
26.01.2021

Ropa naftowa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie drożeje podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorów niepokoi mocny wzrost jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
25.01.2021

Ropa naftowa traci ponad 1 proc. - dominuje pesymizm co do popytu

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tarci w piątek ponad 1 proc., na rynkach dominuje pesymizm co do popytu na paliwa w krótkiej pespektywie z powodu nasilania się pandemii koronawirusa. Wzrostom notowań ropy nie sprzyja też umocnienie się kursu dolara USA - informują maklerzy.
22.01.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

Ropa w USA w górę - nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych rosną

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.
20.01.2021

Ropa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.
19.01.2021

Ropa w USA nie ma warunków do zwyżki cen

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nie ma warunków do zwyżki notowań - kurs dolara jest za wysoki, aby zachęcał inwestorów do zakupu surowców wycenianych w USD. Do tego na świecie sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie napawa optymizmem - informują maklerzy.
18.01.2021

Ropa tanieje; inwestorzy analizują wpływ pakietu fiskalnego na gospodarkę USA

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje. Na rynkach trwa analiza możliwego wpływu pakietu fiskalnego na amerykańską gospodarkę i potencjalne pobudzenie popytu na paliwa - informują maklerzy.
15.01.2021

Zwyżki cen ropy w USA wyhamowały

Zwyżki cen ropy na giełdzie paliw w USA wyhamowały. Inwestorzy analizują najnowsze dane o zapasach paliw - informują maklerzy.
14.01.2021

W USA najdłuższe pasmo wzrostów cen ropy od 2 lat

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza najdłuższe od niemal 2 lat pasmo wzrostów cen - to jeszcze nie koniec, bo surowiec nadal zyskuje na wartości - informują maklerzy.
13.01.2021

W 2020 roku spadło wydobycie ropy i gazu w Rosji

W Rosji w 2020 roku spadło wydobycie ropy i gazu, co częściowo jest efektem porozumienia z OPEC o redukcji wydobycia wobec spadku popytu na skutek pandemii. Mimo to Rosja zagospodarowuje kolejne złoża w Arktyce - pisze portal The Barents Observer. Wydobycie ropy spadło w 2020 roku o 8,6 proc., a gazu - o 6,2 proc.
12.01.2021

W USA ropa powyżej 52 USD/b

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 52 USD za baryłkę. Wysokie ceny surowca mogą zachęcić amerykańskich producentów ropy z łupków do zwiększenia dostaw - informują maklerzy.
12.01.2021

Ropa w USA zalicza 9. tydzień na plus

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i kończący się tydzień zaliczy już jako 9. na plus - informują maklerzy.
08.01.2021

Ropa w USA zakotwiczyła się w pobliżu 51 USD za baryłkę

Ropa naftowa na amerykańskiej giełdzie paliw zakotwiczyła się w pobliżu 51 USD za baryłkę. Zapasy surowca za Oceanem spadły aż o 8 mln baryłek, a Arabia Saudyjska zdecydowała, że obniży dostawy ropy - te czynniki wspierają ceny ropy - informują maklerzy.
07.01.2021

Kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

Grupa OPEC+, uzgodniła, że utrzyma w lutym limit wydobycia ropy, przy czym część członków kartelu nieznacznie go zmniejszy, a Rosja - zwiększy - podaje we wtorek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji.
05.01.2021

Ropa w USA na na minusie. OPEC+ zastanawia się nad produkcją w lutym

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Stanach Zjednoczonych lekko tanieje z notowaniem poniżej 48 USD za baryłkę. Kraje sojuszu OPEC+ nie zdecydowały wczoraj w sprawie dostaw ropy na globalne rynki paliw w lutym - decyzja ma zapaść dzisiaj.
05.01.2021

Ropa w USA coraz bliżej 50 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest coraz bliżej 50 USD za baryłkę, po zwyżce notowań już 4. sesję z rzędu. Wkrótce kraje sojuszu OPEC+ spotkają się, aby zdecydować czy podwyższyć poziom dostaw ropy na globalne rynki paliw - informują maklerzy.
04.01.2021

Ropa w USA kończy 2020 rok pozytywnym akcentem - jej amerykańskie zapasy spadają

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA kończy 2020 r. pozytywnym akcentem - spadkiem zapasów amerykańskiego surowca dwa razy mocniejszym niż prognozowali analitycy, a to dowodzi, że utrzymuje się ożywienie popytu na energię - informują maklerzy.
31.12.2020

Zapasy ropy spadły 3 tydzień z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA rosną powyżej 48 USD w reakcji na dane o spadku amerykańskich zapasów surowca, już 3. tydzień z rzędu - informują maklerzy.
30.12.2020

Ropa w USA zyskuje dzięki słabemu dolarowi

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA rosną w reakcji na słabszy kurs amerykańskiego dolara, co zachęca inwestorów do kupna surowców wycenianych w tej walucie. Nie znikają jednak zagrożenia dla rynków paliw związane z pandemią koronawirusa - informują maklerzy.
29.12.2020

Z terminalu w Butyndze wyciekła co najmniej tona ropy naftowej

Z należącego do koncernu Orlen Lietuva terminalu w Butyndze na północnym zachodzie Litwy w poniedziałek odnotowano wyciek ropy naftowej – potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas. Według Orlenu wyciekło około 1-2 ton surowca.
28.12.2020

Ropa w USA na małych minusach

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA nieznacznie zniżkują. Surowiec zakończył też cały poprzedni tydzień spadkiem notowań - po raz pierwszy od X - informują maklerzy.
28.12.2020

Cena ropy znowu w górę

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA idą w górę. Również ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkowały na zakończenie poprzedniej sesji. Inwestorzy liczą na zawarcie porozumienia handlowego między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
24.12.2020

Wenezuela mimo sankcji wznowiła bezpośrednie dostawy ropy do Chin

Wenezuela wznowiła bezpośrednie dostawy ropy naftowej do Chin – podała agencja Reutera, cytując dane dotyczące ruchu statków i wewnętrzne dokumenty. Wcześniej z powodu amerykańskich sankcji handel przez ponad rok odbywał się przez pośredników.
23.12.2020

Ropa w USA nadal pod presją, ceny surowca spadają

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są pod presją. Surowiec nadal tanieje - od początku tygodnia to już ponad 6 procent w dół. Rosną amerykańskie zapasy paliw, a to nie napawa rynkowych graczy optymizmem. Na dodatek prezydent USA może nie podpisać ustawy o stymulowaniu gospodarki - informują maklerzy.
23.12.2020

Działalność wydobywcza PGNiG przynosi korzyści samorządom

Opłaty i podatki, które PGNiG płaci gminom z tytułu eksploatacji ropy i gazu, pobudzają lokalną aktywność gospodarczą i społeczną. Dzięki temu dochody podatkowe samorządów, w których spółka prowadzi działalność wydobywczą, są aż o 9 proc. wyższe niż w innych gminach.
22.12.2020

Ropa w USA poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach wzrostów

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach zakończonych zwyżką notowań. Surowiec dzisiaj mocno tanieje w reakcji na doniesienia z Wielkiej Brytanii o nowym wariancie koronawirusa - informują maklerzy.
21.12.2020

Kolejny tydzień ze wzrostem notowań cen ropy

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA zaliczają już 7. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - informują maklerzy.
18.12.2020

Ropa w USA najdroższa od 10 miesięcy i wciąż zyskuje

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są na najwyższym poziomie od 10 miesięcy i nadal rosną - informują maklerzy.
17.12.2020

Wahania na rynkach ropy

Ceny ropy na giełdach paliw wahają się w reakcji na zwiększenie się amerykańskich zapasów surowca - na razie więc mamy przerwę we wzrostach na rynkach paliw - informują maklerzy.
16.12.2020

Media: irański tankowiec przypłynął do Wenezueli po ropę

Tankowiec Ndros, wyczarterowany przez National Iranian Oil Company (NIOC), przybył do Wenezueli po ropę w ramach zacieśniania więzi między obu krajami objętymi sankcjami USA – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na odpowiednie dokumenty.
15.12.2020

Ceny ropy pod presją z powodu obostrzeń covidowych

Ceny ropy na giełdach paliw są pod presją z powodu obaw o mocniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, co może osłabić globalny popyt na paliwa. W dłuższej perspektywie notowaniom ropy może pomóc coraz większa dostępność szczepionek na Covid-19 - informują maklerzy.
15.12.2020

Ceny ropy w górę przed wprowadzeniem szczepionki na Covid-19 w USA

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w reakcji na rychłe wprowadzenie szczepionki na Covid-19 w USA i po informacjach o eksplozji tankowca na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.
14.12.2020

Ceny ropy zwyżkują już od 6 tygodni

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w piątek rano. Cały tydzień surowiec zaliczy do pozytywnych - ze zwyżką cen - i tak jest już od 6 tygodni.
11.12.2020

Notowania ropy rosną - rynki ignorują dane o potężnym wzroście zapasów surowca w USA

Ceny ropy zwyżkują. Rynki ignorują dane o potężnym wzroście amerykańskich zapasów surowca - o ponad 15 mln baryłek - drugim tak silnym wzroście w historii. Inwestorzy wolą skupiać uwagę na szczepionkach na Covid-19 - informują maklerzy.
10.12.2020

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają

Ceny ropy w USA spadają w reakcji na wzrost amerykańskich zapasów ropy, benzyny i paliw destylowanych.
09.12.2020

Ceny ropy spadają z najwyższych poziomów od 9 miesięcy

Ceny ropy na rynkach paliw spadają z najwyższych poziomów od 9 miesięcy, po piątym już z kolei tygodniu zakończonym wzrostem notowań - informują maklerzy.
07.12.2020

Kraje OPEC+ nieznacznie zwiększą limit wydobycia ropy

Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, postanowiły nieznacznie podnieść limit wydobycia ropy - podał dzisiajartek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji w tej sprawie.
03.12.2020

Ceny ropy nieznacznie się wahają przed decyzją OPEC+

Ceny ropy w USA nieznacznie się wahają przed kluczową dla rynków paliw czwartkową decyzją krajów sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.
03.12.2020

Ceny ropy pod presją - zapasy surowca w USA rosną, w czwartek decyzja OPEC+

Ceny ropy w USA są pod presją w reakcji na mocny wzrost amerykańskich zapasów tego surowca i niepewność co do decyzji OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.
02.12.2020

OPEC+ szuka konsensusu ws. wielkości produkcji, a ceny ropy spadają

Notowania ropy w USA spadają w reakcji na brak zgody w OPEC+ co do wielkości produkcji surowca od początku 2021 r.
01.12.2020

OPEC+ zamierza przedłużyć ograniczenia dotyczące wydobycia ropy

OPEC i jej partnerzy, na czele z Rosją, są skłonni przedłużyć ograniczenia dotyczące wydobycia ropy o kolejne dwa do trzech miesięcy – informuje „Wall Street Journal”, powołując się na źródła.
30.11.2020

Ceny ropy w USA mocno zniżkują - w niedzielę panel OPEC+ nic nie uzgodnił

Ceny ropy w USA mocno zniżkują - o ponad 2 proc. W niedzielę podczas panelu ministrów z OPEC+ nie doszło do osiągniecia porozumienia w sprawie wielkości dostaw ropy od stycznia 2021 r. - informują maklerzy.
30.11.2020

Przerwa w rajdzie na rynkach ropy, rosną napięcia dot. wielkości produkcji

Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw nastąpiła przerwa w rajdzie, gdyż w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy też utrzymać ją bez zmian.
27.11.2020

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.
26.11.2020

Ceny ropy w USA rosną - najlepszy czas od maja

Ceny ropy w USA rosną już piątą sesję - to najdłuższe pasmo zwyżek od maja. Niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy i słaby dolar dają inwestorom na rynkach paliw impet do działania.
26.11.2020

Ceny ropy w USA są najwyższe od sierpnia

Ceny ropy w USA powiększają wzrosty po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji surowiec kosztował najwięcej od sierpnia. Rynki opanował optymizm, że szczepionka na Covid-19 może zostać wprowadzona w ciągu kilku tygodni. Inwestorów cieszy też fakt, że w USA rozpoczyna się proces przekazywania władzy po listopadowych wyborach prezydenckich.
24.11.2020

Hafnia: Potrzebna dalsza konsolidacja rynku tankowców

Czołowy armator tankowców produktowych Hafnia Limited uważa, że potrzebna jest dalsza konsolidacja w tym sektorze, aby w pełni uwolnić wartość i synergię z dodatkowej skali operacyjnej.
23.11.2020

Cały proces rozbudowy magazynu paliw Góra objęty specustawą

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt, zakładający objęcie przepisami specustawy rurociągowej całego procesu rozbudowy możliwości kawernowego magazynu ropy i paliw Góra.
23.11.2020

Ceny ropy w USA blisko 12-tygodnioweg maksimum

Ceny ropy w USA rosną i są blisko 12-tygodniowego maksimum. W Stanach Zjednoczonych już za 3 tygodnie może pojawić się szczepionka na Covid-19 - informują maklerzy.
23.11.2020

Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża kryjącego 24 mld baryłek ropy naftowej

Emirat Abu Zabi ogłosił w niedzielę odkrycie nowych złóż ropy z łącznymi rezerwami 24 mld baryłek, z czego 22 mld to wydobywalna ropa niekonwencjonalna, a pozostałe 2 mld to ropa konwencjonalna, zwiększająca całkowite rezerwy krajowe do 107 mld baryłek.
22.11.2020

Ceny ropy w USA zaliczają 3. tydzień ze wzrostem

Ceny ropy w USA zaliczają już 3. tydzień ze wzrostem. Pozytywne informacje dotyczące szczepionki na Covid-19 przeważyły nad obawami o możliwej większej liczbie ograniczeń w gospodarkach, wynikających z globalnego wzrostu zachorowań - informują maklerzy.
20.11.2020

Inwestycje w norweskim sektorze ropy i gazu większe niż zakładano

Badanie przeprowadzone przez norweskie biuro statystyczne SSB ujawniło, że norweskie firmy naftowe i gazowe zintensyfikowały plany inwestycyjne w ostatnich miesiącach.
19.11.2020

Nieznaczne wahania cen ropy

Ceny ropy w USA nieznacznie się wahają po wzroście amerykańskich zapasów surowca o ponad 4 mln baryłek - informują maklerzy.
18.11.2020

PERN szuka dostawcy rur do budowy drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego

PERN poszukuje dostawcy rur i elementów orurowania do budowy drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk. Spółka ogłosiła właśnie przetarg w tej sprawie. Jak podała w ogłoszeniu, oferty w postępowaniu można tam składać do 14 grudnia.
17.11.2020

Ropa w USA drożeje w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki

Ceny ropy w USA rosną w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki na Covid-19. Z kolei OPEC+ przygotowuje się do spotkania, na którym oceni sytuację na globalnych rynkach paliw - informują maklerzy.
17.11.2020

Ropa w USA mocniej drożeje - prezydent-elekt nie zarządzi lockdownu

Ceny ropy w USA rosną o 1,5 proc. w reakcji na informacje, że prezydent-elekt Joe Biden nie zarządzi lockdownu. Zbliża się za to posiedzenie OPEC+, kluczowe dla rynków paliw - informują maklerzy.
16.11.2020

Ceny ropy spadają - zapasy surowca rosną

Ceny ropy w USA zniżkują drugą sesję z rzędu - zapasy amerykańskiego surowca niespodziewanie wzrosły w ub. tygodniu, a prognozy dotyczące globalnego popytu na paliwa są ponure.
13.11.2020

Cena ropa w USA nieznacznie spada

Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, a notowania surowca są powyżej 41 USD za baryłkę. Inwestorzy oceniają, że kraje OPEC+ mogą odłożyć decyzję o zwiększeniu dostaw ropy o 3-6 miesięcy.
12.11.2020

PERN zwiększył możliwości magazynowania ropy naftowej

PERN zwiększył o ok. 550 tys. metrów sześc. możliwości magazynowania ropy naftowej. Sześć nowych zbiorników do jej składowania oddano do użytku w dwóch obiektach spółki w Gdańsku - w Terminalu Naftowym i w bazie surowcowej. Według PERN, to milowy krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski.
10.11.2020

Rajd na rynku ropy zahamował po najmocniejszym wzroście cen surowca od maja

Ceny ropy w USA spadły poniżej 40 USD za baryłkę - rajd na rynku tego surowca zahamował po najmocniejszym wzroście notowań ropy od maja, wywołanym informacjami o szczepionce na koronawirusa - informują maklerzy.
10.11.2020

Silne wzrosty cen ropy w USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich

Notowania ropy w USA zauważalnie rosną po zwycięstwie Demokraty Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich.
09.11.2020

Ceny ropy spadają. Świat czeka na wynik wyborów w USA

Ceny ropy w USA zniżkują o ponad 2,5 proc. w związku z nasilająca się pandemią koronawirusa i brakiem jasności co do wyniku amerykańskich wyborów prezydenckich. W całym tygodniu surowiec w USA zyskuje na razie ponad 5 proc. - informują maklerzy.
06.11.2020

Usuwanie wycieku paliwa na Mauritiusie zakończy się najszybciej w styczniu

Oczyszczanie ogromnego wycieku paliwa ze statku, do którego doszło w sierpniu br. u wybrzeży Mauritiusa, zostanie prawdopodobnie zakończone do stycznia - poinformował dzisiaj właściciel masowca, japońska firma Nagashiki Shipping.
05.11.2020

Ropa w USA tanieje po najmocniejszym wzroście cen od miesiąca

Ceny ropy w USA zniżkują o ponad 1,9 proc. po najmocniejszym od miesiąca wzroście notowań w czasie poprzedniej sesji. Na rynkach maleją oczekiwania dużego bodźca fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki w reakcji na wciąż nieznane wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich - informują maklerzy.
05.11.2020

Ropa drożeje, złoto tanieje, dolar mocniejszy

Ceny ropy w USA mocno rosną, złoto tanieje, kurs dolara rośnie - w USA trwa ostra walka o to, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.
04.11.2020

Ropa zdrożała najmocniej od 3 tygodni

Ceny ropy w USA przystopowały we wzrostach po tym, jak w poniedziałek surowiec zyskał najmocniej od 3 tygodni. Inwestorzy oceniają sytuację licząc na to, że kraje OPEC+ odłożą w czasie decyzję o podwyższeniu dostaw swojej ropy od początku 2021 r. - informują maklerzy.
03.11.2020

Silne spadki cen ropy na początku tygodnia

Nowy miesiąc i nowy tydzień rozpoczyna się na globalnych giełdach paliw silnymi spadkami cen ropy - surowiec testuje 5-miesięczne minimum. To może być tydzień pełen turbulencji na rynkach ropy z powodu wprowadzanych w kolejnych gospodarkach lockdownów i zwiększania dostaw ropy z Libii - informują maklerzy.
02.11.2020

Projekt rozporządzenia ws. sposobu obniżania zapasów obowiązkowych ropy i paliw już gotowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało dziś i przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. szczegółowego sposobu obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.
30.10.2020

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca. Nastroje wśród inwestorów są mocno minorowe z powodu obaw, że odradzająca się pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie wpłynie na ograniczenie popytu na paliwa.
30.10.2020

