• <

Kanada i Niemcy rozmawiały o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

gm

03.08.2022 21:59 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kanada i Niemcy rozmawiały o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

Partnerzy portalu

Kanada i Niemcy rozmawiały o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji - GospodarkaMorska.pl
Melanie Joly. Fot. Flickr / World Economic Forum (CC BY-NC-SA 2.0)

Bezpieczeństwo energetyczne, w tym zakończenie importu ropy i gazu z Rosji, oraz bezpieczeństwo żywnościowe były tematami rozmów prowadzonych w środę przez szefowe dyplomacji Kanady i Niemiec, Melanie Joly i Annalenę Baerbock.

„Rozmawiałyśmy o działaniach w kierunku zakończenia wykorzystywania rosyjskich ropy, benzyny i gazu” - powiedziała Joly podczas konferencji prasowej.

Podkreśliła, że „jest jasne, iż prezydent Putin używa dostaw energii jako broni przeciw Europie” i dodała, że zwrot Niemcom serwisowanej w Kanadzie turbiny do gazociągu Nord Stream 1 posłużył do wykazania blefu ze strony Rosji. „Turbina znajduje się w Niemczech (…) Rosja próbuje nas podzielić” - dodała Baerbock.

Sprawa turbiny wywołała kontrowersje, krytykę ze strony Ukrainy, Rosja kwestionuje jakość napraw, ale kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę, że nie ma problemów dotyczących zwrotu turbiny, z wyjątkiem brakujących informacji z Gazpromu.

Niemcy prowadzą rozmowy z Kanadą na temat eksportu gazu do Europy z wykorzystaniem terminalu LNG na wschodnim wybrzeżu Kanady - informował Reuters w ubiegłym tygodniu. Kanclerz Scholz będzie w sierpniu składał wizytę w Kanadzie.

Szefowe MSZ Kanady i Niemiec rozmawiały też w środę w Montrealu o kryzysie żywnościowym wywołanym przez Rosję w konsekwencji wojny na Ukrainie – napisała na Twitterze Joly. Port w Montrealu odgrywa kluczową rolę w eksporcie kanadyjskiego zboża.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.