• <
smartre_2023

Ceny ropy w USA spadają - odradzanie się koronawirusa może skutkować lockdownami

ew

23.09.2020 08:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ceny ropy w USA spadają - odradzanie się koronawirusa może skutkować lockdownami

Partnerzy portalu

Ceny ropy w USA spadają - odradzanie się koronawirusa może skutkować lockdownami - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lecą w dół w reakcji na odradzanie się epidemii koronawirusa, co może doprowadzić do zwiększenia ograniczeń w gospodarkach i wywołać tym samym spadek popytu na paliwa - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,51 USD, niżej o 0,73 proc., po wzroście notowań na zakończenie poprzedniej sesji o 0,7 proc.

Ropa Brent w dostawach na XI na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 41,49 USD za baryłkę, niżej o 0,53 proc., po wzroście ceny we wtorek o 0,7 proc.

Na świecie nie słabną obawy przed drugą falą zakażeń koronawirusem, co wymusiłoby wprowadzanie w gospodarkach kolejnych restrykcji i wywołało spadek zapotrzebowania na ropę.

Tymczasem raport branżowy Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) przedstawił mieszany obraz sytuacji podażowej na rynku ropy w USA.

API podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o prawie 700 tys. baryłek. Mocno spadły za to amerykańskie zapasy benzyny - o 7,7 mln baryłek.

Oficjalne dane o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu poda w środę Departament Enegii (DoE).

Tymczasem w USA trwa jeszcze sezon huraganów. Tropikalna burza Beta zmierza w kierunku Luizjany, ale eksperci nie spodziewają się, aby wywołała ona większe problemy dla rafinerii na lądzie, a przerwy w pracy platform wiertniczych na morzu również prawdopodobnie nie bedą długotrwałe.

Libia z kolei przygotowuje się do ponownego otwarcia swojego przemysłu naftowego.

Na razie zniesiono środki ostrożności w terminalu eksportowym ropy Zueitina. Trwa też ocena sytuacji w innych portach - podaje firma National Oil Corp.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.