• <
BOTA_2023

Ropa w USA blisko 59 USD/b

ew

09.02.2021 09:23 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Ropa w USA blisko 59 USD/b - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje kolejną sesję i podąża do 59 USD za baryłkę. Ropa Brent na ICE kosztuje ponad 61 USD/b, najwięcej od stycznia 2020 r. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,47 USD, wyżej o 0,86 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 61,13 USD za baryłkę, wyżej o 0,93 proc.

Na rynkach ropy prognozy popytu poprawiają się w miarę postępującego upowszechniania się szczepionek na Covid-19.

Rafinerie zwiększają swoje tempo przerobu surowca, aby sprostać rosnącemu popytowi na produkty naftowe, a to oznacza coraz większe zapotrzebowanie na ropę.

Według ocen ekspertów firmy Trafigura, ceny ropy mogą dalej rosnąć m.in. w reakcji na większe przetwórstwo rafineryjne.

Mniej ropy dostarczą tymczasem kraje OPEC+, które deklarowały wcześniej globalne zmniejszenie dostaw swojej ropy.

"Zasadniczo widzimy przyspieszenie tempa zacieśniania się sytuacji na rynkach paliw, wraz z wprowadzaniem dodatkowych cięć dostaw ropy m.in. z Arabii Saudyjskiej" - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Bank NV.

Tymczasem w USA spodziewany jest kolejny tygodniowy spadek zapasów ropy.

We wtorek nieoficjalne dane o zapasach paliw w USA przedstawi Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to oficjalnie Departament Energii (DoE).

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała podczas poprzedniej sesji o 2,0 proc.

Brent na ICE zyskała w poniedziałek 2,1 proc. i była wyceniana na zakończenie sesji najwyżej od stycznia 2020 r. W ciągu ostatnich 7 sesji Brent zyskała już 9 proc.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.