• <
mewo_2022

Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym

gm

18.05.2022 21:01 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym

Partnerzy portalu

Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym - GospodarkaMorska.pl

Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.

Przyjęcie ustawy poparło 249 członków tej 330-osobowej niższej izby rumuńskiego parlamentu.

Głównym punktem nowej regulacji jest możliwość masowego wydobycia surowca ze złóż czarnomorskich przy jednoczesnym zapewnieniu przez państwo opcji pierwokupu surowca. Będzie to możliwe w sytuacjach nadzwyczajnych.

Nowa ustawa przewiduje, że rząd będzie mógł nałożyć tymczasowe ograniczenia dotyczące cen gazu oraz wielkości jego sprzedaży, ale tylko w sytuacji zaistnienia sytuacji kryzysowej.

Dzięki nowej regulacji zniesiony został obowiązek sprzedaży przez firmy gazowe 50 proc. wydobycia surowca na rynku krajowym.

W nowych przepisach wprowadzono też zasadę jednakowego opodatkowania prac przy pozyskiwaniu i wydobyciu surowca na lądzie oraz na morzu.

Zatwierdzona przez Izbę Deputowanych ustawa została już wcześniej przegłosowana w Senacie, a w środę izba niższa wprowadziła do niej swoje ostatnie poprawki. W takiej wersji do czerwca dokument zostanie podpisany przez prezydenta Klausa Iohannisa.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.