• <
siemens_gamesa_2022

Terytorium Somalii zwiększy się o roponośne 100 tys. km2 morza

jm

13.10.2021 14:53 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Terytorium Somalii zwiększy się o roponośne 100 tys. km2 morza

Partnerzy portalu

Terytorium Somalii zwiększy się o roponośne 100 tys. km2 morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. Abukar Sky / Unsplash

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał Somalii 100 tys. km2 terytorium morskiego należącego dotąd do Kenii – poinformował w środę "Der Spiegel". Ocenia się, że obszar jest zasobny w ropę naftową i gaz.

Najwyższy sąd ONZ rozstrzygnął na korzyść Somalii kontrowersyjny, terytorialny spór o obszar morski położony na Oceanie Indyjskim. MTS w Hadze przychylił się do pozwu Somalii wniesionego w 2014 roku. Wyrok jest prawomocny; apelacja nie jest możliwa.

Kenia, która w marcu zapowiedziała, że nie uzna wyroku, natychmiast skrytykowała rozstrzygnięcie sporu granicznego, zarzucając Trybunałowi przekroczenie uprawnień. Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta powiedział podczas swojej wizyty w Nowym Jorku, że wyrok dotyczy nadrzędnej kwestii suwerenności państw i przypomniał, że trybunały międzynarodowe mogą orzekać tylko za zgodą państw będących stronami sporu. Wezwał zarazem społeczność międzynarodową do „stworzenia odpowiednich warunków do negocjacji rozwiązania sytuacji kryzysowej", wspominając o możliwych implikacjach dla bezpieczeństwa w regionie.

Somalia, poza wnioskiem o przesunięcie granicy z Kenią, zażądała, by sąsiad możliwie bez zwłoki przyznał koncesje wydobywcze dla zagranicznych firm. Ten fragment pozwu Trybunał oddalił.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.