Ceny ropy blisko 4-tygodniowego minimum

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie rosną, ale są blisko 4-tygodniowego minimum. Na nastroje na rynkach paliw wpływa zaostrzający się kryzys zdrowotny w Europie i mocniejszy od prognoz wzrost amerykańskich zapasów ropy.
29.10.2020

Ceny ropy spadają po znacznym wzroście jej zapasów

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są poniżej 39 USD za baryłkę. W USA zapasy surowca wzrosły w ubiegłym tygodniu o ponad 4,5 mln baryłek - trzy razy mocniej niż prognozowano.
28.10.2020

Ceny ropy odrobiły część wczorajszych strat

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw odrobiły część strat z poniedziałku, gdy notowania surowca spadły o ponad 3 proc. Słaby kurs dolara zachęca rynkowych graczy do inwestowania w surowce wyceniane w tej walucie, w tym w ropę.
27.10.2020

Ceny ropy na światowym rynku silnie spadają

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw silnie spadają - surowiec tanieje o ponad 2 proc. Na świecie odnotowuje się przypadków zakażeń koronawirusem, natomiast w USA nie ma porozumienia w sprawie wsparcia dla gospodarki, co zdecydowanie pogarsza sentyment rynkowych graczy.
26.10.2020

Polski system przesyłowy na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca

Polski system przesyłowy ropy naftowej na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca. Dziś rano doszło do uszkodzenia energetycznej linii zasilającej Bazę surowcową w Miszewku Strzałkowskim i zakład energetyczny wstrzymał dostawy energii. Aktualnie dostawy energii elektrycznej z zakładu energetycznego obywają się na bieżąco. Ciągłość działania systemu jest zachowana.
24.10.2020

PERN: krótkie zakłócenie tłoczenia ropy, sytuacja już w normie

Z powodu uszkodzenia linii energetycznej w piątek doszło do krótkotrwałego wstrzymania tłoczenia ropy na niektórych odcinkach polskich ropociągów; sytuacja wróciła już do normy - poinformował PERN, operator sieci rurociągów naftowych i paliwowych.
23.10.2020

Ropa w USA tanieje - druga fala pandemii pogarsza prognozy popytu na paliwa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N. Jorku tanieje, a kończący się tydzień może zaliczyć do spadkowych. Odradzająca się pandemia koronawirusa w Europie i USA stanowi zagrożenie dla popytu na paliwa - podają maklerzy.
23.10.2020

Ropa w USA poniżej 40 USD/b - zapasy benzyny wzrosły najmocniej od maja

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku powiększa spadki notowań ze środy, kiedy to surowiec staniał aż o 4 proc. W USA mocno wzrosły zapasy benzyny, co sygnalizuje ograniczanie aktywności przez Amerykanów - podają maklerzy.
22.10.2020

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje po nieoczekiwanym wzroście jej amerykańskich zapasów, już 2. raz w ciągu ostatnich 3 tygodni - podają maklerzy.
21.10.2020

Ceny ropy w USA w dół; OPEC+ ostrzega - perspektywy popytu są niepewne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje kolejną sesję. Sojusz OPEC+ ostrzega - prognozy rynkowe są niepewne z powodu odradzającej się pandemii koronawirusa, która osłabia popyt - podają maklerzy.
20.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - zbiera się OPEC+ i oceni sytuację rynkową

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie tanieje. W poniedziałek zbiera się OPEC+ - w formie online - i oceni sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.
19.10.2020

Mikroby do walki z wyciekami ropy w oceanach: indyjscy naukowcy opracowują nową technologię

Badanie wykazało, że degradację ropy naftowej można osiągnąć przy użyciu niedrogich nietoksycznych pozostałości rolniczych.
16.10.2020

GK PGNiG i Aker BP z umową na zakup norweskiego gazu

PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
16.10.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie drożeje. Zapasy surowca w USA spadły w ub. tygodniu mocniej niż się spodziewano, ale ta informacja niewiele pomaga notowaniom ropy - podają maklerzy.
15.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - słabną nadzieje na wsparcie amerykańskiej gospodarki

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - na rynkach słabną nadzieje na przyjęcie przed 3 listopada pakietu bodźców wspierających amerykańską gospodarkę. W takiej sytuacji notowaniom ropy nie pomagają nawet informacje o wzroście importu surowca przez Chiny.
14.10.2020

Ceny ropy w USA rosną po poniedziałkowym spadku o prawie 3 proc.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w drożeje, po zniżce notowań w poniedziałek o prawie 3 proc. W Zatoce Meksykańskiej - po przejściu huraganu Delta - wznawiana jest normalna produkcja ropy. Z kolei już w przyszłym tygodniu Libia uruchomi dostawy ze swojego największego pola naftowego - podają maklerzy.
13.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - huragan niezbyt groźny, Libia otwiera największe pole

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o prawie 1 proc. Huragan Delta okazał się niezbyt groźny dla wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej. Dodatkowo Libia przygotowuje się do otwarcia swojego największego pola naftowego i wznowienia produkcji.
12.10.2020

Spokojniej na rynku ropy po tygodniu mocnych wzrostów

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, po tygodniu mocnych wzrostów. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej oraz na strajk norweskich pracowników na Morzu Północnym - podają maklerzy.
09.10.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie w górę

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.
08.10.2020

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku mocno tanieje w reakcji na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wstrzymania rozmów o pakiecie wspierającym amerykańską gospodarkę - podają maklerzy.
07.10.2020

Ceny ropy w górę po wyjściu Trumpa ze szpitala

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku jest wyceniania powyżej 39 USD za baryłkę, po najmocniejszym wzroście notowań w poniedziałek od maja. Na rynkach panuje optymizm po opuszczeniu szpitala przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Inwestorzy oceniają perspektywy przyjęcia pakietu wspierającego amerykańską gospodarkę - podają maklerzy.
06.10.2020

Ceny ropy w górę po informacji, że Trump może w poniedziałek wyjść ze szpitala

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku mocno drożeje. Notowania odbiły się z najniższego poziomu od 3 tygodniu w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump może już w poniedziałek opuścić szpital - podają maklerzy.
05.10.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Ceny ropy w USA lekko w górę po niespodziewanym spadku jej zapasów o prawie 2 mln baryłek

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw lekko drożeje. Ceny surowca są nieznacznie powyżej 40 USD/b po nieoczekiwanym spadku amerykańskich zapasów ropy o prawie 2 mln baryłek.
01.10.2020

Ceny ropy w USA powiększają spadki - będzie pierwszy miesiąc ze zniżką notowań od kwietnia

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku powiększa spadki notowań - wrzesień będzie pierwszym miesiącem od kwietnia, który ropa zakończy ze zniżką cen.
30.09.2020

Ceny ropy w USA spadają - dane o zapasach paliw w USA mogą być mieszane

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na spodziewane mieszane dane na temat zapasów paliw w USA. Inwestorów niepokoi rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, co może negatywnie przełożyć się na kondycję gospodarek i popyt na energię.
29.09.2020

Ropa w USA tanieje - perspektywy popytu na paliwa wciąż niepewne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje o 1 proc. Perspektywy popytu na paliwa na świecie nadal są niepewne.
28.09.2020

Ropa w USA drożeje - nic to nie da - będzie 3. tygodniowy spadek notowań

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku drożeje, ale nic to nie da - będzie 3. tygodniowy spadek notowań surowca w ciągu ostatnich 4 tygodni - podają maklerzy.
25.09.2020

Coraz więcej tajemniczych substancji w oceanie wokół Mauritiusa po wycieku paliwa [wideo]

Łamigłówka związana z wyciekiem paliwa z masowca u wybrzeży na Mauritiusa staje się coraz bardziej tajemnicza. W niedzielę 20 września lokalny instruktor kitesurfingu Denis Labeauté sfilmował tajemniczą ciemną substancję w wodach wokół południowej części wyspy.
24.09.2020

Ropa w USA tanieje - nie pomagają nawet dane o spadku jej zapasów

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - notowaniom surowca nie pomaga nawet informacja o spadków zapasów paliw w USA - podają maklerzy.
24.09.2020

Ceny ropy w USA spadają - odradzanie się koronawirusa może skutkować lockdownami

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lecą w dół w reakcji na odradzanie się epidemii koronawirusa, co może doprowadzić do zwiększenia ograniczeń w gospodarkach i wywołać tym samym spadek popytu na paliwa - podają maklerzy.
23.09.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Ceny ropy w USA w dół po najwyższej tygodniowej zwyżce od czerwca

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po najmocniejszej tygodniowej zwyżce od czerwca. Na rynkach brak jest jasności co do skali ożywienia zapotrzebowania na energię na świecie - podają maklerzy.
21.09.2020

Ceny ropy rosną - to najlepszy tydzień od początku czerwca

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są już powyżej 41 USD za baryłkę. Kończy się najlepszy tydzień dla notowań surowca od początku czerwca.
18.09.2020

Nadal trwa akcja ratunkowa na New Diamond

Sri Lanka rozpoczęła naprawę pękniętego zbiornika oleju w maszynowni uszkodzonego supertankowca po zlikwidowaniu wycieku - poinformowała marynarka wojenna kraju.
16.09.2020

Notowania ropy rosną po znacznym spadku zapasów

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw wzrosły o 1,8 proc., po niespodziewanym silnym spadku amerykańskich zapasów surowca.
16.09.2020

Ceny ropy w USA blisko 37 USD za baryłkę

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są blisko 37 USD za baryłkę. Na rynkach trwa oczekiwanie na dane o tygodniowych zapasach surowca za Oceanem.
15.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

Ropa nadal pod presją podaży, w tym roku mocno nie podrożeje

Baryłka ropy Brent w przyszłym roku może kosztować średnio mniej niż 50 dolarów - przewidują analitycy. W tym roku cena nie powinna przekroczyć 50 dol., ponieważ podaż po kryzysie jeszcze się nie odbudowała.
12.09.2020

Plama oleju zauważona u wybrzeży Sri Lanki w pobliżu uszkodzonego tankowca

W pobliżu płonącego supertankowca u wschodniego wybrzeża Sri Lanki zauważono plamę paliwa. Urzędnicy ostrzegli, że będą potrzebować pomocy, jeśli statek zacznie wypuszczać olej, ponieważ brakuje im odpowiedniego sprzętu, aby sobie z tym poradzić.
10.09.2020

Ceny ropy w USA nie przestają spadać

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nie przestają spadać - we wtorek surowiec tanieje o prawie 2 proc. Pogarszają się krótkoterminowe perspektywy popytu na paliwa. Do tego coraz gorsze są stosunki dwustronne USA-Chiny przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi za Oceanem - podają maklerzy.
08.09.2020

Ceny ropy w USA poniżej 40 USD za baryłkę

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają o ponad 1 proc. i są już poniżej 40 USD za baryłkę w reakcji m.in. na obniżenie cen surowca przez Arabię Saudyjską - podają maklerzy.
07.09.2020

Coraz niższe ceny ropy

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są coraz niższe. Będzie też tygodniowy spadek notowań - najmocniejszy od początku czerwca. Umocnienie się dolara USA spowodowało, że inwestorów mniej interesują surowce wyceniane w tej walucie, w tym m.in. ropa naftowa. Na rynkach nie znikają też obawy o podaż ropy z krajów sojuszu OPEC+ - podają maklerzy.
04.09.2020

Notowania ropy spadają

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i są najniżej od początku sierpnia, po zniżce w środę aż o 2,9 proc., któa była najsilniejsza od lipca. W centrum uwagi jest podaż ropy z krajów OPEC.
03.09.2020

Ceny ropy rosną po spadku zapasów surowca o ponad 6 mln baryłek

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną po spadku zapasów tego surowca w USA o ponad 6 mln baryłek.
02.09.2020

Ceny ropy w USA wciąż rosną

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Takiej sytuacji sprzyja słaby kurs dolara USA, waluty, w której wyceniane są surowce, a także spodziewany w USA spadek zapasów ropy.
01.09.2020

W ciągu roku baryłka ropy może podrożeć o 20 dolarów

Za rok baryłka ropy Brent, wyceniana obecnie na 46 dolarów, będzie kosztować 65 dol. - przewiduje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jako przyczyny wzrostu cen wskazuje na odbudowujący się - mimo epidemii - popyt oraz rosnące szanse na pojawienie się szczepionki.
31.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Całkiem dobry tydzień dla ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, ale kończący się tydzień zaliczą jako 4. z kolei ze zwyżką cen. W USA trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura nad Luizjaną i Teksasem - podają maklerzy.
28.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie tanieje. Na rynkach są obawy o możliwe szkody w infrastrukturze naftowej w USA z powodu zbliżającego się huraganu Laura - podają maklerzy.
26.08.2020

