Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.
Przyjęcie ustawy poparło 249 członków tej 330-osobowej niższej izby rumuńskiego parlamentu.
Głównym punktem nowej regulacji jest możliwość masowego wydobycia surowca ze złóż czarnomorskich przy jednoczesnym zapewnieniu przez państwo opcji pierwokupu surowca. Będzie to możliwe w sytuacjach nadzwyczajnych.
Nowa ustawa przewiduje, że rząd będzie mógł nałożyć tymczasowe ograniczenia dotyczące cen gazu oraz wielkości jego sprzedaży, ale tylko w sytuacji zaistnienia sytuacji kryzysowej.
Dzięki nowej regulacji zniesiony został obowiązek sprzedaży przez firmy gazowe 50 proc. wydobycia surowca na rynku krajowym.
W nowych przepisach wprowadzono też zasadę jednakowego opodatkowania prac przy pozyskiwaniu i wydobyciu surowca na lądzie oraz na morzu.
Zatwierdzona przez Izbę Deputowanych ustawa została już wcześniej przegłosowana w Senacie, a w środę izba niższa wprowadziła do niej swoje ostatnie poprawki. W takiej wersji do czerwca dokument zostanie podpisany przez prezydenta Klausa Iohannisa.
Fot. Depositphotos
Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2
Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację
Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp
Plenitude i HitecVision rozszerzają swoją norweską firmę Vårgrønn
Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW
CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę