• <
mewo_2022

PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki

gm

05.08.2022 12:54 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki

Partnerzy portalu

PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki - GospodarkaMorska.pl

To nasze wydobycie bardzo poprawiło wyniki - ocenił członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen Janusz Szewczak. W efekcie wysokich cen ropy w drugim kwartale, segment wydobycia ropy i gazu wypracował zysk operacyjny na poziomie 304 mln zł - poinformował Orlen w piątek.

Członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych pytany przez PAP o perspektywy dla segmentu wydobywczego stwierdził, że segment wydobycia przynosi obecnie dobre wyniki i "wszystkie firmy wydobywcze na świecie zarabiają krocie, choć wydawało się, że to w ogóle będzie kula u nogi" - stwierdził Janusz Szewczak.

"To nasze wydobycie bardzo poprawiło wyniki, bardzo. Dodał, że "trudno coś prorokować w perspektywie, jeszcze zimy(...)" - stwierdził Janusz Szewczak. Jego zdaniem wiele zależy od tego, czy ta zima będzie i jaki będzie poziomu zapasów surowców energetycznych. "Segment wydobywczy świetne wynik osiągnął na całym świecie" - podsumował

PKN Orlen poinformował w czwartek, że w efekcie wysokich cen ropy w drugim kwartale, aż 5-krotny wzrost wyniku EBITDA (r/r) zanotował segment wydobycia ropy i gazu, wypracowując zysk operacyjny na poziomie 304 mln zł.

Zaznaczono, że to to wynik kwartalny, zbliżony do tego, który obszar wydobycia wypracował przez cały 2020 rok. Na ten rezultat wpływ miało makro i wyższe o 3 proc. (r/r) wolumeny sprzedaży, w tym: ropy o 125 proc., przy niższej sprzedaży gazu ziemnego o (-) 7 proc. i kondensatu gazowego o (-) 4 proc. W tym czasie średnie wydobycie wzrosło o 0,6 tys. boe/d, w tym: w Kanadzie o 0,3 tys. boe/d i w Polsce o 0,3 tys. boe/d.

W pierwszym kwartale 2022 r. średnie wydobycie Orlenu w Polsce wyniosło 0,8 tys. boe(baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) /dziennie i było na podobnym poziomie, co w analogicznym okresie 2021 r., natomiast w Kanadzie nieznacznie wzrosło i osiągnęło 15,4 tys. boe/d. Średnia produkcja Orlenu w 2021 roku wyniosła 16,7 tys. boe/dziennie, z czego w Polsce 1,1 tys. boe/dziennie, a w Kanadzie 15,6 tys. boe/dziennie.

W maju br. Orlen podkreślał, że wydobycie jest jednym z filarów jego rozwoju i transformacji w koncern multienergetyczny.

Przypomniano, ze strategia Orlenu do 2030 r. przewiduje prawie trzykrotne zwiększenie dziennego wydobycia węglowodorów. Na ten cel – zgodnie z założeniami strategii – koncern zamierza rocznie przeznaczyć średnio 900 mln zł.

"Zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie zwiększana jest efektywność sczerpywania już eksploatowanych złóż, prace związane z przygotowaniem kolejnych odkryć i złóż do wydobycia oraz wiercenia kolejnych otworów poszukiwawczych. W Kanadzie są to obszary: Ferrier, Kakwa i Lochend, a w Polsce projekty Edge, Miocen, Płotki i Sieraków" - poinformował Orlen.

Spółka dodała, że od początku roku w Kanadzie uruchomiono wydobycie z 9 nowych otworów, a w Polsce realizowane są inwestycje umożliwiające jak najszybsze uruchomienie wydobycia na aktualnie posiadanych aktywach.

Na przełomie roku przygotujemy aktualizację naszej strategii z uwzględnieniem wydarzeń, które miały miejsce w tym roku - dodał w piątek członek zarządu ds. Komunikacji i Marketing PKN Orlen Adam Burak.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.