Huragan i sztorm zagrażają produkcji ropy. Ceny surowca spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - surowiec jest wyceniany po około 42,5 USD/b. Tropikalny sztorm Marco w Zatoce Meksykańskiej zaczyna ustępować, za to tropikalna burza Laura zaczyna przybierać na sile i w czwartek może być już huraganem, kiedy uderzy w ląd - podają maklerzy.
25.08.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw znajduje się na etapie wahań, po zaliczeniu 3. z kolei tygodnia wzrostu notowań. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące huraganu Marco i tropikalnego sztormu - Laury - szalejących w Zatoce Meksykańskiej. Z pola widzenia nie schodzi pandemia COVID 19, która wydaje się stabilizować w USA, ale ponownie uderza w Europie i Azji.
24.08.2020

Popyt na ropę powoli się odbudowuje

Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.
21.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Notowania ropy w USA spadają z powodu słabych prognoz dla popytu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z powodu słabych prognoz dla popytu na paliwa na świecie. Amerykańska Rezerwa Federalna i OPEC+ są ostrożne w kwestii ożywienia popytu, ponieważ wiele krajów zmaga się jeszcze z pandemią koronawirusa - podają maklerzy.
20.08.2020

Cena ropy w USA spada po mocnym wzroście amerykańskich zapasów benzyny

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów benzyny w USA. W środę zbiera się OPEC+, aby ocenić ustalenia dotyczące podaży ropy z tego sojuszu - podają maklerzy.
19.08.2020

Cena ropy w USA blisko 5-miesięcznego maksimum

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw utrzymują się blisko 5-miesięcznego maksimum. Na rynkach spodziewany jest kolejny już tygodniowy spadek amerykańskich zapasów surowca.
18.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Cena ropy w USA wzrasta przed posiedzeniem OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie drożeje przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które mają ocenić sytuację podażową na rynkach paliw.
17.08.2020

Ropa w USA zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną - surowiec zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań. W USA odżywa popyt na paliwa, więc inwestorów nie bardzo martwią pesymistyczne prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) dotyczące zużycia paliw na świecie - podają maklerzy.
14.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Zapasy ropy w USA spadają już trzeci tydzień z rzędu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, po wzroście w środę o 2,6 proc. do najwyższego poziomu od 5 miesięcy. Zapasy tego surowca w USA spadły już trzeci tydzień z rzędu - to pierwsza taka sytuacja w tym roku - podają maklerzy.
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grupa Lotos nie zamierza wycofywać się z norweskiego złoża Yme

Grupa Lotos nie ma w planach rezygnacji z projektu zagospodarowania złoża Yme w Norwegii, jednak ze względu na zmianę warunków na rynku ropy bierze pod uwagę optymalizację procesu.
12.08.2020

Cena ropy w USA nieznacznie wzrasta

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko wzrastają po wczorajszym spadku o 0,8 proc. Inwestorzy na rynkach paliw analizują wiele biorą pod uwagę różne czynniki: spadek amerykańskich zapasów surowca, niesłabnąca wciąż pandemia COVID-19, czy wciąż patowa sytuacja w USA w sprawie programu stymulacyjnego dla gospodarki
12.08.2020

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
11.08.2020

Ropa drożeje po złagodzeniu sytuacji epidemicznej w USA

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw zwyżkują po ocenach Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej, dotyczących popytu na paliwa oraz złagodzeniu sytuacji epidemicznej w USA - informują maklerzy.
11.08.2020

Ropa w USA mocno drożeje po komentarzach Aramco

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw mocno rosną po komentarzach prezesa saudyjskiej firmy Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej - informują maklerzy.
10.08.2020

Najniższy poziom zapasów ropy od kwietnia 2020 r.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są blisko 5-miesięcznego maksimum. Amerykańskie zapasy tego surowca spadły w ub. tygodniu ponad dwukrotnie mocniej niż się spodziewano - informują maklerzy.
06.08.2020

Ropa drożeje w reakcji na doniesienia z Bejrutu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po najdłuższej serii wzrostowej od 6 tygodni. Na rynku pojawiły się informacje o mocnym spadku amerykańskich zapasów ropy i obniżce rezerw benzyny - informują maklerzy.
05.08.2020

Władze Turcji i Syrii potępiły umowę między Kurdami a amerykańską firmą w sprawie ropy

Turcja potępiła w poniedziałek podpisanie umowy w sprawie ropy naftowej między Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), kontrolującymi północno-zachodnią Syrię, a jedną z firm amerykańskich. Wcześniej porozumienie, którego zawarcie potwierdziły władze USA, skrytykowała Syria.
04.08.2020

Ceny ropy w USA spadają po skoku w poniedziałek o 1,8 proc.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po wzroście na zakończenie poniedziałkowej sesji o 1,8 proc., najmocniejszym od 2 tygodni. Inwestorzy analizują sytuację na rynkach paliw, gdzie rosną dostawy ropy z OPEC+ w czasie postępującego ożywienia gospodarczego w wielu krajach - informują maklerzy.
04.08.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 3 miesiąc ze zwyżką notowań. Od sierpnia kraje OPEC+ mocniej rozkręcą kurki z ropą, po wcześniejszym historycznym cięciu dostaw surowca - informują maklerzy.
31.07.2020

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje po danych o amerykańskich zapasach paliw i po ostrzeżeniach z Fed - informują maklerzy.
30.07.2020

Ceny ropy w USA blisko 41 USD/b

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 41 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają na oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw i decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej - informują maklerzy.
29.07.2020

Ceny ropy w USA blisko 4-miesięcznego maksimum

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 4-miesięcznego maksimum. Na rynkach spekuluje się, że amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie utrzymując gołębie stanowisko w swojej polityce - informują maklerzy.
28.07.2020

Ceny ropy w USA stabilne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana bez zmian podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorzy śledzą napięte relacje USA-Chinyi i perspektywy większej podaży ropy na świecie - informują maklerzy.
27.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; napięcia USA-Chiny i obawy o odbicie w USA w tle

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że dla rynków duże znaczenie może mieć ustabilizowanie sytuacji w gospodarce USA oraz deeskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.
24.07.2020

Litwa udzieliła azylu podejrzanemu w sprawie zanieczyszczenia ropy

Litwa udzieliła azylu politycznego podejrzanemu w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia w zeszłym roku rurociągu Przyjaźń – poinformowała w czwartek wysoka rangą litewska urzędniczka ds. migracji.
23.07.2020

PGNiG coraz bliżej uruchomienia produkcji z kolejnego złoża na Morzu Północnym

Prace nad uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, przekroczyły już półmetek. Zakończyło się właśnie układanie podwodnych instalacji, które posłużą do wydobycia węglowodorów z tego złoża.
23.07.2020

Ceny ropy w USA w górę, ale na rynku obawy o popyt

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że wzrost przypadków koronawirusa na świecie istotnie będzie wpływał na popyt na surowiec.
23.07.2020

