• <

Equinor odkrył złoża ropy naftowej w odwiercie na polu Svalin na Morzu Północnym

23.05.2024 12:32 Źródło: Equinor, Norweska Dyrekcja ds. Obszarów Morskich
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor odkrył złoża ropy naftowej w odwiercie na polu Svalin na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Fot. Odfjell Drilling

Norweski gigant paliwowy poinformował o odkryciu na koncesji wydobywczej nr 169 na Morzu Północnym. Aktualnie koncesjonariusze rozważą, czy odkrycie jest wystarczająco opłacalne do produkcji. Wstępne obliczenia wskazują na obecność do 0,1 mln m3 wydobywalnego ekwiwalentu ropy naftowej, co odpowiada liczbie 600 tys. baryłek.

Odkrycia dokonano w odwiercie rozwojowym przy użyciu platformy Deepsea Aberdeen. Złoże Svalin zostało odkryte w 1992 roku w piaskowcu pochodzącym z okresu od paleocenu do wczesnego eocenu w formacjach geologicznych Heimdal i Balder i jest eksploatowane od 2014 roku. Pole składa się z dwóch oddzielnych struktur: Svalin C i Svalin M. Svalin C zostało zagospodarowane za pomocą podmorskiego szablonu podłączonego z powrotem do instalacji Grane, a Svalin M zostało zagospodarowane za pomocą wielogałęziowego odwiertu wykonanego z Grane.

Odwiert eksploatacyjny 25/11-H-1 H natrafił na ropę naftową w cienkich warstwach piaskowca (< 3 m) o bardzo dobrej jakości zbiornika w formacji Balder, która jest częścią grupy geologicznej o nazwie Rogaland. Przypuszcza się, że ropa naftowa w formacji Balder jest w kontakcie ciśnieniowym z otaczającymi ją piaskami zbiornikowymi w formacji Heimdal na strukturze Svalin C. Nie natrafiono przy tym na mieszanie się ropy z wodą.

Operatorem koncesji jest Equinor, do którego należy 57% udziałów. Partnerami są Petoro i Var Energi, do których należy odpowiednio 30% i 13% udziałów.

Był to kolejny odwiert wykonany przez platformę Deepsea Aberdeen, należącą do Odfjell Drilling. Wykorzystanie jej jest efektem kontraktu Equinor z 2020 roku, a w planach jest przeprowadzenie kolejnych, podwodnych badań oraz odwiertów w związku z poszukiwaniem surowców energetycznych. Deepsea Aberdeen to ulepszona konstrukcja GVA7500 przeznaczona do trudnych warunków środowiskowych. Jest trzecią platformą Odfjell Drilling o sprawdzonej i zoptymalizowanej konstrukcji. Bliźniaczymi konstrukcjami są Deepsea Atlantic i Deepsea Stavanger.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.