Ceny ropy w USA w dół po wzroście zapasów tego surowca

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na wzrost jej zapasów. Analitycy obawiają się także o wzrost liczby przypadków koronawirusa w USA, który może negatywnie wpłynąć na popyt na ropę w największej gospodarce świata.
22.07.2020

Turcja rozpoczyna odwierty na Morzu Czarnym

Pierwszy turecki statek wiertniczy Fatih, obsługiwany przez państwową firmę naftową Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi, rozpoczął wiercenia na Morzu Czarnym - podały lokalne media, cytując ministra energii i zasobów naturalnych Fatiha Donmeza.
21.07.2020

LOTOS Kolej rozpoczęła przewozy paliwa do Czech

Przewozy diesela z bocznicy w Gdańsku do miejscowości Sedlnice w Czechach są możliwe dzięki Certyfikatowi Bezpieczeństwa wydanemu przez czeski organ nadzorczy – Drážní Úřad. Na mocy certyfikatu, spółka nie musi korzystać z zagranicznych podwykonawców, co przede wszystkim optymalizuje koszty i czas wykonywanych przewozów.
21.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; obawy o koronawirusa w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
20.07.2020

Sputnik Polska: Kiedy zakończy się kryzys naftowy w Libii?

Libijskie porty będą przepompowywać ropę naftową ze swoich magazynów na tankowce wyłącznie na podstawie umów podpisanych przed zamknięciem terminali.
17.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; niepokój o Covid-19 w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Rynki niepokoją się o rosnącą liczbę przypadków koronawirusa, która może negatywnie wpłynąć na popyt na ropę naftową.
17.07.2020

Spółka 3 Seas Energy realizuje pierwszą dostawę ropy na Białoruś

Spółka 3 Seas Energy, w której 75% udziałów ma Unimot, a 25% Getka Energy - amerykański partner firmy, dostarczy na Białoruś 600 000 baryłek ropy White Eagle Blend (WEB) ze Stanów Zjednoczonych, podał Unimot.
16.07.2020

Ceny ropy w USA idą w dół po zmniejszeniu cięć wydobycia przez OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje, spadając z najwyższych poziomów od czterech miesięcy. Inwestorzy analizują postanowienia wideoszczytu OPEC+, na którym postanowiono o złagodzeniu ograniczeń podaży od sierpnia o 2 mln baryłek dziennie.
16.07.2020

Ceny ropy w USA w górę po spadku zapasów tego surowca

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na spadek jej zapasów. Analitycy czekają również na komunikat po szczycie państw OPEC+ - rynek spodziewa się zmniejszenia cięć produkcji ropy o 2 mln baryłek dziennie.
15.07.2020

Obajtek: dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że integracja to także optymalizacja kosztów i większe możliwości inwestycyjne.
14.07.2020

Ropa naftowa w USA tanieje; rynki niepokoją się o popyt

Ceny ropy w USA idą w dół. Inwestorzy obawiają się, że duży wzrost liczby przypadków koronawirusa na świecie może negatywnie odbić się na popycie na ropę.
14.07.2020

Prezes PERN: Dostawy ropy na Białoruś to możliwości rozwoju dla spółki

PERN może osiągać kilka procent przychodów z dostaw ropy naftowej na Białoruś przy wykorzystaniu rewersu rurociągu “Przyjaźń” na odcinku Płock-Adamowo. Zlecenia byłyby realizowane dodatkowo, po zaspokojeniu zapotrzebowania dotychczasowych kontrahentów, poinformował ISBnews prezes Igor Wasilewski.
13.07.2020

W systemie PERN wciąż pozostaje około 90 tys. ton zanieczyszczonej ropy

W systemie magazynowym PERN nadal pozostaje około 90 tys. ton (czyli ok. 100 tys. m3) ropy naftowej zanieczyszczonej chlorkami organicznymi, poinformował ISBnews prezes Igor Wasilewski. Całkowite oczyszczenie systemu może potrwać do końca 2020 roku.
13.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują w oczekiwaniu na konferencję OPEC+

Ceny ropy w USA spadają. Rynki czekają na decyzję państw OPEC+ dotyczącą cięć w produkcji ropy naftowej - analitycy spodziewają się, że ograniczenia zostaną zmniejszone. Inwestorzy śledzą również doniesienia dotyczące pandemii koronawirusa w USA.
13.07.2020

Libia wznawia produkcję ropy po miesiącach blokady

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek w komunikacie, że wznawia produkcję i eksport ropy po trwającej od 17 stycznia blokadzie pól naftowych i terminali przez Libijską Armię Narodową (ANL) generała Chalify Haftara.
10.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują i mogą zakończyć tydzień ze spadkiem

Ceny ropy w USA spadają i są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
10.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują po wzroście zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w dół po wzroście zapasów surowca w zeszłym tygodniu. Analitycy obawiają się o wzrost podaży surowca w czasie, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa w USA nie zmniejsza się.
09.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; inwestorzy niepokoją się o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą w dół, rynek reaguje na informacje o wzroście zapasów w zeszłym tygodniu. Analitycy wskazują, że popyt na ropę może ucierpieć, jeśli w USA nadal będzie rosła liczba przypadków koronawirusa.
08.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; na rynku obawy o Covid-19 w USA

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta ropy, może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
07.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; na rynkach obawy o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą lekko w dół, po tygodniu zakończonym zwyżkami. Rynki obawiają się o popyt na surowiec w USA wobec znacznego wzrostu przypadków koronawirusa w wielu stanach.
06.07.2020

Ceny ropy w USA spadają, ale tydzień może zakończyć się zwyżką

Ceny ropy w USA spadają, ale są na drodze do zakończenia tygodnia ze zwyżką. Analitycy oceniają, że popyt na surowiec będzie się utrzymywał nawet wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa na świecie.
03.07.2020

Citi: Cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu 12 miesięcy

Według prognoz Citi, cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu następnych 12 miesięcy z obecnych ok. 40 USD za baryłkę, poinformował Max Layton, European Head of Commodities Strategy.
02.07.2020

Ceny ropy w USA rosną z powodu informacji o zmniejszeniu zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w górę po największym spadku zapasów w tym roku i po zapowiadanym obniżeniu produkcji przez państwa OPEC. Analitycy obawiają się jednak, że popyt na surowiec może się nie odbudować w najbliższej przyszłości ze względu na pandemię koronawirusa.
02.07.2020

Ceny ropy w USA rosną z powodu informacji o zmniejszeniu zapasów surowca

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na spadek jej zapasów. Drugi kwartał był najlepszy dla rynku paliw od trzech dekad. Popyt na surowiec pozostaje jednak niepewny ze względu na pandemię koronawirusa w USA i napięcia na linii USA-Chiny.
01.07.2020

Ropa wciąż na minusie, optymizm na ożywienie popytu na surowiec słabnie

Po dwóch z kolei tygodniowych spadkach notowań, ceny ropy naftowej wciąż są pod kreską. Optymizm co do ożywienia popytu na surowiec słabnie, a podaż na rynku rośnie - Libia poinformowała w poniedziałek o postępach w rozmowach ws. wznowienia eksportu.
30.06.2020

Ropa kontynuuje spadki po dwóch tygodniach zakończonych pod kreską

Ceny ropy naftowej kontynuują spadki, po dwóch z kolej tygodniowych spadkach notowań. Na rynku przeważają obawy o anemiczne odbicie popytu na surowiec wobec eskalacji sytuacji pandemicznej na świecie. Chińscy giganci petrochemiczni chcą połączyć siły, by taniej kupować ropę.
29.06.2020

Libia: Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.
26.06.2020

Ceny ropy w USA rosną, ale zaliczą 2. z kolei tygodniowy spadek notowań od IV

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje podczas piątkowego handlu, ale surowiec zaliczy już 2. z kolei tygodniowy spadek notowań od kwietnia - informują maklerzy.
26.06.2020

LOTOS Petrobaltic S.A.

platformy,działalność wydobywcza,offshore,poszukiwanie złóż ropy naftowej,poszukiwanie złóż gazu,obsługa logistyczna offshore,petrobaltic,transport ładunków dla zabezpieczania działalności platform wiertniczych,holowanie platform,transfer personelu specjalistycznego ,dyżury ratownicze przy platformach,transport paliwa i towarów na potrzeby platform,ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ropą

Centrum Doskonalenia Kadr Europartner Sp. z o.o.

Kształcimy wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży okrętowej.
Szkolenia spawalnicze,szkolenia spawania spoin pachwinowych,szkolenia spoin czołowych na blachach i rurach,szkolenia operatorskie,europartner

AMGAZ

GAZY TECHNICZNE l AKCESORIA I URZĄDZENIA SPAWALNICZE
gazy techniczne,urządzenia spawalnicze,artykuły spawalnicze,mig,tig,plazma,druty,materiały ścierne,elektrody,spawanie gazowe,spawanie elektryczne,bhp,chemia,przyłbice,tarcze,okulary,gazy specjalne,mma,mig-mag,acetylen,amoniak ciekły,tlen techniczny,mieszanki argon/co2,dwutlenek węgla,azot,czynnik chłodniczy,wiązka tlenowa,gaz formujący,gaz propan,propan-butan

KONTENERY.com.pl

kontenery,kontener,container,containers,palety,europalety,europaleta,barak,baraki,pakamery,melamina,paleta,garaże,garaż,produkcja kontenerów,sprzedaż kontenerów,wynajem kontenerów,dzierżawa,kontenery socjalne,budowlane,sanitarne,biurowe,mieszkalne,iso,morskie,kontenery na śmieci,kontenery na wodę,cysterny,kanistry,zbiorniki,zbiornik,handlowe,tanie,piętrowe,metalowe,transport kontenerowy,śmieciowe,komunalne,na odpady,remonty kontenerów,kontenery używane,nowe

Axis Global Logistic sp. z o.o. sp. k.

Transport i Spedycja międzynarodowa i krajowa. Dostawa towarów Europa,Rosja,Azja. • Dostawy cało samochodowe • Transport ponad gabarytowy • Drobnica • Transport Expresowy

SafeTech Marian Hoppe Sp.j.

detektory gazowe,detektory gazu,detekcja gazu,miernik gazu,metanomierze,tlenomierze,wykrywacz przewodów,serwis detektorów,kalibracje detektorów,stacja kalibracyjna,przegląd detektorów,monitoring gazów,urządzenia przeciwpożarowe,serwis urządzeń przeciwpożarowych,ppoż,sprzęt BHP,aparaty oddechowe,maski pełnotwarzowe,kompresory powietrza,narzędzia ratownicze,GasAlertMicro Clip XT,GasAlertMax XT II; GasAlertMicro 5,GasAlertQuattro,GasAlertExtreme,MultiPro,ToxiPro,turbowentylatory,prądownica,aparaty powietrzne,aparaty ucieczkowe,kompresory powietrza,Ac Hot stick,kamera termowizyjna,monitor wodno-pianowy,działko wodno-pianowe,sensory do detektorów,Propak,radiometr,Patron Fire,rękawice strażackie,bosak dielektryczny gas detectors,gas alarm,detectors,gas measure,methanemeasure,oxygen meters,detector wiring,detectors service,calibration of detectors,calibration station,an overview of the detectors,gas monitoring,fire protection equipment,fire service equipment,fire protection,safety equipment,

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
15.04.2022

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.Morscy górnicy naftowi - czyli kto?Lotos Petrobaltic to pewnego rodzaju ewenement tutaj na wybrzeżu. Jesteśmy górnikami morskimi, to znaczy wydobywamy kopalinę w postaci ropy naftowej i gazu ziemnego spod dna  Morza Bałtyckiego. Wydobywamy to czarne złoto, lub jeśli mam być bardziej precyzyjny – szare, bo czarne jest zarezerwowane dla węgla.Lotos Petrobaltic to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – polski podmiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
17.03.2021

Europa 2: pierwszy wycieczkowiec w sezonie w Porcie Gdynia

Dzisiaj (11 września) do Portu Gdynia zawinął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Europa 2 linii Hapag Lloyd to jeden z najbardziej widowiskowych, luksusowych wycieczkowców pływających po naszych wodach.
11.09.2020

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.
19.08.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. Padł historyczny rekord

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. Padł kolejny historyczny rekord – w ubiegłym roku przeładowano tam ponad 49 mln t towarów, co oznacza wzrost o 20,7% i najwyższą dynamikę na polskim wybrzeżu. Ostateczny wynik jest o prawie 17% wyższy niż planowano.
23.01.2019

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa

Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.
04.07.2018

130 000 t ropy z Iranu w gdańskim Naftoporcie. Trafi do płockiej rafinerii

130 000 t ropy z Iranu dotarło w piątek do Naftoportu w Gdańsku. Dostawa przeznaczona jest dla PKN ORLEN. Do Polski z wyspy Kharg płynęła prawie miesiąc.
13.04.2018

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Do Gdańska po raz pierwszy przypłynęła amerykańska ropa dla LOTOS-u

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni

Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.
07